Licensed to Great Bay Masters Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/13/2017 08:59 AM
                       GBM Summer Meet at JT - 7/17/2016                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 2:17.52        1984 Barbara Crowder                            
        NATL: N 2:02.06   12/2/1995 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Amanda             27 CONN-CT              2:43.00    2:41.21   20  
 
Event 1  Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 2:14.58        2014 Kimberly Lloyd                             
        NATL: N 2:09.00   5/25/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baudis, Christina         40 NEM-NE               2:52.00    2:51.70   20  
  2 Sega, Ally                43 CONN-CT              3:34.00    3:36.67   17  
 
Event 1  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 2:20.74        1998 Jacki Hirsty                               
        NATL: N 2:10.09   6/13/2009 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Downey, Sarah             47 GBM-NE               3:15.00    3:09.04   17  
 
Event 1  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 2:22.18        2003 Jacki Hirsty                               
        NATL: N 2:13.18    8/8/2013 JILL HERNANDEZ                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crans, Mara               50 MESC-NE              3:06.00    3:01.23   20  
 
Event 1  Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 2:26.64        2010 Jacki Hirsty                               
        NATL: N 2:16.28    8/6/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Sally          55 GBM-NE               3:00.00    3:00.36   20  
 
Event 1  Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 2:46.93        2014 Christie Hayes                             
        NATL: N 2:35.36    8/9/2015 CHARLOTTE DAVIS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yunker, Carol             69 NEM-NE               3:30.00    3:28.86   20  
 
Event 1  Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 2:00.89        2014 Wilson Josephson                           
        NATL: N 1:52.74   8/16/1998 JOE TRISTAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerard, William           24 CONN-CT              2:27.00    2:26.33   20  
 
Event 1  Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 1:58.98        1996 Chris Barrett                              
        NATL: N 1:50.69   6/26/2013 ALEX WOLD                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiles, David             26 FL-FL                2:20.00    2:17.10   20  
 
Event 1  Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 1:59.82        1992 Chris Hancock                              
        NATL: N 1:49.34    8/7/2014 DARIAN TOWNSEND                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hui, Chris                32 Unattached-NE        2:45.00    2:29.28   20  
  2 Duguay, Robert            31 CONN-CT              2:37.00    2:39.94   17  
 
Event 1  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 1:55.06        2009 Michael Ross                               
        NATL: N 1:53.65    8/2/2010 VLAD PYSHNENKO                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liguori, James            41 MESC-NE              2:55.00    2:57.75   20  
 
Event 1  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 2:06.07        2009 Stuart Cromarty                            
        NATL: N 1:57.89    8/6/2009 KEITH SWITZER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dainiak, Chris            45 Unattached-NE        2:25.00    2:27.46   20  
 
Event 1  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 2:07.17        1998 Fred Schlicher                             
        NATL: N 2:00.34   8/13/2007 DAN STEPHENSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grimmke, Willy            51 ADMS-AD              2:30.00    2:30.41   20  
  2 Gingrich, David           53 NEM-NE               2:53.00    2:50.34   17  
  3 Dearmin, Carl             54 NEM-NE               2:46.00    2:53.32   16  
 
Event 1  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 2:14.88        2004 Homer Lane                                 
        NATL: N 2:04.01   7/26/2009 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zrioka, Joseph            56 MESC-NE              2:47.00    2:51.27   20  
  2 Orzel, Joesph             57 GBM-NE               3:10.00    3:15.05   17  
 
Event 1  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 2:12.69        2008 Fred Schlicher                             
        NATL: N 2:09.24   8/15/2014 JACK GROSELLE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             62 GBM-NE               2:30.00    2:43.54   20  
 
Event 1  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 2:29.63        2008 Don McIntosh                               
        NATL: N 2:12.46    7/7/2016 RICK COLELLA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jurka, Valdis             66 NEM-NE               3:18.00    3:02.20   20  
  2 Regan, Maurice            67 NEM-NE               4:00.00    4:05.69   17  
 
Event 1  Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 3:10.87        1998 James Edwards                              
        NATL: N 2:25.66    6/6/2009 DAVID RADCLIFF                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchings, Dick           75 NEM-NE               3:07.00    3:05.70L  20  
 
Event 2  Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:08.94        2003 Jenny Mooney                               
        NATL: N 1:06.44   7/31/2011 KELLY HARRIGAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chepeleff, Sarah          26 NEM-NE               1:20.00    1:21.72   20  
  2 Courbron, Yanghee         28 NEM-NE               1:30.00    1:26.01   17  
 
Event 2  Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:09.09        2014 Christina Pansini                          
        NATL: N 1:01.78    8/6/2011 NORIKO INADA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Sarah               33 ADMS-AD              2:35.00    2:49.63   20  
 
Event 2  Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:23.94        2012 Beth Estel                                 
        NATL: N 1:14.41   8/17/2008 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zwart, Anne               56 GBM-NE               1:46.00    1:38.37   20  
 
Event 2  Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 59.18        2006 Michael Ross                                 
        NATL: N 59.18   8/10/2006 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westgeest, Bart           37 GBM-NE               2:15.00    1:21.17   20  
 
Event 2  Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:02.65        2011 Fritz Bedford                              
        NATL: N 1:00.13    6/8/2008 STEVE WOOD                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Alec              46 GBM-NE               1:50.00    1:45.63   20  
 
Event 2  Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:10.94        2011 Mark Alexander                             
        NATL: N 1:01.89    8/6/2011 STEVE WOOD                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stundtner, Matthew        53 NEM-NE               1:40.00    1:34.04   20  
 
