Licensed to Great Bay Masters Swim Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/14/2017 08:06 PM
                       Exeter Mini Meet 2017 - 2/5/2017                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda         35 NEM-NE               2:30.00    2:29.48   17  
      31.61   38.30   44.50   35.07                                
 
Event 1  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:13.16   5/10/2015 ELLEN REYNOLDS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            54 NEM-NE               2:41.00    2:41.78   17  
      34.45   42.37   47.70   37.26                                
  2 Rupp Hodge, Patty         51 GBM-NE               3:01.00    2:48.20   15  
      37.29   42.89   48.97   39.05                                
 
Event 1  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:21.91   5/22/2010 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              58 NEM-NE               2:50.00    2:44.33   17  
      34.87   43.34   46.76   39.36                                
  2 Gallagher, Sally          55 GBM-NE               3:10.00    3:06.70   15  
      40.12   51.11   54.77   40.70                                
  3 Merusi, Tibbett           55 Unattached           3:28.00    3:16.15   14  
      45.06   49.16   55.12   46.81                                
 
Event 1  Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:49.30   4/26/2015 COLIN BABCOCK                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chen, George              23 NEM-NE               2:16.00    2:12.92   17  
      29.07   33.69   39.55   30.61                                
 
Event 1  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:51.85   4/26/2009 MICHAEL ROSS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kangas, Erik              44 Unattached           3:02.00    3:04.94   17  
      38.16   46.20   57.75   42.83                                
 
Event 1  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:51.44   4/26/2015 NICOLAS GRANGER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonesho, Tim              45 GBM-NE               3:30.00    2:44.76   17  
      36.34   41.11   50.48   36.83                                
  2 Rooney, Alec              46 GBM-NE               3:09.00    3:08.44   15  
      44.56   49.28   52.56   42.04                                
 
Event 1  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:59.99    5/4/2014 DAVID SIMS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Ed              54 GBM-NE               2:25.00    2:17.47   17  
      30.17   36.26   38.68   32.36                                
  2 Pinto, Alvaro             52 NEM-NE               2:50.00    3:07.00   15  
      37.68   49.32   56.57   43.43                                
 
Event 1  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Kevin           56 NEM-NE               2:26.00    2:25.25   17  
                      41.72   35.52                                
  2 Davis, William            58 NEM-NE               2:45.00    2:31.83   15  
      32.74   40.60   44.88   33.61                                
 
Event 1  Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:03.26    5/4/2014 RICK COLELLA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             62 GBM-NE               2:45.00    2:47.99   17  
      36.63   43.89   49.18   38.29                                
  2 Keil, Mark                63 NEM-NE               2:54.00    2:55.53   15  
      37.29   45.58   51.73   40.93                                
 
Event 2  Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swalec, Caitlin           22 NEM-NE               1:15.00    1:14.56   17  
      33.88   40.68                                                
 
Event 2  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 53.20   4/24/2015 AMANDA SIMS                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Courbron, Yanghee         28 NEM-NE               1:12.00    1:09.30   17  
      33.47   35.83                                                
 
Event 2  Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda         35 NEM-NE               1:08.00    1:13.31   17  
 
Event 2  Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:01.31   5/10/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Sue               56 NEM-NE               1:15.00    1:19.03   17  
      36.72   42.31                                                
  2 Merusi, Tibbett           55 Unattached           1:42.00    1:38.55   15  
 
Event 2  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 45.32  11/30/2012 DAVIS TARWATER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Kevin           29 GBM-NE               1:01.00      57.46   17  
      26.54   30.92                                                
 
Event 2  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.12   4/24/2015 GLENN COUNTS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Machinist, Scott          36 NEM-NE               1:01.00    1:01.48   17  
      28.20   33.28                                                
  2 Westgeest, Bart           37 GBM-NE               1:16.00    1:09.81   15  
      32.29   37.52                                                
 
Event 2  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Carroll, Stephen          47 NEM-NE               1:03.00         DQ  
 
Event 2  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 51.73   5/12/2013 DAVID SIMS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuhl, Fred             52 GBM-NE               1:13.00    1:12.54   17  
      33.54   39.00                                                
 
