Licensed to Great Bay Masters Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/13/2017 09:54 AM
                       GBM Summer Meet at JT - 6/22/2014                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolf, Jenny               32 NEM-NE               3:30.00    2:47.24  
    1:22.27 1:24.97                                                
 
Event 1  Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kysa, Crusco              38 NEM-NE               2:27.00    2:31.23  
    1:13.29 1:17.94                                                
  2 Szekely, Ildiko           35 NEM-NE               2:25.00    2:32.15  
    1:13.78 1:18.37                                                
 
Event 1  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupp-Hodge, Patty         49 GBM-NE               3:00.00    2:48.12  
    1:21.46 1:26.66                                                
  2 Hayes, Margot             45 MESC-NE              3:05.00    2:57.10  
    1:25.58 1:31.52                                                
  3 Sandberg, Betsy           46 GBM-NE               2:45.00    3:03.85  
    1:26.61 1:37.24                                                
  4 Barlow, Jennifer          48 NEM-NE               3:02.00    3:12.61  
    1:33.37 1:39.24                                                
 
Event 1  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Karen             53 NEM-NE               2:46.00    2:49.94  
  2 Estabrook, Mary           53 MESC-NE              2:40.00    2:53.53  
    1:25.38 1:28.15                                                
  3 Grant, Karen              51 GBM-NE               2:45.00    2:57.30  
    1:26.03 1:31.27                                                
  4 Tunstall, Nancy           52 NEM-NE               3:00.00    2:59.55  
    1:27.37 1:32.18                                                
  5 Kavanagh, Suzanne         52 NEM-NE               2:50.00    3:04.24  
    1:31.50 1:32.74                                                
 
Event 1  Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallett, Connie           55 MESC-NE              2:34.00    2:43.11  
    1:20.24 1:22.87                                                
  2 Schiller, Beth            58 MESC-NE              3:00.00    3:00.47  
 
Event 1  Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fiore, Jeff               24 NEM-NE               2:10.00    2:10.29  
    1:02.94 1:07.35                                                
  2 Josephson, Wilson         20 NEM-NE               2:07.00    2:12.07  
    1:03.03 1:09.04                                                
 
Event 1  Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCanless, Charlie        26 NEM-NE               2:05.00    2:15.45  
    1:06.30 1:09.15                                                
 
Event 1  Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cloitre, Christophe       39 GBM-NE               2:34.00    2:41.24  
  2 Danileson, Kurt           39 GBM-NE               2:33.00    2:41.61  
    1:19.75 1:21.86                                                
 
Event 1  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohmen, Niclas             40 NEM-NE               2:10.00    2:10.28  
    1:06.58 1:03.70                                                
  2 Morse, ben                42 MESC-NE              2:25.00    2:25.98  
    1:11.10 1:14.88                                                
 
Event 1  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gardella, Randy           48 MESC-NE              2:36.00    2:36.08  
  2 McDermot, Patrick         49 NEM-NE               3:06.00    2:51.87  
 
Event 1  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuhl, Fred             50 GBM-NE               2:50.00    2:44.94  
    1:16.82 1:28.12                                                
  2 Arsenault, Paul           53 NEM-NE               2:54.00    2:58.07  
  3 Dearmin, Carl             52 NEM-NE               3:15.00    3:01.56  
    1:22.19 1:39.37                                                
 
Event 1  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                55 GBM-NE               2:30.00    2:26.00  
    1:12.67 1:13.33                                                
  2 Syphers, Dale             58 MESC-NE              2:30.00    2:31.52  
    1:13.79 1:17.73                                                
  3 Lauwers, Gregory          56 NEM-NE               2:55.00    2:53.53  
    1:23.65 1:29.88                                                
  4 Landry, Chris             59 NEM-NE               2:55.00    3:03.52  
    1:28.56 1:34.96                                                
 
Event 1  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radimer, John             65 NEM-NE               2:49.00    2:44.77  
    1:20.75 1:24.02                                                
  2 Newkirk, Thomas           66 GBM-NE               3:10.00    3:02.71  
  3 Eger, Laszlo              69 NEM-NE               3:01.00    3:07.97  
    1:31.33 1:36.64                                                
 
