Bernal's Gators Swim Club 
          New England Maters 2000 Short Course - 12/9/00 to 12/10/00           
                     New England Masters 2000 Short Course                     
                         Bentley College, Waltham, MA                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 19-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steenbergen, Krista       24 MMM-NE               1:14.00    1:12.25   11  
       33.75                                                               
  2 Hult, Britta              20 GBM-NE               1:15.99    1:13.46    9  
       35.28                                                               
  3 Hackmer, Michelle         24 CMSC-NE              1:12.00    1:13.85    8  
       33.12                                                               
  4 Rhee, Christina           23 MMM-NE               1:22.50    1:16.26    7  
       34.58                                                               
  5 Tjoa, Vivian              24 MMM-NE               1:17.00    1:16.91    6  
       36.20                                                               
  6 Elisens, Kerin            23 GBM-NE               1:20.38    1:17.97    5  
       35.92                                                               
  7 Petykowski, Jennifer      24 MMM-NE               1:25.00    1:19.76    4  
       34.43                                                               
  8 Shea, Katie               21 NEM-NE               1:09.00    1:21.09    3  
       37.37                                                               
  9 Gagnon, Suzanne           24 CMSC-NE              1:31.30    1:25.59    2  
       41.71                                                               
 10 Currie, Aiyana            24 MMM-NE               1:28.50    1:25.74    1  
       39.03                                                               
 
Event 1  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greineder, Britt          27 MMM-NE               1:20.00    1:11.21   11  
       32.04                                                               
  2 Aber, Jenn                25 MIT-NE               1:11.50    1:11.51    9  
       33.21                                                               
  3 Allen, Leslie             25 CMSC-NE              1:15.00    1:14.43    8  
       35.07                                                               
  4 Stockl, Erin              25 CMSC-NE              1:20.00    1:16.35    7  
       35.31                                                               
  5 Lussier, Becky            29 ANA-NE               1:19.00    1:18.25    6  
       35.72                                                               
  6 Garrow, Kendra            26 GBM-NE               1:20.80    1:21.51    5  
       38.48                                                               
  7 Rink, Katherine           29 MMM-NE               1:30.00    1:25.26    4  
       42.73                                                               
  8 O'Connor, Brooke          26 NSY-NE               1:25.50    1:26.05    3  
       41.55                                                               
  9 Lange, Vreli              28 PEN-NE               1:30.00    1:27.24    2  
       39.98                                                               
 10 Kupcinskas, Rebecca       26 CMSC-NE              1:32.00    1:29.59    1  
       44.59                                                               
 
Event 1  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brostrup-Jensen, Susan    33 LONG-NE              1:20.00    1:19.66   11  
       37.44                                                               
  2 Denison, Masi             30 CMSC-NE              1:42.00    1:27.86    9  
       42.55                                                               
  3 Humphreys, Josephine      32 PEN-NE               1:28.00    1:28.38    8  
       40.53                                                               
  4 Kove, Pamela              31 MMM-NE               1:35.00    1:34.05    7  
       43.17                                                               
 
Event 1  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            37 MMM-NE               1:15.90    1:16.43   11  
       35.84                                                               
  2 Tetreault, Kathleen       39 WEL-NE               1:17.00    1:18.99    9  
       36.16                                                               
  3 Kweder, Paula             37 LONG-NE              1:17.00    1:19.52    8  
       35.74                                                               
  4 Dursema, Kim              38 GBM-NE               1:21.00    1:21.38    7  
       36.00                                                               
  5 Behan, Linda              37 Unattached                NT    1:21.39    6  
  6 Gulley, Wendy             35 CMSC-NE              1:23.00    1:23.56    5  
       38.26                                                               
  7 Kingma, Wytske            38 MMM-NE               1:23.05    1:23.93    4  
       39.36                                                               
  8 Thomson, Nancy            36 MMM-NE               1:21.50    1:24.14    3  
       39.54                                                               
  9 Rutkowski, Rae Ann        38 CONN-CT              1:25.60    1:24.94    2  
       40.99                                                               
 10 Pentheny, Gail            38 GBM-NE               1:29.00    1:29.82    1  
       44.40                                                               
 11 Virnelli, Nancy           38 GBM-NE               1:28.70    1:30.72  
       41.88                                                               
 12 Valois, Louise            38 GBM-NE               1:50.00    1:35.98  
       45.57                                                               
 13 Weintraub, June           36 CMSC-NE              1:45.00    1:36.22  
       43.60                                                               
 14 O'Rourke, Cathy           38 GBM-NE               1:39.11    1:38.64  
       45.61                                                               
 
Event 1  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wettach, Gayle            43 NSY-NE               1:15.00    1:15.09   11  
       35.84                                                               
  2 Mattulke, Jody            42 NEM-NE               1:29.10    1:26.93    9  
       39.81                                                               
  3 Stapleton, Jeri           41 NEM-NE               1:34.50    1:34.96    8  
       43.25                                                               
  4 Waldron, Margery          44 MMM-NE               1:30.00    1:35.71    7  
       43.93                                                               
  5 March, Kerstin            42 READ-NE              1:37.00    1:36.47    6  
       45.10                                                               
  6 Connolly, Katharine       41 MMM-NE               1:45.00    1:41.94    5  
       47.26                                                               
  7 Droste, Sandy             41 WEL-NE               3:00.00    1:44.03    4  
       51.28                                                               
 
Event 1  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             48 BROWN-NE             1:20.00    1:17.53   11  
       37.41                                                               
  2 Royden, Wiki              45 NSY-NE               1:32.00    1:22.06    9  
       39.75                                                               
  3 Reilly, Joan              46 CMSC-NE              1:23.00    1:24.17    8  
       39.27                                                               
  4 Carstens, Linda           48 LONG-NE              1:32.00    1:27.97    7  
       41.97                                                               
  5 Jirak, Edie               45 NEM-NE               1:36.00    1:35.02    6  
       45.36                                                               
  6 Calderone, Lee            45 GBM-NE               1:47.00    1:53.95    5  
       51.53                                                               
 
Event 1  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kane, Elizabeth           51 ANA-NE               1:38.00    1:41.02   11  
       48.26                                                               
 
Event 1  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             55 GY-NE                1:34.10    1:30.38   11  
       41.48                                                               
  2 Fredette, Ann             55 GBM-NE               1:43.88    1:40.88    9  
       49.43                                                               
 
Event 1  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Claire           61 DUX-NE               1:38.00    1:39.75   11  
       46.63                                                               
  2 Stavis, Ruth              63 JCCN-NE              1:52.70    1:51.13    9  
       53.29                                                               
  3 Olson, Jeannine           61 RINC-PC              2:04.00    1:54.75    8  
       54.31                                                               
  4 Ciocca, Grace             62 MET-NE               2:30.00    2:12.01    7  
     1:02.70                                                               
 
Event 1  Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Diane               69 DUX-NE               2:00.00    2:06.02   11  
     1:03.52                                                               
 
Event 2  Men 19-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wriede, Greg              23 CMSC-NE              1:00.00    1:00.98   11  
       28.43                                                               
  2 LeVan, Steven             23 MMM-NE               1:09.00    1:06.57    9  
       29.47                                                               
  3 Blonglewicz, Chris        24 BU-NE                1:10.00    1:08.92    8  
       32.97                                                               
  4 Brown, Dean               22 GBM-NE               1:07.65    1:10.35    7  
       32.33                                                               
  5 Johnson, Allen            20 GBM-NE               1:15.58    1:14.89    6  
       34.09                                                               
  6 Conner, Chad              24 MMM-NE               1:30.00    1:15.41    5  
       35.13                                                               
 
Event 2  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian             26 CMSC-NE              1:00.08    1:01.27   11  
       28.47                                                               
  2 Fletcher, Ken             26 MMM-NE                 58.00    1:02.72    9  
       28.72                                                               
  3 Korbly, Steve             25 MIT-NE               1:05.00    1:02.91    8  
       29.68                                                               
  4 Broudy, Marc              29 MMM-NE               1:08.20    1:08.46    7  
       32.38                                                               
  5 Stockl, Thomas            26 CMSC-NE              1:09.00    1:09.55    6  
       31.32                                                               
  6 Jones, Shawn              26 PEN-NE               1:08.80    1:10.11    5  
       32.81                                                               
  7 Davis, Caleb              27 MMM-NE               1:11.20    1:13.42    4  
       34.08                                                               
  8 Arzt, Bill                26 PITT-NE              1:12.00    1:14.71    3  
       35.36                                                               
  9 McBride, Nathan           27 MMM-NE               1:50.00    1:15.21    2  
       35.43                                                               
 10 Lindsay, Gus              29 WEL-NE               1:18.00    1:27.19    1  
       42.52                                                               
 -- Ramez, Baddour            28 BEN-NE               1:12.00         DQ  
       35.14                                                               
 
Event 2  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Chris               32 HPM-NE               1:04.27    1:05.60   11  
       30.22                                                               
  2 Berry, Rob                32 CMSC-NE              1:06.00    1:06.69    9  
       29.96                                                               
  3 Gilson, Matthew           33 EPM-NE               1:02.70    1:07.65    8  
       31.35                                                               
  4 Upson, Steve              30 MMM-NE               1:05.50    1:08.61    7  
       31.07                                                               
  5 Baker, Henry              33 CMSC-NE              1:10.50    1:09.94    6  
       30.91                                                               
  6 Sczupak, Robert           31 LONG-NE              1:10.96    1:11.13    5  
       33.97                                                               
  7 Howorth, James            33 MMM-NE               1:40.10    1:13.91    4  
  8 Camelio, Matthew          30 MMM-NE               1:15.00    1:14.27    3  
       35.10                                                               
  9 Dorer, Russell            33 CMSC-NE              1:20.00    1:16.86    2  
       34.97                                                               
 10 Perz, Paul                32 SY-NE                1:16.74    1:18.40    1  
       36.45                                                               
 11 Sergeant, Myles           34 NEM-NE               1:25.00    1:19.84  
       38.12                                                               
 12 Torres, Leonardo          30 NEM-NE               1:22.50    1:22.38  
       36.67                                                               
 13 Schneider, Gary           31 LONG-NE              1:22.00    1:27.81  
       40.50                                                               
 
Event 2  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landry, Rich              36 ANA-NE               1:14.72    1:03.48   11  
       29.48                                                               
  2 Cromarty, Stuart          36 CMSC-NE              1:25.10    1:03.99    9  
       29.28                                                               
  3 Robbins, Andrew           36 JCCN-NE              1:09.00    1:04.27    8  
       29.53                                                               
  4 Jordan, Larry             36 NEM-NE               1:07.10    1:04.64    7  
       30.40                                                               
  5 Carr, Rob                 35 CMSC-NE              1:12.00    1:06.14    6  
       30.91                                                               
  6 Houghton, David           37 NSY-NE               1:12.00    1:10.94    5  
       34.15                                                               
  7 Bosley, Doug              38 CMSC-NE              1:08.00    1:12.27    4  
       32.67                                                               
  8 McCarthy, Bennett         38 LONG-NE              1:15.00    1:14.74    3  
       33.02                                                               
  9 Bond, William             39 GBM-NE               1:20.00    1:17.33    2  
       35.55                                                               
 10 Murphy, Mark              35 CMSC-NE              1:10.00    1:18.55    1  
       35.71                                                               
 11 Riley, David              38 CMSC-NE              1:22.51    1:20.33  
       37.39                                                               
 12 Perry, Robert             38 MMM-NE               1:35.00    1:25.57  
       41.31                                                               
 13 Kriekenbeck, Glen         38 MMM-NE               1:55.00    1:33.46  
       45.90                                                               
 14 McAfee, Michael           39 GBM-NE               1:45.00    1:33.73  
       40.96                                                               
 
Event 2  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keith, Al                 40 MMM-NE               1:09.00    1:09.60   11  
       32.93                                                               
  2 Connolly, David           41 CONN-CT              1:10.00    1:12.43    9  
       33.59                                                               
  3 Busby, Michael            40 GBM-NE               1:16.00    1:12.77    8  
       33.12                                                               
  4 Geary, Bill               42 ANA-NE               1:21.32    1:13.07    7  
       34.23                                                               
  5 Griffin, Paul             40 GBM-NE               1:14.60    1:13.35    6  
       35.30                                                               
  6 Meltz, Joel               44 ANA-NE               1:15.00    1:15.05    5  
       35.95                                                               
  7 Wright, Will              40 ANA-NE               1:20.00    1:15.42    4  
       36.12                                                               
  8 Wuest, Frank              40 CMSC-NE              1:20.00    1:15.47    3  
       35.43                                                               
  9 Delisle, James            41 WEL-NE               1:20.50    1:19.69    2  
       39.11                                                               
 10 Pierce, William           42 GBM-NE               1:30.00    1:28.89    1  
       45.16                                                               
 
Event 2  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg                49 NEM-NE               1:08.20    1:09.31   11  
       31.02                                                               
  2 Gentile, Douglas          45 TO-NE                1:07.00    1:10.53    9  
       33.41                                                               
  3 Nixon, John               45 JFK-NE               1:12.00    1:11.50    8  
       32.92                                                               
  4 Hall, John                48 MESC-NE              1:10.40    1:12.78    7  
       33.20                                                               
  5 Lawton, Bob               49 BEN-NE               1:15.00    1:13.96    6  
       33.90                                                               
  6 Stevens, Patrick          47 GBM-NE               1:17.91    1:16.61    5  
       35.84                                                               
  7 Keil, Mark                47 ANA-NE               1:14.30    1:17.72    4  
       36.09                                                               
  8 Thayer, Sam               46 NSY-NE               1:20.00    1:18.78    3  
       35.75                                                               
  9 Hay, Peter                46 GBM-NE               1:13.00    1:20.20    2  
       37.32                                                               
 10 Benson, Chip              45 MMM-NE               1:35.00    1:25.62    1  
       40.34                                                               
 11 Fuerman, Ross             47 JCCN-NE              1:25.00    1:26.69  
       39.18                                                               
 12 Burstyn, H Paris          48 LONG-NE              1:28.00    1:27.36  
       41.96                                                               
 13 Duncan, Tim               45 CMSC-NE              1:23.00    1:29.88  
       40.16                                                               
 14 Longstaff, Stanley        49 GBM-NE               1:34.00    1:30.12  
       43.21                                                               
 15 Ungerleider, Gary         48 LONG-NE              1:24.00    1:31.61  
       42.10                                                               
 16 Hadley, Bruce             45 DUX-NE               1:39.50    1:42.72  
       47.70                                                               
 17 Cooper, Jeffrey           49 GBM-NE               1:55.00    1:57.30  
       56.94                                                               
 
Event 2  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           53 ANA-NE               1:09.42    1:10.17   11  
       32.79                                                               
  2 Berry, Ethan              53 BEV-NE               1:30.00    1:22.11    9  
       39.79                                                               
  3 Myers, Richard            53 ABY-NE               1:28.00    1:25.18    8  
       41.92                                                               
  4 Siegal, Byron             53 GBM-NE               1:38.00    1:41.26    7  
       50.26                                                               
  5 Flanagan, Peter           51 WEL-NE               1:50.00    1:42.64    6  
       50.23                                                               
  6 Doleac, Chuck             53 GBM-NE               1:52.00    1:46.80    5  
       49.11                                                               
 -- McSweeney, Brian          52 MMM-NE               2:13.47         DQ  
     1:06.75                                                               
 
Event 2  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suvanto, Ilkka            57 JCCN-NE              1:15.00    1:16.10   11  
       36.85                                                               
  2 Vail, David               57 MESC-NE              1:18.00    1:19.40    9  
       37.32                                                               
  3 Eger, Laszlo              55 HUN-NE               1:23.00    1:22.25    8  
       38.01                                                               
  4 Bump, Ben                 57 WNEC-NE              1:28.00    1:28.54    7  
       42.25                                                               
  5 Tomlinson, Brad           56 WEL-NE               2:10.00    1:49.18    6  
       51.30                                                               
  6 Clegg, Jim                59 GBM-NE               2:11.00    1:49.54    5  
       55.87                                                               
 
Event 2  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fredericks, Peter         60 MESC-NE              1:32.00    1:29.47   11  
       44.45                                                               
  2 Murray, William           63 FITCH-NE             1:34.53    1:32.67    9  
       41.36                                                               
 
Event 2  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sorel, Edward             65 WNEC-NE              1:26.20    1:39.26   11  
       46.96                                                               
  2 Kavanagh, Dean            66 WNEC-NE              1:46.00    1:42.85    9  
       46.34                                                               
 
Event 2  Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christopher, James        73 ANA-NE               2:20.00    2:18.35   11  
     1:08.32                                                               
 
Event 2  Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Robert            80 ANA-NE               2:00.00    2:09.53   11  
     1:01.39                                                               
 
Event 3  Women 19-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hackmer, Michelle         24 CMSC-NE                33.00      33.04   11  
  2 Petykowski, Jennifer      24 MMM-NE                 32.30      34.98    9  
  3 Urizandi, Lisa            24 READ-NE                46.00      39.22    8  
  4 Sykes, Melissa            24 MMM-NE                 42.00      39.80    7  
 
Event 3  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greineder, Britt          27 MMM-NE                 31.00      32.81   11  
  2 Stockl, Erin              25 CMSC-NE                40.00      33.45    9  
  3 Allen, Leslie             25 CMSC-NE                32.00      35.36    8  
  4 Lussier, Becky            29 ANA-NE                 36.00      36.96    7  
  5 Skenderian, Amy Beth      27 MMM-NE                 40.00      41.74    6  
  6 Anderson, Heather         27 GBM-NE                 45.00      45.36    5  
  7 Buccini, Sheila           29 GBM-NE                 50.00      55.10    4  
 
Event 3  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kusznir, Roma             33 CMSC-NE                36.00      35.37   11  
  2 Kove, Pamela              31 MMM-NE                 39.00      46.03    9  
  3 Pappas, Lisa              32 GBM-NE               1:00.00      46.89    8  
  4 Daub, Elisabeth           33 MMM-NE                 50.00      49.02    7  
  5 Bianchi, Elizabeth        34 NEM-NE                 50.10      55.94    6  
 
Event 3  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dursema, Kim              38 GBM-NE                 36.80      35.55   11  
  2 Pollard, Paula            37 MMM-NE                 39.50      36.99    9  
  3 Gulley, Wendy             35 CMSC-NE                38.50      39.16    8  
  4 Kingma, Wytske            38 MMM-NE                 38.61      39.20    7  
  5 Page, Sarah               36 HPM-NE                 41.50      40.20    6  
  6 Virnelli, Nancy           38 GBM-NE                 40.80      40.54    5  
  7 Duncan, Lyn               39 CMSC-NE                45.00      41.65    4  
  8 Damianos, Laurie          36 MMM-NE                 43.33      42.08    3  
  9 Weintraub, June           36 CMSC-NE                48.00      44.75    2  
 
Event 3  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Kim              42 HPM-NE                 37.50      36.46   11  
  2 Boland, Jan               42 BEV-NE                 37.70      36.47    9  
  3 Grilli, Tracy             43 PEN-NE                 36.03      36.65    8  
  4 Mattulke, Jody            42 NEM-NE                 38.20      41.62    7  
  5 Stapleton, Jeri           41 NEM-NE                 43.70      43.90    6  
  6 Woodcock, Sandy           44 GBM-NE                 48.30      46.60    5  
  7 Hamer, Theresa            42 GBM-NE                 55.00      52.65    4  
  8 Connolly, Katharine       41 MMM-NE                 49.33      58.12    3  
 
Event 3  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Karen             45 ANA-NE                 40.53      39.54   11  
  2 Johnston, Nancy           45 COL-NE                 40.00      40.36    9  
  3 Kelley, Joan              49 MET-NE                 41.00      41.49    8  
  4 Craffey, Eileen           49 MIDD-NE                41.50      42.31    7  
  5 Calderone, Lee            45 GBM-NE                 53.00      53.15    6  
 
Event 3  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kane, Elizabeth           51 ANA-NE                 47.00      45.41   11  
 -- Warner, Elissa            50 HPM-NE                 50.50         DQ  
 
Event 3  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hausberger, Evelyn        56 PEN-NE                 41.00      41.88   11  
 
Event 3  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan         62 JCCM-NE                45.00      45.64   11  
  2 Stavis, Ruth              63 JCCN-NE                49.58      50.55    9  
  3 Lyndon, Isabel            61 WAY-NE                 58.00      55.50    8  
 
Event 3  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Diane               69 DUX-NE               1:05.00      59.50   11  
 
Event 3  Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Elinor            76 ANA-NE               1:10.00    1:05.51   11  
 
Event 4  Men 19-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Richard             22 CMSC-NE                30.59      30.55   11  
  2 LeVan, Steven             23 MMM-NE                 31.50      31.59    9  
  3 Titus, Dave               24 LONG-NE                31.90      31.78    8  
  4 Brown, Dean               22 GBM-NE                 28.88      33.07    7  
 
Event 4  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Ken             26 MMM-NE                 25.00      30.32   11  
  2 Andrews, Nathan           25 MMM-NE                 31.00      30.96    9  
  3 Davis, Caleb              27 MMM-NE                 32.30      34.46    8  
  4 Arzt, Bill                26 PITT-NE                34.50      35.07    7  
  5 Turpen, Brad              27 MMM-NE                 40.00      42.26    6  
 
Event 4  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Chris               32 HPM-NE                 30.14      29.81   11  
  2 Berry, Rob                32 CMSC-NE                31.00      31.56    9  
  3 Baker, Henry              33 CMSC-NE                31.70      31.78    8  
  4 Craig, Matt               30 GBM-NE                 30.33      32.37    7  
  5 Upson, Steve              30 MMM-NE                 35.00      32.47    6  
  6 Sergeant, Myles           34 NEM-NE                 43.00      42.59    5  
  7 Paquette, Nick            31 GBM-NE                 45.00      53.67    4  
 
Event 4  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins, Andrew           36 JCCN-NE                35.00      30.17   11  
  2 Howe, Brendon             38 NEM-NE                 33.00      30.79    9  
  3 Carr, Rob                 35 CMSC-NE                32.90      31.07    8  
  4 Canrell, Ethan            35 CMSC-NE                32.50      31.40    7  
  5 Gendreau, Edmund          38 GBM-NE                 35.00      31.91    6  
  6 Bond, William             39 GBM-NE                 41.00      36.51    5  
  7 McAfee, Michael           39 GBM-NE                 40.00      37.76    4  
  8 Monsees, David            37 GBM-NE                 50.00      51.99    3  
 
Event 4  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirst, Michael            40 PEN-NE                 33.00      32.84   11  
  2 Bucciero, David           41 GBM-NE                 50.00      49.43    9  
  3 Farmer, Peter             44 MMM-NE                 48.51      54.34    8  
 
Event 4  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, John               45 JFK-NE                 34.00      33.31   11  
  2 Lawton, Bob               49 BEN-NE                 33.00      33.35    9  
  3 Mockler, Frank            45 LANES-NE               34.00      33.95    8  
  4 Keil, Mark                47 ANA-NE                 36.70      35.66    7  
  5 Stevens, Patrick          47 GBM-NE                 37.39      36.14    6  
  6 Thayer, Sam               46 NSY-NE                 33.00      36.53    5  
  7 Longstaff, Stanley        49 GBM-NE                 41.00      39.77    4  
  8 Duncan, Tim               45 CMSC-NE                41.00      43.23    3  
  9 Ungerleider, Gary         48 LONG-NE                43.00      44.77    2  
 
Event 4  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           53 ANA-NE                 32.61      33.25   11  
  2 Cahill, Bob               53 CONN-CT                41.00      41.68    9  
  3 Doleac, Chuck             53 GBM-NE                 48.00      45.64    8  
  4 McSweeney, Brian          52 MMM-NE                 59.10      56.63    7  
 
Event 4  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              57 MESC-NE                37.00      35.91   11  
 -- Brown, Roy                56 WNEC-NE                45.00         DQ  
 
Event 4  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, William           63 FITCH-NE               42.98      41.97   11  
 
Event 4  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clayson, Barr             65 HPM-NE                 39.80      37.44   11  
  2 Green, Arnie              68 MESC-NE                42.00      41.35    9  
  3 Scott, Art                67 EPM-NE                 46.00      45.35    8  
  4 Sorel, Edward             65 WNEC-NE                47.15      47.14    7  
  5 Lyndon, Tom               69 WAY-NE                 50.00      49.91    6  
 -- Murphy, Ray               68 WEL-NE               1:00.00         DQ  
 
Event 4  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christopher, James        73 ANA-NE               1:10.00    1:01.10   11  
 
Event 4  Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, John             83 CONN-CT                50.00      48.26   11  
 
Event 5  Women 19-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steenbergen, Krista       24 MMM-NE               2:45.00    2:49.89   11  
       38.74  1:20.97                                                      
  2 Hult, Britta              20 GBM-NE               3:02.99    3:00.42    9  
       41.09  1:26.00                                                      
 
Event 5  Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Andrea              26 ANA-NE               2:50.25    2:39.03   11  
       36.60  1:16.58                                                      
  2 Spencer, Anne             25 LONG-NE              3:15.00    3:09.29    9  
       43.82  1:32.58                                                      
  3 Garrow, Kendra            26 GBM-NE               3:26.44    3:16.75    8  
       45.34  1:35.67                                                      
  4 O'Connor, Brooke          26 NSY-NE               3:25.00    3:30.84    7  
       49.40  1:41.57                                                      
 
Event 5  Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brostrup-Jensen, Susan    33 LONG-NE              3:15.00    3:17.29   11  
       45.47  1:35.40                                                      
  2 Prescott, Carol           31 GBM-NE               3:50.00    3:38.15    9  
       52.61  1:47.58                                                      
  3 Theriot, Sharon           34 LONG-NE              3:45.00    3:38.38    8  
       51.64  1:46.92                                                      
 
Event 5  Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerhan, Marth             39 CMSC-NE              3:24.00    3:19.39   11  
       45.81  1:35.78                                                      
  2 Thomson, Nancy            36 MMM-NE               3:24.28    3:21.86    9  
       46.78  1:37.08                                                      
  3 Slezak, Jana              35 GBM-NE               3:40.00    3:29.45    8  
       46.74  1:39.10                                                      
  4 Moyer, Terri              39 GBM-NE               3:40.00    3:39.25    7  
       48.71  1:43.89                                                      
  5 Valois, Louise            38 GBM-NE               4:00.00    3:41.08    6  
       52.01  1:49.20                                                      
  6 Edin, Deborah             38 GBM-NE               3:45.00    3:48.35    5  
       52.13  1:50.51                                                      
 
Event 5  Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Kim              42 HPM-NE               3:14.00    3:16.42   11  
       44.13  1:33.77                                                      
  2 Sirois, Nancy             42 ANA-NE               3:40.00    3:22.56    9  
       48.05  1:39.15                                                      
  3 Wadell, Andrea            41 MMM-NE               4:30.00    4:15.87    8  
       58.05  2:02.39                                                      
 -- Hamer, Theresa            42 GBM-NE               4:20.00         DQ  
       55.16  2:00.56                                                      
 
Event 5  Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           48 LONG-NE              3:23.00    3:22.33   11  
       45.87  1:37.31                                                      
  2 Craffey, Eileen           49 MIDD-NE              3:31.40    3:28.57    9  
       49.27  1:40.94                                                      
  3 Sharlin, Judith           47 JCCN-NE              3:56.00    4:02.86    8  
       54.20  1:54.03                                                      
  4 Levens, Deborah           47 LONG-NE              4:24.00    4:30.15    7  
     1:03.47  2:12.68                                                      
 
Event 5  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mechur, Annie             51 BROOK-NE                  NT    3:49.75   11  
       48.90  1:45.70                                                      
 
Event 5  Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             55 GY-NE                3:46.20    3:38.44   11  
       48.77  1:44.10                                                      
  2 Hult, Manya               55 GBM-NE               4:50.00    4:43.84    9  
     1:04.83  2:16.22                                                      
 
Event 5  Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine           61 RINC-PC              4:26.40    4:26.43   11  
     1:01.63  2:10.23                                                      
 
