Licensed to Great Bay Masters Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/14/2017 06:30 PM
                       Exeter Mini Meet 2014 - 2/2/2014                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whittaker, Abby           24 NEM-NE                 28.50      27.56  
  2 Arlen, Victoria           19 GBM-NE                 38.00      32.90  
 
Event 1  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powell, Sam               27 GBM-NE                 40.00      34.51  
 
Event 1  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crusco, Kysa              37 NEM-NE                 28.00      27.66  
  2 Selle, Lora               36 GBM-NE                 35.00      33.73  
 
Event 1  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delay, Martha             42 NEM-NE                 35.00      32.00  
  2 Gifford, Rebecca          44 GBM-NE               1:00.00      48.26  
 
Event 1  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sakr, Deborah             50 NEM-NE                 29.90      30.38  
  2 Spense, Denise            54 NEM-NE                 31.00      30.95  
  3 Kavanagh, Suzanne         51 NEM-NE                 30.00      31.02  
  4 Pentheny, Gail            51 GBM-NE                 31.00      31.65  
  5 Cook, Christina           53 GBM-NE                 40.00      34.71  
 
Event 1  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tully, Mary-Alice         62 NEM-NE                 45.00      45.09  
 
Event 1  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               34 MESC-NE                27.90      26.71  
 
Event 1  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cloitre, Christophe       38 GBM-NE                 28.50      26.96  
  2 Danielson, Kurt           38 GBM-NE                 28.00      28.12  
 
Event 1  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Avard, Christian          41 NEM-NE                 27.09      27.40  
  2 Holmes, Jeff              44 NEM-NE                 28.00      40.35  
 
Event 1  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuhl, Fred             49 GBM-NE                 32.50      27.38  
  2 Prescott, Al              45 NEM-NE                 30.00      29.78  
 
Event 1  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Ed              51 GBM-NE                 27.50      25.42  
  2 Kayarian, David           54 GBM-NE                 35.00      30.99  
 
Event 1  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                55 GBM-NE                 26.00      25.30  
  2 Whalen, Patrick           56 Unattached             28.50      27.34  
  3 Fyffe, Doug               57 NEM-NE                 28.80      28.25  
 
Event 1  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          64 MESC-NE                26.90      26.37  
  2 Dooley, Jim               63 NEM-NE                 28.10      28.30  
  3 Prue, Paul                61 NEM-NE                 30.70      31.66  
 
Event 1  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Phil                71 GBM-NE                 38.00      35.52  
 
Event 1  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           81 GBM-NE                 50.00      50.53  
 
Event 2  Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              23 NEM-NE               1:03.00    1:02.18  
      29.08   33.10                                                
  2 Whittaker, Abby           24 NEM-NE               1:00.00    1:05.30  
      30.44   34.86                                                
 
Event 2  Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kjellberg, Ulrike         38 NEM-NE               1:27.00    1:20.86  
      36.62   44.24                                                
 
Event 2  Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guymont, Lisa             49 NEM-NE               1:20.00    1:18.34  
      36.70   41.64                                                
 
Event 2  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Ben                41 MESC-NE              1:03.00    1:04.36  
      30.31   34.05                                                
 
Event 2  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuhl, Fred             49 GBM-NE               1:15.00    1:13.71  
      33.27   40.44                                                
 
Event 2  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kayarian, David           54 GBM-NE               1:20.00    1:21.13  
      38.69   42.44                                                
 
Event 2  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                55 GBM-NE               1:02.00    1:01.09  
      29.25   31.84                                                
 
Event 3  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogden, Julia              49 NEM-NE                 42.00      42.86  
 
Event 3  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sakr, Deborah             50 NEM-NE                 38.10      38.26  
  2 Cook, Christina           53 GBM-NE                 55.00      44.79  
 
Event 3  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donohue, Sean             38 GBM-NE                 45.00      38.14  
 
Event 3  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Ed              51 GBM-NE                 33.50      30.57  
 
Event 3  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          64 MESC-NE                34.10      32.92  
  2 Smith, Doug               63 NEM-NE                 52.00      51.10  
 