Event 1  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchings, Dick           73 NEM-NE               2:56.00    3:02.01  
    1:26.59 1:35.42                                                
  2 Ribush, Nicholas          73 NEM-NE               3:36.00    3:45.42  
    1:50.84 1:54.58                                                
  3 Read, Philip              72 GBM-NE               4:15.00    3:52.88  
    1:53.35 1:59.53                                                
  4 Mahoney, J Barry          70 NEM-NE               3:45.00    3:52.95  
 
Event 2  Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kwon, Yanghee             26 NEM-NE               1:21.00    1:25.58  
 
Event 2  Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolf, Jenny               32 NEM-NE               2:00.00    1:34.81  
 
Event 2  Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Jodi                44 MESC-NE              1:14.00    1:21.48  
  2 Lepage, Colleen           41 MESC-NE              1:32.00    1:36.18  
 
Event 2  Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allegretti, Irma          47 NEM-NE               1:38.00    1:38.09  
 
Event 2  Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Torrey, Pamela            53 MESC-NE              1:25.00    1:25.89  
  2 Tunstall, Nancy           52 NEM-NE               1:35.00    1:40.98  
 
Event 2  Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Donnell, Ellen          61 MESC-NE              1:43.00    1:46.86  
 
Event 2  Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lockhart, Julie           73 NEM-NE               2:00.00    3:07.78  
 
Event 2  Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Priest, Zach              28 MESC-NE              1:05.00    1:10.27  
 
Event 2  Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Terence            54 GBM-NE               1:30.00    1:23.86  
 
Event 2  Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Judelson, Dave            58 NEM-NE               1:19.00    1:23.01  
  2 Landry, Chris             59 NEM-NE               1:31.00    1:36.24  
 
Event 2  Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              71 MESC-NE              1:32.00    1:34.51  
 
Event 3  Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupp-Hodge, Patty         49 GBM-NE               3:45.00    3:28.42  
    1:39.94 1:48.48                                                
  2 Sandberg, Betsy           46 GBM-NE               4:25.00    3:40.02  
    1:47.19 1:52.83                                                
  3 Loch, Brigitte            45 GBM-NE               3:45.00    3:47.41  
    1:48.42 1:58.99                                                
 
Event 3  Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Sheryl             52 NEM-NE               4:00.00    3:43.37  
    1:48.13 1:55.24                                                
 
Event 3  Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              56 NEM-NE               3:15.00    3:11.91  
    1:30.40 1:41.51                                                
 
Event 3  Women 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              73 GBM-NE               4:25.00    4:39.64  
    2:15.57 2:24.07                                                
 
Event 3  Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barguil, Fred             25 NEM-NE               2:34.00    2:41.00  
    1:17.30 1:23.70                                                
 
Event 3  Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dymek, Tim                51 NEM-NE               3:40.00    3:33.26  
    1:40.43 1:52.83                                                
 
Event 3  Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Timothy         55 NEM-NE               3:05.00    3:11.94  
    1:34.56 1:37.38                                                
  2 Nixon, John               59 NEM-NE               3:10.00    3:16.65  
    1:34.41 1:42.24                                                
  3 Zarfos, Donald            55 MESC-NE              3:25.00    3:17.41  
    1:31.71 1:45.70                                                
 
Event 4  Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolfs, Katie              25 GBM-NE               1:25.00    1:31.40  
 
Event 4  Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szekely, Ildiko           35 NEM-NE               1:05.00    1:08.62  
 
Event 4  Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            52 NEM-NE               1:25.00    1:27.69  
  2 Uecker, Anne              54 MESC-NE              1:30.00    1:32.21  
 
Event 4  Women 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              73 GBM-NE               2:15.00    2:25.08  
 
Event 4  Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Josephson, Wilson         20 NEM-NE               1:01.00    1:03.00  
 
Event 4  Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Priest, Zach              28 MESC-NE              1:03.00    1:03.67  
 
Event 4  Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Tom             40 NEM-NE               1:10.00    1:13.83  
  2 Morse, ben                42 MESC-NE              1:16.00    1:16.43  
 
Event 4  Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griczika, Joe             51 NEM-NE               1:25.00    1:24.82  
  2 Schmuhl, Fred             50 GBM-NE               1:25.00    1:25.76  
 
Event 4  Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Judelson, Dave            58 NEM-NE               1:22.00    1:20.30  
 
Event 4  Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             61 NEM-NE               1:30.00    1:30.03  
 
