Licensed to Great Bay Masters Swim Club
                                       HY-TEK's Meet Manager 11/8/2008 09:53 PM
                Patrick E Stevens SCM Tune-Up Meet - 11/8/2008                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 2:56.73        1999 Elizabeth Boehm                            
      NELMSC: N 2:35.66        2001 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Ostberg, Kristen J        25 GBM-NE               3:30.00         DQ  
      42.44   49.72                                                
 
Event 1  Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 2:53.95        2007 Jenny Harvey                               
      NELMSC: N 2:53.30        2007 Jenny Harvey                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           31 NEM-NE               3:00.00    2:57.12   17  
      41.32   45.33   45.41   45.06                                
  2 Kjellberg, Ulrike S       33 NEM-NE               3:46.06    3:13.52   15  
      43.32   48.94   50.71   50.55                                
 
Event 1  Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 3:17.44        2007 Sheryl Scott                               
      NELMSC: N 3:09.60        2001 Jennifer Luker                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Sheryl L           46 NEM-NE               3:17.00    3:18.34   17  
      44.28   50.26   51.68   52.12                                
 
Event 1  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 2:45.68        1999 Donald Jensen                              
      NELMSC: N 2:24.65        2006 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danehy, Matt J            38 NEM-NE               2:40.32    3:24.63   17  
      43.18   52.48   55.54   53.43                                
 
Event 1  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 2:57.54        2007 Maury McKinney                             
      NELMSC: N 2:35.04        2007 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        46 GBM-NE               2:45.00    2:39.24M  17  
      35.81   40.39   40.87   42.17                                
  2 Sullivan, Kevin S         48 NEM-NE               2:52.00    2:54.78M  15  
      39.93   45.02   44.69   45.14                                
 
Event 1  Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 4:13.73        2002 Arnie Green                                
      NELMSC: N 3:20.58        1998 Al Craig                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William I          71 MESC-NE              3:45.20    3:47.64M  17  
      50.12 1:01.63 1:00.31   55.58                                
  2 Wendel, Hans D            72 MESC-NE              4:19.00    4:13.92   15  
      54.43 1:03.33 1:08.70 1:07.46                                
 
Event 2  Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:17.20        1999 Caitlin Thomas                             
      NELMSC: N 1:08.62        2000 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonczar, Lucy             19 GBM-NE               1:20.00    1:20.79   17  
      38.55   42.24                                                
  2 Kalsow, Andrea            18 NEM-NE               1:14.00    1:20.98   15  
      37.88   43.10                                                
  3 MacFarland, Michelle      23 GBM-NE               1:54.00    1:52.62   14  
      54.28   58.34                                                
 
Event 2  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:21.26        2005 Kim Goodwin                                
      NELMSC: N 1:16.95        2003 Kim Goodwin                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeiger, Whitney A         46 NEM-NE               1:12.63    1:10.84N  17  
      34.78   36.06                                                
 
Event 2  Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 2:00.43        2005 Aagje Caron                                
      NELMSC: N 1:29.13        1989 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Barbara            64 NEM-NE               2:10.00    1:53.89M  17  
      55.51   58.38                                                
 
Event 2  Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:48.93        2004 Ronnie Kamphausen                          
      NELMSC: N 1:40.57        2000 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan W       70 NEM-NE               1:47.00    1:43.91M  17  
      51.43   52.48                                                
 
Event 2  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 59.38        2002 Benjamin Lo-Pinto                            
      NELMSC: N 57.81        2001 Benjamin Lo-Pinto                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           25 MESC-NE              1:21.76    1:18.26   17  
      37.16   41.10                                                
  2 Nguyen, Son               29 MESC-NE              1:25.99    1:20.70   15  
      39.65   41.05                                                
 
Event 2  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:04.23        2002 James Smith                                
      NELMSC: N 1:01.20        1997 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oliver, Kyle F            34 NEM-NE               1:15.08    1:14.64   17  
      36.28   38.36                                                
 
Event 2  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 57.50        2006 Michael Ross                                 
      NELMSC: N 55.95        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danehy, Matt J            38 NEM-NE               1:19.18    1:43.02   17  
      47.91   55.11                                                
 
Event 2  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:07.91        2007 Edmund Gendreau                            
      NELMSC: N 1:05.77        2006 Peter Solomon                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              49 GBM-NE               1:13.00    1:11.06   17  
      34.87   36.19                                                
 
Event 2  Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:28.38        2002 Alan Johnson                               
      NELMSC: N 1:24.80        2002 D Barr Clayson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              65 MESC-NE              1:24.00    1:22.63N  17  
      40.36   42.27                                                
 
Event 2  Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 2:13.47        2006 Tom Wilson                                 
      NELMSC: N 1:46.38        1993 John White                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter J         75 NEM-NE               1:47.00    1:37.79N  17  
      48.04   49.75                                                
 
Event 3  Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: N 2:52.18        2007 Cheryl Kupan                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slezak, Jana              43 GBM-NE               4:00.00    3:42.69   17  
      48.73   56.53   59.39   58.04                                
 
Event 3  Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 3:26.71        2000 K Nisley-Black                             
      NELMSC: N 2:56.27        2005 Anne Uecker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Patricia K      47 NEM-NE               2:48.00    2:46.70N  17  
      35.55   41.20   44.46   45.49                                
 
Event 3  Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: N 2:16.74        1997 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Benjamin M         36 MESC-NE              2:35.00    2:49.59   17  
      34.40   39.54   43.11   52.54                                
 
Event 3  Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 2:21.69        2003 Greg Shaw                                  
      NELMSC: N 2:20.26        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Kevin M          51 NEM-NE               3:30.00    3:23.86   17  
      43.90   51.61   54.63   53.72                                
 