Event 2  Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:11.47        2007 Greg Shaw                                  
        NATL: N 1:03.50   6/21/2015 STEVE WOOD                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mansilla, Franklin        56 NEM-NE               1:40.00    1:29.61   20  
  2 Busby, Buzz               56 GBM-NE               1:30.00    1:33.39   17  
  3 Brady, John               57 GBM-NE               1:35.00    1:38.81   16  
 
Event 2  Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:15.00        2011 Robert Lawton                              
        NATL: N 1:08.72   6/25/2016 TOM BARTON                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, John               61 FL-FL                1:20.00    1:19.30   20  
 
Event 2  Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:18.03        2008 Don McIntosh                               
        NATL: N 1:09.79    7/8/2012 HUGH WILDER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Epstein, Daniel           66 NEM-NE               1:22.00    1:24.84   20  
 
Event 2  Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:31.60        2005 D Barr Clayson                             
        NATL: N 1:15.13   6/15/2013 RICHARD BURNS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, J Barry          72 NEM-NE               2:22.00    2:26.90   20  
 
Event 2  Men 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:50.59        2002 James Edwards                              
        NATL: N 1:31.10    6/8/2013 CLARKE MITCHELL                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           84 GBM-NE               3:00.00    3:06.26   20  
 
Event 3  Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 2:58.00        2009 Rainy Goodale                              
        NATL: N 2:39.78   8/10/2013 KATIE GLENN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cottrell, Laura           39 GBM-NE                    NT    3:35.54   20  
 
Event 3  Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 3:15.59        2009 Sheryl Scott                               
        NATL: N 2:45.20    8/5/2007 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandberg, Betsy           48 GBM-NE               3:36.00    3:38.58   20  
 
Event 3  Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 2:43.03        2003 Brian Casey                                
        NATL: N 2:18.57   7/11/2015 STEVE WEST                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, David             42 NEM-NE               3:40.00    3:38.87   20  
 
Event 3  Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 2:47.39        2012 Stephen Mugford                            
        NATL: N 2:27.79   8/17/2008 DAVID GUTHRIE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Al              48 NEM-NE               3:35.00    3:48.05   20  
 
Event 3  Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 2:59.23        2004 Daniel Rogacki                             
        NATL: N 2:31.10    8/1/2015 DAVID GUTHRIE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Busby, Buzz               56 GBM-NE               3:30.00    3:26.32   20  
 
Event 3  Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 3:13.34        2007 Daniel Rogacki                             
        NATL: N 2:40.46   8/17/2014 RICK COLELLA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             62 GBM-NE               3:30.00    3:36.76   20  
 
Event 3  Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 3:15.73        2012 Daniel Rogacki                             
        NATL: N 2:47.71    7/7/2016 RICK COLELLA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Regan, Maurice            67 NEM-NE               4:30.00    4:51.77   20  
 
Event 4  Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 1:02.18        2012 Jessie Alcaide                             
        NATL: N   59.99   6/27/2013 JUSTINE MUELLER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amico, Victoria           27 NEM-NE               2:14.00    2:13.82   20  
 
Event 4  Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 1:21.45        2010 Katherine Branch                           
        NATL: N 1:07.80   8/13/2011 JILL HERNANDEZ                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            54 NEM-NE               1:30.00    1:31.18   20  
 
Event 4  Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 1:33.70        2012 Karen Bierwert                             
        NATL: N 1:12.06    8/4/2011 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               60 NEM-NE               1:29.00    1:36.13   20  
 
Event 4  Women 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 1:42.63        1991 Clara Walker                               
        NATL: N 1:20.09   1/31/2015 CHARLOTTE DAVIS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yunker, Carol             69 NEM-NE               2:00.00    2:01.25   20  
  2 Rardin, Susan             66 MESC-NE              1:50.00    2:04.00   17  
 
Event 4  Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 55.69        2004 Jason Eaddy                                  
        NATL: N 53.09   8/15/2008 KOHEI KAWAMOTO                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiles, David             26 FL-FL                1:06.00    1:06.41   20  
 
Event 4  Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 56.43        2008 Michael Ross                                 
        NATL: N 56.43   8/23/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lecrone, Tim              44 MESC-NE              1:06.00    1:05.86   20  
  2 Liguori, James            41 MESC-NE              1:35.00    1:28.98   17  
 
Event 4  Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 1:01.11        2006 Greg Shaw                                  
        NATL: N   57.23   8/15/2008 PAUL CARTER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grimmke, Willy            51 ADMS-AD              1:20.00    1:22.65   20  
 
Event 4  Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 1:03.98        2008 Fred Schlicher                             
        NATL: N 1:03.03   8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ceckler, Jack             60 GBM-NE               1:50.00    1:35.07   20  
  2 Bartl, Roland             60 NEM-NE               1:56.00    2:13.44   17  
 
Event 4  Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 1:20.63        1992 Win Wilson                                 
        NATL: N 1:06.53   7/10/2016 LAWRENCE DAY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Jurka, Valdis             66 NEM-NE               1:40.00         DQ  
 
Event 4  Men 75-79 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 1:57.36        2012 William Jones                              
        NATL: N 1:31.89    5/1/2010 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            79 MESC-NE              2:15.00    2:17.89   20  
 
Event 4  Men 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 2:23.09        2014 Itamar Kutai                               
        NATL: N 1:43.93    8/6/2014 WILLIAM LAUER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             83 NEM-NE               2:27.03    2:45.92   20  
 