Event 4  Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              69 NEM-NE               1:35.00    1:42.06  
 
Event 4  Men 75-79 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter            76 MESC-NE              2:10.00    2:12.59  
  2 Jones, William            77 MESC-NE              2:05.00    2:12.92  
 
Event 4  Men 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             81 NEM-NE               2:27.00    2:23.09  
 
Event 5  Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolfs, Katie              25 GBM-NE                 36.00      36.52  
 
Event 5  Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          33 MESC-NE                28.33      27.83  
 
Event 5  Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kysa, Crusco              38 NEM-NE                 31.10      32.12  
 
Event 5  Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Jodi                44 MESC-NE                30.00      32.62  
  2 Saltojames, Denise        41 NEM-NE                 39.50      38.89  
 
Event 5  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Margot             45 MESC-NE                35.00      33.87  
  2 Rupp-Hodge, Patty         49 GBM-NE                 34.00      34.33  
  3 Sandberg, Betsy           46 GBM-NE                 36.00      36.49  
  4 Barlow, Jennifer          48 NEM-NE                 36.00      37.08  
 
Event 5  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cady-Fernandes, Louise    53 NEM-NE                 29.60      29.76  
  2 Stokes, Karen             53 NEM-NE                 32.00      33.10  
  3 Estabrook, Mary           53 MESC-NE                32.00      33.90  
  4 Kavanagh, Suzanne         52 NEM-NE                 34.00      35.21  
 
Event 5  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              56 NEM-NE                 31.50      32.15  
  2 Schiller, Beth            58 MESC-NE                34.00      33.78  
  3 Hallett, Connie           55 MESC-NE                32.00      34.26  
 
Event 5  Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glines, Susie             63 NEM-NE                 41.50      43.41  
 
Event 5  Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carson, June              66 NEM-NE                 36.50      35.49  
 
Event 5  Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Josephson, Wilson         20 NEM-NE                 25.20      26.39  
  2 Fiore, Jeff               24 NEM-NE                 30.00      26.61  
 
Event 5  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCanless, Charlie        26 NEM-NE                 30.00      25.01  
  2 Priest, Zach              28 MESC-NE                25.50      28.06  
  3 Kleinert, Ryan            29 NEM-NE                 28.50      28.92  
  4 Arnold, Andrew            25 Unattached             32.00      33.36  
 
Event 5  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammond, Ben              39 NEM-NE                 30.00      28.21  
  2 Cloitre, Christophe       39 GBM-NE                 30.00      30.37  
  3 Danileson, Kurt           39 GBM-NE                 32.30      32.56  
  4 Westgeest, Bart           35 GBM-NE                 40.00      32.62  
 
Event 5  Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohmen, Niclas             40 NEM-NE                 27.00      26.02  
  2 Lecrone, Tim              42 MESC-NE                27.00      27.16  
  3 Phillips, Tom             40 NEM-NE                 27.50      27.59  
  4 Graham, David             40 NEM-NE                 30.02      29.82  
 
Event 5  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prince, Daniel            48 TNYA-MR                29.00      27.62  
  2 Gardella, Randy           48 MESC-NE                30.10      28.99  
  3 McDermot, Patrick         49 NEM-NE                 34.00      32.34  
 
Event 5  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuhl, Fred             50 GBM-NE                 30.47      31.98  
  2 Dearmin, Carl             52 NEM-NE                 40.20      33.27  
  3 Arsenault, Paul           53 NEM-NE                 35.00      33.77  
 
Event 5  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                55 GBM-NE                 30.00      29.15  
  2 Lauwers, Gregory          56 NEM-NE                 33.00      33.31  
 
Event 5  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cady, Arthur              61 Unattached             29.90      29.29  
  2 Prue, Paul                62 NEM-NE                 36.00      34.93  
 
Event 5  Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radimer, John             65 NEM-NE                 32.00      30.98  
  2 Newkirk, Thomas           66 GBM-NE                 33.00      32.97  
  3 Edsall, David             66 Unattached             37.20      37.62  
  4 Pinfold, Wallace          68 MESC-NE              1:05.00      48.80  
 
Event 5  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchings, Dick           73 NEM-NE                 36.00      37.17  
  2 Ribush, Nicholas          73 NEM-NE                 40.00      40.56  
  3 Read, Philip              72 GBM-NE                 45.00      41.19  
 
