Licensed to Great Bay Masters Swim Club
                                       HY-TEK's Meet Manager 11/8/2009 09:47 PM
                2nd Annual Patrick E. Stevens Meet - 11/7/2009                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 2:59.76        2007 Sarah Katz                                 
      NELMSC: N 2:27.01        2004 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGrail, Crystie          25 GBM-NE               2:45.00    2:42.17M  17  
  2 Boyce, Jennifer M         27 NEM-NE               2:40.00    3:01.14   15  
 
Event 1  Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 2:33.97        2008 Whitney Zeiger                             
      NELMSC: N 2:33.97        2008 Whitney Zeiger                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Patricia K      48 NEM-NE               2:46.00    2:45.39   17  
 
Event 1  Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 3:30.29        2006 Susan Livingston                           
      NELMSC: N 3:29.90        2006 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Barbara            65 NEM-NE               4:05.00    3:58.18   17  
 
Event 1  Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 3:51.27        2004 Ronnie Kamphausen                          
      NELMSC: N 3:37.96        2008 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan W       71 NEM-NE               3:40.00    3:36.79N  17  
 
Event 1  Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 2:27.53        1999 Rob Berry                                  
      NELMSC: N 2:17.11        2006 Brian Fehlau                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter A         31 NEM-NE               2:40.24    2:26.33M  17  
 
Event 1  Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 2:46.95        1999 Eric Jensen                                
      NELMSC: N 2:35.63        2002 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, John M             55 NEM-NE               2:33.00    2:31.71N  17  
 
Event 1  Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 2:59.50        2008 Bill Rupert                                
      NELMSC: N 2:55.82        2008 Bill Rupert                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              66 MESC-NE              3:00.00    3:02.45   17  
 
Event 2  Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:12.75        1999 S Stringfellow                             
      NELMSC: N 1:07.38        2008 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pigula, Claire J          23 NEM-NE               1:23.66    1:20.19   17  
 
Event 2  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:18.20        2004 Tara Mack                                  
      NELMSC: N 1:11.77        2003 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           32 NEM-NE               1:18.00    1:15.96M  17  
  2 Layman, Katie L           32 GBM-NE               1:28.00    1:23.25   15  
 
Event 2  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:19.61        1998 Tracy Grilli                               
      NELMSC: N 1:13.66        2008 Roma Hunter                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Telford, Amanda J         40 GBM-NE               1:35.00    1:28.47   17  
 
Event 2  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:23.15        2005 Kim Goodwin                                
      NELMSC: N 1:14.84        2003 Gayle Wettach                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           45 MESC-NE              1:50.00    1:18.75M  17  
 
Event 2  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:31.52        2000 Kathy Slifer                               
      NELMSC: N 1:23.12        2007 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johns, Margaret S         55 NEM-NE               2:10.00    1:52.18   17  
 
Event 2  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:44.29        2000 Susan Livingston                           
      NELMSC: N 1:27.50        1989 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        61 MESC-NE              1:50.00    1:59.37   17  
 
Event 2  Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:04.60        2001 Pieter Dehart                              
      NELMSC: N 1:00.68        1999 Gregory Wriede                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Joshua             19 GBM-NE               1:05.00    1:07.47   17  
 
Event 2  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:05.80        1998 Jonathan Banville                          
      NELMSC: N   59.58        2006 Audy Oktavian                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Christopher A    27 NEM-NE               1:10.00    1:03.63M  17  
  2 Morenus, Jesse J          27 NEM-NE               1:10.00    1:07.02   15  
  3 Gray, Zachary A           26 MESC-NE              1:11.00    1:09.24   14  
  4 Caines, Eric              29 NEM-NE               1:14.99    1:13.87   13  
 
Event 2  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:04.22        1998 Rob Berry                                  
      NELMSC: N 1:00.73        2004 Brian Fehlau                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               30 MESC-NE              1:09.99    1:10.38   17  
 -- Fair, David J             33 NEM-NE               1:17.00         NS  
 
Event 2  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:06.16        2000 Stuart Cromarty                            
      NELMSC: N   58.36        2001 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonesho, Timothy K        38 GBM-NE               1:45.00    1:24.61   17  
 
Event 2  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:05.76        2007 Michael Schmidt                            
      NELMSC: N 1:04.79        2007 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinney, Maury S         49 MESC-NE              1:08.49    1:08.36   17  
  2 White, Darwin W           45 GBM-NE               1:14.00    1:13.27   15  
 
Event 2  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:09.79        1998 Daniel Rogacki                             
      NELMSC: N 1:03.75        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              50 GBM-NE               1:10.00    1:09.53M  17  
 -- Carroll, Kevin M          52 NEM-NE               1:24.76         NS  
 
Event 2  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:17.29        1998 Eric Jensen                                
      NELMSC: N 1:03.69        2008 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podolske, Jim             55 NEM-NE               1:35.00    1:36.20   17  
 