Event 5  Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 26.35        2012 Jessie Alcaide                               
        NATL: N 24.83   8/10/2014 MADISON KENNEDY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amico, Victoria           27 NEM-NE                 46.10      45.60   20  
 
Event 5  Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 26.90        2014 Katrine Alcaide                              
        NATL: N 25.57    8/8/2009 ERIKA ERNDL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Lauren             32 GBM-NE                 37.70      38.62   20  
 
Event 5  Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 28.28        2014 Kimberly Lloyd                               
        NATL: N 24.25    7/6/2008 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kavanagh, Hillary         43 NEM-NE                 40.00      36.15   20  
  2 Baudis, Christina         40 NEM-NE                 35.60      37.02   17  
 
Event 5  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 28.46        2003 Jacki Hirsty                                 
        NATL: N 28.22   8/18/2001 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crans, Mara               50 MESC-NE                35.20      35.00   20  
  2 Flynn, Sandra             51 NEM-NE                 48.40      43.42   17  
 
Event 5  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 29.94        2010 Jacki Hirsty                                 
        NATL: N 28.69   8/17/2008 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cady-Fernandes, Louise    55 NEM-NE                 29.67      29.64L  20  
  2 Stokes, Karen             55 NEM-NE                 34.00      35.00   17  
  3 Zwart, Anne               56 GBM-NE                 40.00      36.31   16  
 
Event 5  Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 30.76        2012 Jacki Hirsty                                 
        NATL: N 29.31    8/6/2011 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dumont, Leslie            60 NEM-NE                 40.00      37.30   20  
 
Event 5  Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 32.49        2011 Diann Uustal                                 
        NATL: N 30.88    8/7/2015 CHARLOTTE DAVIS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rardin, Susan             66 MESC-NE                39.10      40.19   20  
 
Event 5  Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 26.26        2013 Alford Green                                 
        NATL: N 21.78    7/1/2012 JOSH SCHNEIDER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerard, William           24 CONN-CT                30.20      30.73   20  
 
Event 5  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 24.33        2015 Kyle Veatch                                  
        NATL: N 21.69   8/10/2014 NATHAN ADRIAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanier, Jason             29 GBM-NE                 28.80      29.73   20  
 
Event 5  Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 23.79        2004 Jeremy Gross                                 
        NATL: N 21.55   8/10/2014 ANTHONY ERVIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hui, Chris                32 Unattached-NE          34.00      30.15   20  
  2 Gowland, John             33 Unattached-NE          45.00      40.31   17  
 
Event 5  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 24.41        2005 Michael Ross                                 
        NATL: N 23.35   6/30/2012 BRIAN JACOBSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillis, John              35 MESC-NE                29.50      28.53   20  
  2 Westgeest, Bart           37 GBM-NE                 30.00      29.72   17  
 
Event 5  Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 24.31        2008 Michael Ross                                 
        NATL: N 23.31   8/13/2014 BRIAN JACOBSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitford, Todd            41 GBM-NE                 30.00      28.38   20  
 
Event 5  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 25.68        2010 Fritz Bedford                                
        NATL: N 24.29   8/10/2006 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Leary, Shawn            46 MESC-NE                27.60      28.10   20  
  2 Dainiak, Chris            45 Unattached-NE          30.00      29.08   17  
  3 Carter, Seanbaker         48 NEM-NE                 35.00      30.60   16  
  4 Rooney, Alec              46 GBM-NE                 36.00      33.56   15  
  5 Prescott, Al              48 NEM-NE                 35.00      35.01   14  
 
Event 5  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 26.45        2004 Greg Shaw                                    
        NATL: N 24.58    8/9/2009 ROWDY GAINES                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gingrich, David           53 NEM-NE                 32.00      31.24   20  
  2 Dearmin, Carl             54 NEM-NE                 32.50      33.10   17  
 
Event 5  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 26.29        2006 Greg Shaw                                    
        NATL: N 25.01    6/7/2009 JACK GROSELLE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Peter              56 NEM-NE                 30.00      28.02   20  
  2 Brady, John               57 GBM-NE                 34.00      32.13   17  
  3 Busby, Buzz               56 GBM-NE                 40.00      32.56   16  
  4 Zrioka, Joseph            56 MESC-NE                34.10      34.42   15  
  5 Orzel, Joesph             57 GBM-NE                 34.40      34.52   14  
 
Event 5  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 28.61        2009 John Radimer                                 
        NATL: N 25.23   8/10/2006 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ceckler, Jack             60 GBM-NE                 38.00      35.08   20  
 
Event 5  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 31.94        2003 Walter Lincoln                               
        NATL: N 27.71    8/7/2015 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, J Barry          72 NEM-NE               1:00.00      51.38   20  
 
Event 5  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 34.10        2008 Walter Lincoln                               
        NATL: N 30.28   7/11/2009 DAVID RADCLIFF                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchings, Dick           75 NEM-NE                 36.33      36.45   20  
 
Event 5  Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 36.05        2007 Al Craig                                     
        NATL: N 32.92    8/7/2015 CAV CAVANAUGH                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           84 GBM-NE               1:05.00    1:05.52   20  
 
Event 6  Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 34.90        2000 Kriste Kleiner                               
        NATL: N 31.60   7/10/2010 MEGAN JENDRICK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Amanda             27 CONN-CT                40.00      40.90   20  
  2 Courbron, Yanghee         28 NEM-NE                 48.00      47.78   17  
 