Event 5  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Frank            77 MESC-NE                39.00      41.77  
 
Event 5  Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           82 GBM-NE                 52.00      58.05  
 
Event 6  Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kwon, Yanghee             26 NEM-NE                 41.50      43.79  
 
Event 6  Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          33 MESC-NE                35.44      36.33  
 
Event 6  Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saltojames, Denise        41 NEM-NE                 48.70      48.74  
  2 Lepage, Colleen           41 MESC-NE                51.00      49.42  
 
Event 6  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wemple, Helaine           45 GBM-NE                 55.00      53.45  
 
Event 6  Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grant, Karen              51 GBM-NE                 52.00      45.42  
  2 Scott, Sheryl             52 NEM-NE                 50.00      48.75  
  3 Richards, Andrea          51 GBM-NE                 46.00      49.46  
 
Event 6  Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              56 NEM-NE                 40.00      40.10  
  2 Estel, Beth               58 NEM-NE                 41.00      42.14  
  3 Schiller, Beth            58 MESC-NE                49.00      47.18  
 
Event 6  Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rardin, Susan             64 MESC-NE                56.04      55.56  
  2 Glines, Susie             63 NEM-NE                 54.50      57.05  
 
Event 6  Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCanless, Charlie        26 NEM-NE                 35.00      32.73  
  2 Barguil, Fred             25 NEM-NE                 32.50      34.74  
 
Event 6  Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammond, Ben              39 NEM-NE                 36.00      35.51  
 
Event 6  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griczika, Joe             51 NEM-NE                 38.00      38.77  
  2 Dymek, Tim                51 NEM-NE                 47.00      42.62  
  3 Grady, Seth               50 NEM-NE                 41.32      43.45  
  4 Weber, Dieter             52 MESC-NE                47.00      47.91  
 
Event 6  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Timothy         55 NEM-NE                 37.50      38.36  
  2 Nixon, John               59 NEM-NE                 40.00      39.86  
  3 Rowe, Charles             59 NEM-NE               1:00.00    1:01.56  
 
Event 6  Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prue, Paul                62 NEM-NE                 47.00      49.19  
 
Event 6  Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edsall, David             66 Unattached             51.00      49.60  
 
Event 6  Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ribush, Nicholas          73 NEM-NE                 53.00      54.16  
 
Event 6  Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter            76 MESC-NE                53.00      54.70  
 
Event 6  Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           82 GBM-NE               1:15.00    1:32.87  
 
Event 9  Mixed 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'B'                 NT    6:12.80  
     1) Sandberg, Betsy W46             2) Danileson, Kurt M39            
     3) Schmuhl, Fred M50               4) Grant, Karen W51               
     1:42.25    15.58  2:57.90  1:17.07                                    
  2 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'A'                 NT    6:14.07  
     1) Westgeest, Bart M35             2) Rupp-Hodge, Patty W49          
     3) Cloitre, Christophe M39         4) Wemple, Helaine W45            
     1:21.47  1:39.14  1:50.27  1:23.19                                    
  3 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'C'                 NT    6:56.07  
     1) Read, Philip M72                2) Loch, Brigitte W45             
     3) Rolfs, Katie W25                4) Davis, Guy M55                 
     2:17.32  2:01.66  2:37.09                                             
 
Event 10  Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolf, Jenny               32 NEM-NE               4:00.00    3:19.35  
    1:37.59 1:41.76                                                
 
Event 10  Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepage, Colleen           41 MESC-NE              3:26.00    3:24.82  
    1:42.23 1:42.59                                                
 
Event 10  Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allegretti, Irma          47 NEM-NE               3:31.00    3:38.06  
    1:48.87 1:49.19                                                
  2 Barlow, Jennifer          48 NEM-NE               3:33.00    3:43.09  
    1:48.98 1:54.11                                                
 
Event 10  Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Torrey, Pamela            53 MESC-NE              2:54.00    3:01.96  
    1:31.38 1:30.58                                                
  2 Uecker, Anne              54 MESC-NE              3:15.00    3:20.27  
 
Event 10  Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Donnell, Ellen          61 MESC-NE              3:45.00    3:54.12  
    1:56.30 1:57.82                                                
 
Event 10  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Terence            54 GBM-NE               3:00.00    3:14.45  
 