Event 5  Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            72 SY-NE                5:25.00    5:13.46   11  
     1:09.75  2:29.63                                                      
 
Event 6  Men 19-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conner, Chad              24 MMM-NE               3:00.00    3:06.14   11  
       41.95  1:29.20                                                      
 
Event 6  Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian             26 CMSC-NE              2:34.30    2:33.78   11  
       33.87  1:11.96                                                      
  2 Broudy, Marc              29 MMM-NE               2:51.00    2:46.73    9  
       37.85  1:19.67                                                      
  3 McBride, Nathan           27 MMM-NE               2:48.00    3:09.68    8  
       44.89  1:33.53                                                      
  4 Kwa, Ken                  27 CMSC-NE              3:30.00    3:10.20    7  
       42.94  1:31.00                                                      
 
Event 6  Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newbegin, Brian           31 CMSC-NE              2:45.46    2:46.90   11  
       38.15  1:20.64                                                      
  2 Sergeant, Myles           34 NEM-NE               3:15.00    3:14.51    9  
       43.17  1:30.36                                                      
  3 Prescott, Al              32 MMM-NE               3:45.00    3:30.59    8  
       46.69  1:40.44                                                      
  4 Kjaersgaard, Frank        33 MMM-NE               3:30.00    3:39.29    7  
       48.76  1:44.24                                                      
 
Event 6  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund          38 GBM-NE               2:46.00    2:38.69   11  
       35.34  1:14.85                                                      
  2 Vankuilenburg, Scott      35 CMSC-NE              2:50.40    2:39.22    9  
       36.12  1:16.70                                                      
  3 Houghton, David           37 NSY-NE               2:50.00    2:56.43    8  
       36.92  1:20.43                                                      
 
Event 6  Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Paul             40 GBM-NE               2:44.00    2:44.83   11  
       37.84  1:19.05                                                      
  2 Meltz, Joel               44 ANA-NE               2:58.00    2:53.97    9  
       40.58  1:24.95                                                      
  3 Delisle, James            41 WEL-NE               2:58.00    3:05.27    8  
       41.82  1:29.30                                                      
  4 Pierce, William           42 GBM-NE               3:20.00    3:13.46    7  
       45.27  1:34.34                                                      
  5 Eggimann, Marc            41 READ-NE              3:22.00    3:42.62    6  
       46.26  1:40.11                                                      
 
Event 6  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, John               45 JFK-NE               3:02.00    2:54.64   11  
       40.31  1:24.96                                                      
  2 Jennings, Cliff           47 ANA-NE               3:08.00    3:04.90    9  
       40.48  1:26.22                                                      
  3 Hay, Peter                46 GBM-NE               3:00.00    3:08.71    8  
       44.31  1:31.49                                                      
  4 Burstyn, H Paris          48 LONG-NE              3:20.00    3:33.33    7  
       47.47  1:40.26                                                      
  5 Cooper, Jeffrey           49 GBM-NE               4:00.00    4:14.01    6  
       54.24  1:57.78                                                      
 
Event 6  Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Richard            53 ABY-NE               3:22.00    3:16.05   11  
       44.01  1:33.55                                                      
  2 McSweeney, Brian          52 MMM-NE               4:18.00    4:34.48    9  
     1:02.85  2:11.42                                                      
 
Event 6  Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fredericks, Peter         60 MESC-NE              3:15.00    3:17.22   11  
       44.89  1:34.20                                                      
 
Event 7  Women 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hackmer, Michelle         24 CMSC-NE              1:04.00    1:03.34   11  
       30.56                                                               
  2 Rhee, Christina           23 MMM-NE               1:17.00    1:06.37    9  
       31.74                                                               
  3 Hult, Britta              20 GBM-NE               1:05.99    1:07.14    8  
       31.87                                                               
  4 Shea, Katie               21 NEM-NE               1:19.20    1:08.99    7  
       33.40                                                               
  5 Cassidy, Megan            24 GBM-NE               1:20.10    1:11.81    6  
       34.72                                                               
  6 Urizandi, Lisa            24 READ-NE              1:10.00    1:12.51    5  
       35.05                                                               
  7 Gagnon, Suzanne           24 CMSC-NE              1:14.40    1:12.95    4  
       35.25                                                               
  8 Sykes, Melissa            24 MMM-NE               1:09.00    1:16.13    3  
       35.74                                                               
  9 Hall, Zoe                 20 GBM-NE               1:35.70    1:26.60    2  
       41.95                                                               
 10 Machado, Jennifer         21 GBM-NE               1:38.00    1:30.71    1  
       40.57                                                               
 
Event 7  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greineder, Britt          27 MMM-NE               1:10.00    1:02.96   11  
       29.89                                                               
  2 Allen, Leslie             25 CMSC-NE              1:05.00    1:05.49    9  
       31.15                                                               
  3 Morrison, Sage            25 CMSC-NE              1:09.00    1:09.75    8  
       32.68                                                               
  4 Rink, Katherine           29 MMM-NE               1:14.00    1:11.15    7  
       34.47                                                               
  5 Hale, Liz                 29 MMM-NE               1:12.60    1:18.28    6  
       36.67                                                               
  6 Lange, Vreli              28 PEN-NE               1:17.00    1:18.65    5  
       35.96                                                               
  7 Moran, Heather            27 CMSC-NE              1:18.00    1:29.34    4  
       40.66                                                               
  8 Buccini, Sheila           29 GBM-NE               1:55.00    1:56.01    3  
       53.36                                                               
 
Event 7  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesson, Kim               33 GBM-NE               1:07.10    1:04.48   11  
       31.37                                                               
  2 Kusznir, Roma             33 CMSC-NE              1:04.00    1:05.23    9  
       31.77                                                               
  3 Prescott, Carol           31 GBM-NE               1:06.83    1:06.49    8  
       32.31                                                               
  4 Denison, Masi             30 CMSC-NE              1:16.80    1:11.46    7  
       33.97                                                               
  5 Brostrup-Jensen, Susan    33 LONG-NE              1:11.00    1:11.97    6  
       34.50                                                               
  6 Tsu, C. Mei-An            32 CMSC-NE              1:12.00    1:12.97    5  
       34.84                                                               
  7 O'Dair, Katie             34 MMM-NE               1:18.00    1:14.37    4  
       35.94                                                               
  8 Kove, Pamela              31 MMM-NE               1:10.00    1:14.69    3  
       35.37                                                               
  9 Daub, Elisabeth           33 MMM-NE               2:10.00    1:26.11    2  
       40.31                                                               
 10 Lichtman, Stephanie       34 GBM-NE               1:45.00    1:27.08    1  
       39.01                                                               
 11 Pappas, Lisa              32 GBM-NE               3:10.00    1:27.38  
       39.72                                                               
 12 Bianchi, Elizabeth        34 NEM-NE               1:49.00    1:34.28  
 
Event 7  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            37 MMM-NE               1:05.50    1:05.74   11  
       31.71                                                               
  2 Tetreault, Kathleen       39 WEL-NE               1:06.00    1:06.42    9  
       32.00                                                               
  3 Barry, Shereen            38 GBM-NE               1:12.00    1:07.99    8  
       32.38                                                               
  4 Kweder, Paula             37 LONG-NE              1:07.00    1:08.28    7  
       33.36                                                               
  5 Dursema, Kim              38 GBM-NE               1:08.00    1:09.15    6  
       33.03                                                               
  6 Gulley, Wendy             35 CMSC-NE              1:10.50    1:11.22    5  
       34.54                                                               
  7 Pentheny, Gail            38 GBM-NE               1:13.00    1:12.18    4  
       34.77                                                               
  8 Rutkowski, Rae Ann        38 CONN-CT              1:15.30    1:12.52    3  
       34.60                                                               
  9 Behan, Linda              37 Unattached                NT    1:12.91    2  
       34.89                                                               
 10 Damianos, Laurie          36 MMM-NE               1:15.08    1:14.90    1  
       36.48                                                               
 11 Kingma, Wytske            38 MMM-NE               1:14.00    1:15.71  
       36.48                                                               
 12 Virnelli, Nancy           38 GBM-NE               1:16.50    1:15.93  
       36.46                                                               
 13 Leavitt, Kathleen         35 GBM-NE               1:18.00    1:17.40  
       35.12                                                               
 14 Fischer, Heidi            35 BROOK-NE             1:10.40    1:18.43  
       37.26                                                               
 
Event 7  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wettach, Gayle            43 NSY-NE               1:07.00    1:05.72   11  
       32.02                                                               
  2 Hallett, Constance        41 GBM-NE               1:09.22    1:07.58    9  
       33.04                                                               
  3 Grilli, Tracy             43 PEN-NE               1:08.26    1:09.37    8  
       33.38                                                               
  4 Mattulke, Jody            42 NEM-NE               1:13.90    1:14.28    7  
       34.82                                                               
  5 Swift, Ann                41 VERM-NE              1:15.35    1:17.12    6  
       37.37                                                               
  6 Stapleton, Jeri           41 NEM-NE               1:16.50    1:18.99    5  
       36.84                                                               
  7 Waldron, Margery          44 MMM-NE               1:25.00    1:20.66    4  
       37.29                                                               
  8 Droste, Sandy             41 WEL-NE               1:50.00    1:22.41    3  
       39.29                                                               
  9 March, Kerstin            42 READ-NE              1:28.00    1:25.87    2  
       41.45                                                               
 10 Bancroft, Anne            43 CMSC-NE              1:40.00    1:26.71    1  
       40.10                                                               
 11 Connolly, Katharine       41 MMM-NE               1:30.20    1:27.70  
       39.59                                                               
 12 Magdon, Molly             42 CMSC-NE              1:40.00    1:29.14  
       41.87                                                               
 
Event 7  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             48 BROWN-NE             1:05.00    1:03.60   11  
       31.28                                                               
  2 Royden, Wiki              45 NSY-NE               1:08.00    1:08.20    9  
       32.34                                                               
  3 Reilly, Joan              46 CMSC-NE              1:11.00    1:13.04    8  
       34.55                                                               
  4 Taylor, Karen             45 ANA-NE               1:14.10    1:13.14    7  
       34.82                                                               
  5 Johnston, Nancy           45 COL-NE               1:16.00    1:14.43    6  
       35.54                                                               
  6 McDermott, Ann            46 BU-NE                1:17.00    1:17.26    5  
       36.19                                                               
  7 Carstens, Linda           48 LONG-NE              1:21.00    1:19.15    4  
       38.57                                                               
  8 Geoghegan, Joan           47 BEN-NE               1:19.00    1:20.39    3  
       36.35                                                               
  9 Jirak, Edie               45 NEM-NE               1:21.00    1:21.54    2  
       37.47                                                               
 10 Sharlin, Judith           47 JCCN-NE              1:30.00    1:27.23    1  
       43.07                                                               
 11 Calderone, Lee            45 GBM-NE               1:45.00    1:36.67  
       46.31                                                               
 
Event 7  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kane, Elizabeth           51 ANA-NE               1:28.00    1:31.93   11  
       43.36                                                               
 
Event 7  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hausberger, Evelyn        56 PEN-NE               1:19.50    1:20.91   11  
       15.91                                                               
  2 Slifer, Kathy             55 GY-NE                1:27.20    1:21.99    9  
       39.14                                                               
  3 Fredette, Ann             55 GBM-NE               1:31.97    1:25.90    8  
       42.14                                                               
  4 Hult, Manya               55 GBM-NE               1:45.00    1:42.38    7  
       48.40                                                               
 
Event 7  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Claire           61 DUX-NE               1:24.00    1:22.00   11  
       39.01                                                               
  2 Stavis, Ruth              63 JCCN-NE              1:34.01    1:36.08    9  
       46.55                                                               
  3 Matorin, Barbara          62 JCCN-NE              1:37.12    1:36.47    8  
       45.85                                                               
  4 Lyndon, Isabel            61 WAY-NE               1:42.00    1:45.99    7  
       49.48                                                               
 
Event 7  Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Diane               69 DUX-NE               1:45.00    1:35.54   11  
       46.67                                                               
 
Event 7  Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            72 SY-NE                1:54.00    1:49.98   11  
       51.32                                                               
 
Event 7  Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Elinor            76 ANA-NE               2:20.00    2:09.06   11  
     1:03.31                                                               
 
Event 8  Men 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blonglewicz, Chris        24 BU-NE                  58.60      57.41   11  
       27.62                                                               
  2 Bell, Richard             22 CMSC-NE                58.90      57.90    9  
       27.54                                                               
  3 LeVan, Steven             23 MMM-NE               1:00.00      58.33    8  
       27.65                                                               
  4 Brown, Dean               22 GBM-NE                 59.51    1:00.73    7  
       28.44                                                               
  5 Johnson, Allen            20 GBM-NE               1:02.34    1:05.43    6  
       31.12                                                               
  6 Benestad, Chris           23 MMM-NE               1:10.00    1:18.41    5  
       34.58                                                               
 
Event 8  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Ken             26 MMM-NE                 50.00      54.63   11  
       26.44                                                               
  2 Andrews, Nathan           25 MMM-NE                 56.75      59.54    9  
       28.68                                                               
  3 Bolz, Michael             26 WMST-NT                56.00      59.75    8  
       28.26                                                               
  4 Jones, Shawn              26 PEN-NE                 58.50    1:00.03    7  
       28.60                                                               
  5 Anderson, Michael         29 GBM-NE               1:00.00    1:00.52    6  
       28.73                                                               
  6 Stockl, Thomas            26 CMSC-NE              1:00.00    1:01.22    5  
       28.41                                                               
  7 Lawton, Christopher       25 LONG-NE              1:05.80    1:01.98    4  
       29.22                                                               
  8 Ramez, Baddour            28 BEN-NE               1:02.00    1:04.52    3  
       30.58                                                               
  9 Arzt, Bill                26 PITT-NE                59.45    1:06.22    2  
       31.23                                                               
 10 Cocanour, Spencer         28 MMM-NE               1:10.00    1:09.76    1  
       34.07                                                               
 11 Lindsay, Gus              29 WEL-NE               1:08.00    1:10.37  
       34.06                                                               
 12 Currie, David             28 MMM-NE               1:25.00    1:12.89  
       32.91                                                               
 13 Turpen, Brad              27 MMM-NE               1:10.00    1:13.41  
       34.54                                                               
 14 Porras, Darren            28 READ-NE              1:23.00    1:22.00  
       40.59                                                               
 
Event 8  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirkpatrick, Andrew       30 READ-NE                55.50      57.06   11  
       27.54                                                               
  2 Gilson, Matthew           33 EPM-NE                 56.10      57.73    9  
       27.19                                                               
  3 Bailey, Jerry             31 GBM-NE                 57.00      57.87    8  
       27.75                                                               
  4 Baker, Henry              33 CMSC-NE              1:00.40      57.94    7  
       27.78                                                               
  5 Craig, Matt               30 GBM-NE                 58.75    1:00.85    6  
       28.95                                                               
  6 Camelio, Matthew          30 MMM-NE                 55.75    1:01.31    5  
       28.81                                                               
  7 Upson, Steve              30 MMM-NE                 59.62    1:01.50    4  
       28.48                                                               
  8 Sczupak, Robert           31 LONG-NE              1:01.87    1:02.71    3  
       29.90                                                               
  9 Riddell, William          32 CMSC-NE              1:05.76    1:03.31    2  
       31.34                                                               
 10 Howorth, James            33 MMM-NE               1:52.40    1:04.04    1  
       30.08                                                               
 11 Schodorf, Jeff            33 MMM-NE               1:03.00    1:04.84  

       30.95                                                               
 12 Hendl, Rich               32 MMM-NE                 58.78    1:04.91  
       29.79                                                               
 13 Perz, Paul                32 SY-NE                1:04.57    1:06.39  
       31.85                                                               
 14 Prescott, Al              32 MMM-NE               1:15.00    1:12.75  
       34.54                                                               
 15 Schneider, Gary           31 LONG-NE              1:08.00    1:13.78  
       34.89                                                               
 16 Kulka, Tim                30 CMSC-NE              1:05.00    1:14.68  
       32.88                                                               
 17 Paquette, Nick            31 GBM-NE               1:27.00    1:24.31  
       40.23                                                               
 18 Kjaersgaard, Frank        33 MMM-NE               1:35.00    1:29.52  
       42.45                                                               
 
Event 8  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cromarty, Stuart          36 CMSC-NE                53.85      53.60   11  
       25.65                                                               
  2 Landry, Rich              36 ANA-NE                 58.34      54.84    9  
       26.52                                                               
  3 Stapleton, Kevin          37 CMSC-NE                56.00      55.43    8  
       26.81                                                               
  4 Jordan, Larry             36 NEM-NE               1:00.50      56.10    7  
       26.78                                                               
  5 Robbins, Andrew           36 JCCN-NE                58.00      56.64    6  
       26.86                                                               
  6 Bosley, Doug              38 CMSC-NE                59.00    1:00.96    5  
       28.86                                                               
  7 McCarthy, Bennett         38 LONG-NE              1:05.08    1:01.99    4  
       29.29                                                               
  8 Riley, David              38 CMSC-NE              1:05.01    1:04.86    3  
       30.51                                                               
  9 Murphy, Mark              35 CMSC-NE                59.00    1:06.28    2  
       31.53                                                               
 10 Schubert, David           39 THOR-NE              1:07.50    1:06.52    1  
       31.95                                                               
 11 Bond, William             39 GBM-NE               1:11.00    1:07.67  
       32.72                                                               
 12 Kriekenbeck, Glen         38 MMM-NE               1:30.00    1:19.84  
       37.71                                                               
 13 Corben, Garrison          38 MASON-NE             1:28.00    1:24.69  
       39.53                                                               
 
Event 8  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keith, Al                 40 MMM-NE                 59.50    1:00.41   11  
       28.56                                                               
  2 Connolly, David           41 CONN-CT              1:01.00    1:01.59    9  
       28.30                                                               
  3 Wuest, Frank              40 CMSC-NE              1:04.00    1:02.91    8  
       30.54                                                               
  4 Busby, Michael            40 GBM-NE               1:07.00    1:03.11    7  
       29.77                                                               
  5 Ceckler, Jack             44 GBM-NE               1:14.00    1:07.89    6  
       33.18                                                               
  6 Wright, Will              40 ANA-NE               1:09.00    1:07.97    5  
       33.90                                                               
  7 Delisle, James            41 WEL-NE               1:10.00    1:08.43    4  
       33.19                                                               
  8 Pang, Samuel              41 MMM-NE               1:40.00    1:29.28    3  
       41.52                                                               
  9 Bucciero, David           41 GBM-NE               1:35.00    1:33.19    2  
       41.57                                                               
 10 Farmer, Peter             44 MMM-NE               1:31.00    1:36.72    1  
       42.43                                                               
 
Event 8  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Patrick          47 GBM-NE               1:04.08    1:02.80   11  
       29.75                                                               
  2 Hall, John                48 MESC-NE              1:03.50    1:05.45    9  
       31.41                                                               
  3 Meltz, Steve              47 BEN-NE               1:04.00    1:05.82    8  
       31.88                                                               
  4 Thayer, Sam               46 NSY-NE               1:10.00    1:06.33    7  
       30.72                                                               
  5 Keil, Mark                47 ANA-NE               1:04.80    1:07.03    6  
       31.35                                                               
  6 Benson, Chip              45 MMM-NE               1:20.00    1:08.89    5  
       33.79                                                               
  7 Boland, Jim               45 BEV-NE               1:11.50    1:09.81    3.5
       32.94                                                               
  7 Duncan, Tim               45 CMSC-NE              1:08.00    1:09.81    3.5
       32.28                                                               
  9 Lyons, Steve              47 MMM-NE               1:15.50    1:11.66    2  
       35.33                                                               
 10 Longstaff, Stanley        49 GBM-NE               1:15.00    1:13.64    1  
       35.56                                                               
 11 Burstyn, H Paris          48 LONG-NE              1:15.00    1:15.77  
       36.15                                                               
 12 Culman, Peter             45 MMM-NE               1:21.00    1:16.26  
       36.29                                                               
 13 Ungerleider, Gary         48 LONG-NE              1:12.00    1:17.47  
       35.12                                                               
 14 Estrich, Doug             47 GBM-NE               1:25.00    1:20.40  
       39.93                                                               
 15 DeLosh, Steve             45 WRY-NE               1:24.00    1:27.16  
       40.48                                                               
 16 Hadley, Bruce             45 DUX-NE               1:20.90    1:29.51  
       46.01                                                               
 
Event 8  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           52 CMSC-NE              1:01.20    1:01.15   11  
       29.63                                                               
  2 Morse, Tim                52 EPM-NE               1:05.00    1:06.67    9  
       32.32                                                               
  3 Richelson, Andrew         53 ANA-NE               1:09.00    1:09.69    8  
       33.60                                                               
  4 Berry, Ethan              53 BEV-NE               1:18.00    1:13.43    7  
       35.20                                                               
  5 Siegal, Byron             53 GBM-NE               1:20.00    1:23.73    6  
       39.50                                                               
  6 Flanagan, Peter           51 WEL-NE               1:22.00    1:27.70    5  
       40.06                                                               
  7 McSweeney, Brian          52 MMM-NE               1:40.00    1:38.61    4  
       47.38                                                               
  8 Sinnott, Patrick          50 MMM-NE               1:52.90    1:51.97    3  
       50.32                                                               
  9 Keilty, Joseph            54 WEBBS-NE             2:00.00    2:04.27    2  
       59.42                                                               
 
Event 8  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suvanto, Ilkka            57 JCCN-NE              1:07.00    1:06.34   11  
       32.12                                                               
  2 Vail, David               57 MESC-NE              1:07.00    1:08.10    9  
       32.21                                                               
  3 Eger, Laszlo              55 HUN-NE               1:11.00    1:08.72    8  
       33.87                                                               
  4 Pierce, Fred              57 MESC-NE              1:08.00    1:09.04    7  
       33.17                                                               
  5 Davis, Daniel             58 CONN-CT              1:10.50    1:09.49    6  
       33.04                                                               
  6 Rupert, Bill              57 MESC-NE              1:12.00    1:11.63    5  
       34.09                                                               
  7 Bump, Ben                 57 WNEC-NE              1:13.00    1:16.63    4  
       37.61                                                               
  8 Wilk, Bob                 58 WNEC-NE              1:23.05    1:21.29    3  
       39.74                                                               
  9 Wood, Jonathan            55 MMM-NE               1:21.00    1:22.11    2  
       39.52                                                               
 10 Tomlinson, Brad           56 WEL-NE               1:28.00    1:26.60    1  
       41.37                                                               
 11 Brown, Roy                56 WNEC-NE              1:33.50    1:28.26  
       40.85                                                               
 
Event 8  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolz, Dietrich            61 WMST-NT              1:14.00    1:16.50   11  
       36.09                                                               
 
Event 8  Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sorel, Edward             65 WNEC-NE              1:18.16    1:19.82   11  
       36.51                                                               
  2 Scott, Art                67 EPM-NE               1:26.00    1:22.29    9  
       39.97                                                               
  3 Kavanagh, Dean            66 WNEC-NE              1:24.00    1:24.50    8  
       40.12                                                               
  4 Brown, Ronald             65 BU-NE                1:30.00    1:28.01    7  
       41.68                                                               
  5 Lyndon, Tom               69 WAY-NE               1:30.00    1:32.78    6  
       45.12                                                               
  6 Murphy, Ray               68 WEL-NE               1:40.00    1:34.80    5  
       42.31                                                               
  7 Cotter, Arthur            66 HPM-NE               2:00.00    1:49.56    4  
       51.90                                                               
 
Event 8  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, Al                 73 CMSC-NE              1:18.00    1:15.64   11  
       35.73                                                               
  2 Christopher, James        73 ANA-NE               1:59.00    1:55.59    9  
       51.86                                                               
 
Event 8  Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, John             83 CONN-CT              1:50.00    1:53.85   11  
       55.41                                                               
 
Event 9  Women 76-99 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'K'                              NT    3:03.57   22  
     1) Hult, Britta 20                 2) Hall, Zoe 20                   
     3) Machado, Jennifer 21            4) Lichtman, Stephanie 34         
 
Event 9  Women 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minutemen Masters-NE  'F'                              NT    2:12.61   22  
     1) Greineder, Britt 27             2) Steenbergen, Krista 24         
     3) Pollard, Paula 37               4) Rhee, Christina 23             
       33.42                                                               
  2 Cambridge-NE  'B'                                      NT    2:20.73   18  
     1) Allen, Leslie 25                2) Morrison, Sage 25              
     3) Stockl, Erin 25                 4) Denison, Masi 30               
       35.14                                                               
 
Event 9  Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Longfellow Masters-NE  'C'                             NT    2:31.40   22  
     1) Spencer, Anne 25                2) Brostrup-Jensen, Susan 33      
     3) Theriot, Sharon 34              4) Kweder, Paula 37               
       38.07                                                               
  2 Minutemen Masters-NE  'G'                              NT    2:37.17   18  
     1) Rink, Katherine 29              2) Currie, Aiyana 24              
     3) Tjoa, Vivian 24                 4) Hale, Liz 29                   
       44.06                                                               
  3 Great Bay Masters-NE  'I'                              NT    2:38.04   16  
     1) Virnelli, Nancy 38              2) Garrow, Kendra 26              
     3) Pentheny, Gail 38               4) Leavitt, Kathleen 35           
       40.91                                                               
  4 Minutemen Masters-NE  'H'                              NT    2:46.47   14  
     1) Damianos, Laurie 36             2) Wadell, Andrea 41              
     3) Harris, Kathy 45                4) Kove, Pamela 31                
       42.60                                                               
  5 Great Bay Masters-NE  'J'                              NT    2:59.52   12  
     1) Valois, Louise 38               2) Edin, Deborah 38               
     3) Slezak, Jana 35                 4) Pappas, Lisa 32                
       47.33                                                               
 
Event 9  Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'D'                                      NT    2:33.74   22  
     1) Duncan, Lyn 39                  2) Gerhan, Marth 39               
     3) Fortoul, Karen 39               4) Reilly, Joan 46                
       40.62                                                               
  2 Great Bay Masters-NE  'G'                              NT    2:52.19   18  
     1) Woodcock, Sandy 44              2) Moyer, Terri 39                
     3) O'Rourke, Cathy 38              4) Hallett, Constance 41          
       47.39                                                               
 
Event 10  Men 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'I'                                      NT    1:55.55   22  
     1) Wriede, Greg 23                 2) Fehlau, Brian 26               
     3) Stockl, Thomas 26               4) Baker, Henry 33                
       28.79                                                               
  2 Minutemen Masters-NE  'A'                              NT    1:59.37   18  
     1) LeVan, Steven 23                2) Broudy, Marc 29                
     3) Upson, Steve 30                 4) Fletcher, Ken 26               
       31.99                                                               
  3 Longfellow Masters-NE  'B'                             NT    2:03.71   16  
     1) Titus, Dave 24                  2) Sczupak, Robert 31             
     3) McCarthy, Bennett 38            4) Lawton, Christopher 25         
       31.89                                                               
  4 Minutemen Masters-NE  'B'                              NT    2:36.86   14  
     1) McBride, Nathan 27              2) Camelio, Matthew 30            
     3) Andrews, Nathan 25              4) Hendl, Rich 32                 
       35.62                                                               
 
Event 10  Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'J'                                      NT    1:51.09   22  
     1) Carr, Rob 35                    2) Casey, Brian 37                
     3) Wuest, Frank 40                 4) Dorer, Russell 33              
       30.98                                                               
  2 Minutemen Masters-NE  'C'                              NT    2:26.64   18  
     1) Benson, Chip 45                 2) Culman, Peter 45               
     3) Howorth, James 33               4) Cocanour, Spencer 28           
       41.81                                                               
 
