Licensed to Great Bay Masters Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/22/2017 02:29 PM
                       Exeter Mini Meet 2015 - 2/1/2015                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chepeleff, Sarah          24 NEM-NE                 26.80      26.32   20  
  2 Boyce, Lesley-Ann         20 FLA-NE                 29.10      29.06   17  
 
Event 1  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ricker, Jessie            30 FLA-NE                 40.00      31.21   20  
  2 Heath, Lauren             30 GBM-NE                 37.72      33.61   17  
 
Event 1  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dowgiert, Angela          35 FLA-NE                 30.30      26.73   20  
  2 Crusco, Kysa              38 NEM-NE                 28.10      28.52   17  
  3 Selle, Lora               37 GBM-NE                 33.50      32.33   16  
 
Event 1  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kavanagh, Hillary         41 THOR-NE                32.00      30.88   20  
 
Event 1  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesson, Kim               47 GBM-NE                 29.00      29.39   20  
  2 LoGiudice, Karen          45 NEM-NE                 40.00      37.71   17  
 
Event 1  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pentheny, Gail            52 GBM-NE                 32.00      30.95   20  
  2 Tunstall, Nancy           52 GSP-NE                 36.00      32.71   17  
  3 Ogden, Julia              50 NEM-NE                 33.20      33.26   16  
  4 Ameen, Pamela             53 NEM-NE                 40.00      40.85   15  
 
Event 1  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spense, Denise            55 NEM-NE                 31.00      29.99   20  
  2 Garvey, Ellen             58 GBM-NE                 50.00      37.19   17  
  3 Tannert, Ruth             56 FLA-NE                    NT      59.52   16  
 
Event 1  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glines, Susie             63 NEM-NE                 36.00      37.96   20  
 
Event 1  Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Lekeith         24 FLA-NE                 31.80      30.82   20  
 
Event 1  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Domingo             26 NEM-NE                 25.00      23.34   20  
 
Event 1  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitford, Todd            39 GBM-NE                 24.00      23.68   20  
 
Event 1  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas             40 NEM-NE                 23.00      22.56   20  
  2 Avard, Christian          42 NEM-NE                 26.80      26.86   17  
 
Event 1  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Sean Baker        46 THOR-NE                26.80      26.19   20  
  2 Schultz, Richard          48 GBM-NE                 30.00      27.33   17  
  3 Hall, Matthew             46 THOR-NE                27.89      27.84   16  
  4 McDermot, Patrick         49 NEM-NE                 29.00      28.38   15  
  5 Prescott, Al              46 NEM-NE                 30.00      29.80   14  
 
Event 1  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyler, Bob                52 FLA-NE                 24.50      23.93   20  
  2 Schmuhl, Fred             50 GBM-NE                 26.50      27.22   17  
  3 Grady, Seth               50 FLA-NE                 29.90      29.41   16  
 
Event 1  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delosh, Steve             59 FLA-NE                 32.35      35.61   20  
 
Event 1  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ray, Bryan                60 NBPT-NE                32.50      27.14   20  
  2 Richards, Westley         62 NEM-NE                 31.00      35.18   17  
 
Event 1  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          65 MESC-NE                27.10      26.87   20  
  2 Newkirk, Thomas           66 GBM-NE                 27.50      28.81   17  
  3 Lewis, John               68 GBM-NE                 31.50      32.17   16  
 
Event 1  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           82 GBM-NE                 52.00      55.85   20  
 
Event 2  Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              24 NEM-NE               1:02.00    1:01.98   20  
      30.01   31.97                                                
 
Event 2  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Lindsay          29 GBM-NE               1:18.00    1:12.39   20  
      35.16   37.23                                                
  2 Rolfs, Katie              25 GBM-NE               1:25.00    1:14.84   17  
      34.25   40.59                                                
 
Event 2  Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda         33 NEM-NE               1:08.50    1:05.84   20  
      31.01   34.83                                                
 
Event 2  Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesson, Kim               47 GBM-NE               1:10.00    1:09.64   20  
      32.65   36.99                                                
  2 Rupp Hodge, Patty         49 GBM-NE               1:25.00    1:17.90   17  
      36.08   41.82                                                
 
Event 2  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Ben                42 MESC-NE              1:02.00    1:02.12   20  
 
Event 2  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hano, Douglas             48 NEM-NE               1:08.00    1:07.59   20  
      31.38   36.21                                                
 
