Licensed to Great Bay Masters Swim Club
                                      Hy-Tek's Meet Manager 11/10/2007 11:00 PM
                         2007 SCM Tune-Up - 11/10/2007                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Sarah               28 NEM-NE               3:00.00    2:35.87   17  
    2:26.99 1:54.90 1:59.08                                        
  2 Slade, Courtney A         28 NEM-NE               2:42.00    2:37.60   15  
      36.20   39.62   41.21   40.57                                
 
Event 1  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           30 NEM-NE               2:35.00    2:31.82   17  
      34.32   38.90   39.88   38.72                                
 
Event 1  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Telford, Amanda J         38 GBM-NE               2:55.00    2:45.35   17  
  2 Downing, Marta            39 MESC-NE                   NT    4:05.21   15  
      46.01   59.74 1:09.25 1:10.21                                
 
Event 1  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fries, Beth O             49 MESC-NE              3:00.00    2:39.30   17  
 
Event 1  Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grilli, Tracy L           50 NEM-NE               2:35.00    2:34.02   17  
      36.40   39.02   39.72   38.88                                
  2 Estel, Beth A             51 NEM-NE               2:42.00    2:34.45   15  
      34.85   39.02   40.56   40.02                                
 
Event 1  Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           24 MESC-NE              2:11.00    2:13.82   17  
      30.62   33.33 1:09.87                                        
 
Event 1  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon P          36 NEM-NE               2:09.10    2:08.38   17  
      30.13   31.80   32.73   33.72                                
 
Event 1  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinney, Maury S         47 NEM-NE               2:27.50    2:16.23   17  
      31.35   33.82   35.13   35.93                                
  2 Peirce, William C         49 GBM-NE               3:00.00    2:57.07   15  
      46.01   59.74 1:09.25    2.07                                
  3 Roth, Douglas M           46 MESC-NE              2:57.00    3:29.59   14  
      44.22   53.89   59.56   51.92                                
 
Event 1  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David C           54 NEM-NE               2:28.74    2:29.14   17  
      34.93   38.16   38.47   37.58                                
 
Event 1  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ewan, Bill                64 NEM-NE               2:53.00    2:51.79   17  
      38.52   43.47   45.81   43.99                                
 
Event 1  Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Frank X          70 MESC-NE              3:29.00    3:28.98   17  
      44.22   53.89   59.56   51.31                                
 
Event 1  Men 85-89 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woods, John P             89 MESC-NE              6:00.00    8:22.15   17  
    2:26.99 1:54.90 1:59.08 2:01.18                                
 
Event 2  Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cilley, Rachel E          24 GBM-NE                 50.00      48.42   17  
 
Event 2  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knight, Susan L           37 GBM-NE                 33.20      33.76   17  
  2 Kegode, Elizabeth A       39 GBM-NE                 41.00      39.03   15  
 
Event 2  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berkenkamp, Lauri L       43 NEM-NE                 40.00      36.57   17  
  2 Shedrick, Nancy L         42 GBM-NE                 55.54      59.59   15  
 
Event 2  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Sheryl L           45 NEM-NE                 38.50      36.60   17  
  2 Malloy, Julia             47 GBM-NE                 38.80      38.46   15  
 
Event 2  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter A         29 NEM-NE                 30.00      28.42   17  
  2 Drasher, Ryan C           25 GBM-NE                 28.00      29.16   15  
  3 Johnson, Darren           26 GBM-NE                 35.00      29.74   14  
 
Event 2  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jogdeo, Sanjuro           38 GBM-NE                 55.00      47.86   17  
 
Event 2  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lauer, Scott              44 GBM-NE                 40.00      38.21   17  
 
Event 2  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        45 MESC-NE                28.50      28.19   17  
  2 Shea, Bill C              46 NEM-NE                 30.00      30.69   15  
 
Event 2  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolan, John V             50 NEM-NE                 35.50      34.42   17  
  2 Carroll, Kevin            50 NEM-NE                 38.00      34.62   15  
  3 Stevens, Patrick          54 GBM-NE                 36.00      35.10   14  
 
Event 2  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg J              56 NEM-NE                 27.75      27.25   17  
 