Event 4  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 28.35        2006 Jennifer Priester                            
      NELMSC: N 27.22        2006 Jennifer Priester                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Elizabeth A        27 NEM-NE               1:00.00      41.66   17  
 
Event 4  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 30.33        2000 Kim Wesson                                   
      NELMSC: N 28.34        2003 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Layman, Katie             31 GBM-NE                 37.00      32.02   17  
  2 Kjellberg, Ulrike S       33 NEM-NE                 34.45      32.55   15  
 
Event 4  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 30.78        2001 Patti Delgrosso                              
      NELMSC: N 28.10        1990 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maglieri, Ali             37 NEM-NE                 30.18      29.37M  17  
  2 Knight, Susan L           38 GBM-NE                 31.50      32.11   15  
 
Event 4  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 30.69        2000 Constance Hallett                            
      NELMSC: N 29.45        2000 Jennifer Luker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandberg, Betsy B         40 GBM-NE                 34.40      34.19   17  
  2 Fokas, Diane              43 NEM-NE                 35.00      37.98   15  
 
Event 4  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 32.10        2002 Tracy Grilli                                 
      NELMSC: N 28.06        2000 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Karin E           47 NEM-NE                 35.00      32.86   17  
  2 Hoffman, Jacqueline G     46 GBM-NE                 35.00      34.03   15  
  3 Flaherty, Nancy           48 NEM-NE                 41.00      38.74   14  
 -- Zeiger, Whitney A         46 NEM-NE                 29.57         DQ  
 
Event 4  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 36.57        2000 Kathy Slifer                                 
      NELMSC: N 31.01        2006 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherwood, Kelly H         55 MESC-NE                46.00      47.72   17  
 
Event 4  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 39.53        2006 Ann Fredette                                 
      NELMSC: N 36.16        1988 Clara Walker                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Susan               63 GBM-NE               1:05.00      54.09   17  
 
Event 4  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 25.32        2001 Brian Lucey                                  
      NELMSC: N 24.27        2005 Ryan Matthews                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Matthew            21 GBM-NE                 28.00      27.00   17  
 
Event 4  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 25.14        2002 Benjamin Lo-Pinto                            
      NELMSC: N 23.87        2003 Brian Fehlau                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blanchard, Elbert         27 MESC-NE                26.50      26.07   17  
  2 Drasher, Ryan C           26 GBM-NE                 27.00      26.76   15  
  3 Gray, Zachary A           25 MESC-NE                26.50      27.10   14  
  4 Grandjean, Brian          26 GBM-NE                 28.50      28.15   13  
 
Event 4  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 25.72        2002 James Smith                                  
      NELMSC: N 23.87        1997 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter A         30 NEM-NE                 26.00      25.68M  17  
  2 Donohue, Sean F           33 GBM-NE                 40.00      31.43   15  
  3 Rose, Bruce E             30 NEM-NE                 44.00      40.56   14  
 
Event 4  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 23.86        2004 Michael Ross                                 
      NELMSC: N 23.44        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danehy, Matt J            38 NEM-NE                 30.26      30.17   17  
 
Event 4  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 25.96        2004 Michael Schmidt                              
      NELMSC: N 25.04        2006 Hodding Carter                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Al              40 NEM-NE                 31.00      31.84   17  
 
Event 4  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 27.49        2005 Mike De Carlo                                
      NELMSC: N 24.50        2007 Hodding Carter                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        46 GBM-NE                 26.80      26.53M  17  
  2 Davis, Guy S              49 GBM-NE                 27.50      27.13M  15  
 
Event 4  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 26.03        2002 Greg Shaw                                    
      NELMSC: N 25.72        1997 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, John F           51 NEM-NE                 37.31      35.64   17  
 
Event 4  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 26.27        2002 Daniel Rogacki                               
      NELMSC: N 26.27        2002 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fussell, Barry            55 GBM-NE                 37.00      34.50   17  
 
Event 4  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 33.68        1999 Arnie Green                                  
      NELMSC: N 31.41        2005 George Coupe                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              65 MESC-NE                33.00      34.07   17  
  2 Read, Phil                66 GBM-NE                 37.00      37.04   15  
 
Event 4  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 45.54        2006 Tom Wilson                                   
      NELMSC: N 34.71        2003 Al Craig                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter J         75 NEM-NE                 35.00      34.27N  17  
  2 Arnold, Richard P         76 GBM-NE                 47.00      45.97   15  
 
Event 5  Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:26.28        2001 Kerin Elisens                              
      NELMSC: N 1:20.62        2000 Krista Marchand                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalsow, Andrea            18 NEM-NE               1:30.00    1:36.59   17  
      45.44   51.15                                                
 
Event 5  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:20.11        1999 Elizabeth Boehm                            
      NELMSC: N 1:13.57        2001 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ostberg, Kristen J        25 GBM-NE               1:40.00    1:29.51   17  
      42.40   47.11                                                
 
Event 5  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:27.97        1998 Leslie Cooper                              
      NELMSC: N 1:19.09        2006 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maglieri, Ali             37 NEM-NE               1:24.70    1:24.21M  17  
      39.35   44.86                                                
 
Event 5  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:32.08        1999 Kim Goodwin                                
      NELMSC: N 1:24.52        2004 Michele Roy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slezak, Jana              43 GBM-NE               1:48.00    1:38.90   17  
      47.13   51.77                                                
  2 Sandberg, Betsy B         40 GBM-NE               1:36.41    1:39.63   15  
      46.73   52.90                                                
 