Event 2  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:38.54        2001 Arnie Green                                
      NELMSC: N 1:15.29        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David J             66 MESC-NE              1:22.00    1:18.59M  17  
 
Event 2  Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 1:35.13        2008 Walter Lincoln                             
      NELMSC: N 1:35.13        2008 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         77 GBM-NE               2:10.00    2:21.35   17  
 
Event 3  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 37.15        2006 Jennifer Priester                            
      NELMSC: N 33.90        2001 Andrea Packard                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caines, Laurie            29 NEM-NE                 47.98      53.20   17  
 
Event 3  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 42.91        2007 Julia Malloy                                 
      NELMSC: N 38.11        2005 Karen Mareb                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           45 MESC-NE                40.00      40.35M  17  
  2 Stokes, Karin E           48 NEM-NE                 44.00      45.60   15  
  3 Flaherty, Nancy           49 NEM-NE                 49.60      49.25   14  
 
Event 3  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 46.49        2002 Kathy Slifer                                 
      NELMSC: N 39.47        2007 Barbara Hummel                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sharlin, Judith           56 NEM-NE                 47.00      47.42   17  
 
Event 3  Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: N 59.49        1994 Barbara Boley                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Layman, karol             65 GBM-NE               1:40.00    1:18.32   17  
 
Event 3  Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 34.14        2001 Pieter Dehart                                
      NELMSC: N 32.85        2001 Bas Overbosch                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Jacob, Carlo C            24 NEM-NE                 33.63         NS  
 
Event 3  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 32.78        1999 S Vankuilenburg                              
      NELMSC: N 30.37        2000 Jonathan Banville                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Fair, David J             33 NEM-NE                 40.00         NS  
 
Event 3  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 33.48        1999 Donald Jensen                                
      NELMSC: N 30.42        2006 Jonathan Banville                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yunker, Michael D         39 NEM-NE                 37.31      36.17   17  
 -- Chouinard, William J      39 NEM-NE                 30.00         NS  
 
Event 3  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 35.22        2000 Paul Griffin                                 
      NELMSC: N 32.44        2003 Keith Hoffman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millett, Jon D            44 MESC-NE                35.00      34.01M  17  
 
Event 3  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 35.75        2007 Bill Shea                                    
      NELMSC: N 32.72        2004 Keith Hoffman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Douglas M           48 MESC-NE                44.13      43.22   17  
 
Event 3  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 34.57        1998 Daniel Rogacki                               
      NELMSC: N 34.22        1998 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Kyle              50 GBM-NE                 50.00      47.48   17  
 
Event 3  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 47.01        2001 Hans Wendel                                  
      NELMSC: N 35.48        2008 Louis Kronfeld                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis R         66 NEM-NE                 38.00      36.36M  17  
 
Event 4  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:24.94        2000 Tara Mack                                  
      NELMSC: N 2:13.87        2001 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGrail, Crystie          25 GBM-NE               2:30.00    2:30.30   17  
  2 Boyce, Jennifer M         27 NEM-NE               2:20.00    2:38.80   15  
 
Event 4  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:27.23        1999 Carol Prescott                             
      NELMSC: N 2:17.26        2008 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           32 NEM-NE               2:35.00    2:30.89   17  
 
Event 4  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:20.82        1999 Paula Pollard                              
      NELMSC: N 2:11.92        2007 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Convey, Bridget E         38 MESC-NE              2:38.63    2:33.34   17  
  2 Healy, Heather            38 NEM-NE               2:40.00    2:50.98   15  
 
Event 4  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:28.38        2001 Constance Hallett                          
      NELMSC: N 2:21.09        2000 Constance Hallett                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Telford, Amanda J         40 GBM-NE               3:00.00    2:49.02   17  
 
Event 4  Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:13.82        2007 Zachary Gray                               
      NELMSC: N 1:55.06        2006 S Neumayer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Joshua             19 GBM-NE               2:07.00    2:20.32   17  
 
Event 4  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:06.37        2006 Pieter De Hart                             
      NELMSC: N 1:54.51        2007 C Pearson                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Christopher A    27 NEM-NE               1:58.00    2:00.81M  17  
  2 Morenus, Jesse J          27 NEM-NE               2:10.97    2:13.15   15  
  3 Caines, Eric              29 NEM-NE               2:14.99    2:16.10   14  
 
Event 4  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:13.24        2004 James Coffman                              
      NELMSC: N 1:54.62        2007 Brian Wisniewski                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter A         31 NEM-NE               2:14.21    2:11.92M  17  
  2 Ricard, Rob D             33 GBM-NE               2:45.00    2:41.36   15  
 
Event 4  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:54.24        2004 Michael Ross                               
      NELMSC: N 1:51.54        2004 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon P          38 NEM-NE               2:07.50    2:14.77   17  
  2 O'Leary, Shawn B          39 NEM-NE               2:18.11    2:19.07   15  
  3 Bonesho, Timothy K        38 GBM-NE               2:45.00    2:40.25   14  
 
