Licensed to Great Bay Masters Swim Club
                                      Hy-Tek's Meet Manager 11/20/2006 08:59 PM
                           SCM Tune-Up - 11/19/2006                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tara J              34 NEM-NE               2:36.00    2:31.03   17  
      35.81   38.16   38.72   38.34                                
  2 Kidder, Kara              32 NEM-NE               3:05.00    2:45.31   15  
      38.70   41.46   42.83   42.32                                
  3 Spacek, Ellen D           30 NEM-NE               2:08.00    2:47.14   14  
      35.51   42.79   48.87   39.97                                
  4 Garrow, Kendra A          32 NEM-NE               2:45.00    2:47.66   13  
 
Event 1  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Carol L         37 GBM-NE               2:40.00    2:35.14   17  
      37.34   39.61   39.71   38.48                                
  2 Telford, Amanda J         37 GBM-NE               3:10.00    2:53.94   15  
      40.63   44.66   45.02   43.63                                
  3 Downey, Sarah S           37 GBM-NE               3:00.00    3:02.16   14  
      41.14   45.51   47.87   47.64                                
 
Event 1  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Sheryl L           44 NEM-NE               2:45.00    2:42.50   17  
 
Event 1  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grilli, Tracy L           49 NEM-NE               2:35.00    2:34.54   17  
      36.93   39.61   39.74   38.26                                
  2 Fries, Beth O             48 NEM-NE               2:44.00    2:36.09   15  
  3 Malloy, Julia             46 GBM-NE               2:45.00    2:45.53   14  
 
Event 1  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kules, Tricia S           55 NEM-NE               3:21.00    3:40.39   17  
      46.48   51.90 1:42.40   19.61                                
 
Event 1  Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje A            65 GBM-NE               3:30.00    3:37.39   17  
      49.63   55.19   56.80   55.77                                
 
Event 1  Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan C          78 NEM-NE               4:35.00    4:46.33   17  
    1:02.22                 1:16.43                                
 
Event 1  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter           28 AKMS                 2:10.00    2:06.37   17  
      29.02   32.27   32.78   32.30                                
 
Event 1  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coffman, James D          33 NEM-NE               2:20.00    2:16.80   17  
      31.29   34.69   35.65   35.17                                
  2 Schock, Michael J         30 GBM-NE               2:18.00    2:19.61   15  
      30.92   34.92   37.14   36.63                                
 
Event 1  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon P          35 NEM-NE               2:13.10    2:03.73   17  
      29.44   31.37   31.20   31.72                                
 
Event 1  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        44 GBM-NE               2:08.00    2:09.61   17  
      30.80   32.64   32.34   33.83                                
 
Event 1  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David C           53 NEM-NE               2:28.00    2:28.74   17  
      35.17   39.18   37.61   36.78                                
  2 Fussell, Barry            53 GBM-NE               3:01.00    3:01.22   15  
      43.01   46.37   46.24   45.60                                
 
Event 1  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Stephen H          56 GBM-NE               2:48.00    2:44.54   17  
      38.26   41.97   43.07   41.24                                
 
Event 1  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            61 NEM-NE               2:42.00    2:33.70   17  
  2 Read, Phil                64 GBM-NE               3:10.00    3:15.11   15  
      44.09   50.00   52.65   48.37                                
 
Event 1  Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Tom               76 NEM-NE               4:10.50    4:10.94   17  
      54.74 1:03.81 1:05.55 1:06.84                                
 
Event 2  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tweedie, Jennifer P       28 GBM-NE                 40.00      37.15   17  
 
Event 2  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spacek, Ellen D           30 NEM-NE                 43.79      42.12   17  
  2 Kidder, Kara              32 NEM-NE                 48.00      45.67   15  
 
Event 2  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downey, Sarah S           37 GBM-NE                 48.00      47.13   17  
 
Event 2  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slezak, Jana              41 GBM-NE                 44.84      44.87   17  
  2 Shedrick, Nancy L         41 GBM-NE               1:01.00    1:01.53   15  
 
Event 2  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malloy, Julia             46 GBM-NE                 44.00      43.80   17  
  2 Fries, Beth O             48 NEM-NE               1:00.00      46.16   15  
  3 Waters, Amy C             45 GBM-NE                 45.00      46.87   14  
 
