Licensed to Great Bay Masters Swim Club
                                       HY-TEK's Meet Manager 7/28/2008 11:52 PM
                       GBM Summer Challenge - 7/27/2008                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:48.74        2007 Ashley Dress                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dress, Ashley E           20 NEM-NE               2:35.00    2:31.89M  17  
    1:14.17 1:17.72                                                
 
Event 1  Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:34.38        2004 Kristen Cook                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cilley, Rachel E          25 GBM-NE               3:00.00    3:22.60   17  
    1:37.61 1:44.99                                                
 
Event 1  Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:19.24        1999 A Luallen-Scholz                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klodzinski, Amy C         30 MESC-NE              2:40.00    2:46.73   17  
    1:20.46 1:26.27                                                
 
Event 1  Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:31.71        1999 Mary Jo Hansen                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Cheryl A            36 MESC-NE              2:39.80    2:35.62   17  
    1:17.18 1:18.44                                                
  2 Knight, Susan L           38 GBM-NE               2:45.00    2:40.71   15  
    1:17.06 1:23.65                                                
  3 Convey, Bridget E         37 MESC-NE              2:46.39    2:47.78   14  
    1:21.07 1:26.71                                                
  4 Dinsmore, Sharon M        35 NEM-NE               2:30.00    2:52.35   13  
    1:21.00 1:31.35                                                
  5 Lepage, Colleen C         35 MESC-NE              3:02.10    3:07.69   12  
    1:32.60 1:35.09                                                
 
Event 1  Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 3:10.45        2004 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        74 MESC-NE              3:30.00    3:23.67   17  
    1:38.96 1:44.71                                                
 
Event 1  Women 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan C          80 NEM-NE               5:30.00    5:30.55   17  
    2:43.66 2:46.89                                                
 
Event 1  Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:16.81        1999 Ben Morse                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               29 MESC-NE              2:59.99    2:43.21   17  
    1:20.47 1:22.74                                                
 
Event 1  Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:16.85        2004 Devin Cashman                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dansereau, Mark R         32 MESC-NE              2:30.11    2:25.03   17  
    1:11.26 1:13.77                                                
 
Event 1  Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:01.19        2007 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Benjamin M         36 MESC-NE              2:14.00    2:22.19   17  
    1:09.08 1:13.11                                                
 
Event 1  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:11.88        2003 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drohan, Peter W           43 NEM-NE               2:11.00    2:29.32   17  
    1:09.26 1:20.06                                                
  2 Fernald, Robert E         41 GBM-NE               3:00.00    2:42.55   15  
    1:17.81 1:24.74                                                
 
Event 1  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:18.06        2002 Jim Wilson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Douglas M           47 MESC-NE              2:43.42    2:39.11   17  
    1:17.09 1:22.02                                                
  2 Colbert, Joseph P         45 NEM-NE               2:59.00    3:00.52   15  
    1:28.30 1:32.22                                                
  3 Seamon, Robert A          46 MESC-NE              4:00.00    3:34.64   14  
    1:43.84 1:50.80                                                
 
Event 1  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:12.37        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Andrew C          50 MESC-NE              2:19.88    2:24.73   17  
    1:11.60 1:13.13                                                
  2 Gale, John A              52 MESC-NE              3:16.05    3:19.87   15  
    1:36.62 1:43.25                                                
 
Event 1  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:31.99        2003 Bob Bourassa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soroka, James S           61 NEM-NE               2:50.00    2:58.08   17  
    1:24.68 1:33.40                                                
  2 Derector, Richard A       62 NEM-NE               4:00.00    3:23.08   15  
    1:40.74 1:42.34                                                
  3 Mahoney, J Barry          64 NEM-NE               3:45.00    3:45.27   14  
    1:49.62 1:55.65                                                
 
Event 1  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 3:04.17        2001 Arnie Green                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              65 MESC-NE              2:55.00    3:03.73M  17  
    1:24.95 1:38.78                                                
 