Event 2  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuhl, Fred             50 GBM-NE               1:13.00    1:25.07   20  
 
Event 2  Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           66 NEM-NE               1:05.50    1:04.42   20  
      30.93   33.49                                                
 
Event 3  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Lindsay          29 GBM-NE                 32.00      32.68   20  
 
Event 3  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesson, Kim               47 GBM-NE                 38.00      36.38   20  
  2 Spellman, Amanda          48 NEM-NE                 53.00      46.06   17  
 
Event 3  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tunstall, Nancy           52 GSP-NE                 42.00      38.53   20  
  2 Ogden, Julia              50 NEM-NE                 42.00      42.33   17  
 
Event 3  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               58 NEM-NE                 35.00      35.42   20  
  2 Garvey, Ellen             58 GBM-NE               1:00.00      48.31   17  
 -- Tannert, Ruth             56 FLA-NE                    NT         DQ  
 
Event 3  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glines, Susie             63 NEM-NE                 44.50      45.47   20  
 
Event 3  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drasher, Ryan             32 GBM-NE                 28.00      27.12   20  
 
Event 3  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitford, Todd            39 GBM-NE                 30.00      29.09   20  
 
Event 3  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Avard, Christian          42 NEM-NE                    NT      32.91   20  
 
Event 3  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Matthew             46 THOR-NE                33.92      34.29   20  
  2 McDermot, Patrick         49 NEM-NE                 42.00      37.22   17  
 
Event 3  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Doug               64 NEM-NE                 51.00      50.52   20  
 
Event 3  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          65 MESC-NE                34.10      33.45   20  
 
Event 3  Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           82 GBM-NE               1:15.00    1:12.58   20  
 
Event 4  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chepeleff, Sarah          24 NEM-NE               1:13.00    1:15.84   20  
      35.96   39.88                                                
 
Event 4  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Lauren             30 GBM-NE               1:40.00    1:37.44   20  
      46.00   51.44                                                
 
Event 4  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cottrell, Laura           37 GBM-NE                    NT    1:45.95   20  
      40.54 1:05.41                                                
 
Event 4  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tara                42 GBM-NE               1:20.00    1:22.65   20  
      39.81   42.84                                                
 
Event 4  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spense, Denise            55 NEM-NE               1:23.00    1:23.33   20  
      39.12   44.21                                                
 
Event 4  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Harrison, Lekeith         24 FLA-NE               1:25.00         DQ  
 
Event 4  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Domingo             26 NEM-NE               1:05.00    1:04.55   20  
 
Event 4  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grady, Seth               50 FLA-NE               1:20.00    1:19.26   20  
      37.01   42.25                                                
 
Event 4  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Bob                55 NEM-NE               1:15.00    1:14.72   20  
      35.18   39.54                                                
 
Event 4  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             60 GBM-NE               1:23.00    1:28.06   20  
      42.20   45.86                                                
 
Event 5  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyce, Lesley-Ann         20 FLA-NE               1:20.00    1:19.75   20  
      34.29   45.46                                                
 
Event 5  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolfs, Katie              25 GBM-NE               1:25.00    1:18.79   20  
      37.65   41.14                                                
 
Event 5  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda         33 NEM-NE               1:10.00    1:08.84   20  
      32.45   36.39                                                
 -- Ricker, Jessie            30 FLA-NE               2:00.00         DQ  
      38.72   45.14                                                
 
Event 5  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dowgiert, Angela          35 FLA-NE               1:18.00    1:06.89   20  
      30.87   36.02                                                
  2 Selle, Lora               37 GBM-NE               1:30.00    1:32.16   17  
      41.90   50.26                                                
 
Event 5  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupp Hodge, Patty         49 GBM-NE               1:25.00    1:16.77   20  
      35.97   40.80                                                
 
Event 5  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Karin             54 NEM-NE               1:20.00    1:18.18   20  
      35.14   43.04                                                
 
Event 5  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               58 NEM-NE               1:14.00    1:14.64   20  
      35.66   38.98                                                
  2 Garvey, Ellen             58 GBM-NE               2:00.00    1:43.95   17  
 
Event 5  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glines, Susie             63 NEM-NE               1:40.00    1:38.58   20  
 
Event 5  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Domingo             26 NEM-NE               1:03.00      59.82   20  
 
Event 5  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drasher, Ryan             32 GBM-NE               1:06.00    1:00.97   20  
      27.70   33.27                                                
 