Event 4  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:15.99        2008 Kevin Sullivan                             
      NELMSC: N 2:00.74        2008 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        47 MESC-NE              2:02.50    2:01.74M  17  
  2 Sullivan, Kevin S         49 NEM-NE               2:16.00    2:17.73   15  
 
Event 4  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:21.28        2003 Homer Lane                                 
      NELMSC: N 2:05.49        2004 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Kyle              50 GBM-NE               3:05.00    2:49.03   17  
 -- Syphers, Dale A           53 MESC-NE              2:19.00         NS  
 
Event 4  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:44.54        2006 Stephen Smith                              
      NELMSC: N 2:12.88        2004 Homer Lane                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podolske, Jim             55 NEM-NE               3:00.00    3:04.38   17  
 
Event 4  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 2:33.70        2006 Laszlo Eger                                
      NELMSC: N 2:10.04        2008 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            64 NEM-NE               2:40.00    2:40.52   17  
 
Event 5  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:12.61        2000 Kim Wesson                                 
      NELMSC: N 1:09.24        2003 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Layman, Katie L           32 GBM-NE               1:25.00    1:25.39   17  
 
Event 5  Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:17.33        2008 Patricia Sullivan                          
      NELMSC: N 1:14.00        2008 Patricia Sullivan                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Patricia K      48 NEM-NE               1:16.00    1:17.48   17  
 
Event 5  Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:52.12        2000 Susan Livingston                           
      NELMSC: N 1:42.67        1998 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        61 MESC-NE              1:56.41    2:01.49   17  
 
Event 5  Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:55.58        2005 Susan Livingston                           
      NELMSC: N 1:50.61        2003 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Barbara            65 NEM-NE               2:06.00    2:07.19   17  
 
Event 5  Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:15.25        2000 Allen Johnson                              
      NELMSC: N   58.37        2008 Sean Hannan                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Joshua             19 GBM-NE                 59.00    1:14.02M  17  
 
Event 5  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:04.38        2007 Pieter De Hart                             
      NELMSC: N   54.83        2002 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caines, Eric              29 NEM-NE               1:06.54    1:06.60   17  
 
Event 5  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:04.66        2003 Jim Robertson                              
      NELMSC: N   58.24        2007 Brian Wisniewski                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Fair, David J             33 NEM-NE               1:10.00         NS  
 
Event 5  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 56.91        2005 Michael Ross                                 
      NELMSC: N 55.85        2001 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yunker, Michael D         39 NEM-NE               1:07.27    1:05.38   17  
  2 Denneen, Matt G           38 GBM-NE               1:10.00    1:08.66   15  
 
Event 5  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:04.51        2002 Peter Neilley                              
      NELMSC: N   55.82        2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Jonathan K         41 NEM-NE               1:23.00    1:26.40   17  
 
Event 5  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:04.00        2007 Edmund Gendreau                            
      NELMSC: N   59.58        2008 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Darwin W           45 GBM-NE               1:10.00    1:09.18   17  
  2 Roth, Douglas M           48 MESC-NE              1:41.21    1:39.32   15  
 
Event 5  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 1:00.32        2005 Greg Shaw                                  
      NELMSC: N 1:00.27        2008 Fritz Homans                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              50 GBM-NE               1:08.00    1:07.09   17  
 -- Carroll, Kevin M          52 NEM-NE               1:26.35         NS  
 
Event 5  Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: N 1:19.65        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis R         66 NEM-NE               1:30.00    1:22.68   17  
 
Event 6  Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 32.86        1999 S Stringfellow                               
      NELMSC: N 31.89        2007 Jessica Brown                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marchionni, Kristin       23 GBM-NE                 35.90      35.75   17  
 
Event 6  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 33.44        2007 Deanne Moosman                               
      NELMSC: N 31.64        2004 Jenny Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caines, Laurie            29 NEM-NE                 44.98      53.04   17  
 
Event 6  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 33.57        2008 Whitney Zeiger                               
      NELMSC: N 33.57        2008 Whitney Zeiger                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flaherty, Nancy           49 NEM-NE                 48.00      46.57   17  
 
Event 6  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 42.54        2007 Eileen Craffey                               
      NELMSC: N 37.85        2006 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feldmann, Joel T          58 NEM-NE                 40.00      39.12M  17  
 
Event 6  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 46.02        2006 Susan Livingston                             
      NELMSC: N 40.81        1991 Clara Walker                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Layman, karol             65 GBM-NE               1:15.00    1:04.99   17  
 
Event 6  Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 48.91        2004 Ronnie Kamphausen                            
      NELMSC: N 46.76        2000 Clara Walker                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan W       71 NEM-NE                 53.00      47.92M  17  
 
Event 6  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 27.96        2002 Benjamin Lo-Pinto                            
      NELMSC: N 26.97        2002 Benjamin Lo-Pinto                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           26 MESC-NE                34.98      33.62   17  
 