Event 3  Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           81 GBM-NE               1:10.00    1:10.73  
 
Event 4  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whittaker, Abby           24 NEM-NE               1:15.00    1:19.75  
      38.74   41.01                                                
 
Event 4  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gifford, Rebecca          44 GBM-NE               2:30.00    2:19.34  
    1:05.70 1:13.64                                                
 
Event 4  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guymont, Lisa             49 NEM-NE               1:35.00    1:30.05  
      43.13   46.92                                                
 
Event 4  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spense, Denise            54 NEM-NE               1:22.00    1:25.75  
      40.00   45.75                                                
 
Event 4  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               57 NEM-NE               1:18.00    1:18.02  
      36.71   41.31                                                
 
Event 4  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danielson, Kurt           38 GBM-NE               1:39.00    1:28.65  
      41.98   46.67                                                
 
Event 4  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Games, Brett              48 GBM-NE               1:10.00    1:12.28  
      34.27   38.01                                                
 
Event 5  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chepeleff, Sarah          23 NEM-NE               1:09.00    1:06.26  
      30.68   35.58                                                
  2 Whittaker, Abby           24 NEM-NE               1:02.00    1:10.69  
      34.59   36.10                                                
  3 Mitchell, Robina          22 GBM-NE               1:15.00    1:16.11  
      35.54   40.57                                                
 
Event 5  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powell, Sam               27 GBM-NE               1:40.00    1:38.01  
      44.15   53.86                                                
 
Event 5  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kjellberg, Ulrike         38 NEM-NE               1:15.00    1:17.64  
      36.52   41.12                                                
  2 Selle, Lora               36 GBM-NE               1:30.00    1:35.64  
      45.38   50.26                                                
 
Event 5  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guymont, Lisa             49 NEM-NE               1:20.00    1:19.13  
      37.17   41.96                                                
 
Event 5  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Tully, Mary-Alice         62 NEM-NE               2:00.00         DQ  
    1:02.70   59.84                                                
 
Event 5  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               34 MESC-NE              1:09.00    1:05.48  
      31.37   34.11                                                
 
Event 5  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cloitre, Christophe       38 GBM-NE               1:28.00    1:16.42  
      38.88   37.54                                                
 
Event 5  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Games, Brett              48 GBM-NE               1:10.00    1:08.87  
      32.54   36.33                                                
  2 Prescott, Al              45 NEM-NE               1:20.00    1:16.18  
      37.70   38.48                                                
 
Event 5  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kayarian, David           54 GBM-NE               1:20.00    1:19.04  
      38.91   40.13                                                
 
Event 5  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                55 GBM-NE               1:03.00    1:03.31  
      30.69   32.62                                                
  2 Whalen, Patrick           56 Unattached           1:14.00    1:08.28  
      32.29   35.99                                                
  3 Fyffe, Doug               57 NEM-NE               1:16.00    1:13.78  
      33.55   40.23                                                
 
Event 5  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dooley, Jim               63 NEM-NE               1:18.00    1:17.41  
      36.40   41.01                                                
  2 Smith, Doug               63 NEM-NE               1:42.00    1:40.95  
      49.28   51.67                                                
 
Event 5  Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Phil                71 GBM-NE               2:00.00    1:50.17  
      51.51   58.66                                                
 
Event 5  Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           81 GBM-NE               2:05.00    2:25.27  
    1:08.35 1:16.92                                                
 
Event 6  Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  3 Great Bay Masters-NE  'B'                              NT    2:50.06  
     1) Powell, Sam W27                 2) Gifford, Rebecca W44           
     3) Mitchell, Robina W22            4) Cook, Christina W53            
       48.10    56.52    30.13    35.31                                    
 
Event 6  Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'D'                              NT    2:08.84  
     1) Davis, Guy M55                  2) Cloitre, Christophe M38        
     3) Gendreau, Ed M51                4) Schmuhl, Fred M49              
       32.51  1:09.64    26.83                                             
 
Event 6  Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'E'                              NT    2:50.23  
     1) Read, Phil M71                  2) Games, Brett M48               
     3) Kayarian, David M54             4) Arnold, Richard M81            
       51.57    33.33    34.39    50.94                                    
 