Event 10  Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'A'                                      NT    1:59.26   22  
     1) Cromarty, Stuart 36             2) Vankuilenburg, Scott 35        
     3) Schlicher, Fred 52              4) Stapleton, Kevin 37            
       32.00                                                               
  2 Andover/North Andover YMCA-NE  'A'                     NT    2:18.39   18  
     1) Meltz, Joel 44                  2) Jennings, Cliff 47             
     3) Richelson, Andrew 53            4) Geary, Bill 42                 
       39.00                                                               
  3 Great Bay Masters-NE  'E'                              NT    2:22.42   16  
     1) McAfee, Michael 39              2) Pierce, William 42             
     3) Bond, William 39                4) Busby, Michael 40              
       38.32                                                               
  4 Minutemen Masters-NE  'E'                              NT    2:46.46   14  
     1) Benestad, Chris 23              2) Prescott, Al 32                
     3) Currie, David 28                4) Farmer, Peter 44               
       44.25                                                               
  5 Minutemen Masters-NE  'D'                              NT    3:08.86   12  
     1) Wood, Jonathan 55               2) Kjaersgaard, Frank 33          
     3) McSweeney, Brian 52             4) Sinnott, Patrick 50            
     1:09.19                                                               
 
Event 10  Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'C'                              NT    2:38.63   22  
     1) Longstaff, Stanley 49           2) Hay, Peter 46                  
     3) Orkin, Rich 53                  4) Scheele, Marc 54               
       39.96                                                               
  2 Western New Englang college-NE  'A'                    NT    2:50.16   18  
     1) Brown, Roy 56                   2) Bump, Ben 57                   
     3) Kavanagh, Dean 66               4) Wilk, Bob 58                   
     1:02.25                                                               
  3 Great Bay Masters-NE  'D'                              NT    2:54.79   16  
     1) Stevens, Patrick 47             2) Siegal, Byron 53               
     3) Doleac, Chuck 53                4) Estrich, Doug 47               
       39.09                                                               
 
Event 10  Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                        NT    2:24.61   22  
     1) Rupert, Bill 57                 2) Fredericks, Peter 60           
     3) Vail, David 57                  4) Green, Arnie 68                
       36.12                                                               
 
Event 11  Women 19-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steenbergen, Krista       24 MMM-NE               2:40.00    2:37.84   11  
       37.09  1:16.75                                                      
  2 Rhee, Christina           23 MMM-NE               3:01.50    2:48.70    9  
       39.69  1:21.29                                                      
 
Event 11  Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stockl, Erin              25 CMSC-NE              2:30.00    2:39.08   11  
       35.99  1:16.36                                                      
  2 Spencer, Anne             25 LONG-NE              2:52.00    2:50.29    9  
       41.21  1:23.86                                                      
  3 Kupcinskas, Rebecca       26 CMSC-NE              3:10.00    2:57.22    8  
       42.60  1:26.79                                                      
  4 Skenderian, Amy Beth      27 MMM-NE               2:35.00    3:24.25    7  
 
Event 11  Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Theriot, Sharon           34 LONG-NE              3:28.00    3:33.24   11  
       51.13  1:45.11                                                      
 
Event 11  Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gulley, Wendy             35 CMSC-NE              2:59.00    2:59.31   11  
       41.97  1:28.38                                                      
  2 Virnelli, Nancy           38 GBM-NE               3:13.00    3:05.43    9  
       45.04  1:32.26                                                      
  3 Kingma, Wytske            38 MMM-NE               3:07.00    3:06.74    8  
              1:29.99                                                      
  4 Damianos, Laurie          36 MMM-NE               3:45.00    3:16.99    7  
  5 Duncan, Lyn               39 CMSC-NE              3:20.00    3:17.76    6  
       45.07  1:33.97                                                      
  6 Page, Sarah               36 HPM-NE               3:20.00    3:18.82    5  
       45.61  1:34.29                                                      
  7 Moyer, Terri              39 GBM-NE               3:48.15    3:43.06    4  
       53.73  1:49.23                                                      
 
Event 11  Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Kim              42 HPM-NE               2:51.50    2:46.67   11  
       38.71  1:20.33                                                      
  2 Boland, Jan               42 BEV-NE               2:58.00    2:53.46    9  
       40.87  1:24.88                                                      
  3 Grilli, Tracy             43 PEN-NE               2:54.32    2:53.82    8  
       40.66  1:24.41                                                      
  4 Sirois, Nancy             42 ANA-NE               3:10.00    3:08.33    7  
       45.23  1:32.25                                                      
  5 Woodcock, Sandy           44 GBM-NE               3:56.47    4:07.07    6  
     1:00.15  2:05.30                                                      
 
Event 11  Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDermott, Ann            46 BU-NE                3:21.00    3:18.71   11  
       46.99  1:37.43                                                      
  2 Craffey, Eileen           49 MIDD-NE              3:22.80    3:25.20    9  
       47.40  1:39.69                                                      
  3 Levens, Deborah           47 LONG-NE              4:24.00    4:23.82    8  
     1:04.23  2:10.53                                                      
 
Event 11  Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hausberger, Evelyn        56 PEN-NE               3:25.00    3:25.20   11  
       46.70  1:37.19                                                      
 
Event 11  Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan         62 JCCM-NE              3:29.00    3:22.08   11  
       47.71  1:38.25                                                      
  2 Stavis, Ruth              63 JCCN-NE              4:04.53    4:01.69    9  
       57.56  1:58.79                                                      
 
Event 11  Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            72 SY-NE                4:12.00    4:10.66   11  
       59.53  2:03.01                                                      
 
Event 12  Men 19-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conner, Chad              24 MMM-NE               2:50.00    2:47.84   11  
       39.64  1:21.99                                                      
 
Event 12  Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian             26 CMSC-NE              2:24.00    2:19.98   11  
       33.04  1:07.91                                                      
  2 Andrews, Nathan           25 MMM-NE               2:05.00    2:28.06    9  
       34.70  1:11.83                                                      
  3 Davis, Caleb              27 MMM-NE               2:41.80    2:44.88    8  
       40.14  1:22.51                                                      
  4 Arzt, Bill                26 PITT-NE              2:53.00    2:45.88    7  
       39.08  1:21.29                                                      
  5 Turpen, Brad              27 MMM-NE               3:10.00    3:23.57    6  
       45.57  1:37.06                                                      
 -- McBride, Nathan           27 MMM-NE               2:43.00         DQ  
       43.11  1:28.13                                                      
 
Event 12  Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Chris               32 HPM-NE               2:19.39    2:19.84   11  
       33.25  1:08.91                                                      
  2 Bailey, Jerry             31 GBM-NE               2:30.00    2:22.11    9  
       33.34  1:10.00                                                      
  3 Craig, Matt               30 GBM-NE               2:22.22    2:29.47    8  
       34.64  1:12.28                                                      
  4 Berry, Rob                32 CMSC-NE              2:30.00    2:47.61    7  
       39.07  1:21.31                                                      
  5 Kulka, Tim                30 CMSC-NE              3:55.00    3:39.79    6  
       44.38  1:39.32                                                      
 
Event 12  Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howe, Brendon             38 NEM-NE               2:35.00    2:21.69   11  
       32.84  1:08.95                                                      
  2 French, Chris             38 PEN-NE               2:29.00    2:25.89    9  
       34.07  1:10.41                                                      
  3 Carr, Rob                 35 CMSC-NE              2:29.90    2:26.64    8  
       35.31  1:12.51                                                      
  4 Vankuilenburg, Scott      35 CMSC-NE              2:57.40    2:35.49    7  
       37.29  1:15.57                                                      
  5 McAfee, Michael           39 GBM-NE               3:06.00    3:03.50    6  
       43.60  1:27.64                                                      
 
Event 12  Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Paul             40 GBM-NE               3:15.00    3:09.17   11  
       45.89  1:33.70                                                      
 -- Pierce, William           42 GBM-NE               3:40.00         DQ  
       47.61  1:36.30                                                      
 
Event 12  Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gentile, Douglas          45 TO-NE                2:30.00    2:33.25   11  
       36.31  1:14.89                                                      
  2 Nixon, John               45 JFK-NE               2:45.00    2:35.39    9  
       36.77  1:16.24                                                      
  3 Mockler, Frank            45 LANES-NE             2:50.00    2:46.59    8  
       38.19  1:18.68                                                      
  4 Keil, Mark                47 ANA-NE               2:42.30    2:51.87    7  
       38.78  1:21.74                                                      
  5 Stevens, Patrick          47 GBM-NE               3:01.61    3:04.63    6  
       41.79  1:28.70                                                      
  6 Longstaff, Stanley        49 GBM-NE               3:38.00    3:35.26    5  
       49.51  1:44.75                                                      
  7 Cooper, Jeffrey           49 GBM-NE               4:00.00    4:23.07    4  
     1:02.97  2:08.65                                                      
 
Event 12  Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           53 ANA-NE               2:41.74    2:38.05   11  
       37.00  1:16.91                                                      
  2 Cahill, Bob               53 CONN-CT              3:15.00    3:03.88    9  
       42.79  1:29.23                                                      
  3 Doleac, Chuck             53 GBM-NE               4:02.00    3:58.84    8  
       55.13  1:55.69                                                      
  4 McSweeney, Brian          52 MMM-NE               5:18.66    4:52.09    7  
     1:08.70  2:25.76                                                      
 
Event 12  Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              57 MESC-NE              2:58.00    2:53.85   11  
       39.99  1:23.17                                                      
  2 Eger, Laszlo              55 HUN-NE               3:15.00    3:02.91    9  
       43.21  1:29.32                                                      
 
Event 12  Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, William           63 FITCH-NE             3:19.58    3:17.50   11  
       45.99  1:35.96                                                      
 
Event 12  Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clayson, Barr             65 HPM-NE               3:30.00    3:05.43   11  
       43.36  1:31.09                                                      
 
Event 12  Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, James            78 BROWN-NE             2:57.00    3:51.19   11  
       52.38  1:50.83                                                      
 
Event 12  Men 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, John             83 CONN-CT              4:05.00    4:02.22   11  
       58.20  2:01.09                                                      
 
Event 13  Women 19-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steenbergen, Krista       24 MMM-NE               1:10.00    1:15.03   11  
       33.66                                                               
  2 Hult, Britta              20 GBM-NE               1:14.99    1:15.50    9  
       35.43                                                               
  3 Currie, Aiyana            24 MMM-NE               1:36.70    1:31.29    8  
       40.06                                                               
 
Event 13  Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Andrea              26 ANA-NE               1:13.02    1:07.65   11  
       31.99                                                               
  2 Lussier, Becky            29 ANA-NE               1:15.00    1:16.06    9  
       34.79                                                               
  3 Garrow, Kendra            26 GBM-NE               1:24.51    1:22.27    8  
       39.29                                                               
 
Event 13  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesson, Kim               33 GBM-NE               1:11.60    1:12.11   11  
       33.71                                                               
  2 Prescott, Carol           31 GBM-NE               1:15.68    1:13.93    9  
       35.60                                                               
  3 Humphreys, Josephine      32 PEN-NE               1:30.00    1:31.16    8  
       40.79                                                               
 
Event 13  Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kweder, Paula             37 LONG-NE              1:14.00    1:15.41   11  
       35.10                                                               
  2 Barry, Shereen            38 GBM-NE               1:25.00    1:19.08    9  
       37.60                                                               
  3 Thomson, Nancy            36 MMM-NE               1:24.30    1:27.39    8  
       39.92                                                               
  4 Behan, Linda              37 Unattached                NT    1:27.69    7  
       40.28                                                               
  5 Fortoul, Karen            39 CMSC-NE              1:28.00    1:29.98    6  
       43.66                                                               
  6 Pentheny, Gail            38 GBM-NE               1:40.00    1:37.25    5  
       45.81                                                               
  7 O'Rourke, Cathy           38 GBM-NE               1:50.00    1:39.98    4  
       45.56                                                               
  8 Slezak, Jana              35 GBM-NE               1:55.00    1:46.58    3  
       47.76                                                               
  9 Edin, Deborah             38 GBM-NE               2:00.00    2:01.84    2  
       57.80                                                               
 
Event 13  Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swift, Ann                41 VERM-NE              1:24.70    1:29.58   11  
       40.39                                                               
 
Event 13  Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Nancy           45 COL-NE               1:22.90    1:22.19   11  
       38.23                                                               
  2 Royden, Wiki              45 NSY-NE               1:30.00    1:27.65    9  
       39.22                                                               
  3 Levens, Deborah           47 LONG-NE              2:05.00    1:59.84    8  
       58.38                                                               
 
Event 13  Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kane, Elizabeth           51 ANA-NE               1:54.00    1:51.02   11  
       53.39                                                               
 
Event 13  Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hausberger, Evelyn        56 PEN-NE               1:46.00    1:45.64   11  
       49.05                                                               
  2 Hult, Manya               55 GBM-NE               2:10.00    2:20.04    9  
     1:05.25                                                               
 
Event 13  Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan         62 JCCM-NE              1:47.00    1:45.74   11  
       49.77                                                               
  2 Olson, Jeannine           61 RINC-PC              2:04.19    2:02.14    9  
       56.02                                                               
 
Event 14  Men 19-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wriede, Greg              23 CMSC-NE              1:00.00    1:00.21   11  
       28.27                                                               
  2 LeVan, Steven             23 MMM-NE               1:06.00    1:06.36    9  
       30.80                                                               
  3 Shabrov, Maksim           24 NEM-NE               1:07.00    1:06.76    8  
       30.64                                                               
  4 Johnson, Allen            20 GBM-NE               1:10.64    1:14.36    7  
       33.30                                                               
  5 Conner, Chad              24 MMM-NE               1:30.00    1:26.87    6  
       37.72                                                               
 
Event 14  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Ken             26 MMM-NE                 54.00      59.36   11  
       27.70                                                               
  2 Davis, Caleb              27 MMM-NE               1:09.29    1:11.91    9  
       33.76                                                               
  3 McBride, Nathan           27 MMM-NE               1:45.00    1:21.51    8  
       39.63                                                               
 
Event 14  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newbegin, Brian           31 CMSC-NE              1:02.24    1:03.69   11  
       29.69                                                               
  2 Baker, Henry              33 CMSC-NE              1:04.50    1:04.30    9  
       29.47                                                               
  3 Upson, Steve              30 MMM-NE               1:04.33    1:05.23    8  
       30.40                                                               
  4 Riddell, William          32 CMSC-NE              1:10.04    1:10.87    7  
       33.36                                                               
  5 Schodorf, Jeff            33 MMM-NE               1:12.00    1:16.04    6  
       36.00                                                               
  6 Dorer, Russell            33 CMSC-NE              1:17.00    1:17.80    5  
       33.87                                                               
  7 Schneider, Gary           31 LONG-NE              1:28.00    1:33.12    4  
       40.95                                                               
 
Event 14  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cromarty, Stuart          36 CMSC-NE              1:28.21    1:00.23   11  
       27.91                                                               
  2 Carr, Rob                 35 CMSC-NE              1:02.90    1:00.92    9  
       29.00                                                               
  3 Gendreau, Edmund          38 GBM-NE               1:00.28    1:01.43    8  
       28.12                                                               
  4 Robbins, Andrew           36 JCCN-NE              1:05.00    1:03.85    7  
       30.45                                                               
  5 Casey, Brian              37 CMSC-NE              1:01.00    1:04.29    6  
       29.59                                                               
  6 Jordan, Larry             36 NEM-NE               1:08.20    1:04.45    5  
       29.43                                                               
  7 Houghton, David           37 NSY-NE               1:11.00    1:09.08    4  
       31.66                                                               
  8 McCarthy, Bennett         38 LONG-NE              1:11.00    1:10.92    3  
       32.77                                                               
 -- Monsees, David            37 GBM-NE               2:20.00         DQ  
     1:04.49                                                               
 
Event 14  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, David           41 CONN-CT              1:08.00    1:06.75   11  
       30.71                                                               
  2 Wuest, Frank              40 CMSC-NE              1:09.00    1:08.13    9  
       31.98                                                               
  3 Judelson, David           44 NSY-NE               1:10.00    1:10.87    8  
       33.81                                                               
  4 Hirst, Michael            40 PEN-NE               1:08.00    1:12.71    7  
       33.36                                                               
  5 Meltz, Joel               44 ANA-NE               1:14.00    1:13.38    6  
       34.51                                                               
  6 Ceckler, Jack             44 GBM-NE               1:23.50    1:16.64    5  
       34.68                                                               
  7 Keith, Al                 40 MMM-NE               1:15.00    1:19.67    4  
       35.46                                                               
  8 Griffin, Paul             40 GBM-NE               1:20.00    1:20.90    3  
       38.66                                                               
  9 Delisle, James            41 WEL-NE               1:20.00    1:23.45    2  
       38.48                                                               
 10 Pierce, William           42 GBM-NE               1:36.00    1:36.59    1  
       44.83                                                               
 
Event 14  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg                49 NEM-NE               1:05.40    1:04.92   11  
       29.86                                                               
  2 Fuerman, Ross             47 JCCN-NE              1:30.00    1:28.21    9  
       40.65                                                               
  3 Harris, Joe               49 CMSC-NE              1:46.00    1:44.26    8  
       51.36                                                               
 
Event 14  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           52 CMSC-NE              1:04.60    1:07.31   11  
       31.09                                                               
  2 Richelson, Andrew         53 ANA-NE               1:23.00    1:20.64    9  
       36.80                                                               
  3 Myers, Richard            53 ABY-NE               1:31.00    1:29.84    8  
       40.44                                                               
  4 Siegal, Byron             53 GBM-NE               1:50.00    1:49.30    7  
       48.78                                                               
  5 Doleac, Chuck             53 GBM-NE               2:00.00    2:04.53    6  
       58.02                                                               
 
Event 14  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suvanto, Ilkka            57 JCCN-NE              1:15.00    1:23.77   11  
       38.33                                                               
 
Event 14  Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, William           63 FITCH-NE             1:50.45    1:47.35   11  
       45.93                                                               
  2 Kurtz, Bruce              64 WNEC-NE              2:10.00    2:13.74    9  
     1:03.21                                                               
 
Event 14  Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Kavanagh, Dean            66 WNEC-NE              1:45.00         DQ  
       48.21                                                               
 
Event 15  Women 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petykowski, Jennifer      24 MMM-NE                 29.50      28.97   11  
  2 Hackmer, Michelle         24 CMSC-NE                28.00      29.25    9  
  3 Rhee, Christina           23 MMM-NE                 36.30      30.23    8  
  4 Elisens, Kerin            23 GBM-NE                 31.15      31.08    7  
  5 Tjoa, Vivian              24 MMM-NE                 29.50      31.42    6  
  6 Shea, Katie               21 NEM-NE                 36.30      32.03    5  
  7 Urizandi, Lisa            24 READ-NE                33.00      33.07    4  
  8 Cassidy, Megan            24 GBM-NE                 42.20      33.60    3  
  9 Sykes, Melissa            24 MMM-NE                 30.00      34.47    2  
 10 Hall, Zoe                 20 GBM-NE                 37.80      36.63    1  
 11 Machado, Jennifer         21 GBM-NE                 43.00      40.05  
 
Event 15  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aber, Jenn                25 MIT-NE                 28.20      28.51   11  
  2 Greineder, Britt          27 MMM-NE                 28.00      28.57    9  
  3 Allen, Leslie             25 CMSC-NE                28.00      29.46    8  
  4 Morrison, Sage            25 CMSC-NE                32.00      31.26    7  
  5 O'Connor, Brooke          26 NSY-NE                 31.80      31.81    6  
  6 Rink, Katherine           29 MMM-NE                 34.00      32.98    5  
  7 Lange, Vreli              28 PEN-NE                 34.00      33.36    4  
  8 Hale, Liz                 29 MMM-NE                 32.10      33.80    3  
  9 Anderson, Heather         27 GBM-NE                 40.00      39.07    2  
 10 Buccini, Sheila           29 GBM-NE                 48.00      48.64    1  
 
Event 15  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kusznir, Roma             33 CMSC-NE                30.00      29.71   11  
  2 Wesson, Kim               33 GBM-NE                 30.80      30.06    9  
  3 Prescott, Carol           31 GBM-NE                 31.00      30.77    8  
  4 Kove, Pamela              31 MMM-NE                 30.23      33.30    7  
  5 Daub, Elisabeth           33 MMM-NE                 58.00      38.30    6  
  6 Pappas, Lisa              32 GBM-NE                 45.00      40.21    5  
  7 Lichtman, Stephanie       34 GBM-NE                 46.00      40.55    4  
  8 Bianchi, Elizabeth        34 NEM-NE                 43.00      41.69    3  
 
Event 15  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dursema, Kim              38 GBM-NE                 34.00      31.27   11  
  2 Pollard, Paula            37 MMM-NE                 30.00      31.31    9  
  3 Kweder, Paula             37 LONG-NE                30.00      31.62    8  
  4 Rutkowski, Rae Ann        38 CONN-CT                33.50      32.31    7  
  5 Gerhan, Marth             39 CMSC-NE                33.50      33.08    6  
  6 Pentheny, Gail            38 GBM-NE                 32.70      33.40    5  
  7 Leavitt, Kathleen         35 GBM-NE                 34.00      33.87    4  
  8 Kingma, Wytske            38 MMM-NE                 34.16      34.43    3  
  9 Page, Sarah               36 HPM-NE                 39.00      34.58    2  
 10 Virnelli, Nancy           38 GBM-NE                 35.00      34.87    1  
 11 Fischer, Heidi            35 BROOK-NE               35.20      35.23  
 
Event 15  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallett, Constance        41 GBM-NE                 31.22      31.05   11  
  2 Grilli, Tracy             43 PEN-NE                 31.50      31.70    9  
  3 Mattulke, Jody            42 NEM-NE                 32.50      32.74    8  
  4 Woodcock, Sandy           44 GBM-NE                 35.77      34.71    7  
  5 Sinclair, Lisa            40 ANA-NE                 36.56      35.53    6  
  6 Waldron, Margery          44 MMM-NE                 35.00      35.57    5  
  7 Swift, Ann                41 VERM-NE                35.00      35.84    4  
  8 Bancroft, Anne            43 CMSC-NE                40.00      37.79    3  
  9 March, Kerstin            42 READ-NE                36.50      38.26    2  
 10 Connolly, Katharine       41 MMM-NE                 42.05      38.37    1  
 11 Magdon, Molly             42 CMSC-NE                58.00      39.95  
 12 Durr, Mary                42 BROOK-NE               52.80      46.95  
 13 Hamer, Theresa            42 GBM-NE                 45.72      47.85  
 
Event 15  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             48 BROWN-NE               30.00      28.06   11  
  2 Royden, Wiki              45 NSY-NE                 32.00      31.59    9  
  3 Reilly, Joan              46 CMSC-NE                31.00      31.84    8  
  4 Taylor, Karen             45 ANA-NE                 33.12      33.47    7  
  5 McDermott, Ann            46 BU-NE                  35.50      34.77    6  
  6 Geoghegan, Joan           47 BEN-NE                 36.00      35.08    5  
  7 Jirak, Edie               45 NEM-NE                 36.00      36.69    4  
  8 Sharlin, Judith           47 JCCN-NE                38.00      39.04    3  
  9 Calderone, Lee            45 GBM-NE                 44.00      42.53    2  
 
Event 15  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warner, Elissa            50 HPM-NE                 44.50      40.73   11  
  2 Kane, Elizabeth           51 ANA-NE                 39.00      41.03    9  
 
Event 15  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hausberger, Evelyn        56 PEN-NE                 35.00      35.76   11  
  2 Slifer, Kathy             55 GY-NE                  39.00      37.71    9  
  3 Fredette, Ann             55 GBM-NE                 39.80      38.60    8  
 
Event 15  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Claire           61 DUX-NE                 39.00      38.29   11  
  2 Stavis, Ruth              63 JCCN-NE                40.54      43.22    9  
  3 Matorin, Barbara          62 JCCN-NE                41.63      43.50    8  
  4 Lyndon, Isabel            61 WAY-NE                 47.00      45.21    7  
  5 Olson, Jeannine           61 RINC-PC                56.00      48.94    6  
 
Event 15  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Diane               69 DUX-NE                 45.00      40.86   11  
 
Event 15  Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            72 SY-NE                  52.00      50.58   11  
 
Event 16  Men 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LeVan, Steven             23 MMM-NE                 25.50      26.16   11  
  2 Brown, Dean               22 GBM-NE                 26.30      26.55    9  
  3 Bell, Richard             22 CMSC-NE                27.01      26.82    8  
  4 Titus, Dave               24 LONG-NE                27.50      27.34    7  
  5 Benestad, Chris           23 MMM-NE                 30.00      33.12    6  
 
Event 16  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian             26 CMSC-NE                25.40      24.93   11  
  2 Fletcher, Ken             26 MMM-NE                 21.10      25.18    9  
  3 Andrews, Nathan           25 MMM-NE                 25.25      25.89    8  
  4 Anderson, Michael         29 GBM-NE                 27.00      26.97    7  
  5 Lawton, Christopher       25 LONG-NE                27.50      27.26    6  
  6 Stockl, Thomas            26 CMSC-NE                27.00      27.27    5  
  7 Jones, Shawn              26 PEN-NE                 28.27      27.56    4  
  8 Arzt, Bill                26 PITT-NE                29.30      29.08    3  
  9 Ramez, Baddour            28 BEN-NE                 27.50      29.32    2  
 10 Cocanour, Spencer         28 MMM-NE                 27.00      30.71    1  
 11 Currie, David             28 MMM-NE                 40.00      31.87  
 12 Porras, Darren            28 READ-NE                36.00      36.51  
 
Event 16  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirkpatrick, Andrew       30 READ-NE                25.99      26.23   11  
  2 Gilson, Matthew           33 EPM-NE                 25.85      26.31    9  
  3 Baker, Henry              33 CMSC-NE                27.10      26.71    8  
  4 Camelio, Matthew          30 MMM-NE                 26.00      27.68    7  
  5 Perz, Paul                32 SY-NE                  28.15      28.52    6  
  6 Hendl, Rich               32 MMM-NE                 25.70      28.87    5  
  7 Torres, Leonardo          30 NEM-NE                 31.90      31.35    4  
  8 Prescott, Al              32 MMM-NE                 32.00      32.46    3  
  9 Kulka, Tim                30 CMSC-NE                32.00      32.57    2  
 10 Howland, Jim              34 BEV-NE                 33.00      33.39    1  
 11 Schneider, Gary           31 LONG-NE                30.00      33.79  
 12 Paquette, Nick            31 GBM-NE                 37.20      36.11  
 13 Kjaersgaard, Frank        33 MMM-NE                 38.00      38.04  
 
Event 16  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landry, Rich              36 ANA-NE                 25.87      24.61   11  
  2 Cromarty, Stuart          36 CMSC-NE                25.20      24.88    9  
  3 Jordan, Larry             36 NEM-NE                 27.50      25.50    8  
  4 Robbins, Andrew           36 JCCN-NE                27.00      25.83    7  
  5 Gendreau, Edmund          38 GBM-NE                 26.20      26.54    6  
  6 Stapleton, Kevin          37 CMSC-NE                26.00      26.67    5  
  7 Bosley, Doug              38 CMSC-NE                27.00      26.71    4  
  8 Schubert, David           39 THOR-NE                29.50      29.33    3  
  9 Riley, David              38 CMSC-NE                29.51      29.44    2  
 10 Bond, William             39 GBM-NE                 31.50      30.95    1  
 11 Kriekenbeck, Glen         38 MMM-NE                 40.00      35.16  
 12 Miller, Gregory           36 LANES-NE               29.80      38.17  
 
Event 16  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keith, Al                 40 MMM-NE                 25.85      26.49   11  
  2 Busby, Michael            40 GBM-NE                 29.90      27.59    9  
  3 Geary, Bill               42 ANA-NE                 28.87      29.03    8  
  4 Ceckler, Jack             44 GBM-NE                 31.60      29.05    7  
  5 Wuest, Frank              40 CMSC-NE                31.00      29.13    6  
  6 Wright, Will              40 ANA-NE                 30.00      30.68    5  
  7 Swan, Rob                 40 ANA-NE                 33.00      31.37    4  
  8 Pang, Samuel              41 MMM-NE                 45.00      38.44    3  
  9 Bucciero, David           41 GBM-NE                 41.00      40.31    2  
 10 Farmer, Peter             44 MMM-NE                 42.18      43.37    1  
 