Event 2  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ewan, Bill                64 NEM-NE                 40.40      40.58   17  
 
Event 2  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter E          69 MESC-NE                43.00      42.44   17  
 
Event 2  Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         75 GBM-NE                 59.00      58.34   17  
 
Event 3  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moosman, Deanne L         29 NEM-NE               1:12.75    1:14.92   17  
      35.19   39.73                                                
  2 Slade, Courtney A         28 NEM-NE               1:30.00    1:29.27   15  
 
Event 3  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrow, Kendra A          33 NEM-NE               1:29.00    1:33.81   17  
 
Event 3  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fryer, JoAnne             38 GBM-NE               1:35.00    1:31.55   17  
      44.82   46.73                                                
 
Event 3  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth A             51 NEM-NE               1:27.00    1:22.45   17  
  2 Grilli, Tracy L           50 NEM-NE               1:25.00    1:24.92   15  
 
Event 3  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Eileen M         56 NEM-NE               1:36.83    1:36.81   17  
      46.35   50.46                                                
 
Event 3  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter A         29 NEM-NE               1:12.00    1:08.21   17  
      34.20   34.01                                                
 
Event 3  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon P          36 NEM-NE               1:08.20    1:09.91   17  
      34.33   35.58                                                
 
Event 3  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        45 GBM-NE               1:10.00    1:07.91   17  
      33.10   34.81                                                
  2 Peirce, William C         49 GBM-NE               1:50.00    1:37.40   15  
      48.02   49.38                                                
 
Event 3  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Courtney, Jack W          54 NEM-NE               1:15.00    1:14.03   17  
      35.93   38.10                                                
 
Event 3  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              64 MESC-NE              1:21.00    1:22.01   17  
 
Event 3  Men 90-94 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, John W             91 MESC-NE              2:15.00    2:33.13   17  
    1:15.62 1:17.51                                                
 
Event 4  Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           30 NEM-NE               3:00.00    2:53.95   17  
      40.03   44.78   44.67   44.47                                
 
Event 4  Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slezak, Jana              42 GBM-NE               3:44.00    3:28.04   17  
      46.45   52.23   54.12   55.24                                
 
Event 4  Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Sheryl L           45 NEM-NE               3:20.00    3:17.44   17  
      44.75   49.78   51.47   51.44                                
 
Event 4  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Misiorski, Marcia J       50 NEM-NE               4:10.00    3:54.02   17  
      53.78   59.16 1:01.01 1:00.07                                
 
Event 4  Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje A            66 GBM-NE               4:15.00    4:08.35   17  
      56.29 1:02.80 1:04.14 1:05.12                                
 
Event 4  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinney, Maury S         47 NEM-NE               3:08.20    2:57.54   17  
      40.64   44.98   46.09   45.83                                
  2 Griffin, Paul J           47 GBM-NE               3:30.00    3:12.62   15  
      45.08   50.80   48.94   47.80                                
  3 Roth, Douglas M           46 MESC-NE              4:19.31    3:38.63   14  
      50.61   54.71   57.08   56.23                                
 
Event 4  Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter E          69 MESC-NE              4:20.00    4:16.19   17  
      58.37 1:06.16 1:06.58 1:05.08                                
 
Event 5  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slade, Courtney A         28 NEM-NE                 30.00      33.37   17  
 
Event 5  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Marta            39 MESC-NE                   NT      40.79   17  
 
Event 5  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berkenkamp, Lauri L       43 NEM-NE                 31.80      32.39   17  
  2 Slezak, Jana              42 GBM-NE                 38.50      35.60   15  
 
Event 5  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fries, Beth O             49 MESC-NE                34.00      32.33   17  
 
Event 5  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           24 MESC-NE                25.00      26.96   17  
 
Event 5  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter A         29 NEM-NE                 26.00      25.67   17  
  2 Grandjean, Brian          25 GBM-NE                 29.50      28.41   15  
  3 Johnson, Darren           26 GBM-NE                 32.00      30.20   14  
 
Event 5  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lauer, Scott              44 GBM-NE                 30.00      33.32   17  
 
