Licensed to New England Masters - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/3/2010 10:38 AM
               Jenny Thompson-Great Bay Masters Meet - 8/22/2010               
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lazzaro, Jenny            34 NEM-NE               3:52.08    3:50.15  
 
Event 1  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Karin             49 NEM-NE               2:38.46    2:41.24  
 
Event 1  Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dokus, Rosemarie          62 Great Bay-NE         4:20.00    6:13.82  
 
Event 1  Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        76 MESC-NE              3:30.00    3:36.20  
 
Event 1  Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Scott             23 NEM-NE               2:37.91    2:16.73  
  2 Kwan, Matthew             22 Unattached-NE        2:10.00    2:18.05  
 
Event 1  Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zach                27 MESC-NE              2:25.01    2:25.05  
  2 Moynihan, Brian           28 NEM-NE               2:45.00    2:39.93  
 
Event 1  Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Searles, David            33 NEM-NE               2:19.00    2:22.96  
  2 Gately, Thomas J          30 Unattached-NE        2:30.14    2:23.66  
  3 Nguyen, Son               30 MESC-NE              3:00.00    2:42.59  
 
Event 1  Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Josh                37 NEM-NE               2:20.00    2:23.25  
 
Event 1  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malloy, Peter             49 NEM-NE               2:45.00    2:42.57  
  2 Gingrich, David           47 NEM-NE               2:30.00    2:55.49  
  3 Slezak, Jan               48 Great Bay-NE         2:59.00    2:55.57  
 
Event 1  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Kyle              51 Great Bay-NE         2:52.00    2:50.12  
 
Event 1  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Song, Mingjie             63 NEM-NE               3:15.01    3:07.60  
 
Event 1  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, Barry J          66 NEM-NE               3:45.00    3:45.68  
 
Event 1  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry             72 NEM-NE               3:11.00    3:11.17  
 
Event 1  Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           78 Great Bay-NE         4:03.00    4:07.82  
 
Event 2  Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Fieseher, Robin           24 Great Bay-NE         1:35.00    1:34.34  
  3 Evans, Amanda             24 WSSC-NE              1:34.91    1:41.33  
 
Event 2  Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malloy, Julia             49 Great Bay-NE         1:40.00    1:39.78  
  2 Debrusk, Mary JO          49 NEM-NE               1:42.00    1:42.75  
 
Event 2  Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               54 NEM-NE               1:40.00    1:41.95  
 
Event 2  Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Dokus, Rosemarie          62 Great Bay-NE         2:00.00         DQ  
 
Event 2  Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Umenhofer, Jon            28 NEM-NE               1:45.00    1:43.47  
 
Event 2  Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schroeck, Christopher     34 NEM-NE               1:25.00    1:27.63  
 
Event 2  Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Leary, Shawn            40 MESC-NE              1:19.80    1:21.09  
 
Event 2  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kostousov, Andre          47 NEM-NE               1:33.00    1:29.49  
  2 Barrus, Steve             46 NEM-NE               1:34.00    1:34.71  
  3 Duffy, John               49 NEM-NE               1:29.69    1:37.29  
 
Event 2  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nielsen, Joseph A         55 Unattached-NE        1:40.43    1:34.15  
  2 Keil, Mark                57 NEM-NE               1:39.21    1:42.50  
 
Event 2  Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Regan, Maruice            61 NEM-NE               1:52.00    1:50.29  
 
Event 2  Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendel, Hans              74 MESC-NE              2:02.00    2:06.92  
  2 Giustra, Peter            71 MESC-NE              2:10.00    2:13.26  
 
Event 3  Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Patricia        57 Great Bay-NE         4:00.00    3:56.36  
 
Event 3  Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dokus, Rosemarie          62 Great Bay-NE         5:00.00    4:22.21  
 
Event 3  Women 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        76 MESC-NE              4:30.00    4:26.20  
 
Event 3  Women 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            81 NEM-NE               5:52.00    5:56.60  
 