Event 5  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hano, Douglas             48 NEM-NE               1:08.00    1:08.82   20  
      33.21   35.61                                                
  2 Carter, Sean Baker        46 THOR-NE              1:18.00    1:11.07   17  
  3 Schultz, Richard          48 GBM-NE               1:28.00    1:13.29   16  
      35.07   38.22                                                
  4 Hall, Matthew             46 THOR-NE              1:13.26    1:13.56   15  
      33.33   40.23                                                
  5 Prescott, Al              46 NEM-NE               1:20.00    1:16.77   14  
      38.46   38.31                                                
 
Event 5  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyler, Bob                52 FLA-NE               1:04.00    1:06.26   20  
      30.30   35.96                                                
  2 Schmuhl, Fred             50 GBM-NE               1:11.00    1:12.73   17  
  3 Grady, Seth               50 FLA-NE               1:20.00    1:21.80   16  
      39.82   41.98                                                
 
Event 5  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delosh, Steve             59 FLA-NE               1:43.00    1:48.30   20  
      52.03   56.27                                                
 
Event 5  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             60 GBM-NE               1:20.00    1:17.67   20  
  2 Smith, Doug               64 NEM-NE               1:40.00    1:38.28   17  
      48.09   50.19                                                
 
Event 5  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newkirk, Thomas           66 GBM-NE               1:17.00    1:16.84   20  
      36.01   40.83                                                
 
Event 5  Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           82 GBM-NE               2:30.00    2:40.61   20  
    1:16.89 1:23.72                                                
 
Event 6  Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Great Bay Masters-NE  'D'                              NT         DQ  
     1) Drasher, Ryan M32               2) Whitford, Todd M39             
     3) Schmuhl, Fred M50               4) McKenna, Lindsay W29           
       28.64    31.95    32.72    31.41                                    
 -- Great Bay Masters-NE  'E'                              NT         DQ  
     1) Farrell, Jane W29               2) Heath, Lauren W30              
     3) Schultz, Richard M48            4) Redmond, Jacqui W27            
       40.49    45.71    30.43    32.72                                    
 -- Flaherty Masters-NE  'A'                          2:02.00         DQ  
     1) Tannert, Ruth W56               2) Ricker, Jessie W30             
     3) Boyce, Lesley-Ann W20           4) Delosh, Steve M59              
       37.25    46.85  1:16.69                                             
 
Event 6  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                              NT    2:29.37   40  
     1) Cottrell, Laura W37             2) Mack, Tara W42                 
     3) Rolfs, Katie W25                4) Selle, Lora W37                
       43.60    39.93    32.74    33.10                                    
 
Event 6  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'C'                              NT    2:38.02   34  
     1) Garvey, Ellen W58               2) Rupp Hodge, Patty W49          
     3) Pentheny, Gail W52              4) Wesson, Kim W47                
       48.86    39.96    38.44    30.76                                    
 -- New England Masters-NE  'A'                            NT         DQ   40  
     1) Spellman, Amanda W48            2) Ogden, Julia W50               
     3) Olson, Bob M55                  4) LoGiudice, Karen W45           
                         31.42    37.67                                    
 
Event 6  Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                              NT    2:53.56   40  
     1) Miller, Steve M60               2) Lewis, John M68                
     3) Newkirk, Thomas M66             4) Arnold, Richard M82            
 
Event 7  Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              24 NEM-NE               2:06.00    2:08.62   20  
      30.01   32.37   33.27   32.97                                
 
Event 7  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Lindsay          29 GBM-NE               2:08.00    2:13.38   20  
 
Event 7  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda         33 NEM-NE               2:07.50    2:07.43   20  
      29.95   32.27   32.84   32.37                                
 
Event 7  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crusco, Kysa              38 NEM-NE               2:10.00    2:13.94   20  
      31.53   33.94   34.05   34.42                                
  2 Selle, Lora               37 GBM-NE               2:56.00    2:55.68   17  
      38.02   45.10   48.33   44.23                                
 
Event 7  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tara                42 GBM-NE               2:10.00    2:15.34   20  
      31.54   34.54   35.07   34.19                                
 
Event 7  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wesson, Kim               47 GBM-NE               2:20.00    2:23.75   20  
      33.29   35.94   37.45   37.07                                
 
Event 7  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pentheny, Gail            52 GBM-NE               2:35.00    2:35.44   20  
      35.75   39.59   40.70   39.40                                
 