Event 2  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yankauskas, Paula J       52 NEM-NE                 54.35      53.56   17  
  2 Ehrlich, Shoshanna        50 NEM-NE                 58.62    1:01.60   15  
 
Event 2  Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fredette, Ann B           61 GBM-NE                 58.98      56.99   17  
 
Event 2  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter           28 AKMS                   40.00      35.46   17  
 
Event 2  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Al              38 NEM-NE                 40.40      41.39   17  
 
Event 3  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spacek, Ellen D           30 NEM-NE               1:00.00    1:20.42   17  
      36.32   44.10                                                
  2 Atkinson, Karen E         31 NEM-NE               1:30.00    1:30.81   15  
      41.13   49.68                                                
 
Event 3  Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Sheryl L           44 NEM-NE               1:35.00    1:29.16   17  
      39.64   49.52                                                
 
Event 3  Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje A            65 GBM-NE               2:10.00    2:03.92   17  
    1:01.15 1:02.77                                                
 
Event 3  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pride, Douglas M          43 MESC-NE              1:08.00    1:08.00   17  
      31.23   36.77                                                
 
Event 3  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Regan, Maurice            57 NEM-NE               1:45.00    1:46.44   17  
      49.46   56.98                                                
 
Event 3  Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Phil                64 GBM-NE               2:00.00    1:58.06   17  
      54.10 1:03.96                                                
 
Event 4  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grilli, Tracy L           49 NEM-NE               1:25.00    1:28.43   17  
      42.88   45.55                                                
 
Event 4  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Patricia A      53 GBM-NE               1:45.00    1:46.32   17  
 
Event 4  Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan W       68 NEM-NE               1:43.00    1:38.80   17  
      48.54   50.26                                                
 
Event 4  Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan C          78 NEM-NE               2:20.00    2:26.72   17  
 
Event 4  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coffman, James D          33 NEM-NE               1:12.00    1:13.69   17  
      35.75   37.94                                                
 
Event 4  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Michael S           38 NEM-NE                 56.00      57.50   17  
      27.64   29.86                                                
  2 Wilkinson, Jon P          35 NEM-NE               1:15.80    1:06.55   15  
      33.43   33.12                                                
 
Event 4  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        44 GBM-NE               1:10.00    1:09.49   17  
      33.34   36.15                                                
 
Event 4  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Stephen H          56 GBM-NE               1:44.00    1:41.85   17  
      50.77   51.08                                                
 
Event 4  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David J             63 MESC-NE              1:24.00    1:21.17   17  
      39.80   41.37                                                
  2 Rupert, Bill              63 MESC-NE              1:22.00    1:23.58   15  
      40.10   43.48                                                
 
Event 4  Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Tom               76 NEM-NE               2:19.00    2:13.47   17  
 
Event 4  Men 90-94 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, John W             90 MESC-NE              2:15.00    2:24.48   17  
  2 Seagrave, Norman P        90 MESC-NE                   NT    3:38.91   15  
 
Event 5  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spacek, Ellen D           30 NEM-NE               2:12.00    2:49.07   17  
      36.59   42.53   50.21   39.74                                
 
Event 5  Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Carol L         37 GBM-NE               3:05.00    3:03.02   17  
      37.23   49.92   54.59   41.28                                
  2 Downey, Sarah S           37 GBM-NE               3:23.00    3:23.89   15  
      43.37   56.07   56.52   47.93                                
  3 Wemple, Helaine J         37 GBM-NE               3:50.00    3:39.03   14  
    1:50.45                   52.09                                
 
Event 5  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malloy, Julia             46 GBM-NE               3:15.00    3:10.72   17  
      42.39   53.86   51.79   42.68                                
 
Event 5  Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yankauskas, Paula J       52 NEM-NE               4:07.95    3:55.43   17  
      57.95   59.80 1:04.07   53.61                                
 
Event 5  Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter           28 AKMS                 2:30.00    2:21.17   17  
      30.38   38.55   41.00   31.24                                
 
Event 5  Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ricard, Rob D             30 GBM-NE               3:24.00    3:13.46   17  
      38.66   51.25   56.49   47.06                                
 
Event 5  Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon P          35 NEM-NE               2:30.20    2:20.94   17  
      31.29   37.20   41.22   31.23                                
 
Event 5  Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        44 MESC-NE              2:25.00    2:20.76   17  
      29.74   37.32   43.40   30.30                                
 