Event 6  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 33.29        2002 Michael Hirst                                
      NELMSC: N 26.11        2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Layman, Craig             41 GBM-NE                 39.00      40.42   17  
 
Event 6  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 32.45        1999 Daniel Rogacki                               
      NELMSC: N 30.45        2005 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Kyle              50 GBM-NE                 50.00      52.21   17  
 
Event 6  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 36.25        1999 Bill Rupert                                  
      NELMSC: N 30.42        2008 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, John M             55 NEM-NE                 32.50      33.89M  17  
 
Event 6  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 37.32        2008 Bill Rupert                                  
      NELMSC: N 36.40        2008 Bill Rupert                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David J             66 MESC-NE                38.00      38.49   17  
 
Event 6  Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:02.90        2006 Tom Wilson                                 
      NELMSC: N   46.59        2008 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         77 GBM-NE               1:04.00    1:14.82   17  
 
Event 7  Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 3:01.45        2005 Amy Zvonar                                 
      NELMSC: N 2:42.47        2008 Blair Negron                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pigula, Claire J          23 NEM-NE               3:00.50    3:04.89   17  
 
Event 7  Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 3:17.44        2007 Sheryl Scott                               
      NELMSC: N 3:08.34        2008 Pamela Ryan                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           45 MESC-NE              3:20.00    3:18.99   17  
 
Event 7  Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 3:49.23        1999 Aagje Caron                                
      NELMSC: N 3:15.58        2007 Barbara Hummel                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sharlin, Judith           56 NEM-NE               3:53.00    3:50.01   17  
 
Event 7  Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 3:16.92        1999 Marcus Keyser                              
      NELMSC: N 2:21.42        2003 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               30 MESC-NE              2:45.99    2:46.19M  17  
  2 De Hart, Pieter A         31 NEM-NE               3:10.31    2:56.99M  15  
 
Event 7  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 2:45.68        1999 Donald Jensen                              
      NELMSC: N 2:24.65        2006 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Leary, Shawn B          39 NEM-NE               2:54.75    3:04.05   17  
 -- Chouinard, William J      39 NEM-NE               2:15.00         NS  
 
Event 7  Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 2:38.88        2002 Edmund Gendreau                            
      NELMSC: N 2:32.82        2002 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millett, Jon D            44 MESC-NE              2:45.00    2:41.81   17  
 
Event 7  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 2:39.24        2008 Edmund Gendreau                            
      NELMSC: N 2:35.04        2007 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Kevin S         49 NEM-NE               2:54.00    2:59.95   17  
 
Event 8  Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 30.78        1999 S Stringfellow                               
      NELMSC: N 29.70        2008 Elizabeth Mancuso                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marchionni, Kristin       23 GBM-NE                 37.00      34.85   17  
 
Event 8  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 31.96        2000 Kim Wesson                                   
      NELMSC: N 30.70        2003 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Layman, Katie L           32 GBM-NE                 35.00      35.67   17  
 
Event 8  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 32.28        1999 Paula Pollard                                
      NELMSC: N 31.81        1992 Barbara Crowder                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Healy, Heather            38 NEM-NE                 42.00      44.03   17  
 
Event 8  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 35.98        1998 Tracy Grilli                                 
      NELMSC: N 31.31        2000 Jennifer Luker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Telford, Amanda J         40 GBM-NE                 40.00      38.90   17  
 
Event 8  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 33.54        2002 Jennifer Luker                               
      NELMSC: N 31.19        2001 Jennifer Luker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Patricia K      48 NEM-NE                 37.00      34.96   17  
 
Event 8  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 41.01        2002 Kathy Slifer                                 
      NELMSC: N 33.90        2006 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johns, Margaret S         55 NEM-NE               1:10.00      59.49   17  
 
Event 8  Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 50.84        2002 Aagje Caron                                  
      NELMSC: N 41.07        2005 Kathy Slifer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        61 MESC-NE                52.00      56.83   17  
 
Event 8  Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 50.09        2006 Susan Livingston                             
      NELMSC: N 46.97        2003 Susan Livingston                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Barbara            65 NEM-NE                 55.00      56.13   17  
 
Event 8  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 28.95        2006 Ryan Drasher                                 
      NELMSC: N 26.22        2008 Sean Hannan                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Joshua             19 GBM-NE                 27.00      29.82   17  
 -- Jacob, Carlo C            24 NEM-NE                 29.50         NS  
 
Event 8  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 27.59        2008 Darren Johnson                               
      NELMSC: N 25.01        2002 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Darren           28 GBM-NE                 29.00      28.28   17  
  2 Caines, Eric              29 NEM-NE                 30.49      29.23   15  
  3 Gray, Zachary A           26 MESC-NE                   NT      30.09   14  
 
Event 8  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 25.60        2004 Michael Ross                                 
      NELMSC: N 25.29        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denneen, Matt G           38 GBM-NE                 30.00      29.88   17  
 