Event 1  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 3:17.70        2004 Arnie Green                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Frank X          71 MESC-NE              3:49.00    3:37.06   17  
    1:43.65 1:53.41                                                
 
Event 1  Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 3:22.31        1999 Robert Blake                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         76 GBM-NE               3:45.00    4:07.60   17  
    2:01.07 2:06.53                                                
 
Event 2  Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:25.73        2003 Debbie Bois                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pugh, Anneliese M         39 MESC-NE              1:31.93    1:32.60   17  
  2 Fryer, Joann L            39 GBM-NE               1:35.00    1:41.00   15  
 
Event 2  Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:21.90        2005 Pamela Torrey                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kegode, Elizabeth A       40 GBM-NE               1:32.00    1:29.38   17  
 
Event 2  Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:22.71        2006 Pamela Torrey                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Torrey, Pamela P          47 MESC-NE              1:23.00    1:26.55   17  
  2 Hoffman, Jacqueline G     46 GBM-NE               1:43.00    1:34.43   15  
 
Event 2  Women 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 2:01.29        1999 Ruth Morrill                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barton, Cynthia H         78 NEM-NE               2:06.89    2:07.56   17  
 
Event 2  Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:15.87        1998 David Bright                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinney, Maury S         48 MESC-NE              1:15.40    1:13.87M  17  
  2 Gendreau, Edmund J        46 GBM-NE               1:25.00    1:16.72   15  
  3 Gingrich, David M         45 NEM-NE               1:23.00    1:38.19   14  
 
Event 2  Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:21.95        1999 Eric Jensen                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Bright, David C           55 NEM-NE               1:22.00         DQ  
 
Event 2  Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:33.68        2000 D Clayson                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snooks, John H            65 NEM-NE               1:24.00    1:31.69M  17  
 
Event 2  Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:41.60        2002 Arnie Green                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William I          71 MESC-NE              1:50.00    1:44.88   17  
 
Event 2  Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ayers, Gordon E           77 GBM-NE               1:32.00    3:37.41   17  
 
Event 3  Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 3:07.10        1999 A Luallen-Scholz                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrow, Kendra A          34 NEM-NE               3:35.00    3:44.73   17  
    1:45.04 1:59.69                                                
 
Event 3  Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 2:46.64        1998 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           25 MESC-NE              3:30.01    3:24.23   17  
    1:36.98 1:47.25                                                
 
Event 3  Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 2:52.82        2004 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millett, Jon D            43 MESC-NE              2:50.09    2:52.97   17  
    1:21.47 1:31.50                                                
 
Event 3  Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 3:00.97        2002 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Robert A        57 MESC-NE              3:25.00    3:32.03   17  
    1:44.07 1:47.96                                                
 
Event 3  Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William I          71 MESC-NE              4:15.00    4:08.54   17  
    2:04.80 2:03.74                                                
  2 Wendel, Hans D            72 MESC-NE              4:12.00    4:18.30   15  
    2:06.32 2:11.98                                                
 
Event 4  Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:37.76        2007 Bridget Convey                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knight, Susan L           38 GBM-NE               1:25.00    1:22.80M  17  
  2 Prescott, Carol L         39 GBM-NE               1:25.00    1:29.42M  15  
  3 Convey, Bridget E         37 MESC-NE              1:39.00    1:38.20   14  
 
Event 4  Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:00.66        2002 Stuart Gromarty                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruzual, Igor E           38 NEM-NE               1:32.15    1:07.29   17  
  2 Morse, Benjamin M         36 MESC-NE              1:09.00    1:11.77   15  
 
Event 4  Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:08.88        2002 Jim Wilson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        46 MESC-NE              1:03.00    1:02.88M  17  
  2 Roth, Douglas M           47 MESC-NE              1:54.10    1:52.35   15  
 
Event 4  Men 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter E          70 MESC-NE              2:00.00    2:06.06   17  
 
Event 5  Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 3:09.07        2000 R Kupcinskas                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cilley, Rachel E          25 GBM-NE               3:15.00    4:03.66   17  
 