Event 5  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:34.20        2000 K Nisley-Black                             
      NELMSC: N 1:22.32        2003 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Sheryl L           46 NEM-NE               1:33.00    1:31.92M  17  
      43.78   48.14                                                
 
Event 5  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:09.54        1998 Jonathan Banville                          
      NELMSC: N 1:04.67        2006 Audy Oktavian                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               29 MESC-NE              1:19.99    1:16.21   17  
      36.27   39.94                                                
 
Event 5  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:14.53        1999 Donald Jensen                              
      NELMSC: N 1:06.50        2006 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danehy, Matt J            38 NEM-NE               1:20.42    1:36.42   17  
      44.65   51.77                                                
 
Event 5  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:14.56        2007 Edmund Gendreau                            
      NELMSC: N 1:13.96        2004 Keith Hoffman                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Kevin S         48 NEM-NE               1:22.00    1:17.97   17  
      37.00   40.97                                                
 
Event 5  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: N 1:37.41        1999 F. H Haartz                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William I          71 MESC-NE              1:42.20    1:43.48   17  
      49.62   53.86                                                
  2 Wendel, Hans D            72 MESC-NE              1:56.00    1:54.71   15  
      54.33 1:00.38                                                
 
Event 6  Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 2:38.68        2005 Jennifer Priester                          
      NELMSC: N 2:25.81        2001 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ostberg, Kristen J        25 GBM-NE               3:15.00    2:58.59   17  
      38.86   50.45   48.08   41.20                                
  2 Cilley, Rachel E          25 GBM-NE               3:00.00    4:09.98   15  
      54.84 1:02.84 1:19.40   52.90                                
 
Event 6  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 2:41.29        1999 Patty Hodge                                
      NELMSC: N 2:32.09        2007 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           31 NEM-NE               2:55.00    2:46.53   17  
      36.73   45.33   45.50   38.97                                
  2 Kjellberg, Ulrike S       33 NEM-NE               3:11.42    3:05.72   15  
      39.22   51.82   49.24   45.44                                
 
Event 6  Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 2:59.06        2000 Tracy Grilli                               
      NELMSC: N 2:44.18        2005 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pudlo, Kimberly L         40 NEM-NE               4:00.00    3:52.90   17  
      44.51 1:00.83 1:12.19   55.37                                
 
Event 6  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 2:59.85        2002 Tracy Grilli                               
      NELMSC: N 2:45.99        2006 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeiger, Whitney A         46 NEM-NE               2:45.00    2:39.14N  17  
      35.35   39.49   47.00   37.30                                
  2 Sullivan, Patricia K      47 NEM-NE               2:48.00    2:48.23M  15  
      35.27   42.71   52.54   37.71                                
 
Event 6  Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 3:42.83        2000 Susan Livingston                           
      NELMSC: N 3:14.28        1990 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Barbara            64 NEM-NE               4:10.00    4:03.94   17  
      58.57 1:01.15 1:13.24   50.98                                
 
Event 6  Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 3:54.17        2005 Ronnie Kamphausen                          
      NELMSC: N 3:39.79        1997 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan W       70 NEM-NE               3:52.00    3:56.05   17  
      54.84   55.61 1:13.35   52.25                                
 
Event 6  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 2:23.32        2007 Michael Schmidt                            
      NELMSC: N 2:21.30        2007 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        46 MESC-NE              2:23.50    2:21.41M  17  
      29.21   38.25   42.02   31.93                                
  2 Gendreau, Edmund J        46 GBM-NE               2:30.00    2:27.97   15  
      31.41   41.49   40.72   34.35                                
  3 Davis, Guy S              49 GBM-NE               2:35.00    2:36.20   14  
      32.09   41.90   46.18   36.03                                
 
Event 6  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 2:20.35        2003 Greg Shaw                                  
      NELMSC: N 2:20.35        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Kevin M          51 NEM-NE               3:10.47    3:15.57   17  
      41.57   52.48   58.61   42.91                                
 
Event 6  Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 2:34.23        2002 Daniel Rogacki                             
      NELMSC: N 2:21.05        2006 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fussell, Barry            55 GBM-NE               3:30.00    3:27.49   17  
      48.59   52.31   59.75   46.84                                
 
Event 7  Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 30.78        1999 S Stringfellow                               
      NELMSC: N 30.23        2000 Emily Wang                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonczar, Lucy             19 GBM-NE                 34.00      34.44   17  
  2 Kalsow, Andrea            18 NEM-NE                 35.00      34.52   15  
 
Event 7  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 31.30        2006 Jennifer Priester                            
      NELMSC: N 28.85        2006 Andrea Yttre                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Elizabeth A        27 NEM-NE               1:05.00      50.21   17  
 
Event 7  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 31.96        2000 Kim Wesson                                   
      NELMSC: N 30.70        2003 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Layman, Katie             31 GBM-NE                 40.00      37.78   17  
 
Event 7  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 32.28        1999 Paula Pollard                                
      NELMSC: N 31.81        1992 Barbara Crowder                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knight, Susan L           38 GBM-NE                 33.50      33.68   17  
 
Event 7  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 35.98        1998 Tracy Grilli                                 
      NELMSC: N 31.31        2000 Jennifer Luker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandberg, Betsy B         40 GBM-NE                 39.39      42.09   17  
  2 Slezak, Jana              43 GBM-NE                 46.00      44.63   15  
  3 Pudlo, Kimberly L         40 NEM-NE                 44.00      46.14   14  
 
Event 7  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 33.54        2002 Jennifer Luker                               
      NELMSC: N 31.19        2001 Jennifer Luker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flaherty, Nancy           48 NEM-NE                 49.00      44.14   17  
 