Event 10  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, John               59 NEM-NE               2:50.00    2:56.40  
    1:24.31 1:32.09                                                
  2 Landry, Chris             59 NEM-NE               3:17.00    3:20.33  
    1:38.75 1:41.58                                                
 
Event 10  Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Mark                61 NEM-NE               3:02.00    3:14.53  
    1:34.24 1:40.29                                                
 
Event 10  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              69 NEM-NE               3:31.00    3:37.44  
    1:45.90 1:51.54                                                
 
Event 10  Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              71 MESC-NE              3:30.00    3:23.06  
    1:38.61 1:44.45                                                
 
Event 11  Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saltojames, Denise        41 NEM-NE               1:43.00    1:45.75  
 
Event 11  Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wemple, Helaine           45 GBM-NE               1:55.00    1:57.82  
 
Event 11  Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grant, Karen              51 GBM-NE               1:55.00    1:42.51  
  2 Richards, Andrea          51 GBM-NE               1:40.00    1:47.03  
 
Event 11  Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               58 NEM-NE               1:28.00    1:35.25  
 
Event 11  Women 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lockhart, Julie           73 NEM-NE               2:04.00    4:20.85  
 
Event 11  Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fiore, Jeff               24 NEM-NE               1:20.00    1:20.46  
 
Event 11  Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barguil, Fred             25 NEM-NE               1:11.00    1:14.56  
  2 McCanless, Charlie        26 NEM-NE               1:11.00    1:15.24  
 
Event 11  Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, Kevin               51 NEM-NE               1:23.00    1:23.80  
  2 Griczika, Joe             51 NEM-NE               1:28.00    1:30.50  
  3 Grady, Seth               50 NEM-NE               1:33.00    1:35.20  
  4 Dymek, Tim                51 NEM-NE               1:41.00    1:38.36  
  5 Weber, Dieter             52 MESC-NE              1:35.00    1:47.48  
 
Event 11  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zarfos, Donald            55 MESC-NE              1:29.00    1:29.49  
 
Event 11  Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             61 NEM-NE               1:51.00    1:45.84  
  2 Prue, Paul                62 NEM-NE               1:46.00    1:59.31  
 
Event 11  Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ribush, Nicholas          73 NEM-NE               2:05.00    2:09.15  
 
Event 12  Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kwon, Yanghee             26 NEM-NE               2:58.00    3:00.03  
    1:24.37 1:35.66                                                
  2 Rolfs, Katie              25 GBM-NE               3:30.00    3:25.01  
    1:39.01 1:46.00                                                
 
Event 12  Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Jodi                44 MESC-NE              2:50.00    3:04.36  
    1:27.46 1:36.90                                                
 
Event 12  Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandberg, Betsy           46 GBM-NE               3:30.00    3:32.19  
    1:45.16 1:47.03                                                
  2 Barlow, Jennifer          48 NEM-NE               3:35.00    3:49.36  
    1:54.62 1:54.74                                                
  3 Wemple, Helaine           45 GBM-NE               4:05.00    4:02.03  
    2:03.12 1:58.91                                                
 
Event 12  Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Sheryl             52 NEM-NE               4:00.00    3:28.55  
    1:44.19 1:44.36                                                
 
Event 12  Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barguil, Fred             25 NEM-NE               2:15.00    2:26.33  
    1:10.93 1:15.40                                                
 
Event 12  Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danileson, Kurt           39 GBM-NE               3:04.00    3:11.45  
    1:30.94 1:40.51                                                
 
Event 12  Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, David             40 NEM-NE               2:50.00    2:58.10  
    1:25.35 1:32.75                                                
 
Event 12  Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Terence            54 GBM-NE               3:15.00    3:11.89  
    1:27.66 1:44.23                                                
 
Event 12  Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Mark                61 NEM-NE               3:05.00    3:10.31  
    1:31.74 1:38.57                                                
 
Event 12  Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radimer, John             65 NEM-NE               3:10.00    3:09.15  
    1:30.37 1:38.78                                                
 
Event 12  Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Philip              72 GBM-NE               4:50.00    4:51.08  
    2:24.83 2:26.25                                                
 
Event 12  Men 75-79 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter            76 MESC-NE              4:30.00    4:41.23  
    2:25.64 2:15.59                                                
 
Event 12  Men 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           82 GBM-NE               5:30.00    6:31.12  
    3:17.27 3:13.85                                                
 