Event 5  Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 3:11.62        2001 Nancy Tunstall                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepage, Colleen C         35 MESC-NE              3:18.77    3:23.51   17  
    1:41.07 1:42.44                                                
  2 Fryer, Joann L            39 GBM-NE               3:30.00    3:46.97   15  
    1:50.16 1:56.81                                                
 
Event 5  Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 2:56.68        2006 Katherine Branch                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Torrey, Pamela P          47 MESC-NE              3:00.00    3:04.07   17  
    1:31.53 1:32.54                                                
 
Event 5  Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 2:32.61        2006 Jeff Bushnell                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dansereau, Mark R         32 MESC-NE              2:40.11    2:40.81   17  
    1:19.76 1:21.05                                                
 
Event 5  Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 2:45.06        1998 David Bright                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        46 GBM-NE               2:55.00    2:44.74M  17  
    1:20.52 1:24.22                                                
 
Event 5  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 2:56.03        1999 Eric Jensen                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David C           55 NEM-NE               2:55.00    3:03.97   17  
    1:30.92 1:33.05                                                
 
Event 5  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 3:49.49        2005 Alan Johnson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              65 MESC-NE              3:08.00    3:10.74M  17  
    1:33.62 1:37.12                                                
  2 Snooks, John H            65 NEM-NE               3:01.00    3:24.58M  15  
    1:38.08 1:46.50                                                
 
Event 6  Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 2:50.49        2007 Margaret Pizer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klodzinski, Amy C         30 MESC-NE              3:15.00    3:07.10   17  
    1:28.85 1:38.25                                                
 
Event 6  Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 2:54.44        1999 Paula Pollard                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Carol L         39 GBM-NE               3:14.00    3:17.47   17  
    1:32.27 1:45.20                                                
  2 Pugh, Anneliese M         39 MESC-NE              3:18.60    3:22.07   15  
    1:34.99 1:47.08                                                
  3 Convey, Bridget E         37 MESC-NE              3:22.46    3:24.85   14  
    1:38.28 1:46.57                                                
  4 Fryer, Joann L            39 GBM-NE               3:35.00    3:46.67   13  
    1:50.16 1:56.51                                                
  5 Daniels, Jennifer A       38 GBM-NE               3:30.00    4:04.44   12  
    1:59.51 2:04.93                                                
 
Event 6  Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 2:54.57        2005 Pamela Torrey                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kegode, Elizabeth A       40 GBM-NE               3:25.00    3:12.33   17  
    1:31.14 1:41.19                                                
 
Event 6  Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 3:02.15        2002 Eric Jensen                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Orkin, Rich M             61 GBM-NE               5:00.00    4:47.80   17  
    2:39.80 2:08.00                                                
 
Event 7  Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:10.56        2006 Kaitlyn Ament                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellisalcaide, Jessie      24 MESC-NE                59.73    1:00.63M  17  
  2 Dress, Ashley E           20 NEM-NE               1:10.00    1:09.99M  15  
 
Event 7  Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:10.62        1999 Mary Jo Hansen                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Cheryl A            36 MESC-NE              1:12.50    1:11.61   17  
  2 Telford, Amanda J         39 GBM-NE               1:20.00    1:18.17   15  
 
Event 7  Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:11.10        1999 Constance Hallett                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 D'Angelo, Jan             41 NEM-NE               1:36.00    1:22.39   17  
 
Event 7  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:12.36        2006 Beth Fries                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Jacqueline G     46 GBM-NE               1:17.00    1:21.68   17  
 
Event 7  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:30.94        2002 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dress, Susan H            60 NEM-NE               2:29.00    2:21.49   17  
 
Event 7  Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:00.40        1999 Joan McIntyre                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        74 MESC-NE              1:40.00    1:34.97M  17  
 
Event 7  Women 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 3:00.57        2007 Cornelia Johnson                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan C          80 NEM-NE               2:40.00    2:32.59M  17  
 
Event 7  Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:01.98        2005 Zachary Gray                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greene, Aaron H           22 MESC-NE              1:17.00    1:13.19   17  
 