Event 6  Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 34.89        2014 Katrine Alcaide                              
        NATL: N 33.20   8/15/2008 KATIE MCCLELLAND                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tower, Megan              30 Unattached-NE             NT      43.94   20  
 
Event 6  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 40.39        2009 Cheryl Kupan                                 
        NATL: N 33.66   7/17/2010 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandberg, Betsy           48 GBM-NE                 46.50      48.89   20  
 
Event 6  Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 39.37        2012 Karen Mareb                                  
        NATL: N 37.31   7/26/2015 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flynn, Sandra             51 NEM-NE               1:30.00      58.51   20  
 
Event 6  Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 39.16        2012 Beth Estel                                   
        NATL: N 38.55    8/9/2013 COLETTE CRABBE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zwart, Anne               56 GBM-NE                 51.00      48.25   20  
  2 Gallagher, Sally          55 GBM-NE                 55.00      50.66   17  
 
Event 6  Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 30.83        1998 Jonathan Banville                            
        NATL: N 27.96    8/4/2011 MARK GANGLOFF                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanier, Jason             29 GBM-NE                 40.10      46.57   20  
 
Event 6  Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 31.40        2006 Mike Lane                                    
        NATL: N 28.53   5/25/2009 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillis, John              35 MESC-NE                40.50      46.49   20  
 
Event 6  Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 33.20        2010 Michael Ross                                 
        NATL: N 29.02   7/27/2014 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, David             42 NEM-NE                 40.00      40.77   20  
 
Event 6  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 33.09        2004 Keith Hoffman                                
        NATL: N 30.59    6/8/2008 DAVID GUTHRIE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Seanbaker         48 NEM-NE                 45.00      43.97   20  
 
Event 6  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 34.60        2011 Steven Schonholz                             
        NATL: N 31.10   8/15/2015 DAVID GUTHRIE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mansilla, Franklin        56 NEM-NE                 40.00      41.12   20  
 
Event 6  Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 35.97        2014 Rick Battistini                              
        NATL: N 32.87   6/13/2012 TIMOTHY SHEAD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartl, Roland             60 NEM-NE                 43.60      44.51   20  
 
Event 6  Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 36.75        2008 Louis Kronfeld                               
        NATL: N 34.66    7/8/2012 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Regan, Maurice            67 NEM-NE               1:10.00      53.70   20  
 
Event 9  Mixed 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:29.03    8/8/2009 FORT LAUDERDALE AQUATICS                   
                         C FERNANDEZ, K LEGASPI, L GALVAN-SARABIA, J MARTIN
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connecticut-CT  'A'                                    NT    6:00.95   40  
     1) Gerard, William M24             2) Brown, Amanda W27              
     3) Sega, Ally W43                  4) Duguay, Robert M31             
 
Event 10  Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 2:38.03        2012 Christina Rose                             
        NATL: N 2:17.61    8/6/2009 SARABETH METZGER                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Sarah               33 ADMS-AD              5:40.00    6:14.31   20  
 
Event 10  Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 2:13.88        2003 Jason Eaddy                                
        NATL: N 2:07.57   8/23/1992 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiles, David             26 FL-FL                2:40.00    2:36.21   20  
 
Event 10  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 2:33.35        2011 Mark Alexander                             
        NATL: N 2:17.57   6/11/2012 MICHAEL SODERLUND                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stundtner, Matthew        53 NEM-NE               3:00.00    3:18.59   20  
 
Event 10  Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 2:44.80        2007 Don McIntosh                               
        NATL: N 2:33.09    8/9/2013 FRED FERROGGIARO                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Mark                63 NEM-NE               3:11.00    3:15.92   20  
 
Event 11  Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:17.58        2000 Andrea Packard                             
        NATL: N 1:09.10   6/28/2013 JUSTINE MUELLER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Amanda             27 CONN-CT              1:33.00    1:27.96   20  
  2 Chepeleff, Sarah          26 NEM-NE               1:28.00    1:30.37   17  
 
Event 11  Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:23.45        1985 Judith Melick                              
        NATL: N 1:13.29   8/16/2008 KATIE MCCLELLAND                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tower, Megan              30 Unattached-NE             NT    1:41.67   20  
 
Event 11  Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:21.48        2014 Rainy Goodale                              
        NATL: N 1:12.12   6/30/2008 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baudis, Christina         40 NEM-NE               1:39.00    1:46.50   20  
 
Event 11  Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:26.73        2005 Karen Mareb                                
        NATL: N 1:14.41   7/17/2010 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downey, Sarah             47 GBM-NE               2:00.00    1:54.75   20  
 
Event 11  Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:25.68        2012 Karen Mareb                                
        NATL: N 1:22.23    8/4/2014 CORRIN POPPS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flynn, Sandra             51 NEM-NE               2:16.00    2:05.77   20  
 
Event 11  Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:26.90        2014 Karen Mareb                                
        NATL: N 1:25.19    8/6/2009 LO KNAPP                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zwart, Anne               56 GBM-NE               1:45.00    1:44.61   20  
 
Event 11  Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:33.31        2012 Barbara Hummel                             
        NATL: N 1:27.95   6/28/2014 LO KNAPP                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               60 NEM-NE               1:31.00    1:33.55   20  
 
Event 11  Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:11.87        2003 Brian Casey                                
        NATL: N 1:03.76    7/6/2012 STEVE WEST                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, David             42 NEM-NE               1:35.00    1:36.80   20  
 
