Licensed to New England Masters - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 8/14/2011 12:24 PM
                Summer Meet at Jenny Thompson Pool - 7/24/2011                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Kim                39 Unattached           2:21.00    2:35.66  
    1:22.65 1:13.01                                                
  2 Ewen, Chrystena           37 NEM-NE               2:51.05    2:52.42  
    1:22.65 1:29.77                                                
 
Event 1  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zorn, Jennifer L          45 GBM-NE               3:15.00    3:02.65  
    1:45.44 1:50.37                                                
  2 Slezak, Jana              46 GBM-NE               3:15.00    3:11.87  
    1:44.36 1:51.10   17.55                                        
 
Event 1  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Mary Jo           50 NEM-NE               2:35.00    2:40.70  
    1:15.32 1:25.38                                                
  2 Bledsoe, Joyce            52 NEM-NE               3:17.40    3:25.12  
    1:49.20 1:35.92                                                
 
Event 1  Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fredette, Ann             66 GBM-NE               3:54.00    3:40.07  
 
Event 1  Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        77 MESC-NE              3:40.00    3:37.05  
 
Event 1  Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheren, Steve            25 GBM-NE               2:00.00    2:08.10  
    1:18.48   49.62                                                
 
Event 1  Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whittaker, Ben            31 NEM-NE               2:10.00    2:09.91  
    1:17.35   52.56                                                
  2 Nguyen, Son               32 MESC-NE              2:59.99    2:38.17  
    1:15.32 1:22.85                                                
 
Event 1  Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas             37 NEM-NE               2:10.50    2:09.37  
    1:17.61   51.76                                                
 
Event 1  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gingrich, David           48 NEM-NE               2:50.00    2:46.08  
    1:17.61 1:28.47                                                
 
Event 1  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Douglas             50 MESC-NE              2:39.11    2:39.77  
    1:17.35 1:22.42                                                
 
Event 1  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 David, Bright             58 NEM-NE               2:38.00    2:37.05  
    1:18.48 1:18.57                                                
 
Event 1  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newkirk, Tom              63 GBM-NE               3:05.00    2:56.65  
    1:50.77 1:51.18                                                
 
Event 1  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Derector, Richard         65 MESC-NE              3:45.00    3:35.38  
  2 Read, Philip              69 GBM-NE               3:48.00    3:36.05  
  3 Mahoney, J Barry          67 MAMA-NE              3:45.00    3:42.06  
 
Event 2  Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connors, Kasia            27 GBM-NE               1:48.71    1:55.01  
 
Event 2  Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kolmychevskaya, Tatyana   30 GBM-NE               1:51.69    1:42.09  
 
Event 2  Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupp Hodge, Patty         46 GBM-NE               1:45.00    1:38.19  
  2 Scott, Sheryl             49 NEM-NE               1:40.00    1:38.50  
 
Event 2  Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeBrusk, Mary Jo          50 NEM-NE               1:39.00    1:39.06  
  2 Malloy, Julia             51 GBM-NE               1:35.00    1:41.46  
 
Event 2  Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               55 NEM-NE               1:35.00    1:34.44  
  2 Johns, Margaret           57 NEM-NE               2:10.00    2:11.41  
 
Event 2  Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chertok, Zachary          23 YNS-NE               1:50.00    1:55.47  
 
Event 2  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bledsoe, Joe              47 NEM-NE               1:40.70    1:38.26  
 
Event 2  Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Paul             51 GBM-NE               1:30.00    1:34.09  
 
Event 2  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neilsen, Joesph           57 Unattached           1:34.15    1:34.33  
  2 Syphers, Dale A           55 MESC-NE              1:45.00    1:36.84  
 
Event 2  Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Robert           60 MESC-NE              1:37.50    1:38.28  
 
Event 2  Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, John               65 GBM-NE               1:45.00    1:42.80  
 
Event 3  Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Kim                39 Unattached           2:40.00    2:58.64  
 
Event 3  Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupp Hodge, Patty         46 GBM-NE               3:10.00    3:05.35  
  2 Kupan, Cheryl             47 MESC-NE              3:10.00    3:10.00  
 