Event 16  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, John                48 MESC-NE                27.20      27.93   11  
  2 Stevens, Patrick          47 GBM-NE                 28.96      28.34    9  
  3 Lawton, Bob               49 BEN-NE                 29.00      28.45    8  
  4 Meltz, Steve              47 BEN-NE                 28.00      29.10    7  
  5 Boland, Jim               45 BEV-NE                 31.90      30.28    6  
  6 Benson, Chip              45 MMM-NE                 33.00      31.04    5  
  7 Keil, Mark                47 ANA-NE                    NT      31.07    4  
  8 Lyons, Steve              47 MMM-NE                 32.50      31.52    3  
  9 Morris, Bob               48 Unattached             30.00      31.79    2  
 10 Hay, Peter                46 GBM-NE                 30.00      31.98    1  
 11 Longstaff, Stanley        49 GBM-NE                 32.60      32.51  
 12 Culman, Peter             45 MMM-NE                 35.00      32.78  
 13 Ungerleider, Gary         48 LONG-NE                31.00      32.97  
 14 Burstyn, H Paris          48 LONG-NE                34.00      33.74  
 15 Estrich, Doug             47 GBM-NE                 34.00      38.50  
 
Event 16  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           53 ANA-NE                 27.34      27.12   11  
  2 Morse, Tim                52 EPM-NE                 31.00      30.36    9  
  3 Richelson, Andrew         53 ANA-NE                 32.00      31.03    8  
  4 Berry, Ethan              53 BEV-NE                 34.00      33.19    7  
  5 Orkin, Rich               53 GBM-NE                 38.00      37.84    6  
  6 Flanagan, Peter           51 WEL-NE                 38.00      38.25    5  
  7 Siegal, Byron             53 GBM-NE                 37.00      38.88    4  
  8 Sinnott, Patrick          50 MMM-NE                 52.50      44.41    3  
  9 Keilty, Joseph            54 WEBBS-NE             1:00.00      58.44    2  
 
Event 16  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suvanto, Ilkka            57 JCCN-NE                31.00      30.13   11  
  2 Vail, David               57 MESC-NE                30.00      30.65    9  
  3 Pierce, Fred              57 MESC-NE                30.50      31.59    8  
  4 Davis, Daniel             58 CONN-CT                30.80      31.81    7  
  5 Eger, Laszlo              55 HUN-NE                 31.00      31.84    6  
  6 Rupert, Bill              57 MESC-NE                33.00      31.97    5  
  7 Bump, Ben                 57 WNEC-NE                33.50      33.38    4  
  8 Wood, Jonathan            55 MMM-NE                 37.00      36.78    3  
  9 Wilk, Bob                 58 WNEC-NE                37.68      37.75    2  
 10 Brown, Roy                56 WNEC-NE                37.88      37.78    1  
 11 Tomlinson, Brad           56 WEL-NE                 40.00      37.82  
 
Event 16  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             60 ANA-NE                 31.00      30.84   11  
  2 Kurtz, Bruce              64 WNEC-NE                38.00      45.89    9  
 
Event 16  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Arnie              68 MESC-NE                33.50      33.36   11  
  2 Sorel, Edward             65 WNEC-NE                34.58      34.03    9  
  3 Lyndon, Tom               69 WAY-NE                 34.00      35.00    8  
  4 Scott, Art                67 EPM-NE                 37.00      35.62    7  
  5 Kavanagh, Dean            66 WNEC-NE                35.50      37.83    6  
  6 Brown, Ronald             65 BU-NE                  40.00      39.11    5  
  7 Murphy, Ray               68 WEL-NE                 45.00      39.75    4  
 
Event 16  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, Al                 73 CMSC-NE                35.00      33.27   11  
  2 Christopher, James        73 ANA-NE               1:00.00      50.07    9  
 
Event 16  Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, John             83 CONN-CT                47.00      47.13   11  
  2 Wright, Robert            80 ANA-NE                 50.00      51.55    9  
 
Event 17  Women 76-99 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'K'                         7:50.00    5:44.95   22  
     1) Hult, Britta 20                 2) Hall, Zoe 20                   
     3) Machado, Jennifer 21            4) Lichtman, Stephanie 34         
       33.73  1:04.59                                                      
 
Event 17  Women 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minutemen Masters-NE  'F'                         4:37.00    4:58.57   22  
     1) Greineder, Britt 27             2) Steenbergen, Krista 24         
     3) Rhee, Christina 23              4) Pollard, Paula 37              
       32.18  1:07.64                                                      
 
Event 17  Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'I'                         4:58.00    5:03.85   22  
     1) Virnelli, Nancy 38              2) Garrow, Kendra 26              
     3) Pentheny, Gail 38               4) Leavitt, Kathleen 35           
       36.20  1:16.91                                                      
  2 Minutemen Masters-NE  'G'                         5:00.00    5:08.86   18  
     1) Currie, Aiyana 24               2) O'Dair, Katie 34               
     3) Rink, Katherine 29              4) Damianos, Laurie 36            
       37.63  1:18.29                                                      
  3 Great Bay Masters-NE  'J'                         6:00.00    6:08.71   16  
     1) Valois, Louise 38               2) Edin, Deborah 38               
     3) Slezak, Jana 35                 4) Pappas, Lisa 32                
       41.19  1:23.49                                                      
 
Event 17  Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'G'                                 5:00.00    5:09.71   22  
     1) Gerhan, Marth 39                2) Volz, Vicki 41                 
     3) Fortoul, Karen 39               4) Reilly, Joan 46                
       34.92  1:12.66                                                      
  2 Great Bay Masters-NE  'G'                         5:20.00    5:42.30   18  
     1) Woodcock, Sandy 44              2) Moyer, Terri 39                
     3) O'Rourke, Cathy 38              4) Hallett, Constance 41          
       45.17  1:35.28                                                      
 
Event 18  Men 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minutemen Masters-NE  'A'                         3:55.00    3:55.14   22  
     1) Andrews, Nathan 25              2) LeVan, Steven 23               
     3) Upson, Steve 30                 4) Fletcher, Ken 26               
       27.89  1:00.03                                                      
  2 Longfellow Masters-NE  'A'                        3:59.00    4:08.76   18  
     1) Lawton, Christopher 25          2) Sczupak, Robert 31             
     3) Titus, Dave 24                  4) McCarthy, Bennett 38           
       29.61  1:03.45                                                      
  3 Cambridge-NE  'C'                                 4:20.00    4:28.37   16  
     1) Riddell, William 32             2) Newbegin, Brian 31             
     3) Kulka, Tim 30                   4) Bell, Richard 22               
       31.51  1:06.17                                                      
  4 Great Bay Masters-NE  'M'                         5:29.00    5:05.86   14  
     1) Anderson, Michael 29            2) Monsees, David 37              
     3) Johnson, Allen 20               4) Paquette, Nick 31              
       33.20  1:08.77                                                      
 
Event 18  Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'D'                                 4:05.00    4:08.25   22  
     1) Wuest, Frank 40                 2) Bosley, Doug 38                
     3) Casey, Brian 37                 4) Berry, Rob 32                  
       30.86  1:03.58                                                      
  2 Minutemen Masters-NE  'B'                         4:25.00    4:27.21   18  
     1) Crockett, Sean 42               2) Hendl, Rich 32                 
     3) Conner, Chad 24                 4) Keith, Al 40                   
       31.22  1:05.22                                                      
  3 Minutemen Masters-NE  'C'                         4:30.00    4:30.81   16  
     1) Camelio, Matthew 30             2) Schodorf, Jeff 33              
     3) Lyons, Steve 47                 4) Benson, Chip 45                
       31.77  1:05.19                                                      
  4 Minutemen Masters-NE  'E'                         5:00.00    4:48.50   14  
     1) Howorth, James 33               2) Benestad, Chris 23             
     3) Prescott, Al 32                 4) Perry, Robert 38               
       35.88  1:13.67                                                      
 
Event 18  Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'A'                                 4:00.00    3:43.45   22  
     1) Stapleton, Kevin 37             2) Schlicher, Fred 52             
     3) Carr, Rob 35                    4) Cromarty, Stuart 36            
       27.23    56.03                                                      
  2 Great Bay Masters-NE  'E'                         4:53.00    4:53.33   18  
     1) McAfee, Michael 39              2) Pierce, William 42             
     3) Bond, William 39                4) Busby, Michael 40              
       37.18  1:17.27                                                      
  3 Minutemen Masters-NE  'D'                         6:00.00    6:21.81   16  
     1) McSweeney, Brian 52             2) Wood, Jonathan 55              
     3) Sinnott, Patrick 50             4) Pang, Samuel 41                
       47.33  1:40.34                                                      
 
Event 18  Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andover/North Andover YMCA-NE  'A'                4:37.80    4:48.05   22  
     1) Geary, Bill 42                  2) Richelson, Andrew 53           
     3) Coupe, George 60                4) Jennings, Cliff 47             
       30.71  1:03.98                                                      
  2 Great Bay Masters-NE  'C'                         5:35.00    5:20.42   18  
     1) Longstaff, Stanley 49           2) Hay, Peter 46                  
     3) Orkin, Rich 53                  4) Scheele, Marc 54               
              1:13.78                                                      
  3 Great Bay Masters-NE  'D'                         5:15.70    5:28.26   16  
     1) Stevens, Patrick 47             2) Siegal, Byron 53               
     3) Doleac, Chuck 53                4) Estrich, Doug 47               
       32.27  1:07.79                                                      
  4 Western New Englang college-NE  'A'               5:30.00    5:42.12   14  
     1) Sorel, Edward 65                2) Brown, Roy 56                  
     3) Wilk, Bob 58                    4) Bump, Ben 57                   
       38.77  1:21.68                                                      
  5 Wellesley-NE  'A'                                 5:43.00    5:45.62   12  
     1) Tomlinson, Brad 56              2) Murphy, Ray 68                 
     3) Flanagan, Peter 51              4) Delisle, James 41              
       40.28  1:26.85                                                      
 
Event 18  Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                        NT    4:54.57   22  
     1) Green, Arnie 68                 2) Vail, David 57                 
     3) Fredericks, Peter 60            4) Pierce, Fred 57                
       38.03  1:17.04                                                      
 
Event 19  Women 19-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steenbergen, Krista       24 MMM-NE               5:15.00    5:30.81   11  
       35.35  1:17.62                                                      
  2 Hult, Britta              20 GBM-NE               5:39.99    5:40.62    9  
       37.18  1:20.45                                                      
  3 Currie, Aiyana            24 MMM-NE               7:00.00    6:50.13    8  
       41.78  1:32.14                                                      
 
Event 19  Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Andrea              26 ANA-NE               5:41.12    5:20.94   11  
       33.39  1:11.08                                                      
  2 Garrow, Kendra            26 GBM-NE               6:17.16    6:10.02    9  
       40.37  1:26.58                                                      
  3 Spencer, Anne             25 LONG-NE              6:17.00    6:11.03    8  
       42.74  1:32.73                                                      
 
Event 19  Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Carol           31 GBM-NE               6:29.68    6:26.69   11  
       38.55  1:21.73                                                      
  2 Humphreys, Josephine      32 PEN-NE               6:40.00    6:59.31    9  
       42.14  1:34.92                                                      
  3 Theriot, Sharon           34 LONG-NE              7:10.00    7:01.78    8  
       45.53  1:36.39                                                      
 
Event 19  Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            37 MMM-NE               5:55.50    5:59.69   11  
       37.83  1:21.95                                                      
  2 Thomson, Nancy            36 MMM-NE               6:25.31    6:25.03    9  
       41.33  1:30.33                                                      
  3 Pentheny, Gail            38 GBM-NE               7:00.00    6:59.01    8  
       46.92  1:43.43                                                      
  4 Slezak, Jana              35 GBM-NE               7:32.00    7:10.74    7  
       51.60  1:49.81                                                      
  5 Moyer, Terri              39 GBM-NE               7:25.00    7:14.43    6  
       48.33  1:45.06                                                      
  6 Fortoul, Karen            39 CMSC-NE              7:30.00    7:19.30    5  
       47.53  1:39.29                                                      
  7 Edin, Deborah             38 GBM-NE               8:30.00    8:31.04    4  
       59.31  2:06.48                                                      
 
Event 19  Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sirois, Nancy             42 ANA-NE               6:30.00    6:16.60   11  
       40.40  1:26.47                                                      
  2 Volz, Vicki               41 CMSC-NE              7:10.00    7:15.95    9  
       43.90  1:34.87                                                      
  3 Woodcock, Sandy           44 GBM-NE               8:18.87    8:53.41    8  
     1:02.05  2:12.35                                                      
 
Event 19  Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           48 LONG-NE              7:11.00    6:50.05   11  
       45.34  1:37.48                                                      
  2 Levens, Deborah           47 LONG-NE              8:35.00    8:20.05    9  
       58.09  2:01.92                                                      
 
Event 19  Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hult, Manya               55 GBM-NE               9:30.00    9:36.36   11  
     1:06.49  2:27.28                                                      
 
Event 19  Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan         62 JCCM-NE              7:40.00    7:36.28   11  
       51.28  1:50.63                                                      
  2 Olson, Jeannine           61 RINC-PC              4:00.00    8:34.75    9  
 
Event 20  Men 19-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conner, Chad              24 MMM-NE               6:00.00    6:02.47   11  
       38.91  1:32.38                                                      
 
Event 20  Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Korbly, Steve             25 MIT-NE               5:00.00    4:52.08   11  
       29.42  1:03.28                                                      
  2 Broudy, Marc              29 MMM-NE               5:30.00    5:32.07    9  
       34.21  1:12.82                                                      
  3 Davis, Caleb              27 MMM-NE               5:44.20    6:04.55    8  
       39.81  1:26.03                                                      
  4 McBride, Nathan           27 MMM-NE               6:35.00    6:09.49    7  
       41.10  1:28.97                                                      
 
Event 20  Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Upson, Steve              30 MMM-NE               5:30.00    5:18.82   11  
       32.12  1:09.28                                                      
  2 Craig, Matt               30 GBM-NE               5:10.33    5:29.55    9  
       33.92  1:13.27                                                      
  3 Sczupak, Robert           31 LONG-NE              5:37.94    5:38.23    8  
       34.46  1:15.94                                                      
  4 Riddell, William          32 CMSC-NE              5:30.05    5:41.11    7  
       35.04  1:15.10                                                      
  5 Perz, Paul                32 SY-NE                7:31.44    6:18.02    6  
       39.97  1:26.45                                                      
  6 Schodorf, Jeff            33 MMM-NE               6:40.00    6:49.38    5  
       39.07  1:26.72                                                      
 
Event 20  Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cromarty, Stuart          36 CMSC-NE              5:01.00    5:09.99   11  
       29.78  1:04.69                                                      
  2 Carr, Rob                 35 CMSC-NE              5:23.00    5:21.87    9  
       34.46  1:13.88                                                      
  3 French, Chris             38 PEN-NE               5:29.10    5:26.57    8  
       32.00  1:09.64                                                      
  4 Casey, Brian              37 CMSC-NE              5:20.00    5:34.59    7  
       34.55  1:13.18                                                      
 
Event 20  Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, David           41 CONN-CT              5:31.00    5:26.92   11  
       34.13  1:13.17                                                      
  2 Griffin, Paul             40 GBM-NE               6:20.00    6:04.42    9  
       39.65  1:24.96                                                      
  3 Delisle, James            41 WEL-NE               6:28.00    6:33.15    8  
       42.07  1:33.76                                                      
  4 Pierce, William           42 GBM-NE               7:00.00    6:37.08    7  
       45.78  1:38.99                                                      
 
Event 20  Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, John               45 JFK-NE               5:50.00    5:56.60   11  
       36.61  1:26.73                                                      
  2 Harris, Joe               49 CMSC-NE              7:30.00    7:39.49    9  
       52.35  1:48.12                                                      
 
Event 20  Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           53 ANA-NE               5:40.57    5:36.27   11  
       34.76  1:15.46                                                      
  2 Cahill, Bob               53 CONN-CT              6:54.00    6:33.89    9  
       39.67  1:24.77                                                      
  3 Orkin, Rich               53 GBM-NE               7:20.00    8:20.39    8  
       53.42  2:04.25                                                      
  4 Doleac, Chuck             53 GBM-NE               8:23.00    8:22.62    7  
       59.95  2:11.15                                                      
 
Event 20  Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              55 HUN-NE               6:55.00    6:59.03   11  
       44.99  1:39.95                                                      
 
Event 20  Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, William           63 FITCH-NE             7:35.85    7:23.53   11  
       49.91  1:49.67                                                      
  2 Kurtz, Bruce              64 WNEC-NE              8:40.00    9:00.44    9  
     1:03.85  2:19.53                                                      
 
Event 21  Women 76-99 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'K'                        15:30.00   13:14.78   22  
     1) Hult, Britta 20                 2) Hall, Zoe 20                   
     3) Machado, Jennifer 21            4) Lichtman, Stephanie 34         
       35.62  1:14.43  2:29.93                                             
 
Event 21  Women 100-119 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minutemen Masters-NE  'F'                         9:50.00    9:56.07   22  
     1) Steenbergen, Krista 24          2) Greineder, Britt 27            
     3) Rhee, Christina 23              4) Pollard, Paula 37              
       33.28  1:09.46  2:23.08                                             
 
Event 21  Women 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'I'                        11:14.00   11:11.62   22  
     1) Virnelli, Nancy 38              2) Garrow, Kendra 26              
     3) Pentheny, Gail 38               4) Leavitt, Kathleen 35           
       37.63  1:20.32  2:46.60                                             
  2 Minutemen Masters-NE  'G'                        11:30.00   11:20.69   18  
     1) Kingma, Wytske 38               2) O'Dair, Katie 34               
     3) Waldron, Margery 44             4) Damianos, Laurie 36            
       39.76  1:22.92  2:50.60                                             
  3 Great Bay Masters-NE  'J'                        13:27.00   13:29.77   16  
     1) Valois, Louise 38               2) Edin, Deborah 38               
     3) Slezak, Jana 35                 4) Pappas, Lisa 32                
       42.42  1:30.54  3:07.90                                             
 
Event 21  Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'G'                        11:47.00   12:40.04   22  
     1) Woodcock, Sandy 44              2) Moyer, Terri 39                
     3) O'Rourke, Cathy 38              4) Hallett, Constance 41          
       46.57  1:42.44  3:32.66                                             
 
Event 22  Men 76-99 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'B'                                 8:50.00    8:40.24   22  
     1) Wriede, Greg 23                 2) Bell, Richard 22               
     3) Stockl, Thomas 26               4) Fehlau, Brian 26               
       28.95    59.78  2:06.78                                             
 
Event 22  Men 100-119 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minutemen Masters-NE  'A'                         8:40.00    9:04.02   22  
     1) Andrews, Nathan 25              2) LeVan, Steven 23               
     3) Upson, Steve 30                 4) Fletcher, Ken 26               
       28.34    59.85  2:05.25                                             
  2 Great Bay Masters-NE  'M'                         9:54.00   11:53.34   18  
     1) Anderson, Michael 29            2) Monsees, David 37              
     3) Johnson, Allen 20               4) Paquette, Nick 31              
       32.84  1:09.10  2:25.55                                             
 
Event 22  Men 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minutemen Masters-NE  'B'                         9:10.00    9:45.42   22  
     1) Crockett, Sean 42               2) Hendl, Rich 32                 
     3) Conner, Chad 24                 4) Keith, Al 40                   
       32.64  1:08.69  2:22.85                                             
  2 Cambridge-NE  'E'                                 9:30.00   10:25.17   18  
     1) Carr, Rob 35                    2) Murphy, Mark 35                
     3) Kulka, Tim 30                   4) Baker, Henry 33                
       34.19  1:12.92  2:30.21                                             
  3 Minutemen Masters-NE  'C'                        10:00.00   10:51.46   16  
     1) Camelio, Matthew 30             2) Schodorf, Jeff 33              
     3) Lyons, Steve 47                 4) Benson, Chip 45                
       36.12  1:15.34  2:32.33                                             
 
Event 22  Men 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'A'                                 8:23.00    8:18.71   22  
     1) Stapleton, Kevin 37             2) Schlicher, Fred 52             
     3) Casey, Brian 37                 4) Cromarty, Stuart 36            
       28.45    59.29  2:02.43                                             
  2 Great Bay Masters-NE  'E'                        10:40.00   10:57.53   18  
     1) McAfee, Michael 39              2) Pierce, William 42             
     3) Bond, William 39                4) Busby, Michael 40              
       38.96  1:22.51  2:54.18                                             
  3 Minutemen Masters-NE  'D'                        12:00.00   12:49.54   16  
     1) McSweeney, Brian 52             2) Wood, Jonathan 55              
     3) Sinnott, Patrick 50             4) Pang, Samuel 41                
       40.43  1:24.43  2:59.29                                             
 
Event 22  Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andover/North Andover YMCA-NE  'A'                9:58.62   11:02.11   22  
     1) Coupe, George 60                2) Richelson, Andrew 53           
     3) Swan, Rob 40                    4) Rogacki, Daniel 53             
       35.90  1:19.33  3:03.69                                             
  2 Great Bay Masters-NE  'C'                        12:32.00   12:13.60   18  
     1) Longstaff, Stanley 49           2) Hay, Peter 46                  
     3) Orkin, Rich 53                  4) Scheele, Marc 54               
       39.79  1:26.07  3:00.52                                             
  3 Great Bay Masters-NE  'D'                        11:54.00   12:36.92   16  
     1) Stevens, Patrick 47             2) Siegal, Byron 53               
     3) Doleac, Chuck 53                4) Estrich, Doug 47               
       36.41  1:17.43  2:39.18                                             
  4 Western New Englang college-NE  'A'              13:00.00   13:28.49   14  
     1) Bump, Ben 57                    2) Brown, Roy 56                  
     3) Wilk, Bob 58                    4) Kavanagh, Dean 66              
       44.00  1:31.65  3:06.25                                             
 
Event 22  Men 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                        NT   11:25.35   22  
     1) Vail, David 57                  2) Green, Arnie 68                
     3) Fredericks, Peter 60            4) Pierce, Fred 57                
       37.95  1:19.06  2:40.81                                             
 
Event 23  Women 19-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steenbergen, Krista       24 MMM-NE               1:25.00    1:20.62   11  
       38.34                                                               
  2 Hult, Britta              20 GBM-NE               1:23.99    1:23.60    9  
       39.81                                                               
  3 Elisens, Kerin            23 GBM-NE               1:29.00    1:25.71    8  
       40.88                                                               
 -- Hall, Zoe                 20 GBM-NE               2:09.70         DQ  
     1:00.43                                                               
 
Event 23  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Andrea              26 ANA-NE               1:19.98    1:14.82   11  
       36.04                                                               
  2 Aber, Jenn                25 MIT-NE               1:19.00    1:20.07    9  
       37.39                                                               
  3 Morrison, Sage            25 CMSC-NE              1:29.00    1:24.88    8  
       40.17                                                               
  4 McGarr, Tara              28 GBM-NE               1:30.00    1:27.17    7  
       42.03                                                               
  5 Mitchell, Katrina         25 ANA-NE               1:28.00    1:29.25    6  
       40.16                                                               
  6 Garrow, Kendra            26 GBM-NE               1:34.57    1:30.19    5  
       43.72                                                               
  7 Agoglia, Janine           28 LONG-NE              1:40.28    1:35.75    4  
       47.07                                                               
  8 O'Connor, Brooke          26 NSY-NE               1:35.00    1:36.16    3  
       45.08                                                               
  9 Story, Karen              26 HPM-NE               1:42.00    1:43.34    2  
       48.70                                                               
 10 Gardner, Edith            29 MMM-NE               1:50.00    1:49.76    1  
       51.69                                                               
 
Event 23  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curtis, Cindy             32 GBM-NE               1:27.00    1:29.56   11  
       42.20                                                               
  2 Primich, Beth             33 GBM-NE               2:20.00    1:59.70    9  
       57.38                                                               
 
Event 23  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            37 MMM-NE               1:25.90    1:26.27   11  
       40.98                                                               
  2 Roy, Michele              36 BEV-NE               1:26.20    1:26.39    9  
       41.04                                                               
  3 Rutkowski, Rae Ann        38 CONN-CT              1:32.00    1:30.44    8  
       42.33                                                               
  4 Gerhan, Marth             39 CMSC-NE              1:35.00    1:33.94    7  
       44.23                                                               
  5 Kingma, Wytske            38 MMM-NE                    NT    1:37.30    6  
       46.06                                                               
  6 Slezak, Jana              35 GBM-NE               1:45.00    1:37.99    5  
       46.86                                                               
  7 Valois, Louise            38 GBM-NE               2:00.00    1:40.01    4  
       48.63                                                               
  8 Moyer, Terri              39 GBM-NE               1:40.00    1:40.17    3  
       47.35                                                               
  9 Edin, Deborah             38 GBM-NE               1:45.00    1:48.17    2  
       51.34                                                               
 
Event 23  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Kim              42 HPM-NE               1:30.50    1:30.74   11  
       41.93                                                               
  2 Malloy, Julia             40 GBM-NE               1:34.28    1:33.27    9  
       44.28                                                               
  3 Wadell, Andrea            41 MMM-NE               2:20.00    2:04.55    8  
     1:00.96                                                               
 
Event 23  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           48 LONG-NE              1:35.00    1:33.83   11  
       45.17                                                               
  2 Craffey, Eileen           49 MIDD-NE              1:40.20    1:38.14    9  
       47.79                                                               
  3 Sharlin, Judith           47 JCCN-NE              1:50.00    1:51.47    8  
       53.67                                                               
  4 Levens, Deborah           47 LONG-NE              2:10.00    2:04.22    7  
       59.88                                                               
 
Event 23  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kane, Elizabeth           51 ANA-NE               1:46.30    1:45.28   11  
       50.04                                                               
  2 Barbary, Susan            50 GBM-NE               1:46.50    1:45.95    9  
       50.58                                                               
 
Event 23  Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             55 GY-NE                1:46.00    1:40.47   11  
       46.89                                                               
  2 Hult, Manya               55 GBM-NE               2:05.00    2:17.91    9  
     1:06.85                                                               
 
Event 23  Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine           61 RINC-PC              2:04.00    2:06.25   11  
       59.80                                                               
  2 Ciocca, Grace             62 MET-NE               2:20.00    2:27.97    9  
     1:10.47                                                               
 
Event 24  Men 19-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Richard             22 CMSC-NE              1:15.00    1:16.15   11  
       35.41                                                               
 
Event 24  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian             26 CMSC-NE              1:08.30    1:08.86   11  
       31.96                                                               
  2 Fletcher, Ken             26 MMM-NE               1:11.00    1:14.84    9  
       34.51                                                               
  3 Arzt, Bill                26 PITT-NE              1:17.00    1:19.30    8  
       37.26                                                               
  4 Kwa, Ken                  27 CMSC-NE              1:37.00    1:25.24    7  
       40.63                                                               
  5 Hammond, Nathaniel        29 GBM-NE               1:30.00    1:28.42    6  
       42.25                                                               
  6 Turpen, Brad              27 MMM-NE               1:45.00    1:50.01    5  
       52.37                                                               
 
Event 24  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newbegin, Brian           31 CMSC-NE              1:15.41    1:14.17   11  
       35.11                                                               
  2 Wood, Chris               32 HPM-NE               1:16.71    1:17.22    9  
       35.63                                                               
  3 Prescott, Al              32 MMM-NE               1:37.00    1:38.21    8  
       45.36                                                               
  4 Moyer, Eric               33 GBM-NE               2:45.00    1:54.54    7  
       53.95                                                               
 