Event 11  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:13.58        2004 Keith Hoffman                              
        NATL: N 1:07.38   8/16/2008 DAVID GUTHRIE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Al              48 NEM-NE               1:40.00    1:44.94   20  
  2 Rooney, Alec              46 GBM-NE               1:55.00    1:51.03   17  
 
Event 11  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:18.05        2002 Daniel Rogacki                             
        NATL: N 1:07.97   7/31/2015 DAVID GUTHRIE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mansilla, Franklin        56 NEM-NE               1:40.00    1:40.43   20  
 
Event 11  Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:23.46        2014 Rick Battistini                            
        NATL: N 1:13.38    8/8/2013 RICK COLELLA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartl, Roland             60 NEM-NE               1:38.00    1:50.02   20  
 
Event 11  Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
      NELMSC: L 1:26.79        2012 Daniel Rogacki                             
        NATL: N 1:16.30    7/8/2016 RICK COLELLA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Regan, Maurice            67 NEM-NE               2:20.00    2:11.38   20  
 
Event 12  Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 2:32.56        2003 Jenny Mooney                               
        NATL: N 2:14.03   6/29/2013 JUSTINE MUELLER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Amanda             27 CONN-CT              2:59.00    3:00.12   20  
 
Event 12  Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 2:36.03        2014 V Williamson                               
        NATL: N 2:13.72    8/8/2009 ERIKA ERNDL                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Sarah               33 ADMS-AD              5:30.00    5:40.79   20  
 
Event 12  Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 2:38.69        2009 Jessica Holmes                             
        NATL: N 2:22.42   7/19/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cottrell, Laura           39 GBM-NE                    NT    3:44.29   20  
 
Event 12  Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 2:44.26        1997 Barbara Crowder                            
        NATL: N 2:25.03    8/5/2007 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baudis, Christina         40 NEM-NE               3:15.00    3:16.81   20  
 
Event 12  Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 2:48.15        1998 Jacki Hirsty                               
        NATL: N 2:27.57   8/16/2008 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandberg, Betsy           48 GBM-NE               3:22.00    3:21.90   20  
  2 Downey, Sarah             47 GBM-NE               3:45.00    3:45.91   17  
 
Event 12  Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 2:55.70        2012 Beth Estel                                 
        NATL: N 2:38.74   7/26/2015 JILL HERNANDEZ                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Sally          55 GBM-NE               3:30.00    3:32.86   20  
 
Event 12  Women 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 3:19.01        1991 Clara Walker                               
        NATL: N 2:55.88    8/9/2015 CHARLOTTE DAVIS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rardin, Susan             66 MESC-NE              4:00.00    4:09.42   20  
 
Event 12  Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 2:17.32        2007 Michael Ross                               
        NATL: N 2:05.64   12/7/2002 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westgeest, Bart           37 GBM-NE               3:05.00    3:02.00   20  
 
Event 12  Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 2:15.75        2009 Michael Ross                               
        NATL: N 2:14.13   7/25/2009 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liguori, James            41 MESC-NE              3:25.00    3:13.77   20  
 
Event 12  Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 2:21.60        2009 Michael Schmidt                            
        NATL: N 2:14.90   8/22/2010 JEROME FRENTSOS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Alec              46 GBM-NE               3:30.00    3:49.78   20  
 
Event 12  Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 2:27.39        2004 Greg Shaw                                  
        NATL: N 2:18.05   7/25/2009 JAMIE FOWLER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grimmke, Willy            51 ADMS-AD              2:50.00    3:00.66   20  
  2 Gingrich, David           53 NEM-NE               3:22.00    3:23.66   17  
  3 Stundtner, Matthew        53 NEM-NE               3:10.00    3:24.43   16  
 
Event 12  Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 2:27.60        2006 Greg Shaw                                  
        NATL: N 2:20.83    8/9/2009 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Busby, Buzz               56 GBM-NE               3:00.00    3:01.00   20  
 
Event 12  Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 2:30.72        2008 Fred Schlicher                             
        NATL: N 2:21.99   8/17/2014 RICK COLELLA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, John               61 FL-FL                2:55.00    2:57.39   20  
  2 Miller, Steve             62 GBM-NE               3:15.00    3:11.15   17  
  3 Keil, Mark                63 NEM-NE               3:13.00    3:22.15   16  
  4 Bartl, Roland             60 NEM-NE               3:41.00    4:05.31   15  
 
Event 12  Men 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 5:11.70        1988 Abraham Olanoff                            
        NATL: N 3:34.94   8/15/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           84 GBM-NE               6:30.00    7:22.76   20  
 
Event 13  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 1:03.58        2003 Jacki Hirsty                               
        NATL: N 1:01.13   8/19/2001 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crans, Mara               50 MESC-NE              1:19.00    1:23.29   20  
  2 Flynn, Sandra             51 NEM-NE               1:40.00    1:38.68   17  
 
Event 13  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 1:08.50        2012 Jacki Hirsty                               
        NATL: N 1:03.83    8/5/2011 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               60 NEM-NE               1:13.00    1:16.39   20  
 
Event 13  Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 1:16.84        1992 Clara Walker                               
        NATL: N 1:09.52   1/31/2015 CHARLOTTE DAVIS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rardin, Susan             66 MESC-NE              1:26.00    1:32.43   20  
  2 Yunker, Carol             69 NEM-NE               1:45.00    1:32.87   17  
 