Event 13  Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolf, Jenny               32 NEM-NE               1:40.00    1:23.46  
 
Event 13  Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kysa, Crusco              38 NEM-NE               1:07.90    1:09.71  
 
Event 13  Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saltojames, Denise        41 NEM-NE               1:26.00    1:28.26  
 
Event 13  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loch, Brigitte            45 GBM-NE               1:25.00    1:22.19  
  2 Barlow, Jennifer          48 NEM-NE               1:22.00    1:27.25  
  3 Wemple, Helaine           45 GBM-NE               1:42.00    1:43.81  
 
Event 13  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Torrey, Pamela            53 MESC-NE              1:12.00    1:12.25  
  2 Grant, Karen              51 GBM-NE               1:10.00    1:18.52  
  3 Kavanagh, Suzanne         52 NEM-NE               1:17.00    1:18.72  
 
Event 13  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallett, Connie           55 MESC-NE              1:12.00    1:16.42  
  2 Estel, Beth               58 NEM-NE               1:14.00    1:17.42  
  3 Schiller, Beth            58 MESC-NE              1:18.00    1:17.71  
 
Event 13  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glines, Susie             63 NEM-NE               1:32.00    1:37.57  
 
Event 13  Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carson, June              66 NEM-NE               1:23.00    1:21.67  
 
Event 13  Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lockhart, Julie           73 NEM-NE               1:56.00    2:42.54  
 
Event 13  Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fiore, Jeff               24 NEM-NE               1:00.00      59.09  
 
Event 13  Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCanless, Charlie        26 NEM-NE                 56.50      56.76  
  2 Priest, Zach              28 MESC-NE                59.00    1:02.93  
  3 Kleinert, Ryan            29 NEM-NE               1:04.00    1:04.65  
  4 Arnold, Andrew            25 Unattached           1:12.00    1:17.23  
 
Event 13  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cloitre, Christophe       39 GBM-NE               1:10.00    1:10.26  
  2 Westgeest, Bart           35 GBM-NE               1:30.00    1:13.18  
 
Event 13  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohmen, Niclas             40 NEM-NE                 58.00      57.28  
  2 Phillips, Tom             40 NEM-NE               1:01.00    1:01.53  
  3 Lecrone, Tim              42 MESC-NE              1:02.00    1:01.54  
  4 Morse, ben                42 MESC-NE              1:03.00    1:06.17  
 
Event 13  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prince, Daniel            48 TNYA-MR              1:05.00    1:03.92  
  2 Gardella, Randy           48 MESC-NE              1:05.00    1:05.68  
  3 McDermot, Patrick         49 NEM-NE               1:12.00    1:13.08  
 
Event 13  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, Kevin               51 NEM-NE               1:08.00    1:08.68  
  2 Arsenault, Paul           53 NEM-NE               1:16.00    1:16.88  
  3 Dearmin, Carl             52 NEM-NE               1:33.00    1:17.99  
 
Event 13  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                55 GBM-NE               1:05.00    1:05.00  
  2 Syphers, Dale             58 MESC-NE              1:08.00    1:09.01  
  3 Lauwers, Gregory          56 NEM-NE               1:12.00    1:15.73  
 
Event 13  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newkirk, Thomas           66 GBM-NE               1:16.00    1:14.62  
  2 Pinfold, Wallace          68 MESC-NE              2:10.00    2:09.89  
 
Event 13  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ribush, Nicholas          73 NEM-NE               1:35.00    1:40.04  
  2 Read, Philip              72 GBM-NE               1:55.00    1:46.41  
  3 Mahoney, J Barry          70 NEM-NE               1:47.00    1:48.32  
 
Event 13  Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Frank            77 MESC-NE              1:40.00    1:41.42  
 
Event 14  Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Hayes, Margot             45 MESC-NE              3:45.00         DQ  
    1:51.43 2:06.06                                                
 
Event 14  Women 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            52 NEM-NE               3:45.00    3:17.54  
    1:37.99 1:39.55                                                
  2 Uecker, Anne              54 MESC-NE              3:20.00    3:30.05  
    1:42.97 1:47.08                                                
 
Event 14  Women 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rardin, Susan             64 MESC-NE              4:20.00    4:31.59  
    1:59.43 2:32.16                                                
 