Event 3  Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bledsoe, Joyce            52 NEM-NE               3:59.00    4:03.82  
    1:59.72 2:04.09    0.01                                        
 
Event 3  Women 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        77 MESC-NE              4:30.00    4:32.68  
    2:15.01 2:17.67                                                
 
Event 3  Women 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            83 NEM-NE               5:56.00    5:51.95  
    2:54.52 2:57.43                                                
 
Event 3  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Mark                58 NEM-NE               3:10.83    3:26.21  
 
Event 4  Women 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          23 GBM-NE               1:11.00    1:14.58  
 
Event 4  Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupp Hodge, Patty         46 GBM-NE               1:35.00    1:32.70  
 
Event 4  Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Mary Jo           50 NEM-NE               1:23.00    1:27.29  
 
Event 4  Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goulder, Alison           60 CMSC-NE              2:30.00    2:18.86  
 
Event 4  Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bledsoe, Joe              47 NEM-NE               1:14.00    1:14.37  
 
Event 4  Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Douglas             50 MESC-NE              1:51.51    1:48.33  
 
Event 4  Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Robert           60 MESC-NE              1:26.00    1:27.46  
 
Event 4  Men 75-79 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           79 GBM-NE               2:40.00    2:54.37  
 
Event 5  Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connors, Kasia            27 GBM-NE               4:03.56    4:11.01  
                            2:10.77                                
 
Event 5  Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeBrusk, Mary Jo          50 NEM-NE               3:31.00    3:28.32  
                            1:47.50                                
 
Event 5  Men 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chertok, Zachary          23 YNS-NE               3:45.00    4:00.43  
                            2:03.35                                
 
Event 5  Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Paul             51 GBM-NE               3:20.00    3:26.98  
                            1:42.93                                
 
Event 6  Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          23 GBM-NE               1:05.00    1:11.29  
 
Event 6  Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Kim                39 Unattached           1:07.00    1:08.39  
 
Event 6  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl             47 MESC-NE              1:10.00    1:12.64  
  2 Scott, Sheryl             49 NEM-NE               1:15.00    1:18.77  
  3 Gravel, Diane             45 GBM-NE               1:22.00    1:23.67  
  4 Zorn, Jennifer L          45 GBM-NE               1:25.00    1:23.77  
  5 Muckerheide, Cheryl       45 NEM-NE               1:39.88    1:37.52  
 
Event 6  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Mary Jo           50 NEM-NE               1:15.00    1:13.21  
  2 McEvoy, Melissa           51 GBM-NE               1:30.00    1:31.59  
 
Event 6  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               55 NEM-NE               1:20.00    1:18.15  
 
Event 6  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goulder, Alison           60 CMSC-NE              2:10.00    1:49.52  
 
Event 6  Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        77 MESC-NE              1:45.00    1:40.86  
 
Event 6  Women 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            83 NEM-NE               2:58.00    2:47.21  
 
Event 6  Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheren, Steve            25 GBM-NE                 55.00      54.21  
 
Event 6  Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whittaker, Ben            31 NEM-NE               1:00.00      56.75  
  2 Westgeest, Bart J         32 GBM-NE               1:00.00    1:06.61  
 
Event 6  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas             37 NEM-NE                 58.00      57.56  
 
Event 6  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gingrich, David           48 NEM-NE               1:15.00    1:13.25  
 
Event 6  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandt, Mark               51 YNS-NE               1:12.00    1:11.78  
 
Event 6  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Syphers, Dale A           55 MESC-NE              1:06.00    1:06.07  
  2 David, Bright             58 NEM-NE               1:14.00    1:12.79  
 
Event 6  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newkirk, Tom              63 GBM-NE               1:25.00    1:13.17  
  2 Johnson, Robert           60 MESC-NE              1:18.00    1:14.58  
 
Event 6  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Derector, Richard         65 MESC-NE              1:40.00    1:33.16  
  2 Read, Philip              69 GBM-NE               1:45.00    1:34.98  
  3 Mahoney, J Barry          67 MAMA-NE              1:50.00    1:44.97  
 