Event 5  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David C           53 NEM-NE               2:52.00    2:50.91   17  
      37.11   43.08   51.67   39.05                                
  2 Fussell, Barry            53 GBM-NE               3:20.00    3:28.98   15  
      48.99   54.04   59.29   46.66                                
 
Event 5  Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Regan, Maurice            57 NEM-NE               2:35.00    3:43.40   17  
      50.01                   51.45                                
 
Event 5  Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Phil                64 GBM-NE               4:00.00    3:52.78   17  
      53.15 1:02.37 1:06.42   50.84                                
 
Event 6  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tweedie, Jennifer P       28 GBM-NE                 35.00      31.30   17  
  2 Black, Katie              27 NEM-NE                 35.00      34.97   15  
 
Event 6  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spacek, Ellen D           30 NEM-NE                 31.50      35.34   17  
 
Event 6  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Telford, Amanda J         37 GBM-NE                 50.00      39.03   17  
 
Event 6  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grilli, Tracy L           49 NEM-NE                 36.00      38.66   17  
 
Event 6  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palumbo, Mary Val         52 NEM-NE                 52.70      52.20   17  
 
Event 6  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kules, Tricia S           55 NEM-NE                 56.60      55.76   17  
 
Event 6  Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan W       68 NEM-NE                 49.55      50.09   17  
 
Event 6  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drasher, Ryan C           24 GBM-NE                 30.00      28.95   17  
 
Event 6  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Darren           25 GBM-NE                 31.00      29.34   17  
  2 De Hart, Pieter           28 AKMS                 1:35.00      29.83   15  
 
Event 6  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schock, Michael J         30 GBM-NE                 32.00      31.13   17  
 
Event 6  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Al              38 NEM-NE                 35.60      36.84   17  
 
Event 6  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        44 GBM-NE                 29.00      28.99   17  
  2 Lauer, Scott W            43 GBM-NE                 44.00      36.62   15  
 
Event 6  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            61 NEM-NE                 35.50      34.79   17  
 
Event 7  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tara J              34 NEM-NE               1:30.00    1:29.91   17  
      43.13   46.78                                                
  2 Kidder, Kara              32 NEM-NE               2:00.00    1:35.68   15  
      45.65   50.03                                                
  3 Garrow, Kendra A          32 NEM-NE               1:39.00    1:38.86   14  
      46.88   51.98                                                
 
Event 7  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downey, Sarah S           37 GBM-NE               1:43.00    1:42.16   17  
      48.47   53.69                                                
  2 Wemple, Helaine J         37 GBM-NE               1:50.00    1:44.96   15  
      50.68   54.28                                                
 
Event 7  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slezak, Jana              41 GBM-NE               1:35.00    1:36.00   17  
      45.53   50.47                                                
 
Event 7  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fries, Beth O             48 NEM-NE               2:00.00    1:39.41   17  
      46.86   52.55                                                
  2 Waters, Amy C             45 GBM-NE               1:45.00    1:41.71   15  
      48.86   52.85                                                
 
Event 7  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehrlich, Shoshanna        50 NEM-NE               2:05.00    2:14.83   17  
    1:05.42 1:09.41                                                
 
Event 7  Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje A            65 GBM-NE               1:52.00    2:00.63   17  
      59.77 1:00.86                                                
 
Event 7  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Regan, Maurice            57 NEM-NE               1:45.00    1:46.75   17  
      50.96   55.79                                                
 
Event 8  Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Carol L         37 GBM-NE               3:15.00    3:15.64   17  
      47.26   49.14   49.99   49.25                                
 
Event 8  Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Patricia A      53 GBM-NE               3:48.00    3:50.15   17  
    1:48.64 1:00.61 1:02.69                                        
  2 Yankauskas, Paula J       52 NEM-NE               4:03.06    3:54.88   15  
      56.09 1:00.01 1:02.86   55.92                                
 
Event 8  Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan W       68 NEM-NE               3:37.00    3:30.29   17  
      50.81   52.72   53.93   52.83                                
 
Event 8  Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan C          78 NEM-NE               4:50.00    4:58.86   17  
    1:11.86 1:16.30 1:16.28 1:14.42                                
 
Event 8  Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David J             63 MESC-NE              3:05.00    2:57.30   17  
      43.25   45.17   45.31   43.57                                
  2 Rupert, Bill              63 MESC-NE              3:04.00    3:01.15   15  
      42.05   45.19   47.54   46.37                                
 