Event 8  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 28.48        2005 Edmund Gendreau                              
      NELMSC: N 24.91        2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zola, Brett G             42 GBM-NE                 31.50      31.17   17  
  2 Moore, Jonathan K         41 NEM-NE                 34.05      35.97   14.5
  2 Layman, Craig             41 GBM-NE                 35.00      35.97   14.5
 
Event 8  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 28.19        2007 Michael Schmidt                              
      NELMSC: N 26.64        2009 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinney, Maury S         49 MESC-NE                30.00      29.66   17  
  2 White, Darwin W           45 GBM-NE                 31.00      31.07   15  
  3 Sullivan, Kevin S         49 NEM-NE                 34.00      32.60   14  
  4 Roth, Douglas M           48 MESC-NE                40.21      39.26   13  
 
Event 8  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 27.39        2005 Greg Shaw                                    
      NELMSC: N 26.78        2008 Fritz Homans                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              50 GBM-NE                 30.00      29.70   17  
 -- Carroll, Kevin M          52 NEM-NE                 34.62         NS  
 
Event 8  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 34.79        2006 Laszlo Eger                                  
      NELMSC: N 30.88        2006 Bruce Mohl                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            64 NEM-NE                 35.00      35.38   17  
 
Event 8  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 41.52        2005 Larry Dunham                                 
      NELMSC: N 34.84        2008 Louis Kronfeld                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis R         66 NEM-NE                 40.00      35.94M  17  
  2 Rupert, Bill              66 MESC-NE                40.00      44.33   15  
  3 Layman, Garry             66 GBM-NE               1:05.00      53.95   14  
 
Event 8  Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 50.76        2008 Walter Lincoln                               
      NELMSC: N 47.08        2008 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         77 GBM-NE                 58.00    1:07.38   17  
 
Event 9  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:07.83        1999 Caitlin Thomas                             
      NELMSC: N   59.50        2001 Emily Wang                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marchionni, Kristin       23 GBM-NE               1:09.50    1:09.47   17  
  2 Kearns, Katie             22 GBM-NE               1:20.00    1:18.93   15  
 
Event 9  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:07.04        2001 Tara Mack                                  
      NELMSC: N   59.75        2001 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyce, Jennifer M         27 NEM-NE               1:05.00    1:12.96   17  
  2 Caines, Laurie            29 NEM-NE               1:21.98    1:25.45   15  
 
Event 9  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:04.44        2008 Ali Maglieri                               
      NELMSC: N 1:02.60        2008 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Convey, Bridget E         38 MESC-NE              1:12.57    1:10.63   17  
  2 Healy, Heather            38 NEM-NE               1:12.00    1:22.68   15  
 
Event 9  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:11.40        2005 Beth Fries                                 
      NELMSC: N 1:02.56        1997 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Karin E           48 NEM-NE               1:10.60    1:09.82M  17  
  2 Flaherty, Nancy           49 NEM-NE               1:28.40    1:27.26   15  
 
Event 9  Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: N 1:20.77        1996 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Layman, karol             65 GBM-NE               2:15.00    2:10.04   17  
 
Event 9  Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:28.78        2004 Ronnie Kamphausen                          
      NELMSC: N 1:29.09        1998 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan W       71 NEM-NE               1:37.00    1:35.04   17  
 
Event 9  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 59.44        2007 Scott Osgood                                 
      NELMSC: N 52.55        2002 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Christopher A    27 NEM-NE                 55.00      55.68M  17  
  2 Morenus, Jesse J          27 NEM-NE                 56.60      56.89M  15  
 
Event 9  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 58.23        1998 Rob Berry                                    
      NELMSC: N 53.80        2006 Brian Fehlau                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ricard, Rob D             33 GBM-NE               1:13.00    1:13.96   17  
 
Event 9  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 52.59        2005 Michael Ross                                 
      NELMSC: N 51.31        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denneen, Matt G           38 GBM-NE               1:00.00    1:02.00   17  
  2 Bonesho, Timothy K        38 GBM-NE               1:30.00    1:10.43   15  
 
Event 9  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:01.41        2004 Timothy Sullivan                           
      NELMSC: N   50.43        2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zola, Brett G             42 GBM-NE               1:02.50    1:04.02   17  
  2 Moore, Jonathan K         41 NEM-NE               1:11.00    1:16.06   15  
 
Event 9  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 56.29        2008 Michael Schmidt                              
      NELMSC: N 54.13        2007 Hodding Carter                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        47 GBM-NE               1:01.50      59.81   17  
 
Event 9  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 58.48        2005 Greg Shaw                                    
      NELMSC: N 55.67        2008 Fritz Homans                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Kyle              50 GBM-NE               1:30.00    1:17.46   17  
 -- Syphers, Dale A           53 MESC-NE              1:03.00         NS  
 
Event 9  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 58.46        2007 Greg Shaw                                    
      NELMSC: N 58.46        2007 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podolske, Jim             55 NEM-NE               1:25.00    1:23.70   17  
 