Event 7  Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 59.37        2001 Jason Baker                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magiera, Andrew           25 MESC-NE                59.47    1:05.66   17  
  2 Nguyen, Son               29 MESC-NE              1:19.99    1:09.38   15  
 
Event 7  Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 58.57        1998 Stuart Cromarty                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dansereau, Mark R         32 MESC-NE              1:05.11    1:05.09   17  
 
Event 7  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:00.33        2007 Timothy Lecrone                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lecrone, Timothy J        36 MESC-NE                59.00      58.21M  17  
  2 Bruzual, Igor E           38 NEM-NE               1:02.08    1:03.93   15  
 
Event 7  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 58.17        2005 Michael Schmidt                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drohan, Peter W           43 NEM-NE               1:01.00    1:03.23   17  
  2 Fernald, Robert E         41 GBM-NE               1:30.00    1:12.30   15  
  3 Prescott, Al              40 NEM-NE               1:12.00    1:13.48   14  
 
Event 7  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 58.16        2007 Michael Schmidt                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Douglas M           47 MESC-NE              1:13.57    1:11.39   17  
  2 Gingrich, David M         45 NEM-NE               1:15.00    1:15.82   15  
  3 Colbert, Joseph P         45 NEM-NE               1:15.40    1:15.94   14  
  4 Seamon, Robert A          46 MESC-NE              1:50.00    1:32.77   13  
 
Event 7  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:06.86        2006 Mike Delaney                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Andrew C          50 MESC-NE              1:03.73    1:04.31M  17  
  2 Gale, John A              52 MESC-NE              1:29.00    1:31.16   15  
  3 Ferguson, Gary            51 MESC-NE              1:40.00    1:54.34   14  
 
Event 7  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 59.71        2006 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David C           55 NEM-NE               1:08.00    1:12.17   17  
  2 Johnston, Robert A        57 MESC-NE              1:12.00    1:15.18   15  
 
Event 7  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:13.66        2003 Eric Jensen                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, J Barry          64 NEM-NE               1:50.00    1:52.96   17  
 
Event 7  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:17.90        2006 George Coupe                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis R         65 NEM-NE               1:20.00    1:17.92   17  
 
Event 7  Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:20.42        1999 Robert Blake                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         76 GBM-NE               1:45.00    1:52.72   17  
  2 Ayers, Gordon E           77 GBM-NE               1:08.00    3:03.64   15  
 
Event 8  Women 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 3:17.75        1998 Carol Prescott                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cilley, Rachel E          25 GBM-NE               3:30.00    4:33.45   17  
    2:10.49 2:22.96                                                
 
Event 8  Women 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 2:55.46        2000 Carol Prescott                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrow, Kendra A          34 NEM-NE               3:30.00    3:33.63   17  
    1:34.46 1:59.17                                                
 
Event 8  Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 2:53.42        1999 Robert Johnston                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinney, Maury S         48 MESC-NE              2:40.40    3:00.22   17  
    1:22.59 1:37.63                                                
 
Event 8  Men 70-74 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter E          70 MESC-NE              5:00.00    4:54.57   17  
    2:26.42 2:28.15                                                
 
Event 9  Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:27.32        1999 Paula Pollard                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dinsmore, Sharon M        35 NEM-NE               1:28.73    1:36.55   17  
  2 Lepage, Colleen C         35 MESC-NE              1:43.40    1:44.65   15  
 
Event 9  Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:43.43        2007 Jana Slezak                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 D'Angelo, Jan             41 NEM-NE               1:55.00    1:44.79   17  
 
Event 9  Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:55.36        2001 Aagje Caron                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dress, Susan H            60 NEM-NE               2:50.00    2:47.60   17  
 
Event 9  Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:15.77        1998 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           25 MESC-NE              1:35.01    1:30.13   17  
 
Event 9  Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:21.26        2000 S Vankuilenburg                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Benjamin M         36 MESC-NE              1:25.00    1:29.67   17  
 