Event 13  Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 53.35        2004 Jeremy Gross                                 
        NATL: N 48.71    8/6/2014 ANTHONY ERVIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hui, Chris                32 Unattached-NE        1:10.00    1:07.86   20  
  2 Duguay, Robert            31 CONN-CT              1:08.00    1:13.78   17  
  3 Gowland, John             33 Unattached-NE        1:40.00    1:40.49   16  
 
Event 13  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 52.23        2004 Michael Ross                                 
        NATL: N 51.49   7/16/1995 ROWDY GAINES                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillis, John              35 MESC-NE              1:04.00    1:07.29   20  
 
Event 13  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 56.91        2003 Peter Worland                                
        NATL: N 53.90   8/23/1999 JACK GROSELLE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dainiak, Chris            45 Unattached-NE        1:04.00    1:05.06   20  
 
Event 13  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 58.90        2003 Greg Shaw                                    
        NATL: N 54.93   3/21/2004 JACK GROSELLE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dearmin, Carl             54 NEM-NE               1:11.00    1:16.10   20  
 
Event 13  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 58.61        2006 Greg Shaw                                    
        NATL: N 56.07   7/10/2015 STEVE WOOD                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Peter              56 NEM-NE               1:10.00    1:07.43   20  
  2 Zrioka, Joseph            56 MESC-NE              1:18.00    1:17.46   17  
  3 Brady, John               57 GBM-NE               1:19.00    1:19.79   16  
  4 Orzel, Joesph             57 GBM-NE               1:19.00    1:24.39   15  
 
Event 13  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 1:06.06        2014 John Radimer                               
        NATL: N 1:00.38   8/12/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jurka, Valdis             66 NEM-NE               1:30.00    1:23.10   20  
 
Event 13  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 1:12.69        2003 Walter Lincoln                             
        NATL: N 1:03.32    8/8/2015 DAVID QUIGGIN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, J Barry          72 NEM-NE               1:48.00    1:50.16   20  
 
Event 14  Women 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 2:53.10        2008 Cheryl Kupan                               
        NATL: N 2:24.77   8/17/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sega, Ally                43 CONN-CT              3:55.00    3:56.83   20  
 
Event 14  Men 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 2:05.76        2002 Jason Eaddy                                
        NATL: N 2:05.76   7/21/2002 JASON EADDY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiles, David             26 FL-FL                2:42.00    2:32.56   20  
 
Event 14  Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 2:31.58        2008 Fred Schlicher                             
        NATL: N 2:29.05    8/6/2011 LAWRENCE DAY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Mark                63 NEM-NE               3:49.00    3:59.91   20  
 
Event 14  Men 75-79 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 4:35.65        2009 Itamar Kutai                               
        NATL: N 3:18.12    6/6/2015 RICHARD KITCHELL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Jones, William            79 MESC-NE              5:10.00        DNF  
 
Event 15  Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 30.00        2009 Jessica Knight                               
        NATL: N 28.19    8/3/2003 JENNIFER BROOKS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chepeleff, Sarah          26 NEM-NE                 35.00      35.37   20  
 
Event 15  Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 29.48        2014 Katrine Alcaide                              
        NATL: N 27.48    6/7/2008 MARTINA MORAVCOVA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tower, Megan              30 Unattached-NE             NT      41.18   20  
  2 Heath, Lauren             32 GBM-NE                 46.20      43.65   17  
 
Event 15  Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 31.25        2009 Mary Estabrook                               
        NATL: N 29.04    8/5/2014 WENKE SEIDER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downey, Sarah             47 GBM-NE                 50.00      47.70   20  
 
Event 15  Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 31.59        2002 Joel Feldmann                                
        NATL: N 29.97   6/26/2016 SUSAN WILLIAMS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            54 NEM-NE                 37.50      38.38   20  
 
Event 15  Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 34.19        2007 Joel Feldmann                                
        NATL: N 30.97    8/9/2013 TRACI GRANGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Karen             55 NEM-NE                 39.70      40.94   20  
  2 Gallagher, Sally          55 GBM-NE                 45.00      42.61   17  
 
Event 15  Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 34.09        2014 Diann Uustal                                 
        NATL: N 34.09   8/17/2014 DIANN UUSTAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yunker, Carol             69 NEM-NE               1:00.00      47.81   20  
 
Event 15  Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 26.57        2011 Douwe Yntema                                 
        NATL: N 24.20    8/8/2014 THOMAS SHIELDS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerard, William           24 CONN-CT                33.00      32.63   20  
 
Event 15  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 25.08        2015 Kyle Veatch                                  
        NATL: N 23.71   8/16/2008 KOHEI KAWAMOTO                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanier, Jason             29 GBM-NE                 36.60      34.71   20  
 
Event 15  Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 25.74        2004 Jeremy Gross                                 
        NATL: N 23.26   7/13/2013 ROLAND SCHOEMAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hui, Chris                32 Unattached-NE          40.00      35.49   20  
 
Event 15  Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 25.49        2004 Michael Ross                                 
        NATL: N 24.14   8/15/2015 KOHEI KAWAMOTO                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillis, John              35 MESC-NE                32.50      36.76   20  
 
Event 15  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 25.57        2009 Michael Ross                                 
        NATL: N 25.57    8/6/2009 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lecrone, Tim              44 MESC-NE                28.50      28.14   20  
 
Event 15  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 26.73        2011 Fritz Bedford                                
        NATL: N 25.65    7/8/2012 NICHOLAS DECKER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Seanbaker         48 NEM-NE                 40.00      25.29N  20  
  2 O'Leary, Shawn            46 MESC-NE                29.00      29.40   17  
  3 Rooney, Alec              46 GBM-NE                 50.00      51.72   16  
 