Event 9  Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 1:50.18        1998 Robert Wright                              
      NELMSC: N 1:24.15        2008 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         77 GBM-NE               1:42.00    1:53.28   17  
 
Event 10  Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 2:38.68        2005 Jennifer Priester                          
      NELMSC: N 2:25.81        2001 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- McGrail, Crystie          25 GBM-NE               2:50.00         DQ  
 
Event 10  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 2:41.29        1999 Patty Hodge                                
      NELMSC: N 2:32.09        2007 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           32 NEM-NE               2:55.00    2:48.82   17  
 
Event 10  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 2:39.14        2008 Whitney Zeiger                             
      NELMSC: N 2:39.14        2008 Whitney Zeiger                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           45 MESC-NE              2:55.00    2:52.08   17  
 
Event 10  Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 4:10.51        2004 Kristi Panayotoff                          
      NELMSC: N 3:13.73        2007 Linda Carstens                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johns, Margaret S         55 NEM-NE               4:00.00    3:58.82M  17  
 
Event 10  Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 3:42.83        2000 Susan Livingston                           
      NELMSC: N 3:14.28        1990 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        61 MESC-NE              4:02.98    4:18.17   17  
 
Event 10  Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: N 3:18.77        1991 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Barbara            65 NEM-NE               4:05.00    4:03.88   17  
 
Event 10  Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 3:13.46        2006 Rob Ricard                                 
      NELMSC: N 2:13.88        2005 Stephan Joe                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Hart, Pieter A         31 NEM-NE               2:35.23    2:25.42M  17  
 -- Nguyen, Son               30 MESC-NE              2:39.99         NS  
 
Event 10  Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 2:20.94        2006 Jon Wilkinson                              
      NELMSC: N 2:07.21        2001 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- O'Leary, Shawn B          39 NEM-NE               2:38.28         NS  
 
Event 10  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
        MEET: M 2:20.35        2003 Greg Shaw                                  
      NELMSC: N 2:20.35        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              50 GBM-NE               2:35.00    2:35.05   17  
 -- Carroll, Kevin M          52 NEM-NE               3:09.71         NS  
 
Event 11  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:14.92        2007 Deanne Moosman                             
      NELMSC: N 1:06.57        2000 Kari Andersson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Boyce, Jennifer M         27 NEM-NE               1:20.00         NS  
 
Event 11  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:10.84        2008 Whitney Zeiger                             
      NELMSC: N 1:10.84        2008 Whitney Zeiger                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Patricia K      48 NEM-NE               1:18.00    1:18.29   17  
 
Event 11  Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:43.91        2008 Susan Livingston                           
      NELMSC: N 1:40.57        2000 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan W       71 NEM-NE               1:52.00    1:44.59   17  
 
Event 11  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 59.38        2002 Benjamin Lo-Pinto                            
      NELMSC: N 57.81        2001 Benjamin Lo-Pinto                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Christopher A    27 NEM-NE               1:04.00    1:06.66   17  
 
Event 11  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:04.23        2002 James Smith                                
      NELMSC: N 1:01.20        1997 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Fair, David J             33 NEM-NE               1:13.00         NS  
 
Event 11  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:07.91        2007 Edmund Gendreau                            
      NELMSC: N 1:02.03        2008 Fritz Bedford                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinney, Maury S         49 MESC-NE              1:10.00    1:10.56   17  
  2 Sullivan, Kevin S         49 NEM-NE               1:17.00    1:13.04   15  
  3 Roth, Douglas M           48 MESC-NE              1:44.77    1:29.92   14  
 
Event 11  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:17.42        1999 Eric Jensen                                
      NELMSC: N 1:10.04        2002 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, John M             55 NEM-NE               1:10.00    1:14.28M  17  
 
Event 11  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:20.07        2004 Bill Rupert                                
      NELMSC: N 1:16.50        2003 Bill Rupert                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            64 NEM-NE               1:25.00    1:25.61   17  
 
Event 11  Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        MEET: M 1:22.63        2008 Bill Rupert                                
      NELMSC: N 1:19.31        2009 Don McIntosh                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David J             66 MESC-NE              1:22.00    1:19.18N  17  
 
Event 12  Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:26.28        2001 Kerin Elisens                              
      NELMSC: N 1:15.56        2008 Blair Negron                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pigula, Claire J          23 NEM-NE               1:26.23    1:24.43M  17  
 
Event 12  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:28.68        2001 Cindy Curtis                               
      NELMSC: N 1:19.81        2002 S Morawski                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           32 NEM-NE               1:28.00    1:26.21M  17  
 
Event 12  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:31.92        2008 Sheryl Scott                               
      NELMSC: N 1:22.32        2003 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flaherty, Nancy           49 NEM-NE               1:55.00    1:50.97   17  
 
Event 12  Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:41.45        2000 Kathy Slifer                               
      NELMSC: N 1:27.94        2007 Barbara Hummel                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sharlin, Judith           56 NEM-NE               1:44.00    1:45.56   17  
  2 Johns, Margaret S         55 NEM-NE               2:00.00    1:50.84   15  
 