Event 7  Women 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bledsoe, Joyce            52 NEM-NE               4:13.00    4:24.13  
    2:07.73 2:16.40                                                
 
Event 7  Men 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marzano, Eric             33 NEM-NE               3:00.00    2:58.54  
                            1:35.39                                
  2 Nguyen, Son               32 MESC-NE              3:29.99    3:31.89  
                            1:48.90                                
 
Event 7  Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Mark                58 NEM-NE               3:35.94    3:48.03  
                            2:02.49                                
 
Event 8  Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Kim                39 Unattached           1:16.19    1:21.76  
 
Event 8  Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Ulla               63 NEM-NE               1:40.50    1:38.81  
 
Event 8  Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chertok, Zachary          23 YNS-NE               1:50.00    1:48.25  
 
Event 8  Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Douglas             50 MESC-NE              1:30.35    1:29.57  
 
Event 8  Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Robert           60 MESC-NE              1:33.50    1:36.79  
 
Event 8  Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, J Barry          67 MAMA-NE              2:30.00    2:22.90  
 
Event 9  Women 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          23 GBM-NE               2:40.00    2:48.71  
    1:17.70 1:31.01                                                
 
Event 9  Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kolmychevskaya, Tatyana   30 GBM-NE               4:02.87    3:40.86  
    1:52.08 1:48.78                                                
 
Event 9  Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gravel, Diane             45 GBM-NE               3:45.00    3:46.93  
 
Event 9  Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Mary Jo           50 NEM-NE               3:10.00    3:12.23  
    1:34.22 1:38.01                                                
  2 DeBrusk, Mary Jo          50 NEM-NE               3:27.00    3:27.13  
    1:44.00                    0.14                                
  3 Bledsoe, Joyce            52 NEM-NE               4:02.00    4:00.37  
    2:05.00 1:55.37                                                
 
Event 9  Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goulder, Alison           60 CMSC-NE              4:35.00    4:24.22  
                    2:13.63                                        
 
Event 9  Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westgeest, Bart J         32 GBM-NE               2:50.00    3:04.21  
    1:26.68 1:37.53                                                
 
Event 9  Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bledsoe, Joe              47 NEM-NE               2:52.00    2:52.86  
    1:20.94 1:31.92                                                
 
Event 9  Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Mark                58 NEM-NE               3:12.17    3:20.25  
    1:36.99 1:43.26                                                
 
Event 9  Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Philip              69 GBM-NE               4:50.00    4:33.34  
                    2:13.69                                        
 
Event 9  Men 75-79 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           79 GBM-NE               5:15.00    5:23.80  
                            2:38.00                                
 
Event 10  Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connors, Kasia            27 GBM-NE                 42.03      44.08  
 
Event 10  Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl             47 MESC-NE                36.00      36.01  
  2 Zorn, Jennifer L          45 GBM-NE                 42.00      43.71  
  3 Gravel, Diane             45 GBM-NE                 42.10      50.07  
 
Event 10  Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Mary Jo           50 NEM-NE                 40.00      39.35  
  2 Malloy, Julia             51 GBM-NE                 40.00      40.03  
 
Event 10  Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goulder, Alison           60 CMSC-NE              1:00.00      58.57  
 
Event 10  Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              70 GBM-NE               1:15.00    1:00.71  
 
Event 10  Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas             37 NEM-NE                 28.80      28.38  
 
Event 10  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Darwin W           47 GBM-NE                 33.00      31.86  
  2 Gingrich, David           48 NEM-NE                 34.00      34.12  
 
Event 10  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Syphers, Dale A           55 MESC-NE                36.00      34.58  
 
Event 10  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Robert           60 MESC-NE                34.50      38.16  
 
Event 11  Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gravel, Diane             45 GBM-NE                 53.10      53.59  
  2 Muckerheide, Cheryl       45 NEM-NE               1:04.00      57.36  
 
Event 11  Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McEvoy, Melissa           51 GBM-NE               1:05.00      57.24  
 
Event 11  Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              70 GBM-NE               1:20.00      59.67  
 
Event 11  Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westgeest, Bart J         32 GBM-NE                 33.00      35.99  
 