Event 5  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Courtney, Jack W          54 NEM-NE                 31.50      29.46   17  
  2 Stevens, Patrick          54 GBM-NE                 30.00      29.76   15  
  3 Dolan, John V             50 NEM-NE                 31.00      30.45   14  
  4 Carroll, Kevin            50 NEM-NE                 33.00      33.52   13  
 
Event 5  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg J              56 NEM-NE                 26.80      26.38   17  
 
Event 5  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ewan, Bill                64 NEM-NE                 35.00      35.80   17  
 
Event 5  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Bill              66 NEM-NE                 50.00      45.10   17  
 
Event 5  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         75 GBM-NE                 44.00      49.45   17  
 
Event 5  Men 90-94 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanke, Everett E          92 MESC-NE                   NT    2:05.35   17  
 
Event 6  Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cilley, Rachel E          24 GBM-NE               2:30.00    1:45.69   17  
      48.16   57.53                                                
 
Event 6  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moosman, Deanne L         29 NEM-NE               1:13.66    1:14.33   17  
      33.75   40.58                                                
 
Event 6  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knight, Susan L           37 GBM-NE               1:25.00    1:22.61   17  
      37.57   45.04                                                
  2 Telford, Amanda J         38 GBM-NE               1:30.00    1:27.62   15  
      41.93   45.69                                                
  3 Kegode, Elizabeth A       39 GBM-NE               1:35.00    1:28.15   14  
      39.39   48.76                                                
  4 Fryer, JoAnne             38 GBM-NE               1:40.00    1:36.61   13  
      43.25   53.36                                                
 
Event 6  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berkenkamp, Lauri L       43 NEM-NE               1:23.00    1:21.42   17  
      39.40   42.02                                                
  2 DelGrosso, Patricia       42 GBM-NE                    NT    1:28.19   15  
      40.70   47.49                                                
 
Event 6  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth A             51 NEM-NE               1:21.00    1:21.03   17  
      39.12   41.91                                                
  2 Grilli, Tracy L           50 NEM-NE               1:24.00    1:23.16   15  
      39.91   43.25                                                
 
Event 6  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Eileen M         56 NEM-NE               1:37.98    1:37.11   17  
      42.66   54.45                                                
 
Event 6  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drasher, Ryan C           25 GBM-NE               1:08.00    1:07.87   17  
      31.02   36.85                                                
  2 Osgood, Scott             26 GBM-NE               1:08.00    1:10.01   15  
      32.33   37.68                                                
  3 Grandjean, Brian          25 GBM-NE               1:18.00    1:20.19   14  
      37.13   43.06                                                
 
Event 6  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Jogdeo, Sanjuro           38 GBM-NE               2:00.00         DQ  
      49.43   53.43                                                
 
Event 6  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        45 MESC-NE              1:06.50    1:05.76   17  
      31.58   34.18                                                
  2 Gendreau, Edmund J        45 GBM-NE               1:07.00    1:05.78   15  
      30.79   34.99                                                
  3 Shea, Bill C              46 NEM-NE               1:10.00    1:11.18   14  
      33.70   37.48                                                
  4 McKinney, Maury S         47 NEM-NE               1:18.80    1:13.11   13  
      34.17   38.94                                                
  5 Peirce, William C         49 GBM-NE               1:50.00    1:34.65   12  
      47.37   47.28                                                
 
Event 6  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Kevin            50 NEM-NE               1:30.00    1:29.18   17  
      40.56   48.62                                                
  2 Fussell, Barry            54 GBM-NE               1:39.00    1:35.25   15  
      44.76   50.49                                                
 
Event 6  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              64 MESC-NE              1:30.00    1:32.72   17  
      41.83   50.89                                                
 
Event 7  Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Sarah               28 NEM-NE               3:30.00    3:09.24   17  
      42.19   48.21   50.58   48.26                                
 
Event 7  Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Misiorski, Marcia J       50 NEM-NE               4:40.00    3:59.47   17  
      50.29 1:01.55 1:03.04 1:04.59                                
 
Event 7  Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Douglas M           46 MESC-NE              4:14.43    3:46.08   17  
      51.30   58.88   58.04   57.86                                
 