Event 9  Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:22.09        2005 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millett, Jon D            43 MESC-NE              1:16.97    1:17.98M  17  
 
Event 9  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:27.02        1999 Robert Seltzer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinney, Maury S         48 MESC-NE              1:23.10    1:27.16   17  
 
Event 9  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:31.78        2005 Dennis Clancy                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Robert A        57 MESC-NE              1:36.00    1:40.93   17  
 
Event 9  Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendel, Hans D            72 MESC-NE              2:00.00    2:01.97   17  
 
Event 9  Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Ayers, Gordon E           77 GBM-NE               1:51.00         DQ  
 
Event 10  Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 31.39        2006 Kaitlyn Ament                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellisalcaide, Jessie      24 MESC-NE                28.70      28.78M  17  
  2 Dress, Ashley E           20 NEM-NE                 32.00      32.59   15  
 
Event 10  Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 32.65        2003 Amanda Leach                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knight, Jessica           28 MESC-NE                32.00      29.39M  17  
  2 Fuenmayor, Ernestina R    29 NEM-NE                 35.21      36.57   15  
 
Event 10  Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 29.58        1999 A Luallen-Scholz                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klodzinski, Amy C         30 MESC-NE                35.00      35.84   17  
 
Event 10  Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 31.78        2005 Carol Prescott                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Cheryl A            36 MESC-NE                33.50      32.79   17  
  2 Telford, Amanda J         39 GBM-NE                 36.00      35.13   15  
  3 Daniels, Jennifer A       38 GBM-NE                 42.00      41.35   14  
 
Event 10  Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 31.98        1999 Jennifer Luker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 D'Angelo, Jan             41 NEM-NE                 43.00      37.32   17  
 
Event 10  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 32.90        2004 Beth Fries                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Jacqueline G     46 GBM-NE                 35.00      35.20   17  
 
Event 10  Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 39.44        2005 Ann Fredette                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dress, Susan H            60 NEM-NE               1:03.00    1:02.24   17  
 
Event 10  Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 38.89        2004 Ronnie Kamphausen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        74 MESC-NE                42.00      43.05   17  
 
Event 10  Women 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan C          80 NEM-NE                    NT    1:08.63   17  
 
Event 10  Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 28.74        2006 Zachary Gray                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greene, Aaron H           22 MESC-NE                34.88      31.93   17  
 
Event 10  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 25.22        2006 Kirk Larsen                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Darren           27 GBM-NE                 28.00      28.79   17  
  2 Magiera, Andrew           25 MESC-NE                29.63      29.13   15  
  3 Nguyen, Son               29 MESC-NE                35.99      30.36   14  
 
Event 10  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 27.92        1999 Charles Greenough                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lecrone, Timothy J        36 MESC-NE                26.50      26.95M  17  
 
Event 10  Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 26.32        2003 Bob Tyler                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drohan, Peter W           43 NEM-NE                 28.00      28.55   17  
  2 Prescott, Al              40 NEM-NE                 32.00      33.17   15  
 
Event 10  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 26.48        2007 Michael Schmidt                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colbert, Joseph P         45 NEM-NE                 30.06      31.99   17  
  2 Gingrich, David M         45 NEM-NE                 35.00      33.16   15  
  3 Seamon, Robert A          46 MESC-NE                43.00      40.15   14  
 
Event 10  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 29.79        2005 Patrick Stevens                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Andrew C          50 MESC-NE                28.72      28.10M  17  
  2 Gale, John A              52 MESC-NE                40.00      42.12   15  
  3 Ferguson, Gary            51 MESC-NE                44.38      47.81   14  
 
Event 10  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 28.50        2004 John Radimer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Robert A        57 MESC-NE                34.00      33.01   17  
 
Event 10  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 31.25        2003 Robert Boder                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Orkin, Rich M             61 GBM-NE                 42.00      37.71   17  
  2 Derector, Richard A       62 NEM-NE                 45.00      38.43   15  
 
Event 10  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 34.86        2002 Arnie Green                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William I          71 MESC-NE                35.70      35.26   17  
 