Event 7  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas             40 NEM-NE               1:51.00    1:53.66   20  
  2 Morse, Ben                42 MESC-NE              2:01.00    2:03.07   17  
      28.36   31.32   31.68   31.71                                
 
Event 7  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hano, Douglas             48 NEM-NE               2:08.00    2:04.93   20  
      28.92   30.98   32.52   32.51                                
  2 McDermot, Patrick         49 NEM-NE               2:30.00    2:26.69   17  
      32.55   37.18   39.16   37.80                                
 
Event 7  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyler, Bob                52 FLA-NE               2:02.00    2:04.43   20  
      28.36   31.27   32.58   32.22                                
 
Event 7  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ray, Bryan                60 NBPT-NE              2:28.00    2:25.35   20  
  2 Miller, Steve             60 GBM-NE               2:20.00    2:26.07   17  
      34.13   37.05   37.89   37.00                                
  3 Richards, Westley         62 NEM-NE               2:45.00    2:41.22   16  
      34.56   39.81   42.67   44.18                                
 
Event 7  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           66 NEM-NE               2:07.50    2:08.94   20  
      29.48   32.92   33.67   32.87                                
 
Event 8  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ricker, Jessie            30 FLA-NE               1:30.00    1:19.73   20  
      38.42   41.31                                                
 
Event 8  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dowgiert, Angela          35 FLA-NE               1:17.00    1:06.58   20  
      32.28   34.30                                                
 
Event 8  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupp Hodge, Patty         49 GBM-NE               1:25.00    1:15.05   20  
      36.45   38.60                                                
  2 Wesson, Kim               47 GBM-NE               1:20.00    1:16.39   17  
      37.37   39.02                                                
  3 Spellman, Amanda          48 NEM-NE               1:50.00    1:34.43   16  
      46.10   48.33                                                
 
Event 8  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tunstall, Nancy           52 GSP-NE               1:30.00    1:23.03   20  
 
Event 8  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drasher, Ryan             32 GBM-NE               1:02.00    1:01.77   20  
 
Event 8  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hano, Douglas             48 NEM-NE               1:10.00    1:14.19   20  
      35.96   38.23                                                
 
Event 9  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogden, Julia              50 NEM-NE                 44.50      46.17   20  
 
Event 9  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spense, Denise            55 NEM-NE                 37.50      36.76   20  
  2 Estel, Beth               58 NEM-NE                 37.00      36.80   17  
  3 Garvey, Ellen             58 GBM-NE                 55.00      50.81   16  
 
Event 9  Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Lekeith         24 FLA-NE                 37.60      38.15   20  
 
Event 9  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Domingo             26 NEM-NE                 29.00      28.73   20  
 
Event 9  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitford, Todd            39 GBM-NE                 33.00      31.38   20  
 
Event 9  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Avard, Christian          42 NEM-NE                 35.40      36.04   20  
 
Event 9  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Al              46 NEM-NE                 40.00      38.74   20  
 
Event 9  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grady, Seth               50 FLA-NE                 36.50      36.57   20  
 
Event 9  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Bob                55 NEM-NE                 34.30      33.56   20  
  2 Delosh, Steve             59 FLA-NE                 45.70      47.39   17  
 
Event 9  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Westley         62 NEM-NE                 45.00      44.96   20  
 
Event 9  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, John               68 GBM-NE                 39.50      38.10   20  
 
Event 9  Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           82 GBM-NE               1:15.00    1:31.68   20  
 
Event 10  Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chepeleff, Sarah          24 NEM-NE               2:23.00    2:23.21   20  
 
Event 10  Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda         33 NEM-NE               2:25.00    2:24.25   20  
      31.42   37.86   42.44   32.53                                
  2 Heath, Lauren             30 GBM-NE               3:30.00    3:15.60   17  
      41.46   50.65   58.21   45.28                                
 
Event 10  Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Cottrell, Laura           37 GBM-NE                    NT         DQ  
      43.34   51.35   49.49   48.03                                
 
Event 10  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupp Hodge, Patty         49 GBM-NE               2:50.00    2:43.80   20  
      37.63   41.30   47.66   37.21                                
 
Event 10  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               58 NEM-NE               2:44.00    2:46.12   20  
      37.47   43.69   46.62   38.34                                
 
Event 10  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Ben                42 MESC-NE              2:25.00    2:26.66   20  
      30.64   39.77   43.79   32.46                                
 