Event 8  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           30 NEM-NE                 30.00      37.33   17  
      37.38                                                        
  2 Garrow, Kendra A          33 NEM-NE                 44.00      44.96   15  
 
Event 8  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Telford, Amanda J         38 GBM-NE                 43.00      46.04   17  
 
Event 8  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berkenkamp, Lauri L       43 NEM-NE                 46.00      41.98   17  
  2 Slezak, Jana              42 GBM-NE                 48.10      43.72   15  
 
Event 8  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malloy, Julia             47 GBM-NE                 44.80      42.91   17  
  2 Fries, Beth O             49 MESC-NE                50.00      47.48   15  
 
Event 8  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth A             51 NEM-NE                 40.00      40.42   17  
      40.39    0.03                                                
  2 Grilli, Tracy L           50 NEM-NE                 45.00      44.83   15  
 
Event 8  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter A         29 NEM-NE                 36.00      34.56   17  
      34.76                                                        
 
Event 8  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Bill C              46 NEM-NE                 35.00      35.75   17  
      35.66    0.09                                                
  2 Griffin, Paul J           47 GBM-NE                 40.00      38.22   15  
      38.21    0.01                                                
 
Event 8  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Patrick          54 GBM-NE                 43.00      44.77   17  
  2 Dolan, John V             50 NEM-NE                 43.00      45.34   15  
  3 Fussell, Barry            54 GBM-NE                 49.00      49.83   14  
 
Event 8  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter E          69 MESC-NE                48.00      49.61   17  
  2 Bailey, Bill              66 NEM-NE               1:00.00      58.82   15  
 
Event 8  Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         75 GBM-NE               1:05.00    1:05.24   17  
 
Event 9  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           30 NEM-NE               1:25.00    1:27.82   17  
      39.15   48.67                                                
 
Event 9  Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Sheryl L           45 NEM-NE               1:26.00    1:23.19   17  
      38.24   44.95                                                
 
Event 9  Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje A            66 GBM-NE               2:15.00    2:06.69   17  
      40.39 1:26.30                                                
 
Event 9  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter A         29 NEM-NE               1:10.00    1:04.38   17  
      30.14   34.24                                                
 
Event 9  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        45 GBM-NE               1:07.00    1:04.00   17  
      30.29   33.71                                                
 
Event 9  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolan, John V             50 NEM-NE               1:24.00    1:27.46   17  
      39.92   47.54                                                
  2 Carroll, Kevin            50 NEM-NE               1:30.00    1:29.65   15  
      37.38   52.27                                                
 
Event 9  Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ewan, Bill                64 NEM-NE               1:35.00    1:40.36   17  
      35.66 1:04.70                                                
 
Event 9  Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Frank X          70 MESC-NE              2:19.00    2:17.65   17  
      38.21 1:39.44                                                
 
Event 10  Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Sarah               28 NEM-NE               3:30.00    2:59.76   17  
      42.19   45.36   46.32   45.89                                
 
Event 10  Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kegode, Elizabeth A       39 GBM-NE               3:26.00    3:13.28   17  
      46.55   48.98   49.76   47.99                                
  2 Fryer, JoAnne             38 GBM-NE               3:25.00    3:18.24   15  
      46.44   49.87   51.25   50.68                                
 
Event 10  Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Misiorski, Marcia J       50 NEM-NE               3:50.00    3:37.95   17  
      51.37   54.75   55.84   55.99                                
 
Event 10  Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Eileen M         56 NEM-NE               3:23.27    3:29.33   17  
      48.75   54.36   54.50   51.72                                
 
Event 10  Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon P          36 NEM-NE               2:29.50    2:26.72   17  
      34.97   36.58   37.80   37.37                                
 
Event 10  Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David C           54 NEM-NE               2:50.00    2:50.63   17  
      40.75   43.99   44.02   41.87                                
 
Event 10  Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              64 MESC-NE              3:05.00    3:05.29   17  
      43.74   46.06   48.33   47.16                                
 
Event 10  Men 90-94 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seagrave, Norman P        91 MESC-NE                   NT    8:05.29   17  
    1:46.42 2:02.79 2:06.12 2:09.96                                
 