Event 7  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 41.01        2002 Kathy Slifer                                 
      NELMSC: N 33.90        2006 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherwood, Kelly H         55 MESC-NE                52.00      54.71   17  
 
Event 7  Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 50.84        2002 Aagje Caron                                  
      NELMSC: N 41.07        2005 Kathy Slifer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Barbara            64 NEM-NE                 55.00      53.24   17  
 
Event 7  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 27.82        2002 Benjamin Lo-Pinto                            
      NELMSC: N 25.01        2002 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Darren           27 GBM-NE                 28.00      27.59M  17  
  2 Drasher, Ryan C           26 GBM-NE                 27.00      29.01   15  
  3 Blanchard, Elbert         27 MESC-NE                31.50      31.47   14  
 
Event 7  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 28.80        2000 Brian Newbegin                               
      NELMSC: N 26.35        2007 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter A         30 NEM-NE                 29.00      28.85   17  
  2 Oliver, Kyle F            34 NEM-NE                 33.05      32.25   15  
  3 Rose, Bruce E             30 NEM-NE                 50.00      45.22   14  
 -- Donohue, Sean F           33 GBM-NE                 50.00         DQ  
 
Event 7  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 25.60        2004 Michael Ross                                 
      NELMSC: N 25.29        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Benjamin M         36 MESC-NE                30.00      31.71   17  
 
Event 7  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 28.48        2005 Edmund Gendreau                              
      NELMSC: N 25.93        2007 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Al              40 NEM-NE                 35.60      35.71   17  
 
Event 7  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 27.39        2005 Greg Shaw                                    
      NELMSC: N 26.79        2003 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Kevin M          51 NEM-NE                 34.62      35.74   17  
  2 Goodwin, John F           51 NEM-NE                 44.42      44.26   15  
 
Event 7  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 41.52        2005 Larry Dunham                                 
      NELMSC: N 35.99        2005 George Coupe                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Phil                66 GBM-NE                 51.00      52.33   17  
 
Event 7  Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:07.86        1998 James Christopher                          
      NELMSC: N   41.31        2001 Win Wilson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William I          71 MESC-NE                38.10      38.85N  17  
 
Event 7  Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 58.34        2007 Richard Arnold                               
      NELMSC: N 50.17        1997 Robert Wright                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter J         75 NEM-NE                 50.00      50.76M  17  
  2 Arnold, Richard P         76 GBM-NE                 58.00    1:03.29   15  
 
Event 8  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:24.94        2000 Tara Mack                                  
      NELMSC: N 2:13.87        2001 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Elizabeth A        27 NEM-NE               4:00.00    3:20.32   17  
      45.82   51.06   53.45   49.99                                
  2 Cilley, Rachel E          25 GBM-NE               2:45.00    3:24.58   15  
      45.24   52.45   53.15   53.74                                
 
Event 8  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:27.23        1999 Carol Prescott                             
      NELMSC: N 2:17.37        2003 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           31 NEM-NE               2:35.00    2:32.68   17  
      35.08   39.01   40.07   38.52                                
  2 Layman, Katie             31 GBM-NE               3:00.00    2:54.58   15  
      37.96   44.00   46.40   46.22                                
 
Event 8  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:20.82        1999 Paula Pollard                              
      NELMSC: N 2:11.92        2007 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maglieri, Ali             37 NEM-NE               2:23.00    2:24.56   17  
      32.30   35.80   38.68   37.78                                
  2 Knight, Susan L           38 GBM-NE               2:32.00    2:37.73   15  
      34.75   38.85   41.81   42.32                                
 
Event 8  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:28.38        2001 Constance Hallett                          
      NELMSC: N 2:21.09        2000 Constance Hallett                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pudlo, Kimberly L         40 NEM-NE               3:17.72    3:20.17   17  
      44.55   53.13   54.54   47.95                                
 -- Fokas, Diane              43 NEM-NE               2:45.00         DQ  
      42.72   46.43   49.91                                        
 
Event 8  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:28.43        2002 Tracy Grilli                               
      NELMSC: N 2:18.65        2000 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Karin E           47 NEM-NE               3:05.00    2:44.79   17  
      38.10   41.21   42.69   42.79                                
 
Event 8  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:06.37        2006 Pieter De Hart                             
      NELMSC: N 1:54.51        2007 C Pearson                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           25 MESC-NE              2:12.12    2:12.40   17  
      30.83   33.97   33.61   33.99                                
  2 Nguyen, Son               29 MESC-NE              2:29.99    2:35.58   15  
      36.62   40.13   41.11   37.72                                
 
Event 8  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:13.24        2004 James Coffman                              
      NELMSC: N 1:54.62        2007 Brian Wisniewski                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donohue, Sean F           33 GBM-NE               3:20.00    2:54.14   17  
      35.44   40.65   48.19   49.86                                
 
Event 8  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:16.23        2007 Maury McKinney                             
      NELMSC: N 2:03.93        2007 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Kevin S         48 NEM-NE               2:15.00    2:15.99M  17  
      32.24   34.31   34.45   34.99                                
 
Event 8  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:44.54        2006 Stephen Smith                              
      NELMSC: N 2:12.88        2004 Homer Lane                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fussell, Barry            55 GBM-NE               3:05.00    3:02.95   17  
      42.03   47.37   48.06   45.49                                
 
Event 9  Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 2:58.24        2005 Kim Goodwin                                
      NELMSC: N 2:47.99        2003 Kim Goodwin                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeiger, Whitney A         46 NEM-NE               2:38.83    2:33.97N  17  
      36.06   38.55   39.59   39.77                                
  2 Sullivan, Patricia K      47 NEM-NE               2:44.00    2:45.56N  15  
      38.56   41.68   42.94   42.38                                
 