Event 6  Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Great Bay Masters-NE  'A'                              NT    2:29.97  
     1) Arlen, Victoria W19             2) Richards, Andrea W50           
     3) Macmahon, John M50              4) Fernald, Bob M46               
       39.70    46.35    30.54    33.38                                    
 
Event 6  Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'C'                              NT    2:35.86  
     1) Selle, Lora W36                 2) Danielson, Kurt M38            
     3) Pentheny, Gail W51              4) Donohue, Sean M38              
       44.23    40.89    40.45    30.29                                    
 -- New England Masters-NE  'A'                            NT   X2:44.48  
     1) Ogden, Julia W49                2) Tully, Mary-Alice W62          
     3) Smith, Doug M63                 4) Delay, Martha W42              
       41.36    58.77    48.92    15.43                                    
 
Event 7  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crusco, Kysa              37 NEM-NE               2:12.00    2:11.15  
      30.45   32.95   33.87   33.88                                
  2 Selle, Lora               36 GBM-NE               2:40.00    3:11.65  
      40.80   48.76   52.40   49.69                                
 
Event 7  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kavanagh, Suzanne         51 NEM-NE               2:33.00    2:33.94  
      35.88   40.08   40.01   37.97                                
  2 Pentheny, Gail            51 GBM-NE               2:35.00    2:41.10  
      35.90   40.72   42.99   41.49                                
 
Event 7  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               34 MESC-NE              2:30.00    2:16.12  
      30.68   33.85   35.74   35.85                                
 
Event 7  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danielson, Kurt           38 GBM-NE               2:25.00    2:21.84  
      31.64   34.94   37.15   38.11                                
  2 Donohue, Sean             38 GBM-NE               2:35.00    2:39.14  
      35.50   40.75   42.53   40.36                                
 
Event 7  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Ben                41 MESC-NE              2:05.00    2:05.09  
      29.30   31.21   32.32   32.26                                
  2 Holmes, Jeff              44 NEM-NE               2:15.00    2:22.86  
      30.91   36.07   37.78   38.10                                
 
Event 7  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Games, Brett              48 GBM-NE               2:20.00    2:18.44  
      31.80   34.98   36.03   35.63                                
 
Event 7  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Macmahon, John            50 GBM-NE               3:00.00    2:53.97  
      36.79   44.20   46.57   46.41                                
 
Event 7  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Phil                71 GBM-NE               3:40.00    3:26.31  
      45.33   52.50   54.06   54.42                                
 
Event 8  Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chepeleff, Sarah          23 NEM-NE               1:05.00    1:05.23  
      32.15   33.08                                                
  2 Aubin, Alana              23 NEM-NE               1:08.00    1:09.90  
      33.90   36.00                                                
  3 Mitchell, Robina          22 GBM-NE               1:15.00    1:14.26  
      36.57   37.69                                                
 
Event 8  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powell, Sam               27 GBM-NE               1:45.00    1:33.89  
      45.21   48.68                                                
 
Event 8  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guymont, Lisa             49 NEM-NE               1:18.00    1:17.75  
      38.13   39.62                                                
 
Event 8  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sakr, Deborah             50 NEM-NE               1:22.00    1:22.55  
      40.59   41.96                                                
 
Event 8  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donohue, Sean             38 GBM-NE               1:30.00    1:31.39  
      43.28   48.11                                                
 
Event 8  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuhl, Fred             49 GBM-NE               1:23.00    1:16.58  
  2 Prescott, Al              45 NEM-NE               1:35.00    1:26.58  
      43.12   43.46                                                
 
Event 8  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fyffe, Doug               57 NEM-NE               1:16.00    1:15.81  
      37.10   38.71                                                
 
Event 9  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kjellberg, Ulrike         38 NEM-NE                 36.00      38.43  
 
Event 9  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogden, Julia              49 NEM-NE                 45.00      45.80  
 
Event 9  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Andrea          50 GBM-NE                 50.00      43.14  
  2 Cook, Christina           53 GBM-NE                 55.00      45.17  
 