Event 10  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 35.10        1999 Robert Blake                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         76 GBM-NE                 47.00      50.35   17  
 
Event 11  Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 45.22        1998 Jennifer Cullen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuenmayor, Ernestina R    29 NEM-NE                 40.02      46.77   17  
 
Event 11  Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 39.47        2003 Debbie Bois                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pugh, Anneliese M         39 MESC-NE                42.26      43.16   17  
  2 Fryer, Joann L            39 GBM-NE                 43.00      45.05   15  
 
Event 11  Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 31.83        2006 Geoff Hadam                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Darren           27 GBM-NE                 30.00      35.01   17  
  2 Gray, Zachary A           25 MESC-NE                43.01      42.33   15  
 
Event 11  Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dansereau, Mark R         32 MESC-NE                34.11      34.50   17  
 
Event 11  Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 33.22        2006 Peter Solomon                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        46 GBM-NE                 26.00      35.30   17  
  2 McKinney, Maury S         48 MESC-NE                34.81      35.62   15  
  3 Roth, Douglas M           47 MESC-NE                39.50      39.37   14  
 
Event 11  Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 37.53        2003 David Bright                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Andrew C          50 MESC-NE                35.00      37.48M  17  
  2 Ferguson, Gary            51 MESC-NE                55.00    1:12.66   15  
 
Event 11  Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 34.77        2002 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David C           55 NEM-NE                 36.00      40.32   17  
 
Event 11  Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 41.37        2000 D Clayson                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snooks, John H            65 NEM-NE                 39.80      38.23M  17  
  2 Rupert, Bill              65 MESC-NE                37.00      39.52M  15  
 
Event 12  Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 37.39        2006 Melinda Williams                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knight, Jessica           28 MESC-NE                35.80      32.94M  17  
 
Event 12  Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 34.62        2000 Carol Prescott                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klodzinski, Amy C         30 MESC-NE                40.00      38.32   17  
 
Event 12  Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 33.94        1999 Paula Pollard                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knight, Susan L           38 GBM-NE                 35.20      35.48   17  
  2 Telford, Amanda J         39 GBM-NE                 40.00      39.59   15  
  3 Convey, Bridget E         37 MESC-NE                40.61      43.56   14  
  4 Daniels, Jennifer A       38 GBM-NE                 55.00      52.16   13  
 
Event 12  Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 34.09        2000 Jennifer Luker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kegode, Elizabeth A       40 GBM-NE                 40.00      38.56   17  
 
Event 12  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 27.82        2006 Kirk Larsen                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               29 MESC-NE                29.99      35.68   17  
  2 Johnson, Darren           27 GBM-NE                 30.00      45.41   15  
 
Event 12  Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 26.69        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruzual, Igor E           38 NEM-NE                 28.30      28.80   17  
  2 Lecrone, Timothy J        36 MESC-NE                29.00      29.31   15  
 
Event 12  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 33.11        1998 Kent Knighton                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinney, Maury S         48 MESC-NE                30.74      32.11M  17  
  2 Karb, Tom                 47 NEM-NE                 35.00      34.36   15  
  3 Gingrich, David M         45 NEM-NE                 35.00      37.16   14  
 
Event 12  Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter E          70 MESC-NE                50.00      42.92   17  
  2 Giustra, Frank X          71 MESC-NE                55.00      55.93   15  
 
Event 12  Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         76 GBM-NE                 59.00    1:09.66   17  
 
Event 13  Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 42.13        2006 Danielle Seltzer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Ellisalcaide, Jessie      24 MESC-NE                31.50         DQ  
 
Event 13  Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 42.40        2005 Liz Hale                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrow, Kendra A          34 NEM-NE                 42.00      45.59   17  
 
Event 13  Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 40.04        1999 Paula Pollard                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Cheryl A            36 MESC-NE                43.80      42.29   17  
  2 Dinsmore, Sharon M        35 NEM-NE                 40.00      44.46   15  
  3 Lepage, Colleen C         35 MESC-NE                47.00      48.00   14  
  4 Pugh, Anneliese M         39 MESC-NE                51.00      51.53   13  
 