Event 15  Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 27.30        2005 Greg Shaw                                    
        NATL: N 25.88   8/16/2008 PAUL CARTER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gingrich, David           53 NEM-NE                 33.00      32.90   20  
  2 Dearmin, Carl             54 NEM-NE                 34.80      35.89   17  
  3 Stundtner, Matthew        53 NEM-NE                 40.00      41.21   16  
 
Event 15  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 27.08        2007 Greg Shaw                                    
        NATL: N 26.86    8/6/2009 GARY HALL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mansilla, Franklin        56 NEM-NE                 40.00      33.20   20  
  2 Busby, Buzz               56 GBM-NE                 45.00      35.66   17  
 
Event 15  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
      NELMSC: L 28.69        2012 Greg Shaw                                    
        NATL: N 27.92   8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ceckler, Jack             60 GBM-NE                 50.00      34.09   20  
  2 Miller, Steve             62 GBM-NE                 40.00      41.21   17  
  3 Bartl, Roland             60 NEM-NE                 43.10      54.77   16  
 
Event 16  Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 32.91        2003 Jenny Mooney                                 
        NATL: N 29.15    8/8/2014 MADISON KENNEDY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Courbron, Yanghee         28 NEM-NE                 40.00      37.85   20  
 
Event 16  Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 31.28        2014 Christina Pansini                            
        NATL: N 28.57    7/8/2012 NORIKO INADA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Sarah               33 ADMS-AD              1:20.00    1:17.57   20  
 
Event 16  Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 35.42        2000 Joel Feldmann                                
        NATL: N 31.71   5/22/2011 JENKINS\REYNOLDS\                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandberg, Betsy           48 GBM-NE                 44.00      44.14   20  
 
Event 16  Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 35.07        2002 Joel Feldmann                                
        NATL: N 32.41   6/22/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crans, Mara               50 MESC-NE                45.00      47.05   20  
 
Event 16  Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 38.10        2015 Patty Gaynor                                 
        NATL: N 33.75   8/12/2010 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zwart, Anne               56 GBM-NE                 46.00      46.36   20  
  2 Gallagher, Sally          55 GBM-NE                 55.00      50.81   17  
 
Event 16  Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 29.15        1976 Larry Butler                                 
        NATL: N 26.05   5/22/2011 ADAM MANIA                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanier, Jason             29 GBM-NE                 38.40      45.04   20  
 
Event 16  Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 29.32        1998 Kipp Dye                                     
        NATL: N 25.13   6/27/2013 ADAM MANIA                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hui, Chris                32 Unattached-NE          40.00      38.98   20  
 
Event 16  Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 27.50        2004 Michael Ross                                 
        NATL: N 27.03    8/8/2009 EDILSON SILVA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillis, John              35 MESC-NE                37.70      42.62   20  
 
Event 16  Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 27.47        2008 Michael Ross                                 
        NATL: N 27.47   8/23/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitford, Todd            41 GBM-NE                 35.00      35.39   20  
 
Event 16  Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 28.25        2011 Fritz Bedford                                
        NATL: N 28.05    6/7/2008 STEVE WOOD                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Seanbaker         48 NEM-NE                 42.00      40.60   20  
 
Event 16  Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 31.30        2004 Greg Shaw                                    
        NATL: N 28.60    8/5/2011 STEVE WOOD                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stundtner, Matthew        53 NEM-NE                 40.00      44.32   20  
  2 Dearmin, Carl             54 NEM-NE                 41.60      46.97   17  
 
Event 16  Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 31.84        2007 Greg Shaw                                    
        NATL: N 29.07   6/20/2015 STEVE WOOD                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Peter              56 NEM-NE                 37.00      37.50   20  
  2 Brady, John               57 GBM-NE                 41.00      47.41   17  
  3 Orzel, Joesph             57 GBM-NE                 42.50      47.64   16  
 
Event 16  Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 33.43        2012 Greg Shaw                                    
        NATL: N 31.46    6/2/2007 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nixon, John               61 FL-FL                  36.00      36.70   20  
 
Event 16  Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 37.14        2008 Bill Rupert                                  
        NATL: N 30.95   7/12/2012 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Epstein, Daniel           66 NEM-NE                 38.50      38.01   20  
 
Event 16  Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
      NELMSC: L 54.62        1994 Donald Erion                                 
        NATL: N 39.18    8/8/2015 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           84 GBM-NE               1:15.00    1:28.16   20  
 
Event 17  Women 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:26.53    7/6/2014 UCLA BRUIN MASTERS                         
                         E STEBBINS, C CIRAULO, V HIBBEN, L DODD           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New England Masters - No Worko-NE  'A'                 NT    5:17.39   40  
     1) Stokes, Karen W55               2) Baudis, Christina W40          
     3) Delorey, Laura W54              4) Estel, Beth W60                
  2 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'A'                 NT    6:00.94   34  
     1) Downey, Sarah W47               2) Zwart, Anne W56                
     3) Heath, Lauren W32               4) Cottrell, Laura W39            
 
Event 18  Men 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:52.34   8/12/2012 LONGHORN AQUATICS                          
                         M VAROZZA, J SAUER, D GUTHRIE, A RASMUSSEN        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'B'                 NT    4:50.35   40  
     1) Miller, Steve M62               2) Westgeest, Bart M37            
     3) Busby, Buzz M56                 4) Whitford, Todd M41             
 