Event 3  Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Stanley           63 MESC-NE              3:35.00    3:53.70  
 
Event 3  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              67 MESC-NE              3:07.00    3:23.29  
 
Event 4  Women 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Amanda             24 WSSC-NE              1:23.76    1:34.94  
 
Event 4  Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Eric          24 NEM-NE               1:04.50    1:02.69  
  2 Kwan, Matthew             22 Unattached-NE        1:15.00    1:10.91  
 
Event 4  Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          48 MESC-NE              1:03.50    1:04.66  
 
Event 4  Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg                58 NEM-NE               1:06.80    1:06.78  
 
Event 4  Men 75-79 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Itamar, Kutai             77 NEM-NE               1:49.00    2:04.74  
 
Event 5  Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lazzaro, Jenny            34 NEM-NE               4:38.05    4:37.67  
 
Event 5  Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yepes, William            36 NEM-NE               3:20.00    3:27.45  
 
Event 5  Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendel, Hans              74 MESC-NE              4:25.00    4:39.59  
 
Event 6  Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Fieseher, Robin           24 Great Bay-NE         1:10.00    1:12.93  
  3 Evans, Amanda             24 WSSC-NE              1:14.54    1:18.59  
 
Event 6  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Karin             49 NEM-NE               1:10.40    1:11.87  
  2 Debrusk, Mary JO          49 NEM-NE               1:22.00    1:27.59  
 
Event 6  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               54 NEM-NE               1:25.00    1:22.33  
 
Event 6  Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              68 Great Bay-NE         2:15.00    1:43.43  
 
Event 6  Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        76 MESC-NE              1:40.00    1:40.46  
 
Event 6  Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Scott             23 NEM-NE               1:06.54    1:01.26  
  2 Kwan, Matthew             22 Unattached-NE        1:05.00    1:03.11  
 
Event 6  Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zach                27 MESC-NE              1:01.99    1:03.28  
  2 Moynihan, Brian           28 NEM-NE               1:20.00    1:11.59  
  3 Umenhofer, Jon            28 NEM-NE               1:25.00    1:26.05  
 
Event 6  Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gately, Thomas J          30 Unattached-NE        1:12.13    1:03.16  
  2 Nguyen, Son               30 MESC-NE              1:15.00    1:08.89  
  3 Schroeck, Christopher     34 NEM-NE               1:10.00    1:09.04  
 
Event 6  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Puranananda, Chris        36 NEM-NE               1:05.00    1:05.29  
 
Event 6  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrus, Steve             46 NEM-NE               1:09.00    1:08.71  
  2 Gingrich, David           47 NEM-NE               1:12.00    1:17.49  
  3 Duffy, John               49 NEM-NE               1:19.30    1:17.66  
  4 Pierce, Andrew            49 NEM-NE               1:18.00    1:26.83  
 
Event 6  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Peter              50 NEM-NE               1:05.00    1:06.00  
  2 Syphers, Dale             53 MESC-NE              1:08.00    1:09.20  
  3 Murray, Kyle              51 Great Bay-NE         1:20.00    1:17.31  
 
Event 6  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horvitz, Paul             60 NEM-NE               1:07.00    1:07.62  
  2 Song, Mingjie             63 NEM-NE               1:27.01    1:25.69  
  3 Hansen, Stanley           63 MESC-NE              1:45.00    1:52.73  
 
Event 6  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             69 NEM-NE               1:20.00    1:19.42  
  2 Mahoney, Barry J          66 NEM-NE               1:43.00    1:47.43  
 
Event 6  Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           78 Great Bay-NE         1:50.00    1:47.75  
 
Event 7  Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yepes, William            36 NEM-NE               3:11.00    3:41.63  
 
Event 7  Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Regan, Maruice            61 NEM-NE               4:34.00    4:45.45  
 
Event 7  Men 75-79 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Itamar, Kutai             77 NEM-NE               4:35.00    4:46.46  
 