Event 2  Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 56.36   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Song, Mingjie             69 NEM-NE               1:42.00    1:36.49   17  
      45.74   50.75                                                
 
Event 3  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.21   1/31/2015 VANDERPOOL-WALLAC                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swalec, Caitlin           22 NEM-NE                 28.70      30.11   17  
  2 Lajeunesse, Brianna       23 NEM-NE                 34.00      35.47   15  
 
Event 3  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.62   1/25/2014 MADISON KENNEDY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              26 NEM-NE                 28.00      27.09   17  
  2 Redmond, Jacqui           29 GBM-NE                 40.00      44.98   15  
 
Event 3  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.48  11/29/2012 ERIKA ERNDL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinley, Megan           30 Ddp Swim-VA            29.50      28.77   17  
  2 Heath, Lauren             32 GBM-NE                 33.20      32.15   15  
 
Event 3  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda         35 NEM-NE                 28.50      29.00   17  
  2 Larsen, Alicia            35 GBM-NE                 50.00      44.40   15  
 
Event 3  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           41 NEM-NE                 26.50      26.41   17  
  2 Biskovich, Karin          42 SWS-NE                 30.00      28.72   15  
 
Event 3  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leveroni, Amy             46 NEM-NE                 26.50      27.43   17  
  2 Kostin, Katharine         46 MESC-NE                28.50      27.74   15  
  3 Kenney, Lynette           46 NBPB-NE                36.00      35.81   14  
  4 Crane, Sarah              48 SWS-NE                 42.00      38.92   13  
 
Event 3  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.53   3/18/2016 FALL WILLEBOORDSE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tunstall, Nancy           54 NEM-NE                 40.00      33.75   17  
  2 Steruska, Jana            51 GBM-NE                 35.00      34.17   15  
  3 Lawrence, Johanna         53 SWS-NE                 35.00      36.64   14  
  4 Moeckel, Meliss           50 NEM-NE               1:10.00      39.24   13  
 
Event 3  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              58 NEM-NE                 29.00      29.47   17  
  2 Hecox, Rebecca            55 SWS-NE                 33.40      29.59   15  
  3 Stokes, Karin             56 NEM-NE                 30.30      30.52   14  
 
Event 3  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.48    3/9/2014 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dumont, Leslie            60 NEM-NE                 32.20      32.70   17  
  2 Garvey, Ellen             60 GBM-NE                 48.00      38.71   15  
 
Event 3  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.33    5/2/2014 ERVIN\ERVIN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hicks, Jeff               34 Ddp Swim-VA            22.50      22.89   17  
  2 Polanco, David            30 NEM-NE                 40.00      35.03   15  
 
Event 3  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borgaitti, Christopher    39 Unattached             25.10      24.70   17  
  2 Volper, Thomas            36 NEM-NE                 25.00      24.97   15  
 
Event 3  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.67  12/20/2014 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitford, Todd            41 GBM-NE                 24.00      23.88   17  
  2 Banovic, Brendan          42 NBPB-NE                26.50      26.18   15  
  3 Cloitre, Christophe       41 GBM-NE                 26.50      26.41   14  
  4 Sullivan, John            42 NEM-NE                 28.80      28.78   13  
  5 Riley, Sean               43 SWS-NE                 35.00      31.23   12  
 
Event 3  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Stephen          47 NEM-NE                 27.00      25.39   17  
  2 Jenkins, David            47 MESC-NE                25.50      25.40   15  
  3 Patrick, Eric             49 NEM-NE                 27.50      26.08   14  
  4 Carter, Sean Baker        48 THOR-NE                27.60      27.02   13  
  5 Bonesho, Tim              45 GBM-NE                 40.00      28.70   12  
  6 Prescott, Al              48 NEM-NE                 30.69      30.41   11  
  7 Rooney, Alec              46 GBM-NE                 30.00      30.63   10  
 