Event 12  Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:51.40        2001 Aagje Caron                                
      NELMSC: N 1:39.59        2005 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        61 MESC-NE              1:52.00    2:10.87   17  
 
Event 12  Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:19.09        2002 Eric Chang                                 
      NELMSC: N 1:11.10        2001 Csongor Nemeth                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Jacob, Carlo C            24 NEM-NE               1:17.07         NS  
 
Event 12  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:09.54        1998 Jonathan Banville                          
      NELMSC: N 1:04.67        2006 Audy Oktavian                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zachary A           26 MESC-NE              1:20.00    1:20.97   17  
  2 Caines, Eric              29 NEM-NE               1:27.99    1:27.36   15  
 
Event 12  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:21.37        2001 Matty Craig                                
      NELMSC: N 1:05.92        2000 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               30 MESC-NE              1:15.99    1:13.78M  17  
  2 De Hart, Pieter A         31 NEM-NE               1:22.12    1:17.79M  15  
 
Event 12  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:14.53        1999 Donald Jensen                              
      NELMSC: N 1:06.50        2006 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Chouinard, William J      39 NEM-NE               1:05.00         NS  
 
Event 12  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:15.78        2000 Paul Griffin                               
      NELMSC: N 1:09.10        2004 Brian Casey                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millett, Jon D            44 MESC-NE              1:15.00    1:13.42M  17  
 
Event 12  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:33.72        1998 Mingjie Song                               
      NELMSC: N 1:15.49        1997 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Kyle              50 GBM-NE               2:00.00    1:42.78   17  
 
Event 12  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:30.54        2001 Fred Pierce                                
      NELMSC: N 1:14.53        2002 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Podolske, Jim             55 NEM-NE               1:40.00    1:39.45   17  
 
Event 12  Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        MEET: M 1:49.07        2001 Hans Wendel                                
      NELMSC: N 1:21.32        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Kronfeld, Louis R         66 NEM-NE               1:25.00         NS  
 
Event 13  Women 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 3:19.43        1998 Kendra Garrow                              
      NELMSC: N 2:27.22        2008 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Marchionni, Kristin       23 GBM-NE                    NT         NS  
 
Event 13  Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 2:55.18        2005 Carol Prescott                             
      NELMSC: N 2:43.76        2009 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Convey, Bridget E         38 MESC-NE              3:42.09    3:30.85   17  
 
Event 13  Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 2:46.70        2008 Patricia Sullivan                          
      NELMSC: N 2:43.19        2008 Patricia Sullivan                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Sullivan, Patricia K      48 NEM-NE               2:49.00         DQ  
 
Event 13  Women 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: N 4:24.14        2008 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Susan W       71 NEM-NE               4:27.00    4:19.22N  17  
 
Event 13  Men 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: N 2:30.86        2001 Jason Faulconer                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Joshua             19 GBM-NE               2:14.00    2:52.05   17  
 
Event 13  Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 3:20.83        2005 Jack Ceckler                               
      NELMSC: N 2:13.29        2008 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael J        47 MESC-NE              2:16.00    2:18.97M  17  
 
Event 13  Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        MEET: M 2:21.69        2003 Greg Shaw                                  
      NELMSC: N 2:20.26        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Syphers, Dale A           53 MESC-NE              3:10.00         NS  
 -- Carroll, Kevin M          52 NEM-NE               3:20.55         NS  
 
Event 14  Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 28.32        1999 S Stringfellow                               
      NELMSC: N 27.92        2008 Elizabeth Mancuso                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marchionni, Kristin       23 GBM-NE                 33.50      31.25   17  
  2 Kearns, Katie             22 GBM-NE                 35.00      35.53   15  
 
Event 14  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 28.35        2006 Jennifer Priester                            
      NELMSC: N 27.22        2006 Jennifer Priester                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyce, Jennifer M         27 NEM-NE                 32.00      31.62   17  
  2 Caines, Laurie            29 NEM-NE                 38.49      37.12   15  
 
Event 14  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 30.33        2000 Kim Wesson                                   
      NELMSC: N 28.34        2003 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny E           32 NEM-NE                 32.00      31.15   17  
  2 Layman, Katie L           32 GBM-NE                 30.00      31.75   15  
 
Event 14  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 29.37        2008 Ali Maglieri                                 
      NELMSC: N 28.10        1990 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Healy, Heather            38 NEM-NE                 38.00      35.60   17  
 
Event 14  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 30.69        2000 Constance Hallett                            
      NELMSC: N 29.23        2008 Roma Hunter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Telford, Amanda J         40 GBM-NE                 36.00      35.14   17  
 
Event 14  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 32.10        2002 Tracy Grilli                                 
      NELMSC: N 28.06        2000 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Karin E           48 NEM-NE                 31.70      32.06M  17  
  2 Flaherty, Nancy           49 NEM-NE                 38.74      39.48   15  
 