Event 24  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landry, Rich              36 ANA-NE               1:14.23    1:11.13   11  
       34.38                                                               
  2 Casey, Brian              37 CMSC-NE              1:13.00    1:12.21    8.5
       33.92                                                               
  2 Vankuilenburg, Scott      35 CMSC-NE              1:14.00    1:12.21    8.5
       34.04                                                               
  4 Gendreau, Edmund          38 GBM-NE               1:14.10    1:14.81    7  
       34.77                                                               
  5 Carr, Rob                 35 CMSC-NE              1:20.00    1:22.53    6  
       39.07                                                               
  6 Bond, William             39 GBM-NE               1:33.00    1:26.53    5  
       40.94                                                               
  7 Bailey, Michael           37 GBM-NE               1:40.86    1:28.85    4  
       41.86                                                               
  8 Kriekenbeck, Glen         38 MMM-NE               1:35.00    1:30.26    3  
       42.81                                                               
  9 Monsees, David            37 GBM-NE               1:55.00    2:09.46    2  
     1:00.98                                                               
 
Event 24  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Paul             40 GBM-NE               1:14.40    1:14.17   11  
       34.92                                                               
  2 Keith, Al                 40 MMM-NE               1:15.90    1:15.87    9  
       35.73                                                               
  3 Meltz, Joel               44 ANA-NE               1:21.00    1:21.38    8  
       38.29                                                               
  4 Geary, Bill               42 ANA-NE               1:26.15    1:21.99    7  
       38.22                                                               
  5 Wright, Will              40 ANA-NE               1:25.00    1:22.53    6  
       39.61                                                               
  6 Delisle, James            41 WEL-NE               1:22.90    1:23.11    5  
       39.28                                                               
  7 Pierce, William           42 GBM-NE               1:50.00    1:32.29    4  
       44.34                                                               
 
Event 24  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, John               45 JFK-NE               1:25.00    1:19.50   11  
       37.68                                                               
  2 Seltzer, Robert           49 CMSC-NE              1:21.00    1:22.43    9  
       39.06                                                               
  3 Gentile, Douglas          45 TO-NE                1:22.00    1:22.58    8  
       38.96                                                               
  4 Hall, John                48 MESC-NE              1:20.00    1:22.86    7  
       39.00                                                               
  5 Hay, Peter                46 GBM-NE               1:22.00    1:25.63    6  
       40.63                                                               
  6 Magyar, John              46 EPM-NE               1:31.00    1:33.07    5  
       44.34                                                               
  7 Keil, Mark                47 ANA-NE               1:28.60    1:33.56    4  
       43.84                                                               
  8 Burstyn, H Paris          48 LONG-NE              1:34.00    1:35.20    3  
       44.84                                                               
  9 Ungerleider, Gary         48 LONG-NE              1:31.00    1:40.05    2  
       46.86                                                               
 
Event 24  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           53 ANA-NE               1:20.20    1:18.14   11  
       37.50                                                               
  2 Berry, Ethan              53 BEV-NE               1:22.00    1:24.06    9  
       39.35                                                               
  3 Myers, Richard            53 ABY-NE               1:31.00    1:28.87    8  
       42.76                                                               
  4 Flanagan, Peter           51 WEL-NE               1:41.00    1:42.97    7  
       49.01                                                               
  5 Siegal, Byron             53 GBM-NE               1:38.00    1:43.10    6  
       48.39                                                               
  6 Sinnott, Patrick          50 MMM-NE               1:58.80    2:06.62    5  
       58.60                                                               
  7 McSweeney, Brian          52 MMM-NE               2:04.75    2:13.61    4  
     1:03.44                                                               
 
Event 24  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fredericks, Peter         60 MESC-NE              1:32.00    1:29.29   11  
       43.10                                                               
  2 Kurtz, Bruce              64 WNEC-NE              2:10.00    2:15.76    9  
     1:04.41                                                               
 
Event 25  Women 19-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wang, Emily               22 CMSC-NE                31.50      30.23   11  
  2 Mooney, Jennifer          23 EPM-NE                 32.00      31.94    9  
  3 Rhee, Christina           23 MMM-NE                 38.50      33.04    8  
  4 Hackmer, Michelle         24 CMSC-NE                32.00      33.50    7  
  5 Hult, Britta              20 GBM-NE                 33.99      33.82    6  
  6 Tjoa, Vivian              24 MMM-NE                 33.60      33.95    5  
  7 Currie, Aiyana            24 MMM-NE                 36.24      37.60    4  
  8 Sykes, Melissa            24 MMM-NE                 40.00      37.89    3  
 
Event 25  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greineder, Britt          27 MMM-NE                 30.00      30.68   11  
  2 Stockl, Erin              25 CMSC-NE                40.00      33.15    9  
  3 Lussier, Becky            29 ANA-NE                 33.00      33.41    8  
  4 Rink, Katherine           29 MMM-NE                 42.00      39.79    7  
 
Event 25  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesson, Kim               33 GBM-NE                 32.60      32.00   11  
  2 Powers, Maryellen         34 GBM-NE                 33.00      32.91    9  
  3 Prescott, Carol           31 GBM-NE                 34.24      33.57    8  
  4 Curtis, Cindy             32 GBM-NE                 37.50      37.89    7  
  5 Humphreys, Josephine      32 PEN-NE                 39.00      38.31    6  
  6 Telford, Amanda           31 GBM-NE                 39.00      39.91    5  
  7 Kove, Pamela              31 MMM-NE                 37.00      40.20    4  
  8 Nagy, Madeline            33 JFK-NE                 45.00      40.82    3  
 
Event 25  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kweder, Paula             37 LONG-NE                32.00      32.88   11  
  2 Pollard, Paula            37 MMM-NE                 33.30      33.32    9  
  3 Roy, Michele              36 BEV-NE                 33.80      33.94    8  
  4 Page, Sarah               36 HPM-NE                 41.90      38.62    7  
  5 Kingma, Wytske            38 MMM-NE                 38.00      38.78    6  
  6 Virnelli, Nancy           38 GBM-NE                 41.00      40.91    5  
  7 Damianos, Laurie          36 MMM-NE                 48.63      41.47    4  
  8 Duncan, Lyn               39 CMSC-NE                50.00      42.82    3  
  9 Pentheny, Gail            38 GBM-NE                 40.00      43.99    2  
 10 O'Rourke, Cathy           38 GBM-NE                 43.00      44.06    1  
 
Event 25  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boland, Jan               42 BEV-NE                 38.50      36.28   11  
  2 Swift, Ann                41 VERM-NE                37.40      37.21    9  
  3 Malloy, Julia             40 GBM-NE                 37.87      37.26    8  
  4 Sinclair, Lisa            40 ANA-NE                 49.73      44.94    7  
 
Event 25  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Nancy           45 COL-NE                 36.80      35.84   11  
  2 Harris, Kathy             45 MMM-NE                 34.00      35.93    9  
  3 Reilly, Joan              46 CMSC-NE                38.00      36.64    8  
  4 Taylor, Karen             45 ANA-NE                 38.36      38.19    7  
  5 Kelley, Joan              49 MET-NE                 39.00      39.19    6  
  6 McDermott, Ann            46 BU-NE                  43.00      39.97    5  
  7 Sherwood, Kelly           47 CCSC-NE                49.00      49.38    4  
  8 Corwin, Janine            48 BROOK-NE             1:49.00    1:00.09    3  
 
Event 25  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kane, Elizabeth           51 ANA-NE                 48.00      51.50   11  
 
Event 25  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             55 GY-NE                  43.90      41.69   11  
  2 Fredette, Ann             55 GBM-NE                 47.48      44.84    9  
 
Event 25  Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan         62 JCCM-NE                47.00      45.64   11  
  2 Stavis, Ruth              63 JCCN-NE                53.24      54.33    9  
  3 Olson, Jeannine           61 RINC-PC                56.11      55.83    8  
  4 Matorin, Barbara          62 JCCN-NE                55.00      56.76    7  
  5 Ciocca, Grace             62 MET-NE                 58.00    1:07.50    6  
 
Event 25  Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Diane               69 DUX-NE               1:10.00    1:05.47   11  
 
Event 26  Men 19-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wriede, Greg              23 CMSC-NE                27.50      26.92   11  
  2 LeVan, Steven             23 MMM-NE                 31.00      27.99    9  
  3 Titus, Dave               24 LONG-NE                29.50      29.21    8  
  4 Brown, Dean               22 GBM-NE                 30.80      30.40    7  
 
Event 26  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Ken             26 MMM-NE                 24.00      27.01   11  
  2 Fehlau, Brian             26 CMSC-NE                27.00      27.64    9  
  3 Goldman, Mark             29 CMSC-NE                27.89      27.99    8  
  4 Jones, Shawn              26 PEN-NE                 30.50      29.58    7  
  5 Stockl, Thomas            26 CMSC-NE                29.00      29.81    5.5
  5 Broudy, Marc              29 MMM-NE                 30.10      29.81    5.5
  7 Davis, Caleb              27 MMM-NE                 29.20      31.89    4  
  8 Ramez, Baddour            28 BEN-NE                 31.00      33.42    3  
  9 McBride, Nathan           27 MMM-NE                 35.00      33.67    2  
 
Event 26  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, John              30 ABF-NE                 27.50      28.38   11  
  2 Newbegin, Brian           31 CMSC-NE                27.77      28.80    9  
  3 Berry, Rob                32 CMSC-NE                29.00      29.24    8  
  4 Upson, Steve              30 MMM-NE                 30.85      29.45    7  
  5 Sczupak, Robert           31 LONG-NE                30.40      31.27    6  
  6 Schodorf, Jeff            33 MMM-NE                 31.00      31.76    5  
  7 Letendre, Peter           31 WNEC-NE                32.00      32.53    4  
  8 Chern, Ken                32 MMM-NE                 33.50      32.55    3  
  9 Perz, Paul                32 SY-NE                  32.34      33.87    2  
 10 Howland, Jim              34 BEV-NE                 33.00      34.20    1  
 11 Schneider, Gary           31 LONG-NE                34.00      37.89  
 
Event 26  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cromarty, Stuart          36 CMSC-NE                35.13      27.05   11  
  2 Canrell, Ethan            35 CMSC-NE                30.20      28.23    9  
  3 Carr, Rob                 35 CMSC-NE                29.90      28.31    8  
  4 Gendreau, Edmund          38 GBM-NE                 27.40      28.36    7  
  5 Johansson, Bruce          39 GBM-NE                 29.00      29.34    6  
  6 Bosley, Doug              38 CMSC-NE                28.50      29.45    5  
  7 Riley, David              38 CMSC-NE                34.78      33.95    4  
  8 McAfee, Michael           39 GBM-NE                 45.00      42.11    3  
 
Event 26  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berman, Kym               41 GBM-NE                 30.50      29.62   11  
  2 Wuest, Frank              40 CMSC-NE                31.50      30.45    9  
  3 Connolly, David           41 CONN-CT                31.10      30.69    8  
  4 Ceckler, Jack             44 GBM-NE                 32.50      31.03    7  
  5 Hirst, Michael            40 PEN-NE                 31.20      31.04    6  
  6 Griffin, Paul             40 GBM-NE                 31.90      32.38    5  
  7 Burks, Vincent            40 HAY-NE                 31.60      32.46    4  
  8 Officer, Mark             42 PEN-NE                 34.50      35.62    3  
 
Event 26  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg                49 NEM-NE                 29.04      28.91   11  
  2 Bright, David             47 GBM-NE                 33.00      32.92    9  
  3 Stevens, Patrick          47 GBM-NE                 32.98      32.97    8  
  4 Meltz, Steve              47 BEN-NE                 31.00      33.83    7  
  5 Keil, Mark                47 ANA-NE                 34.20      35.61    6  
  6 Burstyn, H Paris          48 LONG-NE                38.00      37.83    5  
  7 Duncan, Tim               45 CMSC-NE                34.00      38.56    4  
  8 Hadley, Bruce             45 DUX-NE                 38.75      44.46    3  
  9 Ungerleider, Gary         48 LONG-NE                40.00      44.80    2  
 10 Magyar, John              46 EPM-NE                 43.00      45.78    1  
 
Event 26  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richelson, Andrew         53 ANA-NE                 35.00      34.05   11  
  2 Siegal, Byron             53 GBM-NE                 44.00      45.30    9  
  3 Doleac, Chuck             53 GBM-NE                 48.00      48.94    8  
 
Event 26  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              55 HUN-NE                 35.50      34.96   11  
  2 Wood, Jonathan            55 MMM-NE                 47.00      42.62    9  
 -- Tomlinson, Brad           56 WEL-NE               1:00.00         DQ  
 
Event 26  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             60 ANA-NE                 39.00      35.72   11  
  2 Murray, William           63 FITCH-NE               44.86      41.47    9  
 
Event 26  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kavanagh, Dean            66 WNEC-NE                43.50      41.73   11  
  2 Murphy, Ray               68 WEL-NE                 50.00      52.91    9  
 
Event 26  Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christopher, James        73 ANA-NE               1:20.00    1:18.00   11  
 
Event 27  Women 19-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gagnon, Suzanne           24 CMSC-NE              5:51.70    5:37.54   11  
       38.19  1:20.13  2:46.00                                             
  2 Machado, Jennifer         21 GBM-NE               7:55.00    7:24.92    9  
       46.48  1:39.48  3:33.00                                             
 
Event 27  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGarr, Tara              28 GBM-NE               5:00.00    5:07.22   11  
       34.52  1:11.66  2:27.68                                             
  2 Garrow, Kendra            26 GBM-NE               5:23.30    5:25.53    9  
       38.23  1:18.48  2:41.55                                             
  3 O'Connor, Brooke          26 NSY-NE               5:33.00    5:34.93    8  
       38.32  1:18.79  2:42.58                                             
  4 Bornheimer, Elizabeth     26 CMSC-NE              6:06.00    5:35.36    7  
       39.30  1:20.13  2:43.56                                             
  5 Rink, Katherine           29 MMM-NE               6:15.00    5:54.25    6  
       39.29  1:22.36  2:52.32                                             
  6 Kupcinskas, Rebecca       26 CMSC-NE              6:30.00    6:03.53    5  
       36.80  1:18.20  2:49.49                                             
  7 Story, Karen              26 HPM-NE               6:40.00    6:15.60    4  
       43.48  1:29.72  3:06.32                                             
  8 Gardner, Edith            29 MMM-NE               7:00.00    7:00.81    3  
       47.51  1:37.11  3:22.89                                             
 
Event 27  Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Michele              31 BEV-NE               5:11.44    5:05.08   11  
       35.09  1:12.90  2:30.78                                             
  2 Prescott, Carol           31 GBM-NE               5:10.75    5:09.87    9  
       36.43  1:15.39  2:33.66                                             
  3 Kusznir, Roma             33 CMSC-NE              5:40.00    5:14.23    8  
       35.91  1:14.76  2:35.08                                             
  4 Toland, Jessie            32 CMSC-NE              5:15.00    5:14.24    7  
       35.46  1:13.05  2:31.57                                             
  5 Denison, Masi             30 CMSC-NE              5:40.00    5:31.58    6  
       36.64  1:17.53  2:41.68                                             
  6 Lang, Anita               33 HPM-NE               5:40.00    5:42.27    5  
       37.44  1:18.87  2:46.18                                             
  7 O'Dair, Katie             34 MMM-NE               5:55.00    5:45.63    4  
       38.56  1:20.38  2:48.58                                             
  8 Tsu, C. Mei-An            32 CMSC-NE              6:00.00    5:49.34    3  
       38.74  1:20.39  2:50.54                                             
  9 Kove, Pamela              31 MMM-NE               6:00.00    6:13.48    2  
       41.62  1:27.17  3:01.62                                             
 10 Dutton, Jennifer          32 LONG-NE              7:30.00    6:47.74    1  
       50.90  1:44.12  3:26.89                                             
 11 Pappas, Lisa              32 GBM-NE               7:10.00    6:50.36  
       43.02  1:30.77  3:17.05                                             
 
Event 27  Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            37 MMM-NE               4:59.50    4:56.62   11  
       32.96  1:09.66  2:25.17                                             
  2 Tetreault, Kathleen       39 WEL-NE               5:05.00    5:00.23    9  
       32.80  1:09.41  2:25.21                                             
  3 Kweder, Paula             37 LONG-NE              5:15.00    5:23.02    8  
       35.99  1:15.78  2:39.31                                             
  4 Barry, Shereen            38 GBM-NE               5:10.00    5:24.43    7  
       36.54  1:16.22  2:38.35                                             
  5 Wood, Georgia             36 CMSC-NE              5:55.00    5:47.37    6  
       39.29  1:21.45  2:49.74                                             
  6 Pentheny, Gail            38 GBM-NE               5:50.00    5:51.05    5  
       39.20  1:22.41  2:52.90                                             
  7 Damianos, Laurie          36 MMM-NE               6:02.92    6:09.97    4  
       40.25  1:24.79  3:00.31                                             
  8 Moyer, Terri              39 GBM-NE               7:00.00    6:29.85    3  
       42.70  1:29.79  3:07.77                                             
  9 O'Rourke, Cathy           38 GBM-NE               6:40.00    6:36.75    2  
       44.02  1:32.02  3:13.14                                             
 10 Fischer, Heidi            35 BROOK-NE                  NT    6:41.06    1  
       42.38  1:30.19  3:12.98                                             
 11 Fitch, Kimberly           38 WEL-NE               6:30.00    7:27.61  
       47.10  1:40.91  3:35.73                                             
 
Event 27  Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallett, Constance        41 GBM-NE               5:22.22    4:58.60   11  
       35.22  1:12.43  2:28.10                                             
  2 Grilli, Tracy             43 PEN-NE               5:09.02    5:13.13    9  
       35.97  1:14.95  2:34.29                                             
  3 Droste, Sandy             41 WEL-NE               8:00.00    6:34.58    8  
       44.13  1:31.99  3:13.34                                             
  4 Connolly, Katharine       41 MMM-NE               7:35.70    7:00.40    7  
       44.64  1:36.70  3:25.04                                             
 
Event 27  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             48 BROWN-NE             5:15.00    4:53.59   11  
       34.31  1:11.29  2:27.17                                             
  2 Johnston, Nancy           45 COL-NE               5:48.00    5:40.35    9  
       37.10  1:18.25  2:45.03                                             
  3 McDermott, Ann            46 BU-NE                6:46.00    6:12.09    8  
       42.30  1:27.72  3:02.44                                             
 
Event 27  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Neill, Pam              50 LONG-NE              6:05.00    6:09.20   11  
       42.05  1:28.44  3:04.27                                             
  2 Barbary, Susan            50 GBM-NE               7:09.19    7:08.95    9  
       46.07  1:39.72  3:28.63                                             
 
Event 27  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hausberger, Evelyn        56 PEN-NE               6:15.00    6:19.57   11  
       42.17  1:28.58  3:05.78                                             
  2 Fredette, Ann             55 GBM-NE               7:01.48    6:50.86    9  
       48.37  1:39.19  3:23.57                                             
 
Event 27  Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matorin, Barbara          62 JCCN-NE              7:14.00    7:08.95   11  
       49.57  1:43.62  3:31.45                                             
  2 Stavis, Ruth              63 JCCN-NE              7:35.00    7:17.98    9  
       47.37  1:39.99  3:31.72                                             
  3 Lyndon, Isabel            61 WAY-NE               8:10.00    7:52.16    8  
              1:48.96  3:49.91                                             
 
Event 27  Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Diane               69 DUX-NE               7:30.00    7:30.45   11  
       54.72  1:51.74  3:48.72                                             
 
Event 28  Men 19-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conner, Chad              24 MMM-NE               5:30.00    4:59.69   11  
       33.01  1:09.11  2:24.29                                             
  2 Benestad, Chris           23 MMM-NE               6:00.00    6:37.10    9  
       39.48  1:27.47  3:06.47                                             
 
Event 28  Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Shawn              26 PEN-NE               5:00.00    4:53.02   11  
       31.63  1:05.96  2:17.81                                             
  2 Davis, Caleb              27 MMM-NE               5:14.20    5:00.89    9  
       33.42  1:10.29  2:27.56                                             
  3 McBride, Nathan           27 MMM-NE               5:30.00    5:11.83    8  
       37.84  1:18.29  2:37.78                                             
  4 Lawton, Christopher       25 LONG-NE              5:22.40    5:19.49    7  
       33.17  1:11.63  2:31.84                                             
  5 Cocanour, Spencer         28 MMM-NE               5:05.00    5:28.10    6  
       35.27  1:14.03  2:36.39                                             
  6 Turpen, Brad              27 MMM-NE               6:10.00    6:12.21    5  
       40.41  1:26.10  3:02.20                                             
 
Event 28  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riddell, William          32 CMSC-NE              4:40.43    4:48.54   11  
       33.28  1:08.81  2:21.32                                             
  2 Camelio, Matthew          30 MMM-NE               5:00.00    5:21.93    9  
       35.56  1:15.37  2:37.06                                             
  3 Chern, Ken                32 MMM-NE               5:45.01    5:31.31    8  
       35.15  1:14.35  2:36.29                                             
  4 Schneider, Gary           31 LONG-NE              6:00.00    6:09.09    7  
       38.78  1:20.72  2:52.44                                             
  5 Moyer, Eric               33 GBM-NE               7:30.00    6:57.63    6  
       46.78  1:38.50  3:24.37                                             
  6 Kjaersgaard, Frank        33 MMM-NE               7:12.00    7:09.04    5  
       44.27  1:34.57  3:25.24                                             
  7 Paquette, Nick            31 GBM-NE               7:10.00    7:11.99    4  
       45.70  1:35.98  3:24.08                                             
 
Event 28  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cromarty, Stuart          36 CMSC-NE              4:20.00    4:13.78   11  
       29.44  1:01.40  2:05.42                                             
  2 Stapleton, Kevin          37 CMSC-NE              4:35.00    4:15.20    9  
       29.22  1:00.80  2:05.56                                             
  3 Landry, Rich              36 ANA-NE               4:49.62    4:31.71    8  
       30.06  1:03.24  2:13.16                                             
  4 French, Chris             38 PEN-NE               4:50.00    4:37.85    7  
       30.51  1:04.01  2:14.85                                             
  5 McCarthy, Bennett         38 LONG-NE              5:22.40    5:01.72    6  
       33.91  1:10.64  2:26.08                                             
  6 Bailey, Michael           37 GBM-NE               5:48.27    5:29.60    5  
       36.60  1:16.27  2:39.32                                             
  7 Riley, David              38 CMSC-NE              5:22.01    5:30.91    4  
       34.49  1:14.67  2:41.00                                             
  8 Schubert, David           39 THOR-NE              5:35.00    5:32.85    3  
       38.49  1:20.31  2:45.21                                             
  9 McCann, James             35 WNEC-NE              6:18.00    5:43.49    2  
       37.59  1:19.64  2:46.73                                             
 
Event 28  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tom                 42 GBM-NE               4:45.00    4:34.44   11  
       32.40  1:06.00  2:14.52                                             
  2 Wuest, Frank              40 CMSC-NE              5:00.00    4:49.85    9  
       33.80  1:09.95  2:24.18                                             
  3 Berman, Kym               41 GBM-NE               5:04.00    4:53.36    8  
       33.26  1:09.38  2:24.31                                             
  4 Pierson, Chris            41 Unattached           5:02.00    4:56.19    7  
       34.34  1:11.14  2:26.52                                             
  5 Meltz, Joel               44 ANA-NE               5:20.00    4:58.84    6  
       34.32  1:11.19  2:26.86                                             
  6 Geary, Bill               42 ANA-NE               5:26.14    5:18.00    5  
       34.31  1:13.25  2:34.76                                             
  7 Pierce, William           42 GBM-NE               5:46.00    5:43.13    4  
       37.91  1:19.99  2:48.14                                             
  8 Griffin, Paul             40 GBM-NE               5:42.00    5:44.09    3  
       40.18  1:23.13                                                      
 
Event 28  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonte, Andre              47 NEM-NE               4:45.00    4:51.10   11  
       33.26  1:08.53  2:21.56                                             
  2 Lyons, Steve              47 MMM-NE               5:55.50    6:00.52    9  
       41.91  1:27.19  2:57.41                                             
 
Event 28  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           53 ANA-NE               4:56.06    4:52.91   11  
       32.31  1:08.20  2:24.00                                             
  2 Morse, Tim                52 EPM-NE               5:20.00    5:16.49    9  
       35.05  1:13.89  2:34.27                                             
  3 McSweeney, Brian          52 MMM-NE               8:00.00    7:32.27    8  
       50.90  1:47.93  3:44.98                                             
  4 Flanagan, Peter           51 WEL-NE               7:50.00    7:50.32    7  
       48.90  1:44.70  3:44.98                                             
 
Event 28  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Daniel             58 CONN-CT              5:36.50    5:34.09   11  
       37.32  1:19.60  2:46.55                                             
  2 Prior, David              55 EPM-NE               5:55.00    5:50.65    9  
       40.01  1:23.16  2:53.04                                             
  3 Rupert, Bill              57 MESC-NE              6:10.00    6:08.82    8  
       39.54  1:23.72  2:59.41                                             
  4 Wilk, Bob                 58 WNEC-NE              6:42.26    6:26.62    7  
       43.74  1:32.05  3:11.27                                             
  5 Tomlinson, Brad           56 WEL-NE               6:40.00    7:11.31    6  
       48.17                                                               
 
Event 28  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, William           63 FITCH-NE             6:29.53    6:26.20   11  
       44.78  1:32.35  3:10.79                                             
  2 Kurtz, Bruce              64 WNEC-NE              8:34.00    8:31.68    9  
       56.78  1:59.89  4:10.38                                             
 
Event 28  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Arnie              68 MESC-NE              6:10.00    6:19.24   11  
       42.98  1:29.94  3:06.52                                             
  2 Scott, Art                67 EPM-NE               7:15.00    6:43.76    9  
       46.58  1:37.23  3:19.37                                             
  3 Kavanagh, Dean            66 WNEC-NE              7:08.00    6:50.59    8  
       47.78  1:39.16  3:22.53                                             
  4 Lyndon, Tom               69 WAY-NE               8:20.00    7:51.19    7  
       53.89  1:56.62  4:00.41                                             
  5 Cotter, Arthur            66 HPM-NE               9:00.00    7:58.08    6  
       53.48  1:51.02  3:55.62                                             
 -- Brown, Ronald             65 BU-NE                6:50.00         DQ  
       50.44  1:42.23  3:29.53                                             
 
Event 28  Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, James            78 BROWN-NE             7:28.00    7:15.47   11  
       46.88  1:41.73  3:34.26                                             
 
Event 28  Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, John             83 CONN-CT              8:30.00    8:21.15   11  
     1:02.40  2:04.74  4:13.29                                             
 
Event 29  Women 19-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steenbergen, Krista       24 MMM-NE               2:40.00    2:38.81   11  
       34.48                                                               
  2 Hult, Britta              20 GBM-NE               2:43.99    2:42.86    9  
       34.55                                                               
  3 Rhee, Christina           23 MMM-NE               3:07.00    2:43.79    8  
       34.46                                                               
  4 Currie, Aiyana            24 MMM-NE               3:04.60    3:10.01    7  
       38.85                                                               
 
Event 29  Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Andrea              26 ANA-NE               2:41.76    2:30.92   11  
       31.93                                                               
  2 Anderson, Kari            28 CMSC-NE              2:35.00    2:32.85    9  
       34.22                                                               
  3 Greineder, Britt          27 MMM-NE               2:30.00    2:37.59    8  
       31.84                                                               
  4 McGarr, Tara              28 GBM-NE               2:50.00    2:45.59    7  
       36.61                                                               
  5 Stockl, Erin              25 CMSC-NE              2:35.00    2:46.83    6  
       35.05                                                               
  6 Spencer, Anne             25 LONG-NE              2:57.00    2:57.16    5  
       41.87                                                               
  7 Agoglia, Janine           28 LONG-NE              2:57.53    2:58.76    4  
       38.27                                                               
  8 Story, Karen              26 HPM-NE               3:30.00    3:20.78    3  
       43.27                                                               
  9 Lange, Vreli              28 PEN-NE               3:15.00    3:22.06    2  
       44.73                                                               
 