Event 9  Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 3:42.91        2000 Claire O'Brien                             
      NELMSC: N 3:17.45        1989 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Barbara            64 NEM-NE               4:20.00    4:03.31   17  
      56.58 1:01.12 1:03.91 1:01.70                                
 
Event 9  Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 2:27.53        1999 Rob Berry                                  
      NELMSC: N 2:17.11        2006 Brian Fehlau                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter A         30 NEM-NE               2:45.10    2:28.66   17  
      35.78   37.46   38.09   37.33                                
 
Event 9  Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 2:48.23        1999 Mark Keil                                  
      NELMSC: N 2:22.91        2006 Peter Solomon                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        46 GBM-NE               2:40.00    2:30.04M  17  
      35.59   38.32   38.43   37.70                                
 
Event 9  Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 3:22.55        2002 Alan Johnson                               
      NELMSC: N 3:05.43        2000 D Barr Clayson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              65 MESC-NE              3:09.00    2:59.50N  17  
      42.69   45.26   46.72   44.83                                
 
Event 10  Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:12.75        1999 S Stringfellow                             
      NELMSC: N 1:10.94        1997 Britt Greineder                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonczar, Lucy             19 GBM-NE               1:25.00    1:21.46   17  
      37.29   44.17                                                
  2 MacFarland, Michelle      23 GBM-NE               2:00.00    1:58.91   15  
      55.85 1:03.06                                                
 
Event 10  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:14.33        2007 Deanne Moosman                             
      NELMSC: N 1:08.50        2001 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ostberg, Kristen J        25 GBM-NE               1:35.00    1:21.48   17  
      39.23   42.25                                                
  2 Scott, Elizabeth A        27 NEM-NE               2:10.00    2:00.78   15  
      57.59 1:03.19                                                
 
Event 10  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:19.61        1998 Tracy Grilli                               
      NELMSC: N 1:15.04        2002 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandberg, Betsy B         40 GBM-NE               1:27.12    1:27.88   17  
      41.30   46.58                                                
  2 Pudlo, Kimberly L         40 NEM-NE               1:42.11    1:42.66   15  
      50.56   52.10                                                
  3 Fokas, Diane              43 NEM-NE               1:41.00    1:43.03   14  
      50.72   52.31                                                
 
Event 10  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:23.15        2005 Kim Goodwin                                
      NELMSC: N 1:14.84        2003 Gayle Wettach                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Jacqueline G     46 GBM-NE               1:30.00    1:29.61   17  
      41.02   48.59                                                
  2 Flaherty, Nancy           48 NEM-NE               1:40.00    1:37.84   15  
      46.01   51.83                                                
 
Event 10  Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:49.29        2005 Ronnie Kamphausen                          
      NELMSC: N 1:39.63        1997 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan W       70 NEM-NE               1:53.00    1:49.92   17  
      50.62   59.30                                                
 
Event 10  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:05.80        1998 Jonathan Banville                          
      NELMSC: N   59.58        2006 Audy Oktavian                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blanchard, Elbert         27 MESC-NE              1:12.57    1:11.82   17  
      34.34   37.48                                                
  2 Grandjean, Brian          26 GBM-NE               1:18.00    1:13.85   15  
      33.72   40.13                                                
 
Event 10  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:04.22        1998 Rob Berry                                  
      NELMSC: N 1:00.73        2004 Brian Fehlau                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oliver, Kyle F            34 NEM-NE               1:14.40    1:13.54   17  
      33.58   39.96                                                
 
Event 10  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:06.16        2000 Stuart Cromarty                            
      NELMSC: N   58.36        2001 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Benjamin M         36 MESC-NE              1:10.00    1:14.57   17  
      34.46   40.11                                                
 
Event 10  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:11.06        2005 Douglas Pride                              
      NELMSC: N   59.78        2007 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Al              40 NEM-NE               1:21.20    1:21.72   17  
      41.87   39.85                                                
 
Event 10  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:05.76        2007 Michael Schmidt                            
      NELMSC: N 1:04.79        2007 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              49 GBM-NE               1:08.00    1:10.06   17  
      31.98   38.08                                                
 
Event 10  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:09.79        1998 Daniel Rogacki                             
      NELMSC: N 1:03.75        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Goodwin, John F           51 NEM-NE               1:44.43         DQ  
      48.72   55.70                                                
 
Event 10  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:17.29        1998 Eric Jensen                                
      NELMSC: N 1:03.81        2006 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fussell, Barry            55 GBM-NE               1:38.00    1:32.63   17  
      43.42   49.21                                                
 
Event 10  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:38.54        2001 Arnie Green                                
      NELMSC: N 1:23.93        1989 Irving Katz                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Phil                66 GBM-NE               2:00.00    1:54.30   17  
      53.80 1:00.50                                                
 
Event 10  Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:41.96        2002 Arnie Green                                
      NELMSC: N 1:24.92        1998 Al Craig                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William I          71 MESC-NE              1:32.30    1:29.41M  17  
      44.96   44.45                                                
 
Event 10  Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 2:09.09        1998 Robert Wright                              
      NELMSC: N 1:52.65        1997 Robert Wright                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter J         75 NEM-NE               1:39.00    1:35.13N  17  
      45.26   49.87                                                
  2 Arnold, Richard P         76 GBM-NE               2:15.00    2:10.76   15  
    1:05.81 1:04.95                                                
 