Event 8  Men 90-94 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, John W             90 MESC-NE              5:15.00    5:25.89   17  
    1:17.61 1:25.78 1:25.61 1:16.89                                
 
Event 9  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tweedie, Jennifer P       28 GBM-NE                 35.00      28.35   17  
 
Event 9  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tara J              34 NEM-NE                 31.00      31.60   17  
  2 Atkinson, Karen E         31 NEM-NE                 33.00      31.66   15  
 
Event 9  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slezak, Jana              41 GBM-NE                 38.00      35.98   17  
  2 Payne, Jennifer H         40 NEM-NE                 40.00      37.11   15  
  3 Shedrick, Nancy L         41 GBM-NE                 45.30      42.52   14  
 
Event 9  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fries, Beth O             48 NEM-NE                 33.00      32.94   17  
  2 Waters, Amy C             45 GBM-NE                 35.00      33.88   15  
 
Event 9  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehrlich, Shoshanna        50 NEM-NE                 46.20      46.84   17  
 
Event 9  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fredette, Ann B           61 GBM-NE                 39.91      39.53   17  
 
Event 9  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grandjean, Brian          24 GBM-NE                 31.00      28.66   17  
 
Event 9  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Darren           25 GBM-NE                 30.00      27.40   17  
 
Event 9  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coffman, James D          33 NEM-NE                 27.00      25.77   17  
  2 Schock, Michael J         30 GBM-NE                 29.00      28.20   15  
 
Event 9  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Michael S           38 NEM-NE                 23.86      24.01   17  
  2 Prescott, Al              38 NEM-NE                 31.30      31.11   15  
 
Event 9  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        44 GBM-NE                 26.50      26.75   17  
  2 Pride, Douglas M          43 MESC-NE                27.50      27.13   15  
  3 Lauer, Scott W            43 GBM-NE                 30.00      30.98   14  
 
Event 9  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Stephen H          56 GBM-NE                 33.50      33.78   17  
 
Event 9  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            61 NEM-NE                 31.50      31.13   17  
  2 Read, Phil                64 GBM-NE                 35.00      36.76   15  
 
Event 9  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Tom               76 NEM-NE                 43.60      45.54   17  
 
Event 9  Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butt, Charles J           81 MESC-NE                45.00      53.78   17  
 
Event 10  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Katie              27 NEM-NE               1:30.00    1:20.12   17  
    1:20.20                                                        
 
Event 10  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tara J              34 NEM-NE               1:18.70    1:21.18   17  
      38.53   42.65                                                
  2 Garrow, Kendra A          32 NEM-NE               1:29.00    1:28.73   15  
      42.24   46.49                                                
 
Event 10  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Telford, Amanda J         37 GBM-NE               1:50.00    1:31.95   17  
      43.27   48.68                                                
  2 Wemple, Helaine J         37 GBM-NE               1:55.00    1:44.46   15  
      51.98   52.48                                                
 
Event 10  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grilli, Tracy L           49 NEM-NE               1:20.00    1:26.07   17  
      41.33   44.74                                                
 
Event 10  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palumbo, Mary Val         52 NEM-NE               1:47.96    1:46.48   17  
      52.37   54.11                                                
 
Event 10  Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drasher, Ryan C           24 GBM-NE               1:10.00    1:06.74   17  
      30.24   36.50                                                
 
Event 10  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coffman, James D          33 NEM-NE               1:11.00    1:16.62   17  
      35.49   41.13                                                
  2 Ricard, Rob D             30 GBM-NE               1:30.00    1:23.82   15  
      38.23   45.59                                                
 
Event 10  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Al              38 NEM-NE               1:25.00    1:27.07   17  
      45.00   42.07                                                
 
Event 10  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David C           53 NEM-NE               1:16.00    1:19.85   17  
      36.77   43.08                                                
  2 Fussell, Barry            53 GBM-NE               1:36.00    1:33.69   15  
      44.82   48.87                                                
 
Event 10  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Stephen H          56 GBM-NE               1:35.00    1:36.36   17  
      47.20   49.16                                                
  2 Regan, Maurice            57 NEM-NE               1:45.00    1:43.19   15  
      51.19   52.00                                                
 