Event 29  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Telford, Amanda           31 GBM-NE               3:10.00    3:13.47   11  
       41.43                                                               
  2 Humphreys, Josephine      32 PEN-NE               3:25.00    3:16.40    9  
       40.52                                                               
  3 Theriot, Sharon           34 LONG-NE              3:23.00    3:20.49    8  
       43.01                                                               
 
Event 29  Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Michele              36 BEV-NE               2:48.00    2:46.09   11  
       35.31                                                               
  2 Kweder, Paula             37 LONG-NE              2:45.00    2:52.55    9  
       35.34                                                               
  3 Thomson, Nancy            36 MMM-NE               3:01.20    3:00.85    8  
       39.03                                                               
  4 Kingma, Wytske            38 MMM-NE               3:05.00    3:01.25    7  
       40.17                                                               
  5 Virnelli, Nancy           38 GBM-NE               3:06.00    3:13.40    6  
       42.45                                                               
  6 Pentheny, Gail            38 GBM-NE               3:12.00    3:20.83    5  
       47.41                                                               
  7 Slezak, Jana              35 GBM-NE               3:35.00    3:21.67    4  
       46.75                                                               
  8 Edin, Deborah             38 GBM-NE               4:00.00    3:53.68    3  
       54.50                                                               
 
Event 29  Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallett, Constance        41 GBM-NE               3:15.00    3:00.34   11  
       37.87                                                               
  2 Volz, Vicki               41 CMSC-NE              3:30.00    3:18.37    9  
       41.64                                                               
 
Event 29  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           48 LONG-NE              3:20.00    3:07.54   11  
       39.67                                                               
  2 Craffey, Eileen           49 MIDD-NE              3:21.80    3:26.77    9  
       44.55                                                               
  3 Levens, Deborah           47 LONG-NE              4:10.00    4:04.32    8  
       56.86                                                               
 
Event 29  Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kane, Elizabeth           51 ANA-NE               3:40.00    3:44.93   11  
       52.49                                                               
 
Event 29  Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             55 GY-NE                3:35.00    3:19.07   11  
       45.91                                                               
  2 Hausberger, Evelyn        56 PEN-NE               3:28.00    3:26.09    9  
       48.09                                                               
  3 Hult, Manya               55 GBM-NE               4:30.00    4:33.52    8  
     1:05.43                                                               
 
Event 29  Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine           61 RINC-PC              9:00.00    4:08.60   11  
       58.14                                                               
 
Event 30  Men 19-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LeVan, Steven             23 MMM-NE               2:27.00    2:28.78   11  
       29.85                                                               
  2 Conner, Chad              24 MMM-NE               3:00.00    2:45.33    9  
       35.28                                                               
 
Event 30  Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Korbly, Steve             25 MIT-NE               2:21.00    2:15.10   11  
       28.95                                                               
  2 Fehlau, Brian             26 CMSC-NE              2:00.19    2:21.03    9  
       29.37                                                               
  3 Goldman, Mark             29 CMSC-NE              2:29.50    2:29.43    8  
       31.26                                                               
  4 Broudy, Marc              29 MMM-NE               2:25.20    2:31.02    7  
       31.44                                                               
  5 Arzt, Bill                26 PITT-NE              2:40.00    2:44.85    6  
       35.88                                                               
  6 McBride, Nathan           27 MMM-NE               3:15.00    2:50.87    5  
       37.96                                                               
  7 Hammond, Nathaniel        29 GBM-NE               3:00.00    2:58.78    4  
       39.76                                                               
 -- Ramez, Baddour            28 BEN-NE               2:38.00         DQ  
       34.02                                                               
 
Event 30  Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Upson, Steve              30 MMM-NE               2:25.00    2:28.35   11  
       30.33                                                               
  2 Sczupak, Robert           31 LONG-NE              2:38.09    2:35.95    9  
       31.73                                                               
  3 Perz, Paul                32 SY-NE                2:50.06    2:51.04    8  
       36.65                                                               
  4 Schodorf, Jeff            33 MMM-NE               2:52.00    2:57.40    7  
       35.18                                                               
  5 Schneider, Gary           31 LONG-NE              3:15.00    3:16.75    6  
       40.44                                                               
 
Event 30  Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casey, Brian              37 CMSC-NE              2:23.90    2:21.91   11  
       29.99                                                               
  2 Johansson, Bruce          39 GBM-NE               2:30.00    2:29.02    9  
       31.23                                                               
  3 Carr, Rob                 35 CMSC-NE              2:28.00    2:38.85    8  
       33.51                                                               
  4 Perry, Robert             38 MMM-NE               3:35.00    3:16.65    7  
       42.90                                                               
 
Event 30  Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, David           41 CONN-CT              2:31.50    2:35.65   11  
       31.44                                                               
  2 Meltz, Joel               44 ANA-NE               2:41.00    2:38.95    9  
       34.17                                                               
  3 Crockett, Sean            42 MMM-NE               2:30.00    2:39.26    8  
       31.55                                                               
  4 Burks, Vincent            40 HAY-NE               2:43.00    2:43.65    7  
       34.32                                                               
  5 Delisle, James            41 WEL-NE               3:05.60    2:59.26    6  
       37.93                                                               
 
Event 30  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg                49 NEM-NE               2:40.00    2:33.18   11  
       30.34                                                               
  2 Seltzer, Robert           49 CMSC-NE              2:39.00    2:37.82    9  
       33.50                                                               
  3 Nixon, John               45 JFK-NE               2:39.00    2:40.07    8  
       34.54                                                               
  4 Bright, David             47 GBM-NE               2:48.00    2:44.13    7  
       34.45                                                               
  5 Hall, John                48 MESC-NE              2:39.50    2:46.56    6  
       33.23                                                               
  6 Stevens, Patrick          47 GBM-NE               3:00.34    3:01.62    5  
       36.22                                                               
  7 Burstyn, H Paris          48 LONG-NE              3:22.00    3:17.37    4  
       41.83                                                               
  8 Magyar, John              46 EPM-NE               3:26.00    3:23.23    3  
       47.36                                                               
 
Event 30  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Richard            53 ABY-NE               3:23.00    3:15.26   11  
       40.68                                                               
  2 Orkin, Rich               53 GBM-NE               3:48.00    3:39.55    9  
       47.28                                                               
  3 Siegal, Byron             53 GBM-NE               3:40.00    3:41.89    8  
       48.37                                                               
  4 Doleac, Chuck             53 GBM-NE               3:56.00    4:10.21    7  
       57.14                                                               
 
Event 30  Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              55 HUN-NE               3:06.00    3:00.18   11  
       36.43                                                               
 
Event 30  Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, William           63 FITCH-NE             3:28.54    3:28.43   11  
       44.81                                                               
  2 Kurtz, Bruce              64 WNEC-NE              4:19.00    4:22.90    9  
     1:04.47                                                               
 
Event 31  Women 76-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'L'                         2:25.00    2:25.42   22  
     1) Pappas, Lisa 32                 2) Hall, Zoe 20                   
     3) Garrow, Kendra 26               4) Machado, Jennifer 21           
       36.75                                                               
 
Event 31  Women 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minutemen Masters-NE  'B'                         2:10.00    2:14.61   22  
     1) Hale, Liz 29                    2) Rink, Katherine 29             
     3) O'Dair, Katie 34                4) Currie, Aiyana 24              
       34.41                                                               
 
Event 31  Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'G'                         2:05.00    2:00.32   22  
     1) Barry, Shereen 38               2) McGarr, Tara 28                
     3) Wesson, Kim 33                  4) Prescott, Carol 31             
       31.00                                                               
  2 Andover/North Andover YMCA-NE  'A'                2:05.49    2:05.53   18  
     1) Lussier, Becky 29               2) Taylor, Karen 45               
     3) Mitchell, Katrina 25            4) Hill, Andrea 26                
       32.05                                                               
  3 Minutemen Masters-NE  'A'                         2:06.00    2:06.53   16  
     1) Tjoa, Vivian 24                 2) Kingma, Wytske 38              
     3) Damianos, Laurie 36             4) Rhee, Christina 23             
       31.47                                                               
  4 Cambridge-NE  'G'                                 2:08.00    2:08.18   14  
     1) Gerhan, Marth 39                2) Denison, Masi 30               
     3) Toland, Jessie 32               4) Reilly, Joan 46                
       32.75                                                               
  5 Cambridge-NE  'H'                                 2:20.00    2:17.25   12  
     1) Bornheimer, Elizabeth 26        2) Gagnon, Suzanne 24             
     3) Fortoul, Karen 39               4) Tsu, C. Mei-An 32              
       32.90                                                               
  6 Longfellow Masters-NE  'B'                        2:10.00    2:18.81   10  
     1) Agoglia, Janine 28              2) Theriot, Sharon 34             
     3) Spencer, Anne 25                4) Kweder, Paula 37               
       33.58                                                               
  7 Penguins-NE  'A'                                  2:30.00    2:19.62    8  
     1) Lange, Vreli 28                 2) Humphreys, Josephine 32        
     3) Hausberger, Evelyn 56           4) Grilli, Tracy 43               
       36.48                                                               
  8 Great Bay Masters-NE  'H'                         2:29.00    2:24.14    6  
     1) Curtis, Cindy 32                2) Edin, Deborah 38               
     3) Telford, Amanda 31              4) O'Rourke, Cathy 38             
       32.36                                                               
  9 Minutemen Masters-NE  'C'                         2:18.00    2:33.21    4  
     1) Connolly, Katharine 41          2) Daub, Elisabeth 33             
     3) Gardner, Edith 29               4) Kove, Pamela 31                
       37.56                                                               
 10 Brookline Masters-NE  'A'                              NT    2:41.90    2  
     1) Corwin, Janine 48               2) Fischer, Heidi 35              
     3) Kling, Suzanne 31               4) Lincoln, Jean 20               
       49.68                                                               
 
Event 32  Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Longfellow Masters-NE  'A'                        1:53.00    1:48.79   22  
     1) Titus, Dave 24                  2) Sczupak, Robert 31             
     3) McCarthy, Bennett 38            4) Lawton, Christopher 25         
       27.40                                                               
 
Event 32  Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'C'                                 1:43.00    1:44.31   22  
     1) Goldman, Mark 29                2) Baker, Henry 33                
     3) Carr, Rob 35                    4) Berry, Rob 32                  
       26.62                                                               
  2 Minutemen Masters-NE  'D'                         1:43.02    1:47.61   18  
     1) Upson, Steve 30                 2) LeVan, Steven 23               
     3) Crockett, Sean 42               4) Fletcher, Ken 26               
       28.06                                                               
  3 Cambridge-NE  'I'                                 1:50.00    1:53.06   16  
     1) Canrell, Ethan 35               2) Murphy, Mark 35                
     3) Vankuilenburg, Scott 35         4) Casey, Brian 37                
       26.89                                                               
  4 Penguins-NE  'A'                                  1:54.00    1:54.01   14  
     1) Hirst, Michael 40               2) Jones, Shawn 26                
     3) Officer, Mark 42                4) French, Chris 38               
       27.44                                                               
  5 Minutemen Masters-NE  'E'                         2:00.01    1:55.79   12  
     1) Davis, Caleb 27                 2) McBride, Nathan 27             
     3) Lyons, Steve 47                 4) Camelio, Matthew 30            
       29.28                                                               
  6 Minutemen Masters-NE  'F'                         2:10.01    2:03.17   10  
     1) Schodorf, Jeff 33               2) Cocanour, Spencer 28           
     3) Turpen, Brad 27                 4) Chern, Ken 32                  
       29.79                                                               
 
Event 32  Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'D'                                 1:47.00    1:48.93   22  
     1) Stapleton, Kevin 37             2) Seltzer, Robert 49             
     3) Wuest, Frank 40                 4) Bosley, Doug 38                
       26.18                                                               
  2 Andover/North Andover YMCA-NE  'A'                1:50.42    1:49.72   18  
     1) Rogacki, Daniel 53              2) Meltz, Joel 44                 
     3) Geary, Bill 42                  4) Landry, Rich 36                
       26.92                                                               
  3 Great Bay Masters-NE  'C'                         1:50.00    1:50.41   16  
     1) Johansson, Bruce 39             2) Gendreau, Edmund 38            
     3) Berman, Kym 41                  4) Stevens, Patrick 47            
       28.66                                                               
  4 Bentley Masters-NE  'A'                           1:56.00    1:55.06   14  
     1) Ramez, Baddour 28               2) Meltz, Steve 47                
     3) Lawton, Bob 49                  4) Waterman, Michael 56           
       28.94                                                               
  5 Andover/North Andover YMCA-NE  'B'                2:08.26    2:01.11   12  
     1) Keil, Mark 47                   2) Swan, Rob 40                   
     3) Richelson, Andrew 53            4) Wright, Will 40                
       30.49                                                               
  6 Minutemen Masters-NE  'H'                         2:41.08    2:35.62   10  
     1) McSweeney, Brian 52             2) Sinnott, Patrick 50            
     3) Molvig, Kim 52                  4) Georgules, Christopher 27      
       42.94                                                               
 
Event 32  Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wellesley-NE  'A'                                      NT    2:24.27   22  
     1) Tomlinson, Brad 56              2) Murphy, Ray 68                 
     3) Flanagan, Peter 51              4) Delisle, James 41              
       37.24                                                               
 
Event 32  Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Western New Englang college-NE  'A'               2:20.00    2:31.55   22  
     1) Bump, Ben 57                    2) Kavanagh, Dean 66              
     3) Kurtz, Bruce 64                 4) Wilk, Bob 58                   
       33.03                                                               
 
Event 33  Women 19-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steenbergen, Krista       24 MMM-NE                 40.00      37.98   11  
  2 Tjoa, Vivian              24 MMM-NE                 40.15      39.16    9  
  3 Elisens, Kerin            23 GBM-NE                 41.09      39.75    8  
  4 Hall, Zoe                 20 GBM-NE                 55.07      54.37    7  
 
Event 33  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aber, Jenn                25 MIT-NE                 36.00      36.54   11  
  2 Morrison, Sage            25 CMSC-NE                39.00      39.75    9  
  3 Stockl, Erin              25 CMSC-NE                45.00      40.62    8  
  4 O'Connor, Brooke          26 NSY-NE                 43.80      42.70    7  
  5 Rink, Katherine           29 MMM-NE                 45.00      44.20    6  
  6 Gardner, Edith            29 MMM-NE                 50.00      51.70    5  
 
Event 33  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curtis, Cindy             32 GBM-NE                 43.00      41.09   11  
  2 Fox, Michele              31 BEV-NE                 41.00      43.70    9  
  3 Telford, Amanda           31 GBM-NE                 44.00      45.15    8  
  4 Kling, Suzanne            31 BROOK-NE               55.00      51.75    7  
  5 Primich, Beth             33 GBM-NE               1:00.00      54.65    6  
 
Event 33  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            37 MMM-NE                 39.50      38.59   11  
  2 Slezak, Jana              35 GBM-NE                 48.00      45.17    9  
  3 Kingma, Wytske            38 MMM-NE                 46.20      45.23    8  
 
Event 33  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Kim              42 HPM-NE                 40.50      40.27   11  
  2 Malloy, Julia             40 GBM-NE                 42.87      42.26    9  
  3 Sinclair, Lisa            40 ANA-NE                 48.63      50.63    8  
  4 Witten, Sandra            44 DUX-NE               1:00.00      58.55    7  
  5 Wadell, Andrea            41 MMM-NE               1:05.00      58.74    6  
 
Event 33  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             48 BROWN-NE               45.00      41.14   11  
  2 Carstens, Linda           48 LONG-NE                45.00      43.51    9  
  3 Taylor, Karen             45 ANA-NE                 44.08      44.16    8  
  4 Craffey, Eileen           49 MIDD-NE                45.90      45.99    7  
  5 Sharlin, Judith           47 JCCN-NE                51.00      50.05    6  
 
Event 33  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barbary, Susan            50 GBM-NE                 48.44      47.97   11  
  2 Kane, Elizabeth           51 ANA-NE                 49.50      48.68    9  
 
Event 33  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             55 GY-NE                  48.37      46.71   11  
  2 Fredette, Ann             55 GBM-NE                 55.90      54.05    9  
  3 Hult, Manya               55 GBM-NE                 55.00    1:05.63    8  
 
Event 33  Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jeannine           61 RINC-PC                59.23      58.75   11  
 
Event 33  Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Diane               69 DUX-NE               1:10.00    1:00.17   11  
 
Event 33  Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Elinor            76 ANA-NE               1:20.00    1:17.97   11  
 
Event 34  Men 19-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LeVan, Steven             23 MMM-NE                 36.00      35.83   11  
  2 Titus, Dave               24 LONG-NE                35.20      36.09    9  
 
Event 34  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian             26 CMSC-NE                31.20      30.71   11  
  2 Fletcher, Ken             26 MMM-NE                 26.00      34.11    9  
  3 Arzt, Bill                26 PITT-NE                33.60      35.77    8  
  4 Stockl, Thomas            26 CMSC-NE                33.00      36.50    7  
  5 Kwa, Ken                  27 CMSC-NE                41.00      39.28    6  
 
Event 34  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, John              30 ABF-NE                 32.80      34.28   11  
  2 Newbegin, Brian           31 CMSC-NE                34.35      34.68    9  
  3 Berry, Rob                32 CMSC-NE                35.00      35.28    8  
  4 Wood, Chris               32 HPM-NE                 37.00      35.32    7  
  5 Upson, Steve              30 MMM-NE                 36.00      36.37    6  
  6 Camelio, Matthew          30 MMM-NE                 36.00      38.64    5  
  7 Perz, Paul                32 SY-NE                  42.20      39.81    4  
  8 Prescott, Al              32 MMM-NE                 44.00      42.75    3  
  9 Kjaersgaard, Frank        33 MMM-NE                 44.00      46.02    2  
 -- Moyer, Eric               33 GBM-NE               1:15.00         DQ  
 
Event 34  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vankuilenburg, Scott      35 CMSC-NE                34.50      33.26   11  
  2 Gendreau, Edmund          38 GBM-NE                 34.00      34.71    9  
  3 Bosley, Doug              38 CMSC-NE                34.90      35.46    8  
  4 Johansson, Bruce          39 GBM-NE                 35.00      36.43    7  
  5 Miller, Gregory           36 LANES-NE               35.00      37.34    6  
  6 Bond, William             39 GBM-NE                 41.70      39.01    5  
  7 Kriekenbeck, Glen         38 MMM-NE                 50.00      41.85    4  
  8 Corben, Garrison          38 MASON-NE               54.00      45.63    3  
  9 Monsees, David            37 GBM-NE                 55.00      56.54    2  
 
Event 34  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keith, Al                 40 MMM-NE                 33.00      33.82   11  
  2 Griffin, Paul             40 GBM-NE                 34.50      34.64    9  
  3 Wright, Will              40 ANA-NE                 36.00      36.62    8  
  4 Meltz, Joel               44 ANA-NE                 37.00      37.39    7  
  5 Geary, Bill               42 ANA-NE                 37.32      38.01    6  
  6 Colbert, Steve            43 BEV-NE                 36.00      40.60    5  
  7 Officer, Mark             42 PEN-NE                 39.00      41.15    4  
  8 Pierce, William           42 GBM-NE                 45.00      41.95    3  
  9 Davis, Michael            43 WEL-NE                 47.00      48.67    2  
 
Event 34  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, John               45 JFK-NE                 36.50      36.96   11  
  2 Hall, John                48 MESC-NE                36.30      37.37    9  
  3 Seltzer, Robert           49 CMSC-NE                37.00      38.44    8  
  4 Hay, Peter                46 GBM-NE                 37.00      39.32    7  
  5 Magyar, John              46 EPM-NE                 41.30      40.69    6  
  6 Keil, Mark                47 ANA-NE                 39.30      41.08    5  
  7 Stevens, Patrick          47 GBM-NE                 42.44      41.66    4  
  8 Burstyn, H Paris          48 LONG-NE                43.00      42.90    3  
  9 Ungerleider, Gary         48 LONG-NE                39.00      43.04    2  
 10 Hadley, Bruce             45 DUX-NE                 44.20      51.53    1  
 
Event 34  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berry, Ethan              53 BEV-NE                 40.00      39.08   11  
  2 Myers, Richard            53 ABY-NE                 42.00      40.12    9  
  3 Orkin, Rich               53 GBM-NE                 47.46      47.16    8  
  4 Siegal, Byron             53 GBM-NE                 45.00      48.37    7  
  5 Sinnott, Patrick          50 MMM-NE                 55.10      55.95    6  
  6 McSweeney, Brian          52 MMM-NE                 57.65    1:03.30    5  
 
Event 34  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fredericks, Peter         60 MESC-NE                42.00      41.55   11  
 
Event 34  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Ray               68 WEL-NE               1:00.00      51.04   11  
 
Event 34  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christopher, James        73 ANA-NE               1:10.00    1:01.71   11  
 
Event 35  Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Andrea              26 ANA-NE               2:35.84    2:39.13   11  
       35.91  1:16.98                                                      
  2 Garrow, Kendra            26 GBM-NE               3:06.41    3:07.37    9  
       41.09  1:28.19                                                      
 
Event 35  Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Carol           31 GBM-NE               2:51.60    2:49.15   11  
       38.65  1:20.55                                                      
  2 Toland, Jessie            32 CMSC-NE              3:10.00    2:58.66    9  
       39.41  1:24.27                                                      
  3 Theriot, Sharon           34 LONG-NE              3:45.00    3:33.56    8  
       46.62  1:40.75                                                      
  4 Humphreys, Josephine      32 PEN-NE               3:30.00    3:43.34    7  
       46.59  1:43.83                                                      
 
Event 35  Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomson, Nancy            36 MMM-NE               3:11.48    3:16.39   11  
       41.68  1:31.20                                                      
  2 Fortoul, Karen            39 CMSC-NE              3:20.00    3:25.06    9  
       47.01  1:38.62                                                      
  3 Slezak, Jana              35 GBM-NE               4:00.00    3:43.96    8  
       50.67  1:48.97                                                      
  4 Pentheny, Gail            38 GBM-NE               3:30.00    3:46.71    7  
       49.55  1:47.67                                                      
  5 Edin, Deborah             38 GBM-NE               4:20.00    4:18.85    6  
       59.46  2:09.58                                                      
 
Event 35  Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Nancy           45 COL-NE               3:30.00    3:09.58   11  
       40.05  1:26.94                                                      
  2 Levens, Deborah           47 LONG-NE              4:10.00    4:23.05    9  
       58.19                                                               
 
Event 35  Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan         62 JCCM-NE              4:00.00    3:41.78   11  
       49.57  1:45.33                                                      
  2 Olson, Jeannine           61 RINC-PC              4:28.40    4:23.46    9  
       56.26  2:03.60                                                      
 
Event 36  Men 19-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conner, Chad              24 MMM-NE               3:15.00    3:36.89   11  
       40.04  1:34.85                                                      
 
Event 36  Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Korbly, Steve             25 MIT-NE               2:20.00    2:13.47   11  
       29.54  1:03.02                                                      
  2 Fletcher, Ken             26 MMM-NE               2:00.00    2:16.48    9  
       30.63  1:04.29                                                      
  3 Goldman, Mark             29 CMSC-NE              2:26.00    2:26.51    8  
       31.40  1:09.46                                                      
  4 Broudy, Marc              29 MMM-NE               2:35.00    2:35.24    7  
       34.27  1:12.87                                                      
  5 Davis, Caleb              27 MMM-NE               2:25.20    2:48.09    6  
       38.64  1:22.94                                                      
 
Event 36  Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Upson, Steve              30 MMM-NE               2:26.82    2:24.33   11  
       31.43  1:08.18                                                      
  2 Baker, Henry              33 CMSC-NE              2:23.00    2:33.54    9  
       32.49  1:10.40                                                      
  3 Schodorf, Jeff            33 MMM-NE               3:00.00    3:17.16    8  
       39.93  1:26.72                                                      
 
Event 36  Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Rob                 35 CMSC-NE              2:23.00    2:19.60   11  
       32.35  1:09.08                                                      
  2 Casey, Brian              37 CMSC-NE              2:18.00    2:22.64    9  
       32.58  1:08.42                                                      
  3 Gendreau, Edmund          38 GBM-NE               2:17.70    2:30.61    8  
       31.65  1:09.03                                                      
  4 Bosley, Doug              38 CMSC-NE              2:45.00    2:46.02    7  
       34.71  1:15.85                                                      
 
Event 36  Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crockett, Sean            42 MMM-NE               2:30.00    2:32.88   11  
       32.87  1:10.40                                                      
  2 Connolly, David           41 CONN-CT              2:35.00    2:32.91    9  
       35.17  1:14.56                                                      
  3 Berman, Kym               41 GBM-NE               2:31.00    2:42.95    8  
       32.81  1:11.90                                                      
  4 Burks, Vincent            40 HAY-NE               2:50.00    2:51.21    7  
       36.62  1:18.50                                                      
  5 Ceckler, Jack             44 GBM-NE               3:00.00    3:17.07    6  
       39.60  1:28.19                                                      
  6 Delisle, James            41 WEL-NE               3:00.00    3:26.98    5  
       46.88  1:39.90                                                      
 
Event 36  Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           53 ANA-NE               2:43.98    2:47.00   11  
       35.87  1:17.29                                                      
  2 Doleac, Chuck             53 GBM-NE               4:28.00    4:29.25    9  
       58.14  2:08.26                                                      
 
Event 36  Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurtz, Bruce              64 WNEC-NE              4:41.00    4:55.82   11  
     1:07.89  2:22.31                                                      
 
Event 37  Women 19-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mooney, Jennifer          23 EPM-NE               1:09.50    1:08.62   11  
       33.85                                                               
  2 Wang, Emily               22 CMSC-NE              1:12.00    1:09.65    9  
       33.53                                                               
  3 Rhee, Christina           23 MMM-NE               1:28.00    1:17.31    8  
       37.58                                                               
  4 Currie, Aiyana            24 MMM-NE               1:50.00    1:29.00    7  
       44.16                                                               
 
Event 37  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Kari            28 CMSC-NE              1:12.00    1:06.57   11  
       32.21                                                               
  2 Greineder, Britt          27 MMM-NE               1:20.00    1:11.06    9  
       34.10                                                               
  3 Lussier, Becky            29 ANA-NE               1:19.00    1:19.45    8  
       37.94                                                               
  4 Spencer, Anne             25 LONG-NE              1:22.00    1:19.92    7  
       39.96                                                               
  5 Kupcinskas, Rebecca       26 CMSC-NE              1:30.00    1:22.53    6  
       40.33                                                               
  6 Lange, Vreli              28 PEN-NE               1:30.00    1:35.83    5  
  7 Gardner, Edith            29 MMM-NE               3:15.00    2:00.29    4  
       56.55                                                               
 
Event 37  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powers, Maryellen         34 GBM-NE               1:14.00    1:13.16   11  
       35.38                                                               
  2 Fox, Michele              31 BEV-NE               1:20.00    1:17.42    9  
       37.40                                                               
  3 Wesson, Kim               33 GBM-NE               1:13.50    1:18.57    8  
       38.73                                                               
  4 Denison, Masi             30 CMSC-NE              1:47.00    1:32.67    7  
       46.01                                                               
  5 Hartle, Molly             32 GBM-NE               2:05.00    2:09.22    6  
       58.54                                                               
 
Event 37  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tetreault, Kathleen       39 WEL-NE               1:17.00    1:19.32   11  
       38.67                                                               
  2 Barry, Shereen            38 GBM-NE               1:30.00    1:22.80    9  
       40.17                                                               
  3 Kingma, Wytske            38 MMM-NE               1:26.05    1:25.47    8  
  4 Delgrosso, Patti          35 GBM-NE                    NT    1:25.52    7  
       40.33                                                               
  5 Virnelli, Nancy           38 GBM-NE               1:28.70    1:27.43    6  
       43.38                                                               
  6 Damianos, Laurie          36 MMM-NE               1:33.75    1:30.69    5  
  7 Page, Sarah               36 HPM-NE               1:28.00    1:31.53    4  
       44.77                                                               
  8 Moyer, Terri              39 GBM-NE               1:50.00    1:44.16    3  
       51.46                                                               
  9 Fitch, Kimberly           38 WEL-NE               1:50.00    1:46.67    2  
       51.55                                                               
 10 Hughes, Diane             38 GBM-NE               1:35.00    1:49.22    1  
 11 Edin, Deborah             38 GBM-NE               1:55.00    2:02.45  
       59.96                                                               
 