Event 11  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:07.83        1999 Caitlin Thomas                             
      NELMSC: N   59.50        2001 Emily Wang                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalsow, Andrea            18 NEM-NE               1:08.00    1:11.29   17  
      33.79   37.50                                                
  2 MacFarland, Michelle      23 GBM-NE               1:42.00    1:40.50   15  
      46.49   54.01                                                
 
Event 11  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:05.94        2000 Kim Wesson                                 
      NELMSC: N 1:02.23        1994 Donna Heinel                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           31 NEM-NE               1:13.00    1:08.35   17  
      33.06   35.29                                                
  2 Kjellberg, Ulrike S       33 NEM-NE               1:22.75    1:16.48   15  
      36.20   40.28                                                
 
Event 11  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:08.84        1998 E Macbride                                 
      NELMSC: N 1:02.63        1990 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maglieri, Ali             37 NEM-NE               1:06.71    1:04.44M  17  
      30.97   33.47                                                
 
Event 11  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:09.39        2000 Constance Hallett                          
      NELMSC: N 1:05.60        2001 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slezak, Jana              43 GBM-NE               1:40.00    1:22.21   17  
      40.49   41.72                                                
 
Event 11  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:11.40        2005 Beth Fries                                 
      NELMSC: N 1:02.56        1997 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Karin E           47 NEM-NE               1:24.00    1:13.56   17  
      35.58   37.98                                                
  2 Scott, Sheryl L           46 NEM-NE               1:14.00    1:15.40   15  
      35.46   39.94                                                
  3 Flaherty, Nancy           48 NEM-NE               1:32.00    1:30.02   14  
      42.68   47.34                                                
 
Event 11  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:21.34        2002 Kathy Slifer                               
      NELMSC: N 1:09.99        2006 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherwood, Kelly H         55 MESC-NE              1:42.00    1:45.25   17  
      49.46   55.79                                                
 
Event 11  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 56.23        2001 Pieter Dehart                                
      NELMSC: N 54.33        2001 Brian Lucey                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Matthew            21 GBM-NE                 59.00    1:03.28   17  
      28.75   34.53                                                
 
Event 11  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 59.44        2007 Scott Osgood                                 
      NELMSC: N 52.55        2002 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               29 MESC-NE              1:09.99    1:05.75   17  
      32.36   33.39                                                
 
Event 11  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 58.23        1998 Rob Berry                                    
      NELMSC: N 53.80        2006 Brian Fehlau                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donohue, Sean F           33 GBM-NE               1:30.00    1:12.99   17  
      35.19   37.80                                                
 
Event 11  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:04.91        2000 Patrick Stevens                            
      NELMSC: N   54.13        2007 Hodding Carter                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        46 MESC-NE                57.50      56.29M  17  
      27.42   28.87                                                
 
Event 11  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 58.48        2005 Greg Shaw                                    
      NELMSC: N 56.89        2004 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Kevin M          51 NEM-NE               1:16.42    1:15.46   17  
      34.62   40.84                                                
  2 Goodwin, John F           51 NEM-NE               1:22.76    1:23.54   15  
      39.57   43.97                                                
 
Event 11  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:15.10        1998 George Erswell                             
      NELMSC: N 1:15.10        1998 George Erswell                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendel, Hans D            72 MESC-NE              2:00.00    1:56.20   17  
      53.38 1:02.82                                                
 
Event 12  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 37.62        1999 Kim Goodwin                                  
      NELMSC: N 34.22        2007 Roma Hunter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fokas, Diane              43 NEM-NE                 45.00      48.99   17  
 
Event 12  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 37.30        2002 Tracy Grilli                                 
      NELMSC: N 35.36        2003 Kim Goodwin                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeiger, Whitney A         46 NEM-NE                 34.63      33.57N  17  
 
Event 12  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 27.96        2002 Benjamin Lo-Pinto                            
      NELMSC: N 26.97        2002 Benjamin Lo-Pinto                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drasher, Ryan C           26 GBM-NE                 28.00      30.72   17  
  2 Gray, Zachary A           25 MESC-NE                37.89      36.46   15  
 
Event 12  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 32.76        1998 Henry Baker                                  
      NELMSC: N 27.88        2007 Brian Wisniewski                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter A         30 NEM-NE                 32.50      31.32M  17  
  2 Oliver, Kyle F            34 NEM-NE                 35.58      35.35   15  
 
Event 12  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 42.41        2001 Arnie Green                                  
      NELMSC: N 37.44        2000 D Barr Clayson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              65 MESC-NE                38.00      37.32N  17  
  2 Read, Phil                66 GBM-NE                 50.00      50.64   15  
 
Event 13  Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:16.07        2000 Britta Hult                                
      NELMSC: N 1:07.13        2001 Emily Wang                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonczar, Lucy             19 GBM-NE               1:16.00    1:18.85   17  
      37.14   41.71                                                
  2 Kalsow, Andrea            18 NEM-NE               1:15.00    1:20.87   15  
      36.68   44.19                                                
 
Event 13  Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:12.66        2004 Jennifer Priester                          
      NELMSC: N 1:06.23        2006 Andrea Yttre                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cilley, Rachel E          25 GBM-NE               2:00.00    2:04.33   17  
      56.25 1:08.08                                                
 
Event 13  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:12.61        2000 Kim Wesson                                 
      NELMSC: N 1:09.24        2003 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           31 NEM-NE               1:30.00    1:29.55   17  
      40.64   48.91                                                
  2 Layman, Katie             31 GBM-NE               2:00.00    1:29.82   15  
      40.46   49.36                                                
 
Event 13  Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:29.16        2006 Sheryl Scott                               
      NELMSC: N 1:14.00        2004 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pudlo, Kimberly L         40 NEM-NE               1:43.46    1:43.08   17  
      48.09   54.99                                                
 