Event 12  Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          23 GBM-NE                 29.60      31.08  
 
Event 12  Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connors, Kasia            27 GBM-NE                 38.29      40.17  
 
Event 12  Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Touma, Samia              34 GBM-NE               1:15.00      46.01  
 
Event 12  Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Kim                39 Unattached             30.73      31.03  
  2 Ewen, Chrystena           37 NEM-NE                 36.17      36.50  
 
Event 12  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Muckerheide, Cheryl       45 NEM-NE                 42.36      40.33  
  2 Gravel, Diane             45 GBM-NE                 38.10      41.10  
 
Event 12  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McEvoy, Melissa           51 GBM-NE                 51.00      43.76  
 
Event 12  Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Ulla               63 NEM-NE                 42.50      40.03  
  2 Goulder, Alison           60 CMSC-NE                55.00      50.54  
 
Event 12  Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fredette, Ann             66 GBM-NE                 46.79      41.98  
 
Event 12  Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              70 GBM-NE               1:00.00      43.63  
 
Event 12  Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        77 MESC-NE                48.00      45.47  
 
Event 12  Women 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            83 NEM-NE               1:30.00    1:14.74  
 
Event 12  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheren, Steve            25 GBM-NE                 25.00      25.00  
 
Event 12  Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marzano, Eric             33 NEM-NE                 28.56      28.92  
  2 Westgeest, Bart J         32 GBM-NE                 27.00      29.77  
  3 Nguyen, Son               32 MESC-NE                29.99      30.78  
 
Event 12  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas             37 NEM-NE                 26.20      26.07  
 
Event 12  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gingrich, David           48 NEM-NE                 31.00      31.45  
 -- White, Darwin W           47 GBM-NE                 30.00         DQ  
 
Event 12  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Douglas             50 MESC-NE                32.51      28.51  
  2 Sandt, Mark               51 YNS-NE                 32.25      32.26  
 
Event 12  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neilsen, Joesph           57 Unattached             31.02      31.04  
  2 David, Bright             58 NEM-NE                 33.00      32.42  
 
Event 12  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newkirk, Tom              63 GBM-NE                 36.00      31.97  
 
Event 12  Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, John               65 GBM-NE                 36.00      36.26  
  2 Read, Philip              69 GBM-NE                 43.00      40.53  
 
Event 12  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           79 GBM-NE                 46.10      48.27  
 
Event 13  Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connors, Kasia            27 GBM-NE                 51.76      52.81  
 
Event 13  Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kolmychevskaya, Tatyana   30 GBM-NE                 50.71      46.43  
  2 Touma, Samia              34 GBM-NE               1:30.00      54.01  
 
Event 13  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl             47 MESC-NE                45.00      44.28  
  2 Scott, Sheryl             49 NEM-NE                 44.00      45.76  
  3 Zorn, Jennifer L          45 GBM-NE                 50.00      49.76  
 
Event 13  Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeBrusk, Mary Jo          50 NEM-NE                 45.50      45.44  
  2 McEvoy, Melissa           51 GBM-NE               1:00.00      59.60  
 
Event 13  Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               55 NEM-NE                 43.00      42.12  
 
Event 13  Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              70 GBM-NE               1:10.00      59.29  
 
Event 13  Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chertok, Zachary          23 YNS-NE                 50.00      48.53  
 
Event 13  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Darwin W           47 GBM-NE                 44.00      44.22  
  2 Bledsoe, Joe              47 NEM-NE                 48.00      46.21  
 
Event 13  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandt, Mark               51 YNS-NE                 39.00      41.76  
  2 Griffin, Paul             51 GBM-NE                 42.00      43.51  
 
Event 13  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neilsen, Joesph           57 Unattached             38.84      39.80  
  2 Syphers, Dale A           55 MESC-NE                45.00      42.85  
 
Event 13  Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, John               65 GBM-NE                 41.00      42.91  
 
Event 13  Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           79 GBM-NE               1:15.00    1:19.41  
 
Event 14  Mixed 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                              NT    4:54.39  
     1) Trutor, Kristine W23            2) White, Darwin W M47            
     3) Scheren, Brit W23               4) Scheren, Steve M25             
     1:22.88  1:02.74  1:20.37  1:08.40                                    
 