Event 8  Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGrail, Crystie          25 Great Bay-NE         1:30.00    1:24.22  
 
Event 8  Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkinson, Karen           35 NEM-NE               2:00.00    1:37.90  
 
Event 8  Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Eric          24 NEM-NE               1:04.00    1:05.12  
  2 Kwan, Matthew             22 Unattached-NE        1:15.00    1:14.31  
 
Event 8  Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Searles, David            33 NEM-NE               1:12.00    1:13.83  
 
Event 8  Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierce, Andrew            49 NEM-NE               1:32.00    1:48.33  
 
Event 8  Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              67 MESC-NE              1:25.00    1:31.18  
  2 Mahoney, Barry J          66 NEM-NE               2:30.00    2:30.43  
 
Event 9  Women 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Amanda             24 WSSC-NE              3:06.28    3:14.17  
 
Event 9  Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malloy, Julia             49 Great Bay-NE         3:15.00    3:25.40  
  2 Debrusk, Mary JO          49 NEM-NE               3:28.00    3:29.92  
 
Event 9  Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Patricia        57 Great Bay-NE         4:05.00    4:02.40  
 
Event 9  Men 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Scott             23 NEM-NE               2:48.16    2:45.74  
  2 Giustra Jr., Frank X      20 MESC-NE              3:59.00    5:22.41  
 
Event 9  Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moynihan, Brian           28 NEM-NE               3:10.00    3:07.97  
 
Event 9  Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malloy, Peter             49 NEM-NE               3:15.00    3:05.10  
  2 Kostousov, Andre          47 NEM-NE               3:18.00    3:12.85  
  3 Gingrich, David           47 NEM-NE               2:46.00    3:19.90  
 
Event 9  Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Syphers, Dale             53 MESC-NE              3:00.00    3:05.33  
 
Event 9  Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Stanley           63 MESC-NE              4:00.00    4:35.68  
 
Event 9  Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter            71 MESC-NE              3:59.00    4:27.38  
 
Event 10  Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fieseher, Robin           24 Great Bay-NE           45.00      32.41  
 
Event 10  Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lazzaro, Jenny            34 NEM-NE                 44.38      46.39  
 
Event 10  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Karin             49 NEM-NE                 31.37      32.01  
 
Event 10  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               54 NEM-NE                 38.00      36.83  
  2 Cole, Karen               52 NEM-NE                 50.00      38.19  
 
Event 10  Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              68 Great Bay-NE         1:00.00      45.79  
 
Event 10  Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        76 MESC-NE                44.00      46.80  
 
Event 10  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zach                27 MESC-NE                29.90      28.41  
  2 Johnson, Darren           28 Great Bay-NE           28.46      29.09  
  3 Moynihan, Brian           28 NEM-NE                 35.00      34.57  
 
Event 10  Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gately, Thomas J          30 Unattached-NE          30.07      28.31  
  2 Nguyen, Son               30 MESC-NE                35.00      31.43  
  3 Schroeck, Christopher     34 NEM-NE                 31.23      31.99  
 
Event 10  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Puranananda, Chris        36 NEM-NE                 30.00      29.07  
  2 Shea, Josh                37 NEM-NE                 28.00      29.38  
 
Event 10  Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Leary, Shawn            40 MESC-NE                26.80      27.24  
  2 Zola, Brett               42 Great Bay-NE           28.90      27.81  
 
Event 10  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          48 MESC-NE                26.50      27.10  
  2 White, Darwin             46 Great Bay-NE           29.50      29.50  
  3 Barrus, Steve             46 NEM-NE                 30.00      30.55  
  4 Duffy, John               49 NEM-NE                 33.55      33.20  
  5 Pierce, Andrew            49 NEM-NE                 35.00      36.42  
 
Event 10  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Peter              50 NEM-NE                 29.00      28.50  
  2 Davis, Guy                51 Great Bay-NE           29.00      29.39  
  3 Murray, Kyle              51 Great Bay-NE           38.00      34.62  
 