Event 19  Mixed 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:58.05    7/5/2009 SOUTHERN CAL AQUATIC MASTERS               
                         J COOK, E HOCHSTEIN, M CORNUE, A GODGES           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New England Masters - No Worko-NE  'A'                 NT    5:45.53   40  
     1) Stundtner, Matthew M53          2) Flynn, Sandra W51              
     3) Courbron, Yanghee W28           4) Graham, David M42              
 
Event 19  Mixed 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:02.62   6/20/2015 ILLINOIS MASTERS                           
                         D SIMS, A BLOCK, L DILLMANN, J TUCHLER            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'C'                 NT    5:35.82   40  
     1) Sandberg, Betsy W48             2) Brady, John M57                
     3) Gallagher, Sally W55            4) Orzel, Joesph M57              
 
Event 20  Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 4:56.63        1984 Barbara Crowder                            
        NATL: N 4:13.03   12/2/1995 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amico, Victoria           27 NEM-NE               7:35.00    7:53.29   20  
 
Event 20  Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 5:03.41        1997 Barbara Crowder                            
        NATL: N 4:22.87   8/13/2011 JANET EVANS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kavanagh, Hillary         43 NEM-NE               6:15.00    5:59.12   20  
  2 Baudis, Christina         40 NEM-NE               5:56.00    6:02.79   17  
  3 Sega, Ally                43 CONN-CT              7:20.90    7:20.53   16  
 
Event 20  Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 4:59.29        1998 Jacki Hirsty                               
        NATL: N 4:35.84    9/6/2008 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downey, Sarah             47 GBM-NE               6:30.00    6:42.63   20  
 
Event 20  Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 4:59.43        2003 Jacki Hirsty                               
        NATL: N 4:40.66   8/11/2013 JILL HERNANDEZ                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            54 NEM-NE               5:35.00    5:48.03   20  
  2 Crans, Mara               50 MESC-NE              6:50.00    6:41.29   17  
 
Event 20  Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 5:53.50        2014 Christie Hayes                             
        NATL: N 5:27.79   1/31/2015 CHARLOTTE DAVIS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yunker, Carol             69 NEM-NE               7:49.00    7:18.90   20  
 
Event 20  Men 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 4:44.33        2015 R Waterhouse                               
        NATL: N 4:04.68   8/13/2007 HYUN SEUNG LEE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerard, William           24 CONN-CT              5:08.00    5:10.34   20  
 
Event 20  Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 4:16.77        2012 Daniel Moran                               
        NATL: N 4:05.61   8/11/2002 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duguay, Robert            31 CONN-CT              5:27.00    5:46.63   20  
 
Event 20  Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 4:17.23        2004 Stuart Cromarty                            
        NATL: N 4:06.74   7/24/2009 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lecrone, Tim              44 MESC-NE              5:20.00    5:18.26   20  
  2 Liguori, James            41 MESC-NE              6:05.00    6:13.78   17  
 
Event 20  Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 4:26.53        2009 Michael Schmidt                            
        NATL: N 4:09.20   7/19/2008 DENNIS BAKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dainiak, Chris            45 Unattached-NE        5:35.00    5:30.71   20  
 
Event 20  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 4:53.03        2014 Guy Davis                                  
        NATL: N 4:22.49   7/25/2009 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zrioka, Joseph            56 MESC-NE              6:34.00    6:13.14   20  
 
Event 20  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 5:12.18        2012 John Maclennan                             
        NATL: N 4:40.00   8/11/2012 JIM MC CONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             62 GBM-NE               5:25.00    5:38.73   20  
 
Event 20  Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 5:14.60        2008 Don McIntosh                               
        NATL: N 4:54.90    6/7/2015 JIM MC CONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jurka, Valdis             66 NEM-NE               7:25.00    6:34.95   20  
 
Event 20  Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 6:04.22        1998 Win Wilson                                 
        NATL: N 5:12.05    5/4/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, J Barry          72 NEM-NE               8:30.00    8:21.82   20  
 
Event 20  Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
      NELMSC: L 6:25.52        2002 Win Wilson                                 
        NATL: N 5:17.77    3/7/2009 DAVID RADCLIFF                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchings, Dick           75 NEM-NE               6:45.00    6:45.04   20  
 
Event 21  Women 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 5:37.40        2015 Melinda Williams                           
        NATL: N 4:47.06   6/29/2008 ERIKA ERNDL                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Sarah               33 ADMS-AD             11:20.00   12:29.63   20  
 
Event 21  Women 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 7:06.05        2014 Kathy Slifer                               
        NATL: N 6:31.42    7/8/2016 CHARLOTTE DAVIS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rardin, Susan             66 MESC-NE              8:39.00    8:54.68   20  
 
Event 21  Men 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 4:49.53        2014 Frederic Barguil                           
        NATL: N 4:20.83   6/27/2013 ALEX WOLD                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiles, David             26 FL-FL                5:26.00    5:25.48   20  
 
Event 21  Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 5:30.99        2008 Fred Schlicher                             
        NATL: N 5:08.20   8/15/2014 RICK COLELLA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Mark                63 NEM-NE               6:57.00    7:24.42   20  
 
Event 21  Men 75-79 400 LC Meter IM
===============================================================================
      NELMSC: L 9:07.42        2012 William Jones                              
        NATL: N 6:48.48   6/14/2009 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            79 MESC-NE             10:00.00   10:13.73   20