Event 3  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.36   4/29/2011 ROWDY GAINES                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyler, Bob                54 NEM-NE                 24.00      24.40   17  
  2 Gendreau, Ed              54 GBM-NE                 26.50      24.82   15  
  3 Schultz, Richard          50 GBM-NE                 26.58      26.79   14  
  4 Colbert, Joseph           53 NEM-NE                 32.50      30.89   13  
  5 Pinto, Alvaro             52 NEM-NE                 30.00      31.52   12  
  6 D'Abrosca, Dave           50 GBM-NE                 40.00      38.80   11  
 
Event 3  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 An, Hong                  56 NEM-NE                 30.00      30.00   17  
  2 Purinton, Spencer         59 NEM-NE                 32.00      32.20   15  
  3 Maldari, Frank            59 NEM-NE                 40.00      39.35   14  
 
Event 3  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Syphers, Dale             60 MESC-NE                30.10      27.63   17  
  2 Delosh, Steve             61 NEM-NE                 32.00      36.22   15  
 
Event 3  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           68 NEM-NE                 28.69      27.07   17  
  2 Schiller, Rob             65 NEM-NE                 30.00      31.60   15  
  3 Edsall, David             69 NEM-NE                 35.00      33.88   14  
  4 Robertson, Jeffrey        65 NBPB-NE                44.00      43.59   13  
 
Event 3  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Jay                70 NEM-NE                 29.47      28.31   17  
  2 Lewis, John               70 GBM-NE                 32.50      32.87   15  
 
Event 3  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           84 GBM-NE               1:25.00    1:02.71   17  
 
Event 4  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 58.71   12/5/2014 KATIE MEILI                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swalec, Caitlin           22 NEM-NE               1:25.00    1:29.25   17  
      42.64   46.61                                                
 
Event 4  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Chelsey             25 GBM-NE               1:20.00    1:13.93   17  
      34.58   39.35                                                
 
Event 4  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.88   4/25/2015 KATIE GLENN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda         35 NEM-NE               1:18.00    1:20.43   17  
      38.89   41.54                                                
  2 Palmer, Danielle          35 NEM-NE               1:19.00    1:21.36   15  
      38.51   42.85                                                
 
Event 4  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Samson, Vivian            40 NEM-NE               1:19.00    1:19.66   17  
      38.10   41.56                                                
 
Event 4  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:09.21   2/18/2012 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupp Hodge, Patty         51 GBM-NE               1:30.00    1:26.60   17  
      41.43   45.17                                                
  2 Flynn, Sandra             51 NEM-NE               1:56.00    1:48.61   15  
      50.98   57.63                                                
 
Event 4  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:13.76   4/25/2015 CHRIS WENZEL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spense, Denise            57 NEM-NE               1:25.00    1:25.07   17  
      38.94   46.13                                                
  2 Merusi, Tibbett           55 Unattached           1:47.00    1:42.21   15  
 
Event 4  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:16.80   4/25/2015 LO KNAPP                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garvey, Ellen             60 GBM-NE               2:30.00    1:46.94   17  
      51.10   55.84                                                
 
Event 4  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 51.57   4/25/2015 MARCUS TITUS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Opolski, Ian              27 NEM-NE               1:20.00    1:11.85   17  
      33.50   38.35                                                
 
Event 4  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 53.44   4/29/2011 ED MOSES                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfson, Ben              34 GBM-NE               1:15.00    1:12.26   17  
      33.13   39.13                                                
 
Event 4  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.37   4/25/2015 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hinck, Todd               43 NEM-NE               1:12.00    1:11.09   17  
      33.10   37.99                                                
 
Event 4  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 58.41   3/29/2014 DAVID GUTHRIE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Games, Brett              51 GBM-NE               1:15.00    1:13.57   17  
      35.44   38.13                                                
 
Event 4  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:00.34    4/9/2016 DAVID GUTHRIE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Bob                57 NBPB-NE              1:13.00    1:12.96   17  
      34.66   38.30                                                
  2 Sullivan, Kevin           56 NEM-NE               1:15.00    1:14.00   15  
      35.91   38.09                                                
  3 Davis, William            58 NEM-NE               1:30.00    1:18.79   14  
      37.55   41.24                                                
  4 Morgan, David             55 NEM-NE               1:22.00    1:25.57   13  
      39.23   46.34                                                
  5 Maldari, Frank            59 NEM-NE               2:00.00    1:47.94   12  
      51.20   56.74                                                
 