Event 13  Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:23.19        2007 Sheryl Scott                               
      NELMSC: N 1:14.72        2007 Patricia Sullivan                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Patricia K      47 NEM-NE               1:14.00    1:17.33M  17  
      36.16   41.17                                                
 
Event 13  Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 2:01.90        1999 Aagje Caron                                
      NELMSC: N 1:33.30        2007 Linda Carstens                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherwood, Kelly H         55 MESC-NE              1:58.00    2:00.23M  17  
      55.98 1:04.25                                                
 
Event 13  Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:52.12        2000 Susan Livingston                           
      NELMSC: N 1:42.67        1998 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Barbara            64 NEM-NE               2:10.00    2:04.68   17  
      59.10 1:05.58                                                
 
Event 13  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:04.38        2007 Pieter De Hart                             
      NELMSC: N   54.83        2002 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blanchard, Elbert         27 MESC-NE              1:09.74    1:20.52   17  
      36.19   44.33                                                
 
Event 13  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:04.66        2003 Jim Robertson                              
      NELMSC: N   58.24        2007 Brian Wisniewski                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donohue, Sean F           33 GBM-NE               2:00.00    1:42.58   17  
      45.99   56.59                                                
 
Event 13  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 56.91        2005 Michael Ross                                 
      NELMSC: N 55.85        2001 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Benjamin M         36 MESC-NE              1:06.00    1:10.51   17  
      32.23   38.28                                                
 
Event 13  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:04.00        2007 Edmund Gendreau                            
      NELMSC: N 1:01.06        2007 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        46 GBM-NE               1:08.00    1:05.00   17  
      29.82   35.18                                                
  2 Davis, Guy S              49 GBM-NE               1:08.00    1:09.37   15  
      32.44   36.93                                                
  3 Sullivan, Kevin S         48 NEM-NE               1:13.00    1:10.10   14  
      32.78   37.32                                                
 
Event 13  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:00.32        2005 Greg Shaw                                  
      NELMSC: N 1:00.32        2005 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Kevin M          51 NEM-NE               1:29.65    1:33.96   17  
      43.04   50.92                                                
 
Event 14  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 37.15        2006 Jennifer Priester                            
      NELMSC: N 33.90        2001 Andrea Packard                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Elizabeth A        27 NEM-NE               1:30.00    1:07.81   17  
 
Event 14  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 38.86        1999 Paula Pollard                                
      NELMSC: N 36.54        2006 Dori Miller                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maglieri, Ali             37 NEM-NE                 38.35      38.34M  17  
 
Event 14  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 41.34        1999 Kim Goodwin                                  
      NELMSC: N 38.23        2004 Michele Roy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slezak, Jana              43 GBM-NE                 49.00      46.19   17  
 
Event 14  Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 49.02        2002 Aagje Caron                                  
      NELMSC: N 45.27        1989 Clara Walker                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Susan               63 GBM-NE               1:02.00    1:03.33   17  
 
Event 14  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 31.99        1998 Jonathan Banville                            
      NELMSC: N 29.68        2006 Audy Oktavian                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               29 MESC-NE                35.99      35.53   17  
  2 Gray, Zachary A           25 MESC-NE                35.98      39.33   15  
 
Event 14  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 32.78        1999 S Vankuilenburg                              
      NELMSC: N 30.37        2000 Jonathan Banville                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter A         30 NEM-NE                 38.00      35.13   17  
 
Event 14  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 48.40        2002 Arnie Green                                  
      NELMSC: N 42.06        1998 Al Craig                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William I          71 MESC-NE                44.90      46.71M  17  
  2 Wendel, Hans D            72 MESC-NE                48.00      50.02   15  
 
Event 14  Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:05.24        2007 Richard Arnold                             
      NELMSC: N   44.31        2003 Al Craig                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         76 GBM-NE               1:10.00    1:06.48   17  
 
Event 15  Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        MEET: M 2:47.11        2003 NEM                                        
                         R Cilley, C Woodland, C Rose, A Fredette          
      NELMSC: N 2:00.32        2000 NEM                                        
                         S Barry, T McGarr, K Wesson, C Prescott           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    2:30.65M  34  
     1) Cilley, Rachel E W25            2) Sandberg, Betsy B W40          
     3) Hoffman, Jacqueline G W46       4) Knight, Susan L W38            
       43.99    35.29    36.49    34.88                                    
 
Event 16  Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
      NELMSC: N 1:40.95        1998 NEM                                        
                         R Berry, C Weisman, S Cromarty, M Goldman         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MESC-NE  'A'                                           NT    1:57.79   34  
     1) Gray, Zachary A M25             2) Nguyen, Son M29                
     3) Morse, Benjamin M M36           4) Blanchard, Elbert M27          
       27.04    30.39    31.75    28.61                                    
 
Event 16  Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        MEET: M 1:48.97        2007 GBM                                        
                         R Drasher, E Gendreau, D Johnson, S Osgood        
      NELMSC: N 1:39.63        2001 NEM                                        
                         R Tyler, J Eaddy, M Goldman, J Brown              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    1:46.92M  34  
     1) Davis, Guy S M49                2) Drasher, Ryan C M26            
     3) Johnson, Darren M27             4) Gendreau, Edmund J M46         
       27.41    26.88    26.21    26.42                                    
 
Event 17  Mixed 72-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
      NELMSC: N 1:46.33        2000 NEM                                        
                         R Bell, E Wang, M Hackmer, G Wriede               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    2:03.78   34  
     1) Grandjean, Brian M26            2) Layman, Katie W31              
     3) Bonczar, Lucy W19               4) Brown, Matthew M21             
       28.62    34.09    32.47    28.60                                    
 