Event 14  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 36.57        2000 Kathy Slifer                                 
      NELMSC: N 29.41        2008 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feldmann, Joel T          58 NEM-NE                 38.00      32.05M  17  
 
Event 14  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: N 35.76        1991 Clara Walker                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Barbara            65 NEM-NE                 55.00      47.28   17  
  2 Layman, karol             65 GBM-NE               1:05.00      54.21   15  
 
Event 14  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 25.14        2002 Benjamin Lo-Pinto                            
      NELMSC: N 23.87        2003 Brian Fehlau                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morenus, Jesse J          27 NEM-NE                 25.70      26.28   17  
 
Event 14  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 25.68        2008 Pieter De Hart                               
      NELMSC: N 23.87        1997 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Fair, David J             33 NEM-NE                 32.00         NS  
 
Event 14  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 23.86        2004 Michael Ross                                 
      NELMSC: N 23.44        2004 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Leary, Shawn B          39 NEM-NE                 26.64      26.86   17  
  2 Denneen, Matt G           38 GBM-NE                 27.00      28.10   15  
  3 Bonesho, Timothy K        38 GBM-NE                 40.00      31.31   14  
 
Event 14  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 25.96        2004 Michael Schmidt                              
      NELMSC: N 23.47        2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zola, Brett G             42 GBM-NE                 27.80      27.55   17  
  2 Layman, Craig             41 GBM-NE                 31.00      31.42   15  
 
Event 14  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 26.53        2008 Edmund Gendreau                              
      NELMSC: N 24.50        2007 Hodding Carter                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund J        47 GBM-NE                 28.50      27.19   17  
  2 White, Darwin W           45 GBM-NE                 28.00      28.36   15  
  3 Roth, Douglas M           48 MESC-NE                31.99      31.80   14  
 
Event 14  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 26.03        2002 Greg Shaw                                    
      NELMSC: N 25.72        1997 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy S              50 GBM-NE                 28.00      27.69   17  
 
Event 14  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 30.98        2001 George Coupe                                 
      NELMSC: N 27.99        2003 Don McIntosh                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            64 NEM-NE                 31.00      33.08   17  
 
Event 14  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 33.68        1999 Arnie Green                                  
      NELMSC: N 31.18        2008 David Vail                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              66 MESC-NE                33.00      34.07   17  
  2 Layman, Garry             66 GBM-NE                 38.00      40.18   15  
 -- Vail, David J             66 MESC-NE                32.00         NS  
 
Event 14  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        MEET: M 34.27        2008 Walter Lincoln                               
      NELMSC: N 34.27        2008 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard P         77 GBM-NE                 44.00      48.69   17  
 
Event 15  Women 100-119 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
      NELMSC: N 9:56.07        2000 NEM                                        
                         K Steenbergen, B Greineder, C Rhee, P Pollard     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT   11:24.16   34  
     1) McGrail, Crystie W25            2) Layman, Katie L W32            
     3) Marchionni, Kristin W23         4) Kearns, Katie W22              
 
Event 16  Men 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
      NELMSC: N 8:22.87        2003 NEM                                        
                         J Eaddy, S Joe, S Cromarty, T Knapp               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT   10:05.47   34  
     1) Ricard, Rob D M33               2) Murray, Kyle M50               
     3) Gendreau, Edmund J M47          4) Blake, Joshua M19              
 
Event 16  Men 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
      NELMSC: N 8:18.71        2000 NEM                                        
                         K Stapleton, F Schlicher, B Casey, S Cromarty     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 GBM-NE  'A'                                            NT    9:39.74   34  
     1) Denneen, Matt G M38             2) Zola, Brett G M42              
     3) White, Darwin W M45             4) Davis, Guy S M50               
 
Event 16  Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
      NELMSC: N 8:58.54        2002 NEM                                        
                         R Seltzer, T Mack, D Rogacki, G Shaw              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MESC-NE  'A'                                           NT   10:05.72   34  
     1) McKinney, Maury S M49           2) Rupert, Bill M66               
     3) Roth, Douglas M M48             4) Millett, Jon D M44             
 
Event 17  Mixed 100-119 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
      NELMSC: N 8:29.16        2006 NEM                                        
                         A Ferguson, D Miller, A Yttre, R Cardoso          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NEM-NE  'A'                                            NT    9:55.74   34  
     1) Caines, Eric M29                2) Boyce, Jennifer M W27          
     3) Harvey, Jenny E W32             4) De Hart, Pieter A M31          
 
Event 17  Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
      NELMSC: N 9:13.07        2000 NEM                                        
                         J Bailey, E Gendreau, K Wesson, C Prescott        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MESC-NE  'A'                                           NT    9:25.01   34  
     1) Kupan, Cheryl A W45             2) Gray, Zachary A M26            
     3) Convey, Bridget E W38           4) Schmidt, Michael J M47