Event 11  Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downey, Sarah S           37 GBM-NE               3:40.00    3:28.79   17  
      47.66   52.43   55.02   53.68                                
  2 Prescott, Carol L         37 GBM-NE               3:40.00    3:32.59   15  
      50.65   53.32   54.66   53.96                                
 
Event 11  Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Sheryl L           44 NEM-NE               3:40.00    3:27.31   17  
      45.62   51.85   55.09   54.75                                
  2 Slezak, Jana              41 GBM-NE               3:31.00    3:28.13   15  
      47.80   53.04   55.04   52.25                                
 
Event 11  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yankauskas, Paula J       52 NEM-NE               4:19.53    4:03.35   17  
      58.23 1:02.07 1:02.71 1:00.34                                
  2 Campbell, Patricia A      53 GBM-NE               3:55.00    4:07.38   15  
      57.72 1:03.24 1:04.69 1:01.73                                
  3 Ehrlich, Shoshanna        50 NEM-NE               4:27.57    4:56.51   14  
    1:12.02 1:14.81 1:16.83 1:12.85                                
 
Event 11  Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje A            65 GBM-NE               3:48.00    4:05.50   17  
      58.69 1:02.88 1:02.99 1:00.94                                
 
Event 11  Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        44 GBM-NE               2:45.00    2:46.90   17  
      37.99   42.80   43.05   43.06                                
 
Event 12  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shedrick, Nancy L         41 GBM-NE                 50.00      51.14   17  
 
Event 12  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waters, Amy C             45 GBM-NE                 45.00      43.40   17  
 
Event 12  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan W       68 NEM-NE                 48.00      46.02   17  
 
Event 12  Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan C          78 NEM-NE               1:07.00    1:08.24   17  
 
Event 12  Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drasher, Ryan C           24 GBM-NE                 31.00      30.42   17  
 
Event 12  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Darren           25 GBM-NE                 32.00      33.11   17  
 
Event 12  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schock, Michael J         30 GBM-NE                 36.50      34.90   17  
 
Event 12  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Michael S           38 NEM-NE                 26.31      26.66   17  
 
Event 12  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              63 MESC-NE                36.50      38.54   17  
  2 Eger, Laszlo J            61 NEM-NE                 38.50      38.65   15  
 
Event 12  Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Tom               76 NEM-NE               1:03.00    1:02.90   17  
 
Event 12  Men 90-94 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, John W             90 MESC-NE              1:15.00    1:05.55   17  
 
Event 13  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tara J              34 NEM-NE               1:08.00    1:08.28   17  
      33.37   34.91                                                
 
Event 13  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wemple, Helaine J         37 GBM-NE               1:35.00    1:33.86   17  
 
Event 13  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Sheryl L           44 NEM-NE               1:15.00    1:19.57   17  
      38.27   41.30                                                
  2 Slezak, Jana              41 GBM-NE               1:26.80    1:21.78   15  
      40.32   41.46                                                
  3 Payne, Jennifer H         40 NEM-NE               1:25.00    1:23.99   14  
      39.77   44.22                                                
 
Event 13  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fries, Beth O             48 NEM-NE               1:12.00    1:12.15   17  
      35.33   36.82                                                
  2 Grilli, Tracy L           49 NEM-NE               1:10.00    1:12.72   15  
      35.68   37.04                                                
  3 Waters, Amy C             45 GBM-NE               1:20.00    1:15.32   14  
      35.99   39.33                                                
 
Event 13  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palumbo, Mary Val         52 NEM-NE               1:29.42    1:29.78   17  
      42.88   46.90                                                
  2 Campbell, Patricia A      53 GBM-NE               1:38.00    1:40.13   15  
      48.10   52.03                                                
  3 Ehrlich, Shoshanna        50 NEM-NE               1:45.00    1:48.29   14  
      52.70   55.59                                                
 
Event 13  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kules, Tricia S           55 NEM-NE               1:35.00    1:30.38   17  
      43.96   46.42                                                
 
Event 13  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fredette, Ann B           61 GBM-NE               1:34.95    1:30.58   17  
      45.37   45.21                                                
 
Event 13  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grandjean, Brian          24 GBM-NE               1:06.00    1:05.47   17  
      32.17   33.30                                                
 
Event 13  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coffman, James D          33 NEM-NE               1:01.00      58.57   17  
      27.88   30.69                                                
  2 Schock, Michael J         30 GBM-NE               1:03.50    1:03.71   15  
      30.08   33.63                                                
  3 Ricard, Rob D             30 GBM-NE               1:15.00    1:13.22   14  
      35.80   37.42                                                
 