Event 11  Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cilley, Rachel E          24 GBM-NE               2:45.00    2:02.44   17  
      57.40 1:05.04                                                
 
Event 11  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrow, Kendra A          33 NEM-NE               1:40.00    1:40.41   17  
      47.72   52.69                                                
 
Event 11  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slezak, Jana              42 GBM-NE               1:44.00    1:37.07   17  
      46.23   50.84                                                
  2 Shedrick, Nancy L         42 GBM-NE               2:11.69    2:06.81   15  
    1:01.90 1:04.91                                                
 
Event 11  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malloy, Julia             47 GBM-NE               1:34.00    1:35.13   17  
      45.49   49.64                                                
 
Event 11  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Misiorski, Marcia J       50 NEM-NE               1:58.00    1:54.66   17  
      55.18   59.48                                                
 
Event 11  Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje A            66 GBM-NE               2:10.00    2:01.05   17  
      57.98 1:03.07                                                
 
Event 11  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        45 GBM-NE               1:18.00    1:14.56   17  
      35.51   39.05                                                
  2 Shea, Bill C              46 NEM-NE               1:18.00    1:20.41   15  
      37.72   42.69                                                
  3 McKinney, Maury S         47 NEM-NE               1:30.00    1:22.75   14  
      39.21   43.54                                                
  4 Griffin, Paul J           47 GBM-NE               1:28.00    1:28.91   13  
      42.87   46.04                                                
  5 Roth, Douglas M           46 MESC-NE              1:51.30    1:42.41   12  
      48.61   53.80                                                
 
Event 12  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slade, Courtney A         28 NEM-NE               1:10.00    1:13.33   17  
      35.51   37.82                                                
 
Event 12  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Marta            39 MESC-NE                   NT    1:39.24   17  
      43.92   55.32                                                
 
Event 12  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DelGrosso, Patricia       42 GBM-NE               1:18.00    1:15.67   17  
      34.54   41.13                                                
 
Event 12  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fries, Beth O             49 MESC-NE                   NT    1:12.51   17  
      34.90   37.61                                                
 
Event 12  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth A             51 NEM-NE               1:13.00    1:10.55   17  
      33.67   36.88                                                
  2 Grilli, Tracy L           50 NEM-NE               1:12.00    1:12.87   15  
      35.30   37.57                                                
 
Event 12  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           24 MESC-NE                56.80      59.66   17  
      28.77   30.89                                                
 
Event 12  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osgood, Scott             26 GBM-NE                 59.00      59.44   17  
      28.90   30.54                                                
 
Event 12  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jogdeo, Sanjuro           38 GBM-NE               1:29.00    1:29.46   17  
      43.12   46.34                                                
 
Event 12  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lauer, Scott              44 GBM-NE               1:20.00    1:25.53   17  
    1:09.52   16.01                                                
 
Event 12  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Kevin            50 NEM-NE               1:18.00    1:16.61   17  
      34.78   41.83                                                
  2 Fussell, Barry            54 GBM-NE               1:25.00    1:23.43   15  
      41.03   42.40                                                
 
Event 12  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg J              56 NEM-NE                 59.50      58.46   17  
      28.29   30.17                                                
 
Event 12  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ewan, Bill                64 NEM-NE               1:17.00    1:17.89   17  
      37.00   40.89                                                
 
Event 12  Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         75 GBM-NE               2:00.00    1:56.57   17  
      55.98 1:00.59                                                
 
Event 13  Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cilley, Rachel E          24 GBM-NE                 45.00      52.50   17  
 
Event 13  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moosman, Deanne L         29 NEM-NE                 34.49      33.44   17  
 
Event 13  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knight, Susan L           37 GBM-NE                 36.50      38.24   17  
  2 Fryer, JoAnne             38 GBM-NE                 45.00      41.30   15  
 
Event 13  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DelGrosso, Patricia       42 GBM-NE                 42.00      43.41   17  
  2 Slezak, Jana              42 GBM-NE                 48.00      46.46   15  
 -- Shedrick, Nancy L         42 GBM-NE                 49.32         DQ  
 
Event 13  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Eileen M         56 NEM-NE                 42.16      42.54   17  
 
Event 13  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drasher, Ryan C           25 GBM-NE                 29.00      31.15   17  
 