Event 9  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               57 NEM-NE                 37.00      36.82  
 
Event 9  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tully, Mary-Alice         62 NEM-NE               1:00.00    1:00.86  
 
Event 9  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               34 MESC-NE                31.90      32.76  
 
Event 9  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Avard, Christian          41 NEM-NE                 36.60      36.54  
 
Event 9  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prue, Paul                61 NEM-NE                 37.15      38.52  
  2 Smith, Doug               63 NEM-NE                 50.00      49.70  
 
Event 9  Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           81 GBM-NE               1:10.00    1:18.34  
 
Event 10  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guymont, Lisa             49 NEM-NE               2:52.00    2:50.15  
      37.32   42.55   50.29   39.99                                
 
Event 10  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spense, Denise            54 NEM-NE               2:53.00    2:57.40  
      36.23   46.44   48.66   46.07                                
 
Event 10  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danielson, Kurt           38 GBM-NE               2:50.00    2:49.41  
      36.07   41.61   52.13   39.60                                
 
Event 10  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Ben                41 MESC-NE              2:29.00    2:28.87  
      31.02   39.98   44.58   33.29                                
 
Event 10  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Games, Brett              48 GBM-NE               2:40.00    2:31.11  
      31.51   41.02   43.69   34.89                                
  2 Schmuhl, Fred             49 GBM-NE               3:02.00    2:44.87  
      34.53   42.32   50.86   37.16                                
 
Event 10  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                55 GBM-NE               2:20.00    2:18.90  
      29.72   38.11   39.07   32.00                                
  2 Whalen, Patrick           56 Unattached           2:29.00    2:35.31  
      31.92   38.62   43.06   41.71                                
 
Event 10  Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          64 MESC-NE              2:31.00    2:26.60  
      31.76   38.58   43.57   32.69                                
 
Event 10  Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Phil                71 GBM-NE               4:25.00    4:08.82  
      55.60 1:05.87 1:12.82   54.53                                
 
Event 11  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              23 NEM-NE                 58.50      57.27  
      27.47   29.80                                                
  2 Chepeleff, Sarah          23 NEM-NE                 58.00      58.62  
      28.48   30.14                                                
  3 Mitchell, Robina          22 GBM-NE               1:10.00    1:07.56  
      32.79   34.77                                                
  4 Arlen, Victoria           19 GBM-NE               1:18.00    1:11.34  
      34.58   36.76                                                
 
Event 11  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powell, Sam               27 GBM-NE               1:30.00    1:24.30  
      39.51   44.79                                                
 
Event 11  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crusco, Kysa              37 NEM-NE               1:00.00    1:00.08  
      29.23   30.85                                                
  2 Selle, Lora               36 GBM-NE               1:15.00    1:20.91  
      37.48   43.43                                                
 
Event 11  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delay, Martha             42 NEM-NE               1:20.00    1:13.24  
      34.60   38.64                                                
 
Event 11  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sakr, Deborah             50 NEM-NE               1:08.00    1:08.66  
      33.20   35.46                                                
  2 Kavanagh, Suzanne         51 NEM-NE               1:07.00    1:08.85  
      32.70   36.15                                                
  3 Pentheny, Gail            51 GBM-NE               1:12.00    1:09.14  
      33.40   35.74                                                
  4 Cook, Christina           53 GBM-NE               1:40.00    1:21.37  
      38.04   43.33                                                
 
Event 11  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tully, Mary-Alice         62 NEM-NE               1:35.00    1:39.79  
      47.45   52.34                                                
 
Event 11  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cloitre, Christophe       38 GBM-NE               1:00.00    1:01.53  
      28.40   33.13                                                
  2 Donohue, Sean             38 GBM-NE               1:15.00    1:08.73  
      33.59   35.14                                                
 
Event 11  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuhl, Fred             49 GBM-NE               1:08.00    1:03.22  
 
Event 11  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kayarian, David           54 GBM-NE               1:14.00    1:08.15  
      32.92   35.23                                                
 
Event 11  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fyffe, Doug               57 NEM-NE               1:07.00    1:03.87  
      30.14   33.73                                                
 