Event 4  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:07.35   5/11/2013 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Jeffrey        65 NBPB-NE              1:47.00    1:40.08   17  
      46.18   53.90                                                
 
Event 5  Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.18   5/22/2010 O'DONNELL-MCCARTH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Nicole          23 GBM-NE                 27.50      28.71   17  
 
Event 5  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              26 NEM-NE                 32.50      31.51   17  
 
Event 5  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.02    5/3/2014 NORIKO INADA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melinda         35 NEM-NE                 34.00      33.39   17  
 
Event 5  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.12    5/1/2011 SHERI HART                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biskovich, Karin          42 SWS-NE                 35.00      32.93   17  
  2 Crusco, Kysa              40 NEM-NE                 33.50      34.73   15  
 
Event 5  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.04   5/10/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tunstall, Nancy           54 NEM-NE                 45.00      40.17   17  
  2 Flynn, Sandra             51 NEM-NE                 49.70      52.24   15  
 
Event 5  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.14  10/30/2016 LESLIE LIVINGSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             56 NEM-NE                 33.70      34.32   17  
 
Event 5  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 21.51   4/26/2015 MATT GREVERS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hicks, Jeff               34 Ddp Swim-VA            25.90      26.13   17  
 
Event 5  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westgeest, Bart           37 GBM-NE                 36.00      30.24   17  
  2 Borgaitti, Christopher    39 Unattached             32.00      30.66   15  
  3 Machinist, Scott          36 NEM-NE                 30.39      31.94   14  
 
Event 5  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.77   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk              40 GBM-NE                 28.00      27.20   17  
  2 Whitford, Todd            41 GBM-NE                 27.50      28.85   15  
  3 Hinck, Todd               43 NEM-NE                 32.00      33.32   14  
  4 Kangas, Erik              44 Unattached             32.00      38.90   13  
 
Event 5  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 23.58   4/26/2015 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patrick, Eric             49 NEM-NE                 33.75      33.25   17  
 
Event 5  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 24.57    5/4/2014 FRITZ BEDFORD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmuhl, Fred             52 GBM-NE                 33.40      34.51   17  
  2 McDermot, Patrick         52 NEM-NE                 35.00      38.34   15  
 
Event 5  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.66   4/10/2016 STEVE WOOD                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 An, Hong                  56 NEM-NE                 40.00      42.58   17  
 
Event 5  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Syphers, Dale             60 MESC-NE                35.00      34.52   17  
  2 Kerkhove, Johan           64 GBM-NE                 35.00      35.97   15  
  3 Fisher, Kevin             61 NEM-NE                 32.80      36.74   14  
  4 Keil, Mark                63 NEM-NE                 38.00      39.29   13  
 
Event 5  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.74   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Epstein, Daniel           66 NEM-NE                 32.00      31.52   17  
  2 Song, Mingjie             69 NEM-NE                 41.50      38.37   15  
  3 Smith, Doug               66 NEM-NE                 52.00      50.92   14  
 
Event 5  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 29.72   4/26/2015 RICHARD BURNS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Jay                70 NEM-NE                 36.70      35.19   17  
 
Event 6  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:43.46  11/30/2012 ERIKA ERNDL                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinley, Megan           30 Ddp Swim-VA          2:12.00    2:23.28   17  
      31.58   34.98   37.88   38.84                                
  2 Heath, Lauren             32 GBM-NE               2:40.00    2:44.84   15  
      36.88   41.80   43.83   42.33                                
  3 Cook, Emily               30 Unattached           3:19.00    3:24.13   14  
      44.51   50.23   54.09   55.30                                
 
Event 6  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           41 NEM-NE               2:07.00    2:09.80   17  
      30.60   32.97   33.51   32.72                                
  2 Biskovich, Karin          42 SWS-NE               2:15.00    2:15.57   15  
      31.54   33.86   34.84   35.33                                
 