Event 10  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hano, Douglas             48 NEM-NE               2:30.00    2:31.26   20  
      33.29   39.29   44.78   33.90                                
 
Event 10  Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             60 GBM-NE               2:45.00    2:48.47   20  
 
Event 10  Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          65 MESC-NE              2:35.10    2:29.22   20  
      31.87   39.04   44.60   33.71                                
 
Event 10  Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           82 GBM-NE               6:30.00    5:57.93   20  
    1:35.11 1:26.88 1:47.51 1:08.43                                
 
Event 11  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              24 NEM-NE                 57.20      57.79   20  
      27.79   30.00                                                
 
Event 11  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolfs, Katie              25 GBM-NE               1:12.00    1:07.39   20  
      31.84   35.55                                                
 
Event 11  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crusco, Kysa              38 NEM-NE               1:01.00    1:01.81   20  
      29.63   32.18                                                
  2 Selle, Lora               37 GBM-NE               1:16.00    1:14.91   17  
      35.62   39.29                                                
 
Event 11  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tara                42 GBM-NE               1:02.00    1:02.43   20  
 
Event 11  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LoGiudice, Karen          45 NEM-NE               1:40.00    1:28.42   20  
 
Event 11  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Karin             54 NEM-NE               1:04.00    1:06.11   20  
      31.37   34.74                                                
  2 Pentheny, Gail            52 GBM-NE               1:10.00    1:08.96   17  
      33.49   35.47                                                
  3 Tunstall, Nancy           52 GSP-NE               1:15.00    1:11.30   16  
  4 Ameen, Pamela             53 NEM-NE               1:40.00    1:29.62   15  
      42.42   47.20                                                
 
Event 11  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garvey, Ellen             58 GBM-NE               1:50.00    1:30.63   20  
      41.87   48.76                                                
 
Event 11  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitford, Todd            39 GBM-NE                 55.00      54.34   20  
      25.74   28.60                                                
 
Event 11  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas             40 NEM-NE                 50.00      49.30   20  
 
Event 11  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schultz, Richard          48 GBM-NE               1:08.00    1:00.89   20  
  2 McDermot, Patrick         49 NEM-NE               1:04.00    1:03.21   17  
      30.14   33.07                                                
 
Event 11  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuhl, Fred             50 GBM-NE               1:00.00    1:01.20   20  
      28.96   32.24                                                
 
Event 11  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ray, Bryan                60 NBPT-NE              1:07.00    1:03.57   20  
      31.93   31.64                                                
  2 Richards, Westley         62 NEM-NE               1:12.00    1:11.60   17  
      33.37   38.23                                                
  3 Smith, Doug               64 NEM-NE               1:24.00    1:22.54   16  
      39.63   42.91                                                
 
Event 11  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newkirk, Thomas           66 GBM-NE               1:07.00    1:05.45   20  
      31.63   33.82                                                
 
Event 12  Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyce, Lesley-Ann         20 FLA-NE                 31.20      31.01   20  
 
Event 12  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolfs, Katie              25 GBM-NE                 34.00      34.43   20  
 
Event 12  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Lauren             30 GBM-NE                 42.65      39.46   20  
 
Event 12  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupp Hodge, Patty         49 GBM-NE                 33.00      34.05   20  
 
Event 12  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spense, Denise            55 NEM-NE                 36.00      34.51   20  
 
Event 12  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drasher, Ryan             32 GBM-NE                 28.00      27.31   20  
 
Event 12  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Ben                42 MESC-NE                29.00      28.26   20  
  2 Avard, Christian          42 NEM-NE                 29.20      29.60   17  
 
Event 12  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Sean Baker        46 THOR-NE                30.20      29.76   20  
  2 Hall, Matthew             46 THOR-NE                36.25      32.92   17  
 
Event 12  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyler, Bob                52 FLA-NE                 26.90      27.56   20  
  2 Schmuhl, Fred             50 GBM-NE                 29.40      33.94   17  
 
Event 12  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Bob                55 NEM-NE                 31.20      31.29   20  
 
Event 12  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             60 GBM-NE                 41.00      36.59   20  
  2 Smith, Doug               64 NEM-NE                 49.00      49.41   17  
 
Event 12  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          65 MESC-NE                30.10      29.57   20  
 