Event 13  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lauer, Scott W            43 GBM-NE               1:13.00    1:09.80   17  
      34.37   35.43                                                
 
Event 13  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fussell, Barry            53 GBM-NE               1:15.00    1:19.92   17  
      39.06   40.86                                                
 
Event 13  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Stephen H          56 GBM-NE               1:15.00    1:15.27   17  
      37.31   37.96                                                
  2 Regan, Maurice            57 NEM-NE               1:40.00    1:28.98   15  
      43.72   45.26                                                
 
Event 13  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David J             63 MESC-NE              1:10.00    1:10.63   17  
      34.39   36.24                                                
  2 Read, Phil                64 GBM-NE               1:25.00    1:24.96   15  
      39.46   45.50                                                
 
Event 13  Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Tom               76 NEM-NE               1:45.60    1:54.99   17  
      51.59 1:03.40                                                
 
Event 13  Men 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woods, John P             88 MESC-NE                   NT    3:02.84   17  
    1:26.99 1:35.85                                                
 
Event 14  Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Carol L         37 GBM-NE               3:05.00    3:02.20   17  
      41.78   45.55   47.46   47.41                                
 
Event 14  Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        44 MESC-NE              2:25.00    2:19.05   17  
      31.92   35.67   36.23   35.23                                
 
Event 14  Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            61 NEM-NE               3:30.00    3:26.68   17  
      45.94   53.61   54.66   52.47                                
 
Event 15  Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NEM-NE  'A'                                            NT    2:26.79   34  
     1) Kidder, Kara W32                2) Kules, Tricia S W55            
     3) Palumbo, Mary Val W52           4) Black, Katie W27               
  2 GBM-NE  'A'                                            NT    2:45.08   30  
     1) Shedrick, Nancy L W41           2) Downey, Sarah S W37            
     3) Waters, Amy C W45               4) Wemple, Helaine J W37          
       47.27    39.46    34.91    43.44                                    
 
Event 16  Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    1:51.53   34  
     1) Drasher, Ryan C M24             2) Gendreau, Edmund J M44         
     3) Schock, Michael J M30           4) Grandjean, Brian M24           
       27.45    26.19    28.45    29.44                                    
 
Event 16  Men 320-359 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MESC-NE  'A'                                           NT    4:55.27   34  
     1) Seagrave, Norman P M90          2) Woods, John P M88              
     3) White, John W M90               4) Butt, Charles J M81            
     1:36.06  1:21.05  1:04.14    54.02                                    
 
Event 17  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    2:15.42   34  
     1) Fussell, Barry M53              2) Slezak, Jana W41               
     3) Prescott, Carol L W37           4) Lauer, Scott W M43             
       34.27    36.43    32.61    32.11                                    
 
Event 17  Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    2:39.63   34  
     1) Smith, Stephen H M56            2) Campbell, Patricia A W53       
     3) Caron, Aagje A W65              4) Read, Phil M64                 
       33.60    42.46    45.06    38.51                                    
 
Event 18  Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NEM-NE  'A'                                            NT    2:48.80   34  
     1) Yankauskas, Paula J W52         2) Kidder, Kara W32               
     3) Black, Katie W27                4) Payne, Jennifer H W40          
       50.51    44.89    35.97    37.43                                    
 
Event 18  Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    3:00.45   34  
     1) Shedrick, Nancy L W41           2) Wemple, Helaine J W37          
     3) Downey, Sarah S W37             4) Waters, Amy C W45              
       52.38    51.24    42.22    34.61                                    
 
Event 19  Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    2:06.67   34  
     1) Drasher, Ryan C M24             2) Gendreau, Edmund J M44         
     3) Schock, Michael J M30           4) Grandjean, Brian M24           
       31.22    35.20    31.24    29.01                                    
 
Event 20  Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    2:37.99   34  
     1) Fussell, Barry M53              2) Slezak, Jana W41               
     3) Prescott, Carol L W37           4) Lauer, Scott W M43             
       43.06    14.48  1:07.57    32.88                                    
 
Event 20  Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    3:15.25   34  
     1) Smith, Stephen H M56            2) Campbell, Patricia A W53       
     3) Caron, Aagje A W65              4) Read, Phil M64                 
       45.69    50.91    58.01    40.64