Event 6  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:53.28  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leveroni, Amy             46 NEM-NE               2:16.00    2:16.72   17  
      29.94   33.93   36.41   36.44                                
 
Event 6  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:58.34   4/10/2016 ELLEN REYNOLDS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawrence, Johanna         53 SWS-NE               2:45.00    2:43.09   17  
      38.48   40.93   42.86   40.82                                
  2 Steruska, Jana            51 GBM-NE               3:20.00    2:48.84   15  
      38.76   42.92   43.67   43.49                                
 
Event 6  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.02   5/10/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hecox, Rebecca            55 SWS-NE               2:37.00    2:25.80   17  
      32.43   36.79   38.37   38.21                                
  2 Gallagher, Sally          55 GBM-NE               2:45.00    2:41.14   15  
      37.04   41.26   42.65   40.19                                
  3 Merusi, Tibbett           55 Unattached           3:08.00    3:02.92   14  
      41.89   46.04   47.83   47.16                                
 
Event 6  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:05.75   5/22/2016 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               60 NEM-NE               2:22.00    2:23.47   17  
      33.10   36.69   37.12   36.56                                
  2 Dumont, Leslie            60 NEM-NE               2:48.00    2:41.56   15  
      37.58   39.87   42.56   41.55                                
 
Event 6  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:34.00  12/19/2014 DARIAN TOWNSEND                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burnell, Kyle             31 GBM-NE               2:16.00    2:19.97   17  
      33.15   35.60   36.16   35.06                                
  2 Polanco, David            30 NEM-NE               3:30.00    3:06.21   15  
      38.90   44.88   50.98   51.45                                
 
Event 6  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volper, Thomas            36 NEM-NE               2:00.00    2:03.02   17  
      28.49   30.71   31.80   32.02                                
 
Event 6  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:38.23   4/24/2015 JOSH DAVIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banovic, Brendan          42 NBPB-NE              2:12.00    2:10.72   17  
      30.43   33.25   34.04   33.00                                
  2 Downs, Timothy            43 NBPB-NE              2:40.00    2:30.78   15  
      31.77   36.19   41.80   41.02                                
  3 Sullivan, John            42 NEM-NE               2:31.00    2:30.87   14  
      31.87   37.83   40.69   40.48                                
  4 Riley, Sean               43 SWS-NE               2:45.00    2:32.29   13  
      35.11   38.49   40.00   38.69                                
 
Event 6  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:41.69   5/21/2010 DAVID SIMS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonesho, Tim              45 GBM-NE               3:00.00    2:21.52   17  
      32.43   35.03   37.17   36.89                                
 
Event 6  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:43.76   5/10/2009 ROWDY GAINES                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDermot, Patrick         52 NEM-NE               2:30.00    2:21.84   17  
      33.66   36.78   36.95   34.45                                
  2 D'Abrosca, Dave           50 GBM-NE               3:40.00    3:12.62   15  
      41.68   47.77   51.20   51.97                                
 
Event 6  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:48.79   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Kevin           56 NEM-NE               2:07.00    2:06.96   17  
      29.54   32.13   32.60   32.69                                
  2 Maldari, Frank            59 NEM-NE               3:30.00    3:47.64   15  
      45.61   56.99 1:05.91   59.13                                
 
Event 6  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.08   4/24/2015 RICK COLELLA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             62 GBM-NE               2:22.00    2:24.61   17  
      34.31   36.98   36.98   36.34                                
 
Event 7  Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.90   5/23/2010 EMILE EWING                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Nicole          23 GBM-NE               1:05.00    1:01.82   17  
      29.83   31.99                                                
 
Event 7  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Courbron, Yanghee         28 NEM-NE               1:11.00    1:10.14   17  
      33.76   36.38                                                
 
Event 7  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 59.19   3/18/2016 FALL WILLEBOORDSE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupp Hodge, Patty         51 GBM-NE               1:25.00    1:18.08   17  
      37.97   40.11                                                
 
Event 7  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             56 NEM-NE               1:13.00    1:14.19   17  
      36.41   37.78                                                
 