Event 10  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nielsen, Joseph A         55 Unattached-NE          31.21      31.02  
  2 Keil, Mark                57 NEM-NE                 34.32      35.90  
 
Event 10  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, John               64 Great Bay-NE           37.00      37.35  
 
Event 10  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry             72 NEM-NE                 35.00      36.20  
 
Event 10  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           78 Great Bay-NE           47.00      46.85  
 
Event 10  Men 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ouimette, Edward          86 Great Bay-NE              NT    1:33.42  
 
Event 11  Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGrail, Crystie          25 Great Bay-NE           40.00      38.42  
 
Event 11  Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              68 Great Bay-NE         1:10.00    1:02.30  
 
Event 11  Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Eric          24 NEM-NE                 29.50      30.55  
 
Event 11  Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Darren           28 Great Bay-NE           35.00      36.17  
 
Event 11  Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Searles, David            33 NEM-NE                 36.00      33.41  
  2 Nguyen, Son               30 MESC-NE                35.00      47.75  
 
Event 11  Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Darwin             46 Great Bay-NE           38.70      42.53  
  2 Pierce, Andrew            49 NEM-NE                    NT      48.71  
 
Event 11  Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                51 Great Bay-NE           35.00      37.36  
  2 Syphers, Dale             53 MESC-NE                37.00      38.72  
 
Event 11  Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Mark                57 NEM-NE                 39.41      43.19  
 
Event 11  Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter            71 MESC-NE                50.00      54.95  
 
Event 12  Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malloy, Julia             49 Great Bay-NE           40.00      40.30  
 
Event 12  Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              68 Great Bay-NE         1:05.00    1:00.25  
 
Event 12  Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Eric          24 NEM-NE                 29.50      28.39  
 
Event 12  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Darren           28 Great Bay-NE           29.22      32.44  
 
Event 12  Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gately, Thomas J          30 Unattached-NE          37.80      32.15  
 
Event 12  Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Josh                37 NEM-NE                 34.00      32.92  
  2 Yepes, William            36 NEM-NE                 32.47      33.62  
 
Event 12  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zola, Brett               42 Great Bay-NE           32.50      33.84  
 
Event 12  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Darwin             46 Great Bay-NE           33.50      33.38  
  2 Gingrich, David           47 NEM-NE                 33.00      34.92  
  3 Malloy, Peter             49 NEM-NE                 36.00      36.42  
 
Event 12  Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                51 Great Bay-NE           31.00      31.65  
 
Event 12  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg                58 NEM-NE                 28.80      29.15  
  2 Keil, Mark                57 NEM-NE                 37.38      41.69  
 
Event 12  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horvitz, Paul             60 NEM-NE                 33.00      32.50  
  2 Hansen, Stanley           63 MESC-NE                55.00    1:05.07  
 
Event 12  Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             69 NEM-NE                 42.00      40.04  
  2 Rupert, Bill              67 MESC-NE                37.50      55.50  
 
Event 12  Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry             72 NEM-NE                 39.00      44.16  
 
Event 12  Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           78 Great Bay-NE         1:08.00    1:10.49  
 
Event 13  Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGrail, Crystie          25 Great Bay-NE           50.00      45.63  
 
Event 13  Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lazzaro, Jenny            34 NEM-NE                 57.59      57.87  
 
Event 13  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malloy, Julia             49 Great Bay-NE           45.00      45.34  
  2 Debrusk, Mary JO          49 NEM-NE                 47.60      45.58  
 
Event 13  Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               54 NEM-NE                 48.00      46.46  
  2 Cole, Karen               52 NEM-NE               1:00.00      50.97  
 
Event 13  Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dokus, Rosemarie          62 Great Bay-NE         1:10.00    1:31.95  
 
Event 13  Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              68 Great Bay-NE         1:15.00    1:02.81  
 