Event 14  Men 18-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Josephson, Wilson         20 NEM-NE               2:20.00    2:33.52  
    1:10.53 1:22.99                                                
 
Event 14  Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Mark                61 NEM-NE               3:29.00    3:43.05  
    1:42.13 2:00.92                                                
 
Event 14  Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              69 NEM-NE               3:55.00    3:57.28  
    1:54.55 2:02.73                                                
 
Event 14  Men 75-79 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            77 MESC-NE              5:00.00    5:10.41  
    2:36.39 2:34.02                                                
 
Event 14  Men 80-84 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Kutai, Itamar             81 NEM-NE               5:42.00         DQ  
    2:37.34 2:51.56                                                
 
Event 15  Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolfs, Katie              25 GBM-NE                 42.00      40.15  
 
Event 15  Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          33 MESC-NE                31.22      29.98  
 
Event 15  Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loch, Brigitte            45 GBM-NE                 40.00      42.37  
  2 Sandberg, Betsy           46 GBM-NE                 40.00      44.41  
  3 Wemple, Helaine           45 GBM-NE                 55.00      55.81  
 
Event 15  Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Torrey, Pamela            53 MESC-NE                35.00      34.95  
  2 Cady-Fernandes, Louise    53 NEM-NE                 35.90      35.01  
  3 Estabrook, Mary           53 MESC-NE                34.00      36.54  
  4 Stokes, Karen             53 NEM-NE                 36.00      37.70  
  5 Kavanagh, Suzanne         52 NEM-NE                 39.00      43.01  
  6 Richards, Andrea          51 GBM-NE                 40.00      45.30  
 
Event 15  Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rardin, Susan             64 MESC-NE                50.00      48.51  
 
Event 15  Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fiore, Jeff               24 NEM-NE                 31.00      30.45  
 
Event 15  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Priest, Zach              28 MESC-NE                26.50      27.94  
 
Event 15  Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammond, Ben              39 NEM-NE                 31.00      28.66  
  2 Cloitre, Christophe       39 GBM-NE                 37.00      37.08  
 
Event 15  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lecrone, Tim              42 MESC-NE                29.50      28.36  
  2 Phillips, Tom             40 NEM-NE                 31.00      29.99  
  3 Graham, David             40 NEM-NE                 32.65      33.44  
 
Event 15  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prince, Daniel            48 TNYA-MR                34.00      31.51  
  2 McDermot, Patrick         49 NEM-NE                 41.00      40.75  
 
Event 15  Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griczika, Joe             51 NEM-NE                 33.00      33.45  
  2 Schmuhl, Fred             50 GBM-NE                 33.60      33.75  
  3 Dearmin, Carl             52 NEM-NE                 50.10      40.21  
 
Event 15  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Timothy         55 NEM-NE                 30.00      30.27  
  2 Judelson, Dave            58 NEM-NE                 35.00      33.17  
 
Event 15  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cady, Arthur              61 Unattached             37.00      36.18  
  2 Prue, Paul                62 NEM-NE                 40.00      44.08  
 
Event 15  Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radimer, John             65 NEM-NE                 35.00      32.56  
 
Event 15  Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter            76 MESC-NE                50.00      49.96  
 
Event 15  Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           82 GBM-NE               1:15.00    1:39.84  
 
Event 16  Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Jodi                44 MESC-NE                34.00      36.50  
  2 Lepage, Colleen           41 MESC-NE                44.00      46.10  
 
Event 16  Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allegretti, Irma          47 NEM-NE                 44.00      45.30  
 
Event 16  Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               58 NEM-NE                 40.00      41.39  
 
Event 16  Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Donnell, Ellen          61 MESC-NE                46.00      47.84  
  2 Glines, Susie             63 NEM-NE                 48.00      54.55  
 
Event 16  Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gardella, Randy           48 MESC-NE                44.60      43.93  
 
Event 16  Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Terence            54 GBM-NE                 42.00      38.31  
  2 Weber, Dieter             52 MESC-NE                42.00      44.91  
  3 Arsenault, Paul           53 NEM-NE                 46.00      46.95  
 
Event 16  Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Judelson, Dave            58 NEM-NE                 36.00      38.39  
 
Event 16  Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             61 NEM-NE                 40.00      39.24  
 
Event 16  Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Pinfold, Wallace          68 MESC-NE              1:10.00         DQ  
 
Event 16  Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              71 MESC-NE                40.00      41.22  
 