Event 17  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        MEET: M 1:53.99        2005 GBM                                        
                         J Robertson, E Gendreau, C Prescott, J Tweedie    
      NELMSC: N 1:43.68        2001 NEM                                        
                         B Felhau, J Luker, J Stokes, B Lo-Pinto           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NEM-NE  'A'                                            NT    2:06.43   34  
     1) Harvey, Jenny E W31             2) Kalsow, Andrea W18             
     3) Goodwin, John F M51             4) De Hart, Pieter A M30          
       31.76    32.51    36.63    25.53                                    
  2 GBM-NE  'A'                                            NT    2:23.50   30  
     1) Ostberg, Kristen J W25          2) MacFarland, Michelle W23       
     3) Donohue, Sean F M33             4) Fussell, Barry M55             
       32.78    44.95    32.25    33.52                                    
 
Event 17  Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        MEET: M 3:09.46        2004 GBM                                        
                         Alice Seidel, Rita Printy, Gordon Ayers, Phil Read
      NELMSC: N 2:25.97        2006 NEM                                        
                         W Lincoln, M McCabe, M Penniman, W Murray         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    3:02.25M  34  
     1) Arnold, Richard P M76           2) Read, Susan W63                
     3) Read, Phil M66                  4) Slezak, Jana W43               
       49.19    55.25    40.74    37.07                                    
 
Event 18  Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        MEET: M 2:24.23        2002 NEM                                        
                         J Fryer, C Curtis, C Prescott, T McGarr           
      NELMSC: N 2:15.81        2003 NEM                                        
                         N Benson, K Elisens, C Prescott, T McGarr         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    2:55.79   34  
     1) Cilley, Rachel E W25            2) Sandberg, Betsy B W40          
     3) Knight, Susan L W38             4) Hoffman, Jacqueline G W46      
       57.70    46.09    35.91    36.09                                    
 
Event 19  Men 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
      NELMSC: N 1:47.47        2006 NEM                                        
                         C Sheppard, A Oktavian, D Searles, B Fehlau       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MESC-NE  'A'                                           NT    2:14.67   34  
     1) Gray, Zachary A M25             2) Nguyen, Son M29                
     3) Morse, Benjamin M M36           4) Blanchard, Elbert M27          
       37.46    37.12    31.35    28.74                                    
 
Event 19  Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        MEET: M 2:04.03        2007 GBM                                        
                         R Drasher, E Gendreau, D Johnson, S Osgood        
      NELMSC: N 1:53.78        2007 NEM                                        
                         B Wisniewski, K Kosiorek, J Eaddy, J Wilkinson    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    2:03.09M  34  
     1) Drasher, Ryan C M26             2) Gendreau, Edmund J M46         
     3) Johnson, Darren M27             4) Davis, Guy S M49               
       31.95    34.74    29.14    27.26                                    
 
Event 19  Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
      NELMSC: N 2:22.94        2000 MESC                                       
                         B Rupert, P Fredericks, D Vail, A Green           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MESC-NE  'A'                                           NT    2:30.40   34  
     1) Rupert, Bill M65                2) Wendel, Hans D M72             
     3) Schmidt, Michael J M46          4) Jones, William I M71           
       38.02    48.28    28.38    35.72                                    
 
Event 20  Mixed 72-99 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
      NELMSC: N 1:57.66        1999 NEM                                        
                         C Murphy, G Wriede, M Goldman, M Hackmer          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    2:29.91   34  
     1) Bonczar, Lucy W19               2) Grandjean, Brian M26           
     3) Brown, Matthew M21              4) Layman, Katie W31              
       38.86    39.59    37.71    33.75                                    
 
Event 20  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        MEET: M 2:11.77        2005 GBM                                        
                         J Robertson, E Gendreau, C Prescott, J Tweedie    
      NELMSC: N 1:55.86        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, B Felhau, E Wang, J Luker             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NEM-NE  'A'                                            NT    2:22.02   34  
     1) Kalsow, Andrea W18              2) Harvey, Jenny E W31            
     3) De Hart, Pieter A M30           4) Goodwin, John F M51            
       37.61    39.24    28.72    36.45                                    
  2 GBM-NE  'A'                                            NT    2:57.19   30  
     1) Fussell, Barry M55              2) Ostberg, Kristen J W25         
     3) Donohue, Sean F M33             4) MacFarland, Michelle W23       
       41.90    41.89    48.23    45.17                                    
 
Event 20  Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        MEET: M 2:37.99        2006 GBM                                        
                         B Fussell, J Slezak, C Prescott, S Lauer          
      NELMSC: N 2:07.34        1990 NEM                                        
                         P Noyes, P Whitten, D Rogacki, J Hirsty           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NEM-NE  'A'                                            NT    2:33.39M  34  
     1) Flaherty, Nancy W48             2) Sullivan, Kevin S M48          
     3) Oliver, Kyle F M34              4) Fokas, Diane W43               
       46.77    36.57    31.86    38.19                                    
 
Event 20  Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        MEET: M 3:04.88        2007 GBM                                        
                         P Stevens, A Caron, J Malloy, R Arnold            
      NELMSC: N 2:41.69        1991 NEM                                        
                         B Clayson, P Tsongas, C Walker, B Burrill         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- GBM-NE  'A'                                            NT         DQ  
     1) Read, Phil M66                  2) Slezak, Jana W43               
     3) Arnold, Richard P M76           4) Read, Susan W63                
       50.49    46.12  1:06.18    59.10