Event 13  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        45 GBM-NE                 33.00      31.65   17  
 
Event 13  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Courtney, Jack W          54 NEM-NE                 36.00      33.40   17  
  2 Stevens, Patrick          54 GBM-NE                 36.00      38.95   15  
  3 Dolan, John V             50 NEM-NE                 40.00      40.34   14  
 
Event 13  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              64 MESC-NE                37.50      43.23   17  
 
Event 13  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter E          69 MESC-NE                44.00      47.68   17  
 
Event 13  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Frank X          70 MESC-NE                58.00      58.88   17  
 
Event 14  Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moosman, Deanne L         29 NEM-NE               2:39.60    2:46.56   17  
      35.14   42.65   49.02   39.75                                
  2 Katz, Sarah               28 NEM-NE               3:30.00    3:00.58   15  
      39.52 1:39.00   46.76                                        
 
Event 14  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           30 NEM-NE               2:50.00    2:51.51   17  
      37.63   45.09   47.87   40.92                                
 
Event 14  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Sheryl L           45 NEM-NE               3:10.00    3:09.08   17  
      39.10   54.43   51.93   43.62                                
  2 Malloy, Julia             47 GBM-NE               3:10.72    3:12.43   15  
      42.82   54.96   52.65   42.00                                
 
Event 14  Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Misiorski, Marcia J       50 NEM-NE               3:45.00    3:37.35   17  
      51.68   53.33 1:03.80   48.54                                
 
Event 14  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        45 MESC-NE              2:25.00    2:23.32   17  
      30.15   39.58   42.58   31.01                                
  2 McKinney, Maury S         47 NEM-NE               2:44.50    2:41.89   15  
      33.65   42.39   47.45   38.40                                
  3 Roth, Douglas M           46 MESC-NE              3:56.20    3:20.04   14  
      47.59   50.88   58.13   43.44                                
 
Event 14  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David C           54 NEM-NE               2:50.91    2:50.66   17  
      36.20   44.67   51.07   38.72                                
 
Event 15  Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    2:50.32   34  
     1) Slezak, Jana W42                2) Cilley, Rachel E W24           
     3) Shedrick, Nancy L W42           4) Caron, Aagje A W66             
       36.46    42.54    15.86  1:15.46                                    
 
Event 16  Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    1:48.97   34  
     1) Drasher, Ryan C M25             2) Gendreau, Edmund J M45         
     3) Johnson, Darren M26             4) Osgood, Scott M26              
       27.25    26.27    27.23    28.22                                    
 
Event 16  Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MESC-NE  'A'                                           NT    2:02.78   34  
     1) Schmidt, Michael J M45          2) Giustra, Peter E M69           
     3) Rupert, Bill M64                4) Gray, Zachary A M24            
       25.52    35.52    34.67    27.07                                    
 
Event 16  Men 360-399 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MESC-NE  'A'                                           NT    6:31.84   34  
     1) Seagrave, Norman P M91          2) Hanke, Everett E M92           
     3) Woods, John P M89               4) White, John W M91              
     1:44.49  2:03.24  1:37.61  1:06.50                                    
 
Event 17  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NEM-NE  'A'                                            NT    1:59.72   34  
     1) McKinney, Maury S M47           2) Harvey, Jenny E W30            
     3) Moosman, Deanne L W29           4) De Hart, Pieter A M29          
       30.20    31.79    32.34    25.39                                    
 
Event 19  Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    2:04.03   34  
     1) Drasher, Ryan C M25             2) Gendreau, Edmund J M45         
     3) Johnson, Darren M26             4) Osgood, Scott M26              
       31.43    34.78    31.28    26.54                                    
 
Event 20  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    2:31.56   34  
     1) Knight, Susan L W37             2) Slezak, Jana W42               
     3) Lauer, Scott M44                4) Grandjean, Brian M25           
       38.81    45.40    38.74    28.61                                    
 
Event 20  Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    3:04.88   34  
     1) Stevens, Patrick M54            2) Caron, Aagje A W66             
     3) Malloy, Julia W47               4) Arnold, Richard P M75          
       39.89    54.74    40.99    49.26