Event 13  Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 41.77        2005 M Perroni-Vesey                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 D'Angelo, Jan             41 NEM-NE                 50.00      48.95   17  
 
Event 13  Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 42.50        2005 Zachary Gray                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greene, Aaron H           22 MESC-NE                39.57      41.76M  17  
 
Event 13  Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 33.71        1998 Jonathan Banville                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           25 MESC-NE                45.01      44.36   17  
 
Event 13  Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 38.44        2005 Edmund Gendreau                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millett, Jon D            43 MESC-NE                36.00      36.68M  17  
  2 Prescott, Al              40 NEM-NE                 42.00      43.55   15  
 
Event 13  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 40.31        2006 Paul Griffin                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seamon, Robert A          46 MESC-NE                50.00    1:00.02   17  
 
Event 13  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 41.18        2004 John Lewis                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Robert A        57 MESC-NE                44.00      47.03   17  
 
Event 13  Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 38.15        2007 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Derector, Richard A       62 NEM-NE                    NT      51.57   17  
  2 Orkin, Rich M             61 GBM-NE               1:00.00      53.51   15  
 
Event 13  Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 49.63        2005 Hans Wendel                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis R         65 NEM-NE                 37.00      37.21M  17  
 
Event 13  Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 49.31        1998 George Erswell                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Wendel, Hans D            72 MESC-NE                55.00         DQ  
 
Event 15  Men 280-319 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MESC-NE  'A'                                           NT    6:42.03   34  
     1) Giustra, Peter E M70            2) Giustra, Frank X M71           
     3) Wendel, Hans D M72              4) Jones, William I M71           
     1:32.02  1:36.07    20.55  3:13.39                                    
 
Event 16  Mixed 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MESC-NE  'A'                                           NT    4:28.39   34  
     1) Gray, Zachary A M25             2) Knight, Jessica W28            
     3) Ellisalcaide, Jessie W24        4) Magiera, Andrew M25            
     1:04.36  1:09.58  1:06.21  1:08.24                                    
 
Event 16  Mixed 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        MEET: M 4:53.72        2005 GBM                                        
                         E Gendreau, R Kennedy, C Prescott, L Rademacher   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MESC-NE  'B'                                           NT    5:11.66   34  
     1) Lepage, Colleen C W35           2) Klodzinski, Amy C W30          
     3) Ferguson, Gary M51              4) Greene, Aaron H M22            
     1:27.82  1:18.63  1:08.19  1:17.02                                    
 -- GBM-NE  'A'                                            NT         DQ  
     1) Gendreau, Edmund J M46          2) Hoffman, Jacqueline G W46      
     3) Prescott, Carol L W39           4) Johnson, Darren M27            
     1:02.05  1:22.12  1:25.89  1:11.18                                    
 
Event 16  Mixed 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        MEET: M 5:49.02        2007 GBM                                        
                         P Campbell, J Slezak, S Jogdeo, E Gendreau        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    7:10.90   34  
     1) Ayers, Gordon E M77             2) Kegode, Elizabeth A W40        
     3) Fernald, Robert E M41           4) Telford, Amanda J W39          
     3:06.82  1:22.88  1:12.10  1:29.10                                    
 
Event 16  Mixed 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    6:52.99   34  
     1) Cilley, Rachel E W25            2) Daniels, Jennifer A W38        
     3) Arnold, Richard P M76           4) Orkin, Rich M M61              
     1:38.42    29.09  1:12.51  3:32.97                                    
 
Event 18  Men 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MESC-NE  'A'                                           NT    4:59.11   34  
     1) McKinney, Maury S M48           2) Millett, Jon D M43             
     3) Lecrone, Timothy J M36          4) Thomas, Andrew C M50           
     1:20.43  1:21.80  1:09.90  1:06.98                                    
  2 MESC-NE  'B'                                           NT    6:41.83   30  
     1) Rupert, Bill M65                2) Seaman, Robert A M46           
     3) Gray, Zachary A M25             4) Roth, Douglas M M47            
     1:29.03  2:10.19  1:38.34  2:21.30                                    
 