Event 37  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Kim              42 HPM-NE               1:20.80    1:18.22   11  
       37.68                                                               
  2 Boland, Jan               42 BEV-NE               1:19.00    1:18.58    9  
       38.08                                                               
 
Event 37  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Eileen           49 MIDD-NE              1:31.90    1:32.26   11  
       43.84                                                               
 
Event 37  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barbary, Susan            50 GBM-NE               1:45.36    1:47.00   11  
       50.93                                                               
 
Event 37  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hausberger, Evelyn        56 PEN-NE               1:32.00    1:31.34   11  
       44.19                                                               
 
Event 37  Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan         62 JCCM-NE              1:40.00    1:34.78   11  
       46.56                                                               
 
Event 38  Men 19-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wriede, Greg              23 CMSC-NE              1:00.00    1:00.27   11  
       29.66                                                               
  2 Shabrov, Maksim           24 NEM-NE               1:08.00    1:05.56    9  
       31.46                                                               
  3 Bell, Richard             22 CMSC-NE              1:05.00    1:07.08    8  
       32.10                                                               
  4 LeVan, Steven             23 MMM-NE               1:08.50    1:08.62    7  
       32.02                                                               
  5 Brown, Dean               22 GBM-NE               1:10.48    1:12.24    6  
       34.29                                                               
 
Event 38  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arzt, Bill                26 PITT-NE              1:18.00    1:17.02   11  
       37.49                                                               
  2 Davis, Caleb              27 MMM-NE               1:09.80    1:18.49    9  
       38.57                                                               
  3 Hammond, Nathaniel        29 GBM-NE               1:20.00    1:22.01    8  
       39.91                                                               
 
Event 38  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Chris               32 HPM-NE               1:03.04    1:02.55   11  
       30.29                                                               
  2 Upson, Steve              30 MMM-NE               1:08.00    1:09.11    9  
       33.49                                                               
  3 Baker, Henry              33 CMSC-NE              1:12.00    1:11.92    8  
       35.28                                                               
  4 Letendre, Peter           31 WNEC-NE              1:15.23    1:16.56    7  
       37.07                                                               
 
Event 38  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howe, Brendon             38 NEM-NE               1:10.00    1:05.31   11  
       31.92                                                               
  2 Carr, Rob                 35 CMSC-NE              1:08.00    1:07.18    9  
       32.78                                                               
  3 Johansson, Bruce          39 GBM-NE               1:10.00    1:10.66    8  
       35.56                                                               
  4 Vankuilenburg, Scott      35 CMSC-NE              1:25.00    1:17.43    7  
       39.05                                                               
  5 McAfee, Michael           39 GBM-NE               1:27.00    1:21.36    6  
       39.43                                                               
  6 Monsees, David            37 GBM-NE               1:50.00    1:56.51    5  
       54.73                                                               
 
Event 38  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirst, Michael            40 PEN-NE               1:15.38    1:11.25   11  
       34.30                                                               
  2 Pierce, William           42 GBM-NE               1:45.00    1:38.64    9  
       49.21                                                               
 
Event 38  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, John               45 JFK-NE               1:12.00    1:11.52   11  
       35.50                                                               
  2 Lawton, Bob               49 BEN-NE               1:15.00    1:13.95    9  
       36.53                                                               
  3 Bright, David             47 GBM-NE               1:15.00    1:14.33    8  
       35.77                                                               
  4 Mockler, Frank            45 LANES-NE             1:11.00    1:14.40    7  
       36.27                                                               
  5 Keil, Mark                47 ANA-NE               1:15.40    1:19.92    6  
       38.03                                                               
  6 Stevens, Patrick          47 GBM-NE               1:24.99    1:25.05    5  
       41.18                                                               
 
Event 38  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doleac, Chuck             53 GBM-NE               1:52.00    1:46.76   11  
       50.67                                                               
  2 McSweeney, Brian          52 MMM-NE               2:09.00    2:23.97    9  
     1:09.10                                                               
 
Event 38  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              57 MESC-NE              1:19.00    1:18.13   11  
       37.61                                                               
  2 Eger, Laszlo              55 HUN-NE               1:25.00    1:24.24    9  
       41.31                                                               
 
Event 38  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, William           63 FITCH-NE             1:35.87    1:30.67   11  
       44.03                                                               
  2 Kurtz, Bruce              64 WNEC-NE              1:48.00    1:51.86    9  
       53.89                                                               
 
Event 38  Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Arnie              68 MESC-NE              1:32.00    1:33.19   11  
       45.34                                                               
 
Event 38  Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, John             83 CONN-CT              1:50.00    1:50.04   11  
       52.67                                                               
 
Event 39  Women 19-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steenbergen, Krista       24 MMM-NE               2:25.00    2:21.20   11  
       32.86  1:08.57                                                      
  2 Mooney, Jennifer          23 EPM-NE               2:20.00    2:23.41    9  
       33.87  1:10.33                                                      
  3 Rhee, Christina           23 MMM-NE               2:50.50    2:28.58    8  
       33.87  1:11.77                                                      
  4 Lincoln, Jean             20 BROOK-NE             2:20.80    2:31.46    7  
       34.38  1:12.57                                                      
  5 Gagnon, Suzanne           24 CMSC-NE              2:39.90    2:44.28    6  
       37.62  1:19.03                                                      
  6 Machado, Jennifer         21 GBM-NE               3:40.00    3:25.15    5  
       45.42  1:36.98                                                      
 
Event 39  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greineder, Britt          27 MMM-NE               2:20.00    2:21.52   11  
       31.53  1:06.83                                                      
  2 McGarr, Tara              28 GBM-NE               2:19.00    2:23.86    9  
       34.63  1:10.94                                                      
  3 Agoglia, Janine           28 LONG-NE              2:40.88    2:39.38    8  
       37.36  1:17.54                                                      
  4 Spencer, Anne             25 LONG-NE              2:42.00    2:45.63    7  
       37.92  1:19.30                                                      
 
Event 39  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powers, Maryellen         34 GBM-NE               2:21.00    2:21.93   11  
       33.05  1:09.85                                                      
  2 Fox, Michele              31 BEV-NE                    NT    2:25.11    9  
       33.78  1:10.37                                                      
  3 Prescott, Carol           31 GBM-NE               2:25.79    2:26.30    8  
       35.44  1:12.46                                                      
  4 Toland, Jessie            32 CMSC-NE              2:30.00    2:30.60    7  
       35.16  1:13.12                                                      
  5 Nagy, Madeline            33 JFK-NE               2:30.00    2:35.78    6  
       36.96  1:16.02                                                      
  6 Denison, Masi             30 CMSC-NE              2:35.00    2:37.41    5  
       35.64  1:15.15                                                      
  7 Lang, Anita               33 HPM-NE               2:40.00    2:42.07    4  
       37.37  1:18.44                                                      
  8 O'Dair, Katie             34 MMM-NE               2:54.00    2:43.15    3  
       37.86  1:19.21                                                      
  9 Kove, Pamela              31 MMM-NE               2:35.00    2:57.66    2  
       41.21  1:26.08                                                      
 10 Daub, Elisabeth           33 MMM-NE               4:00.00    3:14.39    1  
       41.50  1:29.90                                                      
 11 Hartle, Molly             32 GBM-NE               3:50.00    3:42.19  
       45.79                                                               
 
Event 39  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            37 MMM-NE               2:20.20    2:23.08   11  
       32.86  1:09.69                                                      
  2 Tetreault, Kathleen       39 WEL-NE               2:25.00    2:24.33    9  
       32.98  1:08.93                                                      
  3 Gerhan, Marth             39 CMSC-NE              2:45.00    2:39.71    8  
       37.23  1:17.57                                                      
  4 Virnelli, Nancy           38 GBM-NE               3:00.00    2:45.28    7  
       37.64  1:19.95                                                      
  5 O'Donnell, Celeste        35 BEN-NE               2:52.00    2:46.81    6  
       35.62  1:15.37                                                      
  6 Damianos, Laurie          36 MMM-NE               2:48.87    2:54.09    5  
       40.24  1:24.30                                                      
  7 Fischer, Heidi            35 BROOK-NE                  NT    3:01.61    4  
       40.87  1:26.10                                                      
  8 Fortoul, Karen            39 CMSC-NE              2:55.00    3:04.96    3  
       43.69  1:29.99                                                      
 
Event 39  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallett, Constance        41 GBM-NE               2:30.22    2:21.09   11  
       34.28  1:10.13                                                      
  2 Grilli, Tracy             43 PEN-NE               2:28.24    2:33.28    9  
       35.86  1:14.31                                                      
  3 Malloy, Julia             40 GBM-NE               2:45.00    2:45.89    8  
       39.04  1:21.23                                                      
  4 Droste, Sandy             41 WEL-NE               4:00.00    3:04.71    7  
       42.37  1:28.27                                                      
  5 Connolly, Katharine       41 MMM-NE               3:20.75    3:15.14    6  
       42.89  1:32.78                                                      
  6 Witten, Sandra            44 DUX-NE               3:27.00    3:15.24    5  
       42.76  1:31.24                                                      
 
Event 39  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             48 BROWN-NE             2:30.00    2:18.65   11  
       33.40  1:08.95                                                      
  2 Carstens, Linda           48 LONG-NE              2:56.00    2:54.57    9  
       39.62  1:24.40                                                      
 
Event 39  Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kane, Elizabeth           51 ANA-NE               3:20.00    3:28.35   11  
       45.33  1:37.09                                                      
 
Event 39  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hausberger, Evelyn        56 PEN-NE               2:56.00    2:58.82   11  
       40.30  1:25.63                                                      
  2 Slifer, Kathy             55 GY-NE                3:14.00    2:59.13    9  
       40.24  1:26.05                                                      
  3 Fredette, Ann             55 GBM-NE               3:21.23    3:13.70    8  
       44.93  1:34.31                                                      
  4 Hult, Manya               55 GBM-NE               3:50.00    3:50.88    7  
       51.57  1:49.75                                                      
 
Event 39  Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Diane               69 DUX-NE               3:40.00    3:28.04   11  
       48.91  1:42.81                                                      
 
Event 40  Men 19-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LeVan, Steven             23 MMM-NE               2:11.00    2:12.93   11  
       29.84  1:03.62                                                      
  2 Conner, Chad              24 MMM-NE               2:40.00    2:21.22    9  
       31.89  1:07.82                                                      
  3 Brown, Dean               22 GBM-NE               2:15.84    2:26.21    8  
       31.78  1:07.40                                                      
  4 Benestad, Chris           23 MMM-NE               2:40.00    3:03.87    7  
       38.81  1:24.60                                                      
 
Event 40  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fehlau, Brian             26 CMSC-NE              2:04.50    2:02.67   11  
       27.97    58.53                                                      
  2 Fletcher, Ken             26 MMM-NE               1:55.00    2:05.21    9  
       27.71    58.11                                                      
  3 Goldman, Mark             29 CMSC-NE              2:11.00    2:13.39    8  
       32.29  1:06.52                                                      
  4 Jones, Shawn              26 PEN-NE               2:16.50    2:14.34    7  
       31.27  1:04.40                                                      
  5 Lawton, Christopher       25 LONG-NE              2:27.90    2:22.24    6  
       31.04  1:06.86                                                      
  6 Davis, Caleb              27 MMM-NE               2:10.82    2:22.53    5  
       33.80  1:10.33                                                      
  7 Arzt, Bill                26 PITT-NE              2:20.00    2:23.57    4  
       32.59  1:08.75                                                      
  8 McBride, Nathan           27 MMM-NE               2:20.00    2:28.59    3  
       36.39  1:14.60                                                      
  9 Turpen, Brad              27 MMM-NE               2:50.00    2:54.82    2  
       39.76  1:23.96                                                      
 
Event 40  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Henry              33 CMSC-NE              2:13.00    2:12.68   11  
       30.74  1:04.54                                                      
  2 Riddell, William          32 CMSC-NE              2:13.26    2:17.08    9  
       32.53  1:07.10                                                      
  3 Hendl, Rich               32 MMM-NE               2:01.89    2:29.30    8  
       31.82  1:07.85                                                      
  4 Perz, Paul                32 SY-NE                2:39.81    2:29.60    7  
       34.20  1:11.93                                                      
  5 Torres, Leonardo          30 NEM-NE               2:35.15    2:36.27    6  
       35.13  1:14.06                                                      
  6 Schneider, Gary           31 LONG-NE              2:35.00    2:48.83    5  
       37.18  1:18.66                                                      
  7 Moyer, Eric               33 GBM-NE               3:20.00    3:07.91    4  
       41.38  1:28.36                                                      
  8 Paquette, Nick            31 GBM-NE               3:15.00    3:16.37    3  
       41.28  1:29.37                                                      
 
Event 40  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cromarty, Stuart          36 CMSC-NE              1:59.21    1:57.80   11  
       27.18    56.77                                                      
  2 Stapleton, Kevin          37 CMSC-NE              2:05.00    1:59.94    9  
       27.59    57.91                                                      
  3 Landry, Rich              36 ANA-NE               2:05.17    2:01.96    8  
       27.97    58.15                                                      
  4 French, Chris             38 PEN-NE               2:07.50    2:07.52    7  
       28.43  1:00.02                                                      
  5 McCarthy, Bennett         38 LONG-NE              2:27.90    2:17.89    6  
       32.09  1:07.59                                                      
  6 Bosley, Doug              38 CMSC-NE              2:07.00    2:19.97    5  
       31.41  1:06.04                                                      
  7 Murphy, Mark              35 CMSC-NE              2:23.00    2:26.69    4  
       34.51  1:11.41                                                      
  8 Riley, David              38 CMSC-NE              2:30.01    2:29.41    3  
       34.02  1:12.56                                                      
  9 Bailey, Michael           37 GBM-NE               2:47.55    2:29.48    2  
       35.22  1:12.88                                                      
 10 Schubert, David           39 THOR-NE              2:33.50    2:30.07    1  
       35.21  1:13.02                                                      
 11 McCann, James             35 WNEC-NE              2:28.00    2:37.48  
       34.80  1:13.54                                                      
 12 Bond, William             39 GBM-NE               2:35.00    2:37.87  
       35.98  1:16.34                                                      
 13 Perry, Robert             38 MMM-NE               3:00.00    2:49.88  
       38.88  1:21.47                                                      
 
Event 40  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tom                 42 GBM-NE               2:15.00    2:11.46   11  
       30.72  1:03.82                                                      
  2 Wuest, Frank              40 CMSC-NE              2:25.00    2:15.85    9  
       32.33  1:07.03                                                      
  3 Berman, Kym               41 GBM-NE               2:17.80    2:27.20    8  
       33.45  1:10.06                                                      
  4 Burks, Vincent            40 HAY-NE               2:23.00    2:28.52    7  
       34.77  1:12.63                                                      
  5 Wright, Will              40 ANA-NE               2:35.00    2:31.87    6  
       34.88  1:12.34                                                      
  6 Ceckler, Jack             44 GBM-NE               2:40.00    2:45.30    5  
       36.90  1:18.41                                                      
  7 Officer, Mark             42 PEN-NE               3:12.00    2:53.79    4  
       39.32  1:23.82                                                      
 
Event 40  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonte, Andre              47 NEM-NE               2:17.00    2:16.70   11  
       32.23  1:06.65                                                      
  2 Nixon, John               45 JFK-NE               2:30.00    2:25.50    9  
       33.36  1:11.19                                                      
  3 Stevens, Patrick          47 GBM-NE               2:33.74    2:32.58    8  
       37.09  1:18.03                                                      
  4 Lyons, Steve              47 MMM-NE               2:33.30    2:42.98    7  
       37.05  1:16.82                                                      
  5 Burstyn, H Paris          48 LONG-NE              2:35.00    2:51.05    6  
       38.92  1:21.04                                                      
  6 Hadley, Bruce             45 DUX-NE               3:01.93    3:06.16    5  
       42.95  1:29.26                                                      
 
Event 40  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           53 ANA-NE               2:19.53    2:20.51   11  
       32.01  1:08.11                                                      
  2 Morse, Tim                52 EPM-NE               2:25.00    2:26.68    9  
       33.16  1:10.27                                                      
  3 Berry, Ethan              53 BEV-NE               2:45.00    2:41.09    8  
       36.98  1:17.80                                                      
  4 Flanagan, Peter           51 WEL-NE               3:40.00    3:24.36    7  
       44.82  1:36.81                                                      
  5 McSweeney, Brian          52 MMM-NE               3:49.97    3:37.07    6  
       49.39  1:47.58                                                      
  6 Doleac, Chuck             53 GBM-NE               3:20.00    3:38.04    5  
       49.39  1:46.83                                                      
  7 Keilty, Joseph            54 WEBBS-NE             4:15.00    4:20.58    4  
     1:00.64  2:06.84                                                      
 
Event 40  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Daniel             58 CONN-CT              2:37.40    2:32.62   11  
       35.45  1:13.85                                                      
  2 Eger, Laszlo              55 HUN-NE               2:40.00    2:37.95    9  
       35.11  1:14.49                                                      
  3 Prior, David              55 EPM-NE               2:45.00    2:43.65    8  
       37.47  1:18.81                                                      
  4 Wilk, Bob                 58 WNEC-NE              3:05.60    3:05.25    7  
       41.36  1:29.77                                                      
  5 Tomlinson, Brad           56 WEL-NE               3:15.00    3:20.50    6  
       43.75  1:33.37                                                      
 
Event 40  Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webster, Ted              67 NEM-NE               3:09.00    2:53.55   11  
       40.21  1:24.37                                                      
  2 Scott, Art                67 EPM-NE               3:15.00    3:05.23    9  
       41.64  1:27.96                                                      
  3 Kavanagh, Dean            66 WNEC-NE              3:13.00    3:19.91    8  
       41.31  1:30.36                                                      
  4 Lyndon, Tom               69 WAY-NE               3:30.00    3:36.82    7  
       49.61  1:45.91                                                      
 
Event 40  Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, James            78 BROWN-NE             3:25.00    3:25.47   11  
       45.30  1:36.69                                                      
 
Event 40  Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, John             83 CONN-CT              4:10.00    4:10.59   11  
       58.18  2:04.06                                                      
 
Event 41  Women 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'L'                         7:30.00    6:55.26   22  
     1) Pappas, Lisa 32                 2) Primich, Beth 33               
     3) Garrow, Kendra 26               4) Machado, Jennifer 21           
       50.77  1:49.06                                                      
 
Event 41  Women 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'G'                         5:11.00    5:08.88   22  
     1) Barry, Shereen 38               2) McGarr, Tara 28                
     3) Wesson, Kim 33                  4) Prescott, Carol 31             
       40.07  1:22.76                                                      
  2 Andover/North Andover YMCA-NE  'A'                5:36.50    5:34.24   18  
     1) Lussier, Becky 29               2) Kane, Elizabeth 51             
     3) Hill, Andrea 26                 4) Sinclair, Lisa 40              
       37.72  1:19.05                                                      
  3 Minutemen Masters-NE  'A'                         5:15.00    5:44.45   16  
     1) Kingma, Wytske 38               2) Currie, Aiyana 24              
     3) Tjoa, Vivian 24                 4) Damianos, Laurie 36            
              1:25.57                                                      
  4 Penguins-NE  'A'                                  5:30.00    6:27.54   14  
     1) Lange, Vreli 28                 2) Hausberger, Evelyn 56          
     3) Humphreys, Josephine 32         4) Grilli, Tracy 43               
       45.67  1:39.07                                                      
 -- Great Bay Masters-NE  'H'                         6:21.00         DQ  
     1) Curtis, Cindy 32                2) Edin, Deborah 38               
     3) Telford, Amanda 31              4) O'Rourke, Cathy 38             
       43.97  1:30.50                                                      
 -- Minutemen Masters-NE  'B'                         5:10.00         DQ  
     1) Rink, Katherine 29              2) Sykes, Melissa 24              
     3) Thomson, Nancy 36               4) O'Dair, Katie 34               
       51.67  1:51.62                                                      
 
Event 42  Men 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minutemen Masters-NE  'D'                         4:25.00    4:26.50   22  
     1) LeVan, Steven 23                2) Keith, Al 40                   
     3) Upson, Steve 30                 4) Fletcher, Ken 26               
       32.95  1:08.72                                                      
  2 Longfellow Masters-NE  'B'                        5:20.00    4:49.60   18  
     1) Titus, Dave 24                  2) Sczupak, Robert 31             
     3) McCarthy, Bennett 38            4) Lawton, Christopher 25         
       33.47  1:11.45                                                      
 
Event 42  Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'D'                                 4:20.00    4:13.38   22  
     1) Berry, Rob 32                   2) Vankuilenburg, Scott 35        
     3) Goldman, Mark 29                4) Stapleton, Kevin 37            
       32.03  1:05.37                                                      
  2 Penguins-NE  'A'                                  4:40.00    4:51.43   18  
     1) Hirst, Michael 40               2) Officer, Mark 42               
     3) French, Chris 38                4) Jones, Shawn 26                
       34.00  1:11.19                                                      
  3 Cambridge-NE  'H'                                 5:00.00    5:04.87   16  
     1) Riddell, William 32             2) Kwa, Ken 27                    
     3) Newbegin, Brian 31              4) Maldonado, Victor 37           
       39.90  1:20.91                                                      
  4 Minutemen Masters-NE  'E'                         4:55.00    5:34.37   14  
     1) Hendl, Rich 32                  2) Camelio, Matthew 30            
     3) Schodorf, Jeff 33               4) Lyons, Steve 47                
       44.78  1:35.02                                                      
  5 Minutemen Masters-NE  'F'                         5:05.00    5:45.00   12  
     1) Turpen, Brad 27                 2) Kriekenbeck, Glen 38           
     3) McBride, Nathan 27              4) Cocanour, Spencer 28           
       45.58  1:35.11                                                      
  6 Great Bay Masters-NE  'K'                              NT    6:11.18   10  
     1) McAfee, Michael 39              2) Hammond, Nathaniel 29          
     3) Orkin, Rich 53                  4) Moyer, Eric 33                 
       41.14  1:24.24                                                      
 
Event 42  Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'C'                         4:34.00    4:38.51   22  
     1) Johansson, Bruce 39             2) Gendreau, Edmund 38            
     3) Berman, Kym 41                  4) Stevens, Patrick 47            
       34.23  1:09.60                                                      
  2 Andover/North Andover YMCA-NE  'A'                4:50.18    4:51.89   18  
     1) Wright, Will 40                 2) Meltz, Joel 44                 
     3) Landry, Rich 36                 4) Rogacki, Daniel 53             
       40.50  1:22.75                                                      
  3 Minutemen Masters-NE  'G'                         6:40.00    7:09.05   16  
     1) McSweeney, Brian 52             2) Kjaersgaard, Frank 33          
     3) Prescott, Al 32                 4) Molvig, Kim 52                 
     1:06.30  2:30.04                                                      
 
Event 42  Men 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Western New Englang college-NE  'A'               8:00.00    7:18.43   22  
     1) Bump, Ben 57                    2) Kavanagh, Dean 66              
     3) Kurtz, Bruce 64                 4) Wilk, Bob 58                   
       46.28  1:34.01                                                      
 
Event 43  Women 19-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steenbergen, Krista       24 MMM-NE              21:00.00   21:15.49   11  
       34.78  1:15.29  2:39.04  6:58.45 14:07.53                           
 
Event 43  Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Andrea              26 ANA-NE              19:57.05   19:02.55   11  
       34.62  1:12.92  2:29.94  6:20.61 12:41.74                           
  2 Garrow, Kendra            26 GBM-NE              21:25.61   21:42.79    9  
       38.46  1:20.49  2:46.64  7:07.73 14:30.63                           
  3 Bornheimer, Elizabeth     26 CMSC-NE             22:00.80   22:09.47    8  
       40.95  1:24.70  2:54.81  7:24.32 14:48.90                           
 
Event 43  Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Carol           31 GBM-NE              21:00.00   20:34.97   11  
       37.16  1:18.11  2:41.44  6:48.50 13:41.46                           
  2 Nagy, Madeline            33 JFK-NE              21:30.00   21:31.55    9  
       40.52  1:24.53  2:53.64  7:17.15 14:25.54                           
  3 Lang, Anita               33 HPM-NE              22:10.00   22:16.95    8  
       38.73  1:21.78  2:50.49  7:19.18 14:49.23                           
  4 O'Dair, Katie             34 MMM-NE              23:30.00   22:54.13    7  
       39.80  1:23.31  2:53.25  7:28.52 15:11.74                           
  5 Dutton, Jennifer          32 LONG-NE             25:00.00   26:34.06    6  
       53.10  1:48.07  3:39.13  9:06.33 17:56.53                           
 
Event 43  Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pentheny, Gail            38 GBM-NE              23:00.00   23:18.49   11  
       41.75  1:27.72  3:01.37  7:41.95                                    
  2 Wood, Georgia             36 CMSC-NE             24:04.00   23:35.64    9  
       43.88  1:30.44  3:06.13  7:52.99 15:48.10                           
  3 Slezak, Jana              35 GBM-NE              28:00.00   24:45.68    8  
       45.58  1:37.30  3:18.32  8:15.93 16:26.30                           
  4 Fortoul, Karen            39 CMSC-NE             24:40.00   25:16.06    7  
       46.74  1:36.09  3:18.61  8:25.38 16:51.72                           
  5 Valois, Louise            38 GBM-NE              25:00.00   26:27.11    6  
       47.25  1:38.41  3:23.03  8:46.01 17:33.37                           
  6 Dennis, Sheila            39 CMSC-NE             29:00.00   29:18.17    5  
       47.44  1:43.39  3:42.02  9:37.67 19:30.93                           
  7 Edin, Deborah             38 GBM-NE              30:00.00   32:58.63    4  
 
Event 43  Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallett, Constance        41 GBM-NE              20:52.22   19:42.06   11  
       37.20  1:17.12  2:38.53  6:41.79 13:14.68                           
  2 Grilli, Tracy             43 PEN-NE              20:43.90   21:04.42    9  
       37.97  1:19.16  2:42.83  6:54.80 13:59.73                           
 
Event 43  Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sharlin, Judith           47 JCCN-NE             28:00.82   26:29.77   11  
       46.17  1:37.37  3:23.92  8:45.72 17:37.01                           
 
Event 43  Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hausberger, Evelyn        56 PEN-NE              26:00.00   25:35.02   11  
       45.53  1:36.93  3:19.61  8:28.01 17:04.23                           
 
Event 43  Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matorin, Barbara          62 JCCN-NE             30:00.00   27:49.10   11  
       51.55  1:46.62  3:36.13  9:12.19 18:30.67                           
 
Event 43  Women 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            72 SY-NE               33:40.00   33:13.93   11  
     1:00.22  2:03.23  4:10.80 10:45.92 21:56.99                           
 
Event 44  Men 19-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conner, Chad              24 MMM-NE              22:00.00   22:38.45   11  
       34.34  1:15.53  2:41.58  7:15.65 14:54.45                           
 
Event 44  Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cocanour, Spencer         28 MMM-NE                    NT   22:09.78   11  
       39.71  1:21.12  2:47.07  7:16.10 14:39.92                           
  2 McBride, Nathan           27 MMM-NE              20:40.00   23:47.00    9  
       42.12  1:28.01  3:02.69  7:41.87 15:49.38                           
  3 Bolz, Michael             26 WMST-NT             27:01.00   23:59.32    8  
       39.35  1:24.26  3:00.05  7:51.73 15:53.74                           
  4 Georgules, Christopher    27 MMM-NE              24:00.00   26:28.76    7  
       44.21  1:35.30  3:18.75  8:40.20 17:32.32                           
 