Event 11  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dooley, Jim               63 NEM-NE               1:06.00    1:03.40  
      30.20   33.20                                                
  2 Smith, Doug               63 NEM-NE               1:25.00    1:26.75  
      42.25   44.50                                                
 
Event 11  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Phil                71 GBM-NE               1:33.00    1:26.60  
      42.55   44.05                                                
 
Event 12  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powell, Sam               27 GBM-NE                 45.00      46.70  
 
Event 12  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kjellberg, Ulrike         38 NEM-NE                 33.00      35.01  
  2 Selle, Lora               36 GBM-NE                 38.00      47.20  
 
Event 12  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               57 NEM-NE                 36.00      34.58  
 
Event 12  Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tully, Mary-Alice         62 NEM-NE               1:00.00    1:08.83  
 
Event 12  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Son               34 MESC-NE                29.90      28.85  
 
Event 12  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danielson, Kurt           38 GBM-NE                 35.00      33.34  
  2 Cloitre, Christophe       38 GBM-NE                 30.00      34.86  
  3 Donohue, Sean             38 GBM-NE                 45.00      41.65  
 
Event 12  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Ben                41 MESC-NE                28.00      28.96  
  2 Avard, Christian          41 NEM-NE                 30.60      30.17  
 
Event 12  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Games, Brett              48 GBM-NE                 30.00      29.49  
  2 Prescott, Al              45 NEM-NE                 35.00      34.71  
 
Event 12  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kayarian, David           54 GBM-NE                 34.00      34.18  
 
Event 12  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                55 GBM-NE                 28.00      27.27  
  2 Whalen, Patrick           56 Unattached             30.90      30.38  
 
Event 12  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          64 MESC-NE                29.90      29.17  
  2 Prue, Paul                61 NEM-NE                 36.00      38.74  
  3 Smith, Doug               63 NEM-NE                 50.00      49.88  
 
Event 12  Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           81 GBM-NE               1:12.00    1:13.59  
 
Event 13  Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                              NT    2:32.65  
     1) Gifford, Rebecca W44            2) Powell, Sam W27                
     3) Cook, Christina W53             4) Mitchell, Robina W22           
       49.59    15.89    21.30  1:05.87                                    
 
Event 13  Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                              NT    2:06.38  
     1) Macmahon, John M50              2) Richards, Andrea W50           
     3) Fernald, Bob M46                4) Arlen, Victoria W19            
       34.16    34.04    29.48    28.70                                    
 
Event 13  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'C'                              NT    2:08.12  
     1) Donohue, Sean M38               2) Selle, Lora W36                
     3) Pentheny, Gail W51              4) Danielson, Kurt M38            
       31.10    35.64    32.64    28.74                                    
 
Event 14  Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arlen, Victoria           19 GBM-NE                    NT   23:00.49  
      38.21   41.25   42.30   43.01   43.09   43.33   43.31   41.76
      42.18   42.32   42.06   41.96   42.51   42.75   43.43   43.73
      43.21   43.25   42.93   42.51   42.64   42.48   41.97   42.17
      41.53   41.21   41.43   40.59   40.43   40.15   39.70   39.44
      37.65
 
Event 14  Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kavanagh, Suzanne         51 NEM-NE              24:00.00   25:12.27  
      40.25   45.98   47.33   46.94   46.69   46.73   46.88   46.63
      46.55   46.49   46.77   46.88   46.69   46.03   45.91   45.88
      46.24   46.18   46.05   45.36   45.40   45.96   45.70   45.72
      45.77   46.22   45.49   45.29   45.93   45.98   44.96   45.75
      41.64
 
Event 14  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernald, Bob              46 GBM-NE              21:00.00   20:43.36  
      34.10   36.10   37.81   38.46   37.57   38.46   38.53   38.59
      39.18   38.46   37.78   38.16   37.37   37.42   37.95   37.91
      38.12   37.95   37.89   37.05   37.79   38.52   38.09   38.14
      37.61   38.35   37.71   37.37   37.36   37.23   37.18   36.24
      36.91