Event 18  Men 280-319 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MESC-NE  'A'                                           NT    7:38.86   34  
     1) Giustra, Peter E M70            2) Wendel, Hans D M72             
     3) Jones, William I M71            4) Giustra, Frank X M71           
                       1:47.74    46.95                                    
 
Event 19  Mixed 100-119 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MESC-NE  'A'                                           NT    5:29.22   34  
     1) Knight, Jessica W28             2) Ellisalcaide, Jessie W24       
     3) Magiera, Andrew M25             4) Nguyen, Son M29                
     1:21.63  1:29.43  1:25.43  1:12.73                                    
 
Event 20  Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 5:11.93        2007 Margaret Pizer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klodzinski, Amy C         30 MESC-NE              6:02.00    5:52.49   17  
    1:24.47 1:30.74 1:31.08 1:26.20                                
 
Event 20  Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 5:11.39        1999 Paula Pollard                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Cheryl A            36 MESC-NE              5:40.00    5:31.98   17  
    1:20.30 1:25.51 1:24.58 1:21.59                                
 
Event 20  Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 5:21.07        2007 Pamela Torrey                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Torrey, Pamela P          47 MESC-NE              5:22.00    5:25.70   17  
    1:19.61 1:23.59 1:22.98 1:19.52                                
 
Event 20  Women 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 6:55.24        2006 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        74 MESC-NE              7:10.00    7:12.30   17  
    1:42.61 1:49.22 1:51.40 1:49.07                                
 
Event 20  Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 5:01.43        2000 Brian Fehlau                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magiera, Andrew           25 MESC-NE              5:11.00    5:37.58   17  
    1:10.27 1:26.28 1:31.95 1:29.08                                
  2 Gray, Zachary A           25 MESC-NE              5:11.01    5:38.11   15  
    1:19.18 1:26.93 1:29.49 1:22.51                                
  3 Nguyen, Son               29 MESC-NE              6:29.99    6:22.38   14  
    1:24.78 1:36.87 1:42.80 1:37.93                                
 
Event 20  Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 7:17.83        2002 Nick Paquette                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dansereau, Mark R         32 MESC-NE              5:30.11    5:25.30M  17  
    1:18.76 1:24.15 1:22.58 1:19.81                                
 
Event 20  Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 4:23.36        2002 Stuart Gromarty                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Benjamin M         36 MESC-NE              4:45.00    4:53.75   17  
    1:10.10 1:14.59 1:14.82 1:14.24                                
 
Event 20  Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 4:36.50        2005 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernald, Robert E         41 GBM-NE               6:00.00    5:52.38   17  
    1:20.54 1:28.63 1:33.08 1:30.13                                
 
Event 20  Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 4:39.61        2007 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        46 MESC-NE              4:35.00    4:35.55M  17  
    1:06.55 1:10.35 1:10.69 1:07.96                                
 
Event 20  Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 5:43.28        2005 David Bright                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gale, John A              52 MESC-NE              7:00.00    7:03.15   17  
    1:44.00 1:48.82 1:47.14 1:43.19                                
 
Event 20  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 5:57.17        2005 Robert Boder                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soroka, James S           61 NEM-NE               6:20.00    6:21.91   17  
    1:27.69 1:38.45 1:40.39 1:35.38                                
  2 Derector, Richard A       62 NEM-NE               8:00.00    7:16.20   15  
    1:48.01 1:53.27 1:50.72 1:44.20                                
 
Event 20  Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 7:33.87        1999 Robert Blake                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         76 GBM-NE               8:30.00    8:51.16   17  
    2:05.29 2:16.34 2:16.12 2:13.41                                
 
Event 21  Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 6:17.55        1999 Robert Johnston                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Douglas M           47 MESC-NE              8:27.86    7:02.85   17  
    1:55.01 1:47.14 1:57.15 1:23.55