Event 13  Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra Jr., Frank X      20 MESC-NE              1:05.00    1:12.93  
 
Event 13  Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zach                27 MESC-NE                38.91      42.14  
  2 Johnson, Darren           28 Great Bay-NE           40.00      42.23  
 
Event 13  Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gately, Thomas J          30 Unattached-NE          42.67      40.05  
 
Event 13  Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Leary, Shawn            40 MESC-NE                34.14      35.63  
  2 Zola, Brett               42 Great Bay-NE           42.80      43.38  
 
Event 13  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          48 MESC-NE                36.00      37.22  
  2 Duffy, John               49 NEM-NE                 45.50      43.08  
  3 Barrus, Steve             46 NEM-NE                 41.00      43.64  
  4 White, Darwin             46 Great Bay-NE           42.30      45.02  
 
Event 13  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                51 Great Bay-NE           37.50      39.05  
 
Event 13  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nielsen, Joseph A         55 Unattached-NE             NT      38.84  
  2 Keil, Mark                57 NEM-NE                 40.63      46.14  
 
Event 13  Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, John               64 Great Bay-NE           42.00      42.73  
  2 Regan, Maruice            61 NEM-NE               1:10.00      49.64  
 
Event 13  Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter            71 MESC-NE                59.00      53.57  
  2 Wendel, Hans              74 MESC-NE                53.00      53.72  
 
Event 15  Men 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New England Masters-NE  'A'                            NT    4:19.83  
     1) Moynihan, Brian M28             2) Wilson, Scott M23              
     3) Searles, David M33              4) O'Laughlin, Eric M24           
  2 Maine Swim Club-NE  'A'                           4:15.01    4:30.08  
     1) Schmidt, Michael M48            2) O'Leary, Shawn M40             
     3) Nguyen, Son M30                 4) Gray, Zach M27                 
  3 Great Bay Masters-NE  'A'                         8:00.00    5:31.25  
     1) Murray, Kyle M51                2) Arnold, Richard M78            
     3) White, Darwin M46               4) Davis, Guy M51                 
  4 Maine Swim Club-NE  'B'                                NT    7:17.27  
     1) Giustra, Peter M71              2) Wendel, Hans M74               
     3) Rupert, Bill M67                4) Giustra Jr., Frank X M20       
 
Event 16  Mixed 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                         8:00.00    4:50.10  
     1) McGrail, Crystie W25            2) Zola, Brett M42                
     3) Fieseher, Robin W24             4) Johnson, Darren M28            
  2 New England Masters-NE  'A'                       5:20.00    5:02.87  
     1) Duffy, John M49                 2) Umenhofer, Jon M28             
     3)                                 4) Stokes, Karin W49              
 
Event 18  Men 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Swim Club-NE  'A'                                NT    5:07.89  
     1) O'Leary, Shawn M40              2) Nguyen, Son M30                
     3) Schmidt, Michael M48            4) Gray, Zach M27                 
 
Event 20  Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        76 MESC-NE              7:30.00    7:39.23  
 
Event 20  Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               30 MESC-NE              7:00.00    6:24.69  
 
Event 20  Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Josh                37 NEM-NE               5:00.00    5:10.29  
 
Event 20  Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrus, Steve             46 NEM-NE               5:24.00    5:52.70  
 
Event 20  Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Kyle              51 Great Bay-NE         6:15.00    6:16.52  
 
Event 20  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Song, Mingjie             63 NEM-NE               6:50.01    6:44.71  
 
Event 20  Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, Barry J          66 NEM-NE               8:10.00    8:05.77  
 
Event 20  Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry             72 NEM-NE               6:40.00    6:54.12  
  2 Giustra, Peter            71 MESC-NE                   NT    7:52.34  
 
Event 21  Women 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Debrusk, Mary JO          49 NEM-NE               7:23.00    7:19.31  
 
Event 21  Men 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yepes, William            36 NEM-NE               6:35.22    7:06.03