Event 19  Mixed 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'C'                 NT    5:13.96  
     1) Rolfs, Katie W25                2) Danileson, Kurt M39            
     3) Loch, Brigitte W45              4) Newkirk, Thomas M66            
                       2:35.92                                             
 
Event 19  Mixed 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'A'                 NT    4:59.39  
     1) Moran, Terence M54              2) Schmuhl, Fred M50              
     3) Westgeest, Bart M35             4) Cloitre, Christophe M39        
     1:19.11    18.94  2:09.67  1:11.67                                    
  3 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'B'                 NT    6:09.90  
     1) Wemple, Helaine W45             2) Sandberg, Betsy W46            
     3) Richards, Andrea W51            4) Grant, Karen W51               
     3:11.75  1:37.85  1:20.30                                             
 
Event 20  Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolf, Jenny               32 NEM-NE               7:00.00    6:02.17  
    1:29.83 1:33.42 1:32.21 1:26.71                                
 
Event 20  Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kysa, Crusco              38 NEM-NE               5:11.00    5:26.67  
    1:18.18 1:23.45 1:24.46 1:20.58                                
 
Event 20  Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepage, Colleen           41 MESC-NE              7:00.00    6:53.50  
    1:40.72 1:46.47 1:44.95 1:41.36                                
 
Event 20  Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Torrey, Pamela            53 MESC-NE              5:25.00    5:34.23  
    1:21.75 1:25.62 1:24.77 1:22.09                                
 
Event 20  Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallett, Connie           55 MESC-NE              5:24.00    5:59.65  
    1:26.94 1:31.82 1:31.22 1:29.67                                
 
Event 20  Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carson, June              66 NEM-NE               6:37.00    6:40.98  
    1:35.58 1:42.79 1:42.40 1:40.21                                
 
Event 20  Men 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Josephson, Wilson         20 NEM-NE               4:50.00    4:59.05  
    1:10.81 1:19.24 1:16.73 1:12.27                                
 
Event 20  Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danileson, Kurt           39 GBM-NE               5:35.00    5:58.35  
    1:23.80 1:33.01 1:33.95 1:27.59                                
 
Event 20  Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, ben                42 MESC-NE              5:10.00    5:08.03  
    1:13.15 1:18.49 1:18.46 1:17.93                                
 
Event 20  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                55 GBM-NE               5:10.00    5:11.06  
    1:14.91 1:19.90 1:19.59 1:16.66                                
  2 Phillips, Timothy         55 NEM-NE               5:30.00    5:21.79  
    1:18.79 1:23.23 1:22.39 1:17.38                                
 
Event 20  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             61 NEM-NE               6:00.00    5:58.41  
    1:25.26 1:33.61 1:32.82 1:26.72                                
 
Event 20  Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchings, Dick           73 NEM-NE               6:20.00    6:21.65  
    1:30.96 1:38.04 1:37.55 1:35.10                                
  2 Mahoney, J Barry          70 NEM-NE               8:00.00    8:38.47  
    2:06.44 2:10.55 2:12.11 2:09.37                                
 
Event 21  Women 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            52 NEM-NE               6:45.00    6:37.16  
    1:34.30 1:41.88 1:51.85 1:29.13                                
 
Event 21  Women 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rardin, Susan             64 MESC-NE              8:09.00    8:10.57  
    2:02.69 2:14.80 2:16.46 1:36.62                                
 
Event 21  Women 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              73 GBM-NE               8:40.00    9:12.71  
    2:27.11 2:23.26 2:24.99 1:57.35                                
 
Event 21  Men 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barguil, Fred             25 NEM-NE               5:15.00    5:14.50  
    1:13.06 1:23.03 1:26.12 1:12.29                                
 
Event 21  Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Mark                61 NEM-NE               6:47.00    7:00.04  
                    1:59.42 1:29.99                                
 
Event 21  Men 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              69 NEM-NE               7:25.00    7:52.70  
    1:57.37 2:00.13 2:09.73 1:45.47                                
 
Event 21  Men 75-79 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            77 MESC-NE              9:10.00    9:19.91  
    2:22.64 2:35.52 2:29.55 1:52.20                                
  2 Giustra, Peter            76 MESC-NE              9:10.00    9:37.43  
    2:36.30 2:37.00 2:35.16 1:48.97