Event 14  Mixed 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'D'                              NT    5:44.95  
     1) Zorn, Jennifer L W45            2) Griffin, Paul M51              
     3) Connors, Kasia W27              4) Westgeest, Bart J M32          
     2:56.91  2:48.04                                                      
 
Event 14  Mixed 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New England Masters-NE  'A'                            NT    5:24.90  
     1) Ohman, Ulla W63                 2) Estel, Beth W55                
     3) Marzano, Eric M33               4) Ohman, Niclas M37              
     1:35.52  1:17.53  1:11.14  1:20.71                                    
 
Event 14  Mixed 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                              NT    5:48.48  
     1) Lewis, John M65                 2) Malloy, Julia W51              
     3) McEvoy, Melissa W51             4) Newkirk, Tom M63               
     1:30.12  1:27.57  1:37.51  1:13.28                                    
 
Event 14  Mixed 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                                  NT    5:48.36  
     1) Kamphausen, Ronnie W77          2) Derector, Richard M65          
     3) Kupan, Cheryl W47               4) Johnson, Robert M60            
     1:40.70  3:18.95    25.05  1:15.47  1:13.94                           
 
Event 17  Mixed 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New England Masters-NE  'A'                            NT    5:22.80  
     1) Ohman, Niclas M37               2) Scott, Sheryl W49              
     3) Marzano, Eric M33               4) Ewen, Chrystena W37            
     1:11.56  1:36.00  1:17.13  1:18.11                                    
 
Event 17  Mixed 200-239 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                                  NT    6:18.29  
     1) Kamphausen, Ronnie W77          2) Nguyen, Son M32                
     3) Syphers, Dale A M55             4) Kupan, Cheryl W47              
     2:07.51  3:33.39    16.00  1:25.85  1:19.05                           
 
Event 20  Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl             47 MESC-NE              5:55.00    5:39.05  
    1:25.71 1:25.95 1:25.47 1:21.92                                
 
Event 20  Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malloy, Julia             51 GBM-NE               6:00.00    6:16.07  
    1:31.47 1:35.94 1:35.38 1:33.28                                
  2 DeBrusk, Mary Jo          50 NEM-NE               6:19.00    6:23.72  
    1:31.31 1:38.02 1:37.69 1:36.70                                
 
Event 20  Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        77 MESC-NE              7:45.00    7:47.85  
    1:52.91 2:00.47 1:59.84 1:54.63                                
 
Event 20  Men 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chertok, Zachary          23 YNS-NE               6:15.00    6:51.72  
    1:34.04 1:43.49 1:47.21 1:46.98                                
 
Event 20  Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whittaker, Ben            31 NEM-NE               5:00.00    4:56.43  
    1:09.91 1:18.01 2:28.51                                        
 
Event 20  Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Douglas             50 MESC-NE              5:48.13    5:33.24  
    1:21.85 1:26.12 1:24.37 1:20.90                                
 
Event 20  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 David, Bright             58 NEM-NE               5:45.00    5:37.58  
    1:22.28 1:27.02 1:24.32 1:23.96                                
 
Event 20  Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Derector, Richard         65 MESC-NE              7:45.00    7:47.70  
    1:51.76 2:01.92 1:59.95 1:54.07                                
  2 Mahoney, J Barry          67 MAMA-NE              8:10.00    7:53.13  
    1:59.53 2:01.88 1:58.65 1:53.07                                
 
Event 21  Women 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bledsoe, Joyce            52 NEM-NE               8:08.00    8:20.62  
    2:06.50 2:10.88 2:18.13 1:45.11                                
 
Event 21  Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Mark                58 NEM-NE               6:50.62    7:07.66  
    1:43.88 1:49.31 1:59.68 1:34.79                                
 
Event 22  Men 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters-NE  'A'                                  NT   12:25.22  
     1) Roth, Douglas M50               2) Syphers, Dale A M55            
     3) Nguyen, Son M32                 4) Derector, Richard M65