Event 13  Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Flaherty Masters-NE  'A'                          1:45.00         DQ  
     1) Dowgiert, Angela W35            2) Grady, Seth M50                
     3) Harrison, Lekeith M24           4) Tyler, Bob M52                 
       26.46    30.03    31.25    24.85                                    
 
Event 13  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                              NT    1:47.80   40  
     1) Drasher, Ryan M32               2) Whitford, Todd M39             
     3) Schultz, Richard M48            4) Schmuhl, Fred M50              
       26.27    24.81    27.25    29.47                                    
  2 Great Bay Masters-NE  'B'                              NT    2:13.49   34  
     1) Rolfs, Katie W25                2) Selle, Lora W37                
     3) Redmond, Jacqui W27             4) Heath, Lauren W30              
     1:06.38                      33.57                                    
  3 Great Bay Masters-NE  'C'                              NT    2:19.68   32  
     1) Garvey, Ellen W58               2) Farrell, Jane W29              
     3) Pentheny, Gail W52              4) Cottrell, Laura W37            
       37.87    33.82    32.52    35.47                                    
 
Event 13  Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                              NT    2:31.83   40  
     1) Miller, Steve M60               2) Lewis, John M68                
     3) Newkirk, Thomas M66             4) Arnold, Richard M82            
       31.12    32.72    29.88    58.11                                    
 
Event 14  Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda         33 NEM-NE              19:45.00   19:09.71   20  
      31.79   33.93   34.79   34.97   35.07   34.86   34.81   35.58
      35.33   34.72   35.41   35.56   35.57   35.48   35.23   35.26
      34.74   35.27   35.38   34.71   35.32   35.09   35.37   35.37
      34.98   34.68   35.08   34.94   34.67   34.55   34.12   34.03
      33.05
 
Event 14  Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crusco, Kysa              38 NEM-NE              21:30.00   20:48.93   20  
      33.99   36.58   37.31   37.75   37.96   38.02   37.89   37.96
      37.78   37.88   37.66   38.07   37.78   37.91   37.93   38.35
      37.99   38.38   38.31   38.40   38.45   38.51   38.55   38.17
      38.15   38.32   38.37   38.44   38.51   38.35   38.01   37.15
      36.05
  2 Selle, Lora               37 GBM-NE              30:00.00   27:17.61   17  
      40.69   46.02   49.63   49.49   49.26   50.08   49.53 1:40.96
      50.31   50.37   50.84   49.94                   49.97   49.25
      50.48   51.27   50.94   50.21   49.55   50.04   50.54   51.24
      51.07   51.90   49.93   50.83   48.24   50.28   49.35   49.54
      45.04
 
Event 14  Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tara                42 GBM-NE              20:00.00   20:55.86   20  
      33.53   36.61   37.58   37.77   38.01   38.07   37.97   38.33
      38.25   38.07   38.57   38.37   38.39   38.10   38.58   38.47
      38.16   38.42   38.23   38.31   38.23   38.31   38.34   38.58
      38.18   38.52   38.73   38.62   38.43   38.42   38.34   38.10
      37.27
  2 Kavanagh, Hillary         41 THOR-NE             22:20.00   21:32.96   17  
      35.52   37.94   38.93   39.12   39.34   39.28   39.36   39.45
      39.31   39.28   39.29   39.44   39.45   39.29   39.20   39.42
      39.89   39.60   39.59   39.97   39.56   39.78   39.26   39.57
      39.49   39.68   39.66   39.53   39.70   39.23   39.22   38.64
      36.97
 
Event 14  Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tunstall, Nancy           52 GSP-NE              25:00.00   23:12.04   20  
      37.54   41.51   41.34   41.54   41.69   42.10   41.94   42.16
      42.19   42.36   42.27   42.41   42.81   42.91   42.62   42.67
      42.70   42.61   42.76   42.44   42.88   42.94   42.70   42.73
      42.92   42.56   43.11   42.61   42.65   42.71   42.26   42.30
      39.10
 
Event 14  Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               58 NEM-NE              21:00.00   21:31.46   20  
      35.15   38.03   38.86   38.81   39.41   39.40   39.06   39.22
      38.98   39.24   38.95   39.10   39.09   39.16   38.85   39.51
      39.63   39.82   39.92   39.98   39.31   39.97   38.96   39.68
      39.51   39.84   39.40   40.00   39.64   39.50   39.22   39.01
      37.25
 
Event 14  Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             60 GBM-NE              21:00.00   21:50.18   20