Event 44  Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riddell, William          32 CMSC-NE             18:47.08   19:21.62   11  
       34.53  1:11.25  2:26.43  6:14.67 12:45.22                           
  2 Prescott, Al              32 MMM-NE              28:00.00   25:36.58    9  
       43.82  1:31.54  3:11.31  8:18.76 17:01.16                           
  3 Kjaersgaard, Frank        33 MMM-NE              29:00.00   29:05.51    8  
       45.61  1:38.99  3:33.65  9:25.96 19:20.64                           
  4 Paquette, Nick            31 GBM-NE              29:00.00   30:26.04    7  
       49.68  1:47.51  3:42.10  9:44.06 20:00.43                           
 
Event 44  Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landry, Rich              36 ANA-NE              19:21.50   17:59.83   11  
       31.90  1:07.29  2:19.89  5:58.26 12:00.10                           
  2 Gendreau, Edmund          38 GBM-NE              18:24.00   18:10.06    9  
       33.68  1:09.54  2:21.12  6:00.04 12:05.30                           
  3 Bailey, Michael           37 GBM-NE              22:03.14   22:32.07    8  
       37.77  1:18.94  2:44.72  7:12.22 14:49.88                           
  4 McAfee, Michael           39 GBM-NE              27:00.00   23:32.32    7  
       39.47  1:23.79  2:56.11  7:40.56 15:33.20                           
  5 Maldonado, Victor         37 CMSC-NE             26:00.00   23:47.15    6  
 
Event 44  Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tom                 42 GBM-NE              18:30.00   18:07.91   11  
       33.36  1:08.93  2:22.66  5:58.67 12:05.04                           
  2 Pierson, Chris            41 Unattached          19:50.00   19:18.90    9  
       35.90  1:14.82  2:33.85  6:29.85 12:56.90                           
  3 Berman, Kym               41 GBM-NE              21:00.00   20:01.15    8  
       35.82  1:14.73  2:35.82  6:36.57 13:16.56                           
  4 Gillooly, Ron             40 MMM-NE              20:40.00   20:19.66    7  
       35.72  1:14.92  2:35.45  6:40.09 13:29.34                           
  5 Pierce, William           42 GBM-NE              23:00.00   23:13.61    6  
       41.32  1:26.28  2:59.80  7:40.77 15:31.81                           
  6 Davis, Michael            43 WEL-NE              27:00.00   25:07.98    5  
       43.82  1:33.41  3:13.64  8:16.72 16:47.25                           
 
Event 44  Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonte, Andre              47 NEM-NE              19:00.00   18:41.03   11  
       35.60  1:13.56  2:30.15  6:17.78 12:31.70                           
  2 Magyar, John              46 EPM-NE              24:19.00   24:13.55    9  
       41.51  1:27.32  3:00.79  7:51.14 16:01.47                           
  3 Henry, Tom                46 CMSC-NE             24:00.00   26:45.70    8  
       43.77  1:34.00  3:16.97  8:37.40 17:41.53                           
 
Event 44  Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           53 ANA-NE              20:25.65   21:17.74   11  
       33.86  1:11.77  2:30.80  6:28.40 14:43.33                           
  2 Flanagan, Peter           51 WEL-NE              28:00.00   32:21.61    9  
       51.66  1:50.97  3:56.45 10:32.43 21:38.48                           
 
Event 44  Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prior, David              55 EPM-NE              23:30.00   23:21.80   11  
       41.45  1:26.51  2:59.88  7:41.50 15:33.48                           
  2 Eger, Laszlo              55 HUN-NE              26:30.00   24:06.46    9  
       40.15  1:25.27  2:58.80  7:43.09 15:52.93                           
  3 Wilk, Bob                 58 WNEC-NE             29:00.00   25:23.10    8  
       44.91  1:35.40  3:19.42  8:31.81 17:08.08                           
 
Event 44  Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolz, Dietrich            61 WMST-NT             27:00.00   23:56.51   11  
       39.48  1:23.24  2:58.31  7:50.41 15:53.18                           
  2 Kurtz, Bruce              64 WNEC-NE             32:54.00   34:08.23    9  
       58.69  2:05.32  4:18.74 11:02.76 22:39.55                           
 
Event 44  Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Arnie              68 MESC-NE             25:25.00   25:32.98   11  
       43.59  1:31.83  3:15.61  8:26.03 17:06.20                           
 
Event 45  Mixed 76-99 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'L'                              NT    2:16.30   22  
     1) Craig, Matt 30                  2) Elisens, Kerin 23              
     3) Cassidy, Megan 24               4) Brown, Dean 22                 
       32.13                                                               
 
Event 45  Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'G'                                      NT    2:23.46   22  
     1) Kupcinskas, Rebecca 26          2) Kwa, Ken 27                    
     3) Bell, Richard 22                4) Gagnon, Suzanne 24             
       40.40                                                               
  2 Great Bay Masters-NE  'M'                              NT    3:02.47   18  
     1) Buccini, Sheila 29              2) Monsees, David 37              
     3) Johnson, Allen 20               4) Anderson, Heather 27           
       56.03                                                               
 
Event 45  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'C'                                      NT    2:04.78   22  
     1) Hackmer, Michelle 24            2) Newbegin, Brian 31             
     3) Berry, Rob 32                   4) Kusznir, Roma 33               
       33.12                                                               
  2 Andover/North Andover YMCA-NE  'B'                     NT    2:06.05   18  
     1) Lussier, Becky 29               2) Rogacki, Daniel 53             
     3) Hill, Andrea 26                 4) Landry, Rich 36                
       41.47                                                               
  3 Great Bay Masters-NE  'H'                              NT    2:09.93   16  
     1) Wesson, Kim 33                  2) Gendreau, Edmund 38            
     3) Prescott, Carol 31              4) Anderson, Michael 29           
       36.80                                                               
  4 Minutemen Masters-NE  'I'                              NT    2:14.36   14  
     1) Conner, Chad 24                 2) Keith, Al 40                   
     3) Thomson, Nancy 36               4) Petykowski, Jennifer 24        
       35.08                                                               
  5 Penguins-NE  'A'                                       NT    2:28.27   12  
     1) Lange, Vreli 28                 2) Hirst, Michael 40              
     3) Humphreys, Josephine 32         4) Jones, Shawn 26                
       41.32                                                               
  6 Minutemen Masters-NE  'J'                              NT    2:28.63   10  
     1) Sykes, Melissa 24               2) Waldron, Margery 44            
     3) Davis, Caleb 27                 4) Lyons, Steve 47                
       40.01                                                               
  7 Wellesley-NE  'A'                                      NT    2:30.97    8  
     1) Tetreault, Kathleen 39          2) Lindsay, Gus 29                
     3) Delisle, James 41               4) Droste, Sandy 41               
       38.54                                                               
  8 Minutemen Masters-NE  'K'                              NT    2:33.60    6  
     1) Skenderian, Amy Beth 27         2) Kriekenbeck, Glen 38           
     3) Kingma, Wytske 38               4) Perry, Robert 38               
       43.14                                                               
  9 Cambridge-NE  'H'                                      NT    2:40.97    4  
     1) Kulka, Tim 30                   2) Tsu, C. Mei-An 32              
     3) Murphy, Mark 35                 4) Moran, Heather 27              
 10 Minutemen Masters-NE  'L'                              NT    2:47.76    2  
     1) Daub, Elisabeth 33              2) Connolly, Katharine 41         
     3) Schodorf, Jeff 33               4) Turpen, Brad 27                
       50.26                                                               
 
Event 45  Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'F'                              NT    2:14.06   22  
     1) Barry, Shereen 38               2) Griffin, Paul 40               
     3) Ceckler, Jack 44                4) Dursema, Kim 38                
       39.00                                                               
  2 North Suburban YMCA-NE  'A'                            NT    2:20.04   18  
     1) Thayer, Sam 46                  2) Wettach, Gayle 43              
     3) Judelson, David 44              4) Royden, Wiki 45                
       37.86                                                               
  3 Andover/North Andover YMCA-NE  'C'                     NT    2:22.29   16  
     1) Keil, Mark 47                   2) Wright, Will 40                
     3) Sirois, Nancy 42                4) Taylor, Karen 45               
       35.40                                                               
  4 Cambridge-NE  'E'                                      NT    2:35.65   14  
     1) Gulley, Wendy 35                2) Magdon, Molly 42               
     3) Riley, David 38                 4) Duncan, Tim 45                 
       38.31                                                               
  5 Longfellow Masters-NE  'A'                             NT    2:38.09   12  
     1) Burstyn, H Paris 48             2) Carstens, Linda 48             
     3) Levens, Deborah 47              4) Ungerleider, Gary 48           
       45.21                                                               
  6 Cambridge-NE  'F'                                      NT    2:39.21   10  
     1) Weintraub, June 36              2) Bosley, Doug 38                
     3) Harris, Joe 49                  4) Bancroft, Anne 43              
       43.61                                                               
 
Event 45  Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jewish Community Center Newton-NE  'A'                 NT    2:50.29   22  
     1) Stavis, Ruth 63                 2) Sharlin, Judith 47             
     3) Fuerman, Ross 47                4) Suvanto, Ilkka 57              
       51.15                                                               
  2 Great Bay Masters-NE  'A'                              NT    3:14.49   18  
     1) Clegg, Jim 59                   2) Calderone, Lee 45              
     3) Fredette, Ann 55                4) Bucciero, David 41             
       57.78                                                               
  3 Great Bay Masters-NE  'B'                              NT    3:41.89   16  
     1) Hamer, Theresa 42               2) Cooper, Jeffrey 49             
     3) Hult, Manya 55                  4) Frandzel, Michael 56           
       58.87                                                               
 
Event 45  Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andover/North Andover YMCA-NE  'A'                     NT    3:59.43   22  
     1) Wright, Robert 80               2) Christopher, James 73          
     3) Kane, Elizabeth 51              4) Wright, Elinor 76              
     1:03.02                                                               
 
Event 46  Mixed 76-99 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'B'                                 4:03.00    3:58.40   22  
     1) Fehlau, Brian 26                2) Allen, Leslie 25               
     3) Hackmer, Michelle 24            4) Wriede, Greg 23                
       26.42    54.87                                                      
  2 Great Bay Masters-NE  'L'                         4:18.00    4:33.62   18  
     1) Craig, Matt 30                  2) Elisens, Kerin 23              
     3) Cassidy, Megan 24               4) Brown, Dean 22                 
       29.47  1:05.33                                                      
 
Event 46  Mixed 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'E'                                 4:40.00    4:28.54   22  
     1) Stockl, Thomas 26               2) Stockl, Erin 25                
     3) Denison, Masi 30                4) Scopp, David 25                
       29.25  1:01.91                                                      
  2 Minutemen Masters-NE  'H'                         4:27.00    4:29.35   18  
     1) Thomson, Nancy 36               2) Broudy, Marc 29                
     3) Petykowski, Jennifer 24         4) Davis, Caleb 27                
       35.19  1:14.36                                                      
  3 Minutemen Masters-NE  'L'                         6:15.00    5:35.01   16  
     1) Currie, David 28                2) Daub, Elisabeth 33             
     3) Hale, Liz 29                    4) Farmer, Peter 44               
       34.60  1:13.98                                                      
 
Event 46  Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'H'                         4:08.00    4:09.80   22  
     1) Bailey, Jerry 31                2) Gendreau, Edmund 38            
     3) Wesson, Kim 33                  4) Prescott, Carol 31             
       27.70    57.99                                                      
  2 Andover/North Andover YMCA-NE  'B'                4:05.00    4:12.27   18  
     1) Hill, Andrea 26                 2) Lussier, Becky 29              
     3) Rogacki, Daniel 53              4) Landry, Rich 36                
       31.82  1:06.51                                                      
  3 Cambridge-NE  'F'                                 4:30.00    4:20.63   16  
     1) Baker, Henry 33                 2) Kusznir, Roma 33               
     3) Morrison, Sage 25               4) Dorer, Russell 33              
       28.41  1:00.06                                                      
  4 North Suburban YMCA-NE  'A'                       4:35.00    4:26.05   14  
     1) Royden, Wiki 45                 2) O'Connor, Brooke 26            
     3) Houghton, David 37              4) Judelson, David 44             
       33.27  1:09.39                                                      
  5 Minutemen Masters-NE  'I'                         4:50.00    4:48.03   12  
     1) Kingma, Wytske 38               2) Cocanour, Spencer 28           
     3) Waldron, Margery 44             4) McBride, Nathan 27             
       37.54  1:17.11                                                      
  6 Minutemen Masters-NE  'J'                         5:20.00    5:18.36   10  
     1) Turpen, Brad 27                 2) Connolly, Katharine 41         
     3) Culman, Peter 45                4) Kove, Pamela 31                
       36.70  1:15.12                                                      
  7 Minutemen Masters-NE  'K'                         6:05.00    6:06.10    8  
     1) Skenderian, Amy Beth 27         2) Wadell, Andrea 41              
     3) Kjaersgaard, Frank 33           4) Kriekenbeck, Glen 38           
       42.03  1:24.30                                                      
 
Event 46  Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Penguins-NE  'A'                                  4:20.00    4:30.50   22  
     1) French, Chris 38                2) Jones, Shawn 26                
     3) Hausberger, Evelyn 56           4) Grilli, Tracy 43               
       28.28    58.96                                                      
  2 Great Bay Masters-NE  'F'                         4:42.55    4:34.57   18  
     1) Barry, Shereen 38               2) Griffin, Paul 40               
     3) Ceckler, Jack 44                4) Dursema, Kim 38                
       33.26  1:09.16                                                      
  3 Andover/North Andover YMCA-NE  'C'                4:42.36    4:57.24   16  
     1) Wright, Will 40                 2) Sinclair, Lisa 40              
     3) Sirois, Nancy 42                4) Meltz, Joel 44                 
       33.54  1:08.92                                                      
  4 Longfellow Masters-NE  'A'                        4:55.00    5:23.08   14  
     1) Schneider, Gary 31              2) Theriot, Sharon 34             
     3) Carstens, Linda 48              4) Ungerleider, Gary 48           
       35.83  1:15.18                                                      
  5 Cambridge-NE  'H'                                 5:00.00    5:35.34   12  
     1) Harris, Joe 49                  2) Magdon, Molly 42               
     3) Bancroft, Anne 43               4) Murphy, Mark 35                
       42.91  1:25.89                                                      
 
Event 46  Mixed 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jewish Community Center Newton-NE  'A'                 NT    5:13.15   22  
     1) Suvanto, Ilkka 57               2) Sharlin, Judith 47             
     3) Matorin, Barbara 62             4) Robbins, Andrew 36             
       33.82  1:09.82                                                      
  2 Great Bay Masters-NE  'A'                              NT    6:22.99   18  
     1) Clegg, Jim 59                   2) Calderone, Lee 45              
     3) Fredette, Ann 55                4) Bucciero, David 41             
              1:35.94                                                      
  3 Great Bay Masters-NE  'B'                         7:15.00    7:19.54   16  
     1) Hamer, Theresa 42               2) Cooper, Jeffrey 49             
     3) Hult, Manya 55                  4) Frandzel, Michael 56           
       49.02  1:42.96                                                      
 
Event 46  Mixed 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andover/North Andover YMCA-NE  'A'                7:04.52    7:42.95   22  
     1) Kane, Elizabeth 51              2) Wright, Elinor 76              
     3) Wright, Robert 80               4) Christopher, James 73          
       44.90  1:33.20                                                      
 
Event 47  Mixed 76-99 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'L'                         9:54.00   10:19.87   22  
     1) Craig, Matt 30                  2) Elisens, Kerin 23              
     3) Cassidy, Megan 24               4) Brown, Dean 22                 
       32.78  1:10.26  2:24.94                                             
 
Event 47  Mixed 100-119 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minutemen Masters-NE  'H'                        10:45.00   10:15.81   22  
     1) Thomson, Nancy 36               2) Broudy, Marc 29                
     3) Petykowski, Jennifer 24         4) Davis, Caleb 27                
       36.80  1:17.24  2:40.58                                             
  2 Minutemen Masters-NE  'I'                        10:40.00   10:53.43   18  
     1) Currie, Aiyana 24               2) Cocanour, Spencer 28           
     3) Rink, Katherine 29              4) McBride, Nathan 27             
       40.55  1:25.01  2:55.88                                             
  3 Cambridge-NE  'D'                                10:00.00   11:39.53   16  
     1) Stockl, Erin 25                 2) Morrison, Sage 25              
     3) Berry, Rob 32                   4) Riddell, William 32            
       40.83  1:24.63  2:53.03                                             
 
Event 47  Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'H'                         9:20.00    9:13.07   22  
     1) Bailey, Jerry 31                2) Gendreau, Edmund 38            
     3) Wesson, Kim 33                  4) Prescott, Carol 31             
       29.22  1:01.97  2:08.35                                             
  2 Andover/North Andover YMCA-NE  'B'                9:42.00    9:45.42   18  
     1) Lussier, Becky 29               2) Wright, Will 40                
     3) Hill, Andrea 26                 4) Landry, Rich 36                
       35.89  1:15.71  2:38.73                                             
  3 Longfellow Masters-NE  'A'                        8:45.00   10:12.72   16  
     1) Sczupak, Robert 31              2) Spencer, Anne 25               
     3) Kweder, Paula 37                4) McCarthy, Bennett 38           
       32.62  1:09.99  2:26.54                                             
  4 Penguins-NE  'A'                                 10:13.00   10:38.75   14  
     1) Lange, Vreli 28                 2) Humphreys, Josephine 32        
     3) Hirst, Michael 40               4) French, Chris 38               
       38.34           4:30.76                                             
  5 Minutemen Masters-NE  'J'                        11:30.00   12:29.74   12  
     1) Turpen, Brad 27                 2) Connolly, Katharine 41         
     3) Culman, Peter 45                4) Kove, Pamela 31                
       40.25  1:24.35  2:54.08                                             
  6 Minutemen Masters-NE  'L'                        12:00.00   12:48.42   10  
     1) Currie, David 28                2) Daub, Elisabeth 33             
     3) Hale, Liz 29                    4) Farmer, Peter 44               
       36.33  1:19.60  2:50.99                                             
  7 Minutemen Masters-NE  'K'                        14:30.00   13:32.24    8  
     1) Skenderian, Amy Beth 27         2) Wadell, Andrea 41              
     3) Kjaersgaard, Frank 33           4) Kriekenbeck, Glen 38           
       42.61  1:29.44  3:03.29                                             
 
Event 47  Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'F'                        10:07.00   10:29.48   22  
     1) Barry, Shereen 38               2) Griffin, Paul 40               
     3) Ceckler, Jack 44                4) Dursema, Kim 38                
       35.40  1:14.20  2:34.30                                             
  2 Cambridge-NE  'C'                                11:00.00   11:43.67   18  
     1) Wuest, Frank 40                 2) Volz, Vicki 41                 
     3) Magdon, Molly 42                4) Riley, David 38                
       43.85  1:31.66  3:06.27                                             
  3 Great Bay Masters-NE  'A'                        14:27.00   15:24.56   16  
     1) Clegg, Jim 59                   2) Buccini, Sheila 29             
     3) Fredette, Ann 55                4) Bucciero, David 41             
                       3:50.92                                             
 
Event 47  Mixed 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                        15:50.00   16:41.00   22  
     1) Hamer, Theresa 42               2) Cooper, Jeffrey 49             
     3) Hult, Manya 55                  4) Frandzel, Michael 56           
       50.33  1:48.23  4:00.72                                             
 
Event 47  Mixed 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andover/North Andover YMCA-NE  'A'               15:39.10   17:29.73   22  
     1) Wright, Robert 80               2) Wright, Elinor 76              
     3) Christopher, James 73           4) Kane, Elizabeth 51             
       55.51  1:58.84                                                      
 
Event 48  Mixed 76-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'B'                                 1:45.00    1:46.33   22  
     1) Bell, Richard 22                2) Wang, Emily 22                 
     3) Hackmer, Michelle 24            4) Wriede, Greg 23                
       26.14                                                               
  2 Great Bay Masters-NE  'K'                         2:04.00    1:59.92   18  
     1) Hult, Britta 20                 2) Hammond, Nathaniel 29          
     3) Elisens, Kerin 23               4) Brown, Dean 22                 
       30.99                                                               
 
Event 48  Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minutemen Masters-NE  'J'                         1:56.31    1:56.04   22  
     1) Steenbergen, Krista 24          2) Broudy, Marc 29                
     3) Conner, Chad 24                 4) Greineder, Britt 27            
       30.54                                                               
  2 Health Point Masters-NE  'A'                      1:55.00    1:59.81   18  
     1) Lang, Anita 33                  2) Pizzuto, John 38               
     3) Goodwin, Kim 42                 4) Wood, Chris 32                 
       34.30                                                               
  3 Cambridge-NE  'F'                                 2:06.00    2:02.26   16  
     1) Stockl, Thomas 26               2) Stockl, Erin 25                
     3) Morrison, Sage 25               4) Kwa, Ken 27                    
       27.34                                                               
 
Event 48  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'A'                                 1:45.00    1:45.79   22  
     1) Fehlau, Brian 26                2) Anderson, Kari 28              
     3) Kusznir, Roma 33                4) Cromarty, Stuart 36            
       24.79                                                               
  2 Minutemen Masters-NE  'I'                         1:56.23    1:57.59   18  
     1) Pollard, Paula 37               2) Thomson, Nancy 36              
     3) Hendl, Rich 32                  4) Keith, Al 40                   
       31.05                                                               
  3 Great Bay Masters-NE  'I'                         2:14.00    2:20.70   16  
     1) Slezak, Jana 35                 2) Bailey, Michael 37             
     3) Bond, William 39                4) Primich, Beth 33               
       38.82                                                               
  4 Minutemen Masters-NE  'K'                         2:12.89    2:33.66   14  
     1) Sykes, Melissa 24               2) Wadell, Andrea 41              
     3) Kriekenbeck, Glen 38            4) Kjaersgaard, Frank 33          
       34.95                                                               
  5 Great Bay Masters-NE  'J'                         2:49.00    2:35.30   12  
     1) Hartle, Molly 32                2) Valois, Louise 38              
     3) Monsees, David 37               4) Paquette, Nick 31              
       44.65                                                               
 
Event 48  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'D'                         2:02.00    1:59.50   22  
     1) Bright, David 47                2) Griffin, Paul 40               
     3) Powers, Maryellen 34            4) Hallett, Constance 41          
       29.68                                                               
  2 Great Bay Masters-NE  'F'                         2:13.00    2:05.00   18  
     1) Delgrosso, Patti 35             2) Moyer, Terri 39                
     3) Ceckler, Jack 44                4) Mack, Tom 42                   
       31.09                                                               
  3 Beverly YMCA-NE  'A'                              2:10.90    2:06.60   16  
     1) Howland, Jim 34                 2) Boland, Jan 42                 
     3) Berry, Ethan 53                 4) Fox, Michele 31                
       31.93                                                               
  4 Cambridge-NE  'E'                                 2:30.00    2:10.05   14  
     1) Riley, David 38                 2) Duncan, Lyn 39                 
     3) Duncan, Tim 45                  4) Volz, Vicki 41                 
       30.01                                                               
  5 Great Bay Masters-NE  'E'                         2:07.00    2:13.29   12  
     1) Virnelli, Nancy 38              2) Hay, Peter 46                  
     3) Pentheny, Gail 38               4) McAfee, Michael 39             
       34.70                                                               
  6 Longfellow Masters-NE  'C'                        2:30.00    2:19.95   10  
     1) Burstyn, H Paris 48             2) Carstens, Linda 48             
     3) O'Neill, Pam 50                 4) Schneider, Gary 31             
       34.80                                                               
 
Event 48  Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                         2:26.00    2:30.10   22  
     1) Doleac, Chuck 53                2) Malloy, Julia 40               
     3) Siegal, Byron 53                4) Fredette, Ann 55               
       38.90                                                               
  2 Great Bay Masters-NE  'A'                         2:43.00    2:33.09   18  
     1) Barbary, Susan 50               2) Hult, Manya 55                 
     3) Pierce, William 42              4) Scheele, Marc 54               
       37.70                                                               
  3 Andover/North Andover YMCA-NE  'A'                2:55.36    2:57.67   16  
     1) Coupe, George 60                2) Wright, Elinor 76              
     3) Christopher, James 73           4) Kane, Elizabeth 51             
       30.54                                                               
 
Event 49  Mixed 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'A'                                 4:22.00    4:18.94   22  
     1) Hackmer, Michelle 24            2) Wriede, Greg 23                
     3) Cromarty, Stuart 36             4) Wang, Emily 22                 
       33.94  1:10.32                                                      
  2 Minutemen Masters-NE  'H'                         4:43.00    4:51.54   18  
     1) Greineder, Britt 27             2) Broudy, Marc 29                
     3) Davis, Caleb 27                 4) Rhee, Christina 23             
       34.51  1:12.20                                                      
 
Event 49  Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge-NE  'B'                                 4:22.00    4:18.78   22  
     1) Anderson, Kari 28               2) Fehlau, Brian 26               
     3) Carr, Rob 35                    4) Kusznir, Roma 33               
       32.65  1:06.92                                                      
  2 Minutemen Masters-NE  'I'                         5:00.00    5:05.41   18  
     1) Conner, Chad 24                 2) Steenbergen, Krista 24         
     3) Pollard, Paula 37               4) Crockett, Sean 42              
       38.79  1:21.29                                                      
  3 Great Bay Masters-NE  'E'                         5:41.00    5:39.64   16  
     1) Virnelli, Nancy 38              2) Hay, Peter 46                  
     3) Pentheny, Gail 38               4) Brown, Dean 22                 
       43.62  1:29.13                                                      
  4 Minutemen Masters-NE  'J'                         7:25.00    6:52.81   14  
     1) Daub, Elisabeth 33              2) Gardner, Edith 29              
     3) Chern, Ken 32                   4) Perry, Robert 38               
       54.64  2:10.80                                                      
  5 Great Bay Masters-NE  'J'                         7:27.00    7:43.14   12  
     1) Hartle, Molly 32                2) Valois, Louise 38              
     3) Monsees, David 37               4) Paquette, Nick 31              
       57.56  2:07.45                                                      
 
Event 49  Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'D'                         4:52.00    4:57.23   22  
     1) Bright, David 47                2) Griffin, Paul 40               
     3) Powers, Maryellen 34            4) Hallett, Constance 41          
       35.59  1:14.60                                                      
  2 Cambridge-NE  'C'                                 5:00.00    5:08.09   18  
     1) Seltzer, Robert 49              2) Gerhan, Marth 39               
     3) Wuest, Frank 40                 4) Toland, Jessie 32              
       36.61  1:15.85                                                      
  3 Great Bay Masters-NE  'F'                         5:45.00    5:31.12   16  
     1) Delgrosso, Patti 35             2) Moyer, Terri 39                
     3) Ceckler, Jack 44                4) Mack, Tom 42                   
       39.37  1:25.40                                                      
  4 Longfellow Masters-NE  'C'                        7:00.00    6:10.92   14  
     1) Burstyn, H Paris 48             2) Spencer, Anne 25               
     3) Schneider, Gary 31              4) Carstens, Linda 48             
       49.38  1:41.28                                                      
  5 Wellesley-NE  'A'                                 5:55.00    6:13.33   12  
     1) Fitch, Kimberly 38              2) Flanagan, Peter 51             
     3) Nievergelt, Juliana 40          4) Davis, Michael 43              
       52.11  1:48.24                                                      
  6 Cambridge-NE  'G'                                 6:15.00    7:00.07   10  
     1) Henry, Tom 46                   2) Fortoul, Karen 39              
     3) Harris, Joe 49                  4) Dennis, Sheila 39              
       49.06  1:46.86                                                      
 
Event 49  Mixed 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                         6:30.00    6:39.52   22  
     1) Doleac, Chuck 53                2) Malloy, Julia 40               
     3) Siegal, Byron 53                4) Fredette, Ann 55               
       49.77  1:43.99                                                      
  2 Great Bay Masters-NE  'A'                         7:30.00    6:58.65   18  
     1) Barbary, Susan 50               2) Hult, Manya 55                 
     3) Pierce, William 42              4) Scheele, Marc 54               
       50.39  1:44.83