Event 7  Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 45.36  11/30/2012 EUGENE GODSOE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chen, George              23 NEM-NE               1:04.00    1:03.33   17  
      30.69   32.64                                                
 
Event 7  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 46.34  12/21/2013 ADAM MANIA                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfson, Ben              34 GBM-NE               1:15.00    1:09.39   17  
      33.61   35.78                                                
 
Event 7  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kangas, Erik              44 Unattached           1:25.00    1:24.78   17  
      41.42   43.36                                                
 
Event 7  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 52.72   3/21/2015 FRITZ BEDFORD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Ed              54 GBM-NE               1:05.00    1:03.08   17  
      30.61   32.47                                                
  2 Games, Brett              51 GBM-NE               1:12.00    1:10.77   15  
      33.99   36.78                                                
 
Event 7  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 57.46   4/30/2016 TOM BARTON                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerkhove, Johan           64 GBM-NE               1:20.00    1:20.28   17  
      38.53   41.75                                                
  2 Keil, Mark                63 NEM-NE               1:19.00    1:22.58   15  
      40.02   42.56                                                
 
Event 7  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 59.62   5/12/2013 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Epstein, Daniel           66 NEM-NE               1:12.00    1:11.13   17  
      35.33   35.80                                                
  2 Song, Mingjie             69 NEM-NE               1:30.00    1:26.36   15  
      42.60   43.76                                                
  3 Robertson, Jeffrey        65 NBPB-NE              2:00.00    2:02.54   14  
      57.11 1:05.43                                                
 
Event 7  Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:18.23   4/30/2016 YOSHI OYAKAWA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           84 GBM-NE               2:20.00    2:39.63   17  
    1:15.44 1:24.19                                                
 
Event 8  Women 25-29 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              26 NEM-NE                 12.50      12.95   17  
  2 Cooper, Morgan            25 NEM-NE                 16.00      13.74   15  
  3 Redmond, Jacqui           29 GBM-NE                 20.00      18.06   14  
 
Event 8  Women 30-34 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Lauren             32 GBM-NE                 18.90      15.61   17  
 
Event 8  Women 40-44 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crusco, Kysa              40 NEM-NE                 16.00      15.04   17  
  2 Kavanagh, Hillary         43 NEM-NE                 16.00      16.88   15  
 
Event 8  Women 45-49 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kostin, Katharine         46 MESC-NE                17.00      13.61   17  
  2 Leveroni, Amy             46 NEM-NE                 15.00      13.68   15  
 
Event 8  Women 50-54 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            54 NEM-NE                 18.75      14.81   17  
  2 Flynn, Sandra             51 NEM-NE                 28.00      21.98   15  
 
Event 8  Women 55-59 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Sue               56 NEM-NE                 15.00      14.62   17  
  2 Stokes, Karin             56 NEM-NE                 17.00      14.91   15  
 
Event 8  Women 60-64 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garvey, Ellen             60 GBM-NE                 28.00      20.26   17  
 
Event 8  Men 25-29 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Kevin           29 GBM-NE                 12.50      11.21   17  
 
Event 8  Men 30-34 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polanco, David            30 NEM-NE                 25.00      17.98   17  
 
Event 8  Men 35-39 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Machinist, Scott          36 NEM-NE                 15.00      11.25   17  
 
Event 8  Men 40-44 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk              40 GBM-NE                 13.00      12.63   17  
  2 Cloitre, Christophe       41 GBM-NE                 14.50      13.85   15  
 
Event 8  Men 45-49 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Stephen          47 NEM-NE                 15.00      12.21   17  
  2 Jenkins, David            47 MESC-NE                14.00      13.59   15  
  3 Hall, Matthew             48 THOR-NE                16.00      13.70   14  
  4 Carter, Sean Baker        48 THOR-NE                16.00      13.83   13  
 
Event 8  Men 50-54 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyler, Bob                54 NEM-NE                 13.50      12.29   17  
  2 McDermot, Patrick         52 NEM-NE                 18.00      14.30   15  
 
Event 8  Men 55-59 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 An, Hong                  56 NEM-NE                 15.00      14.62   17  
  2 Maldari, Frank            59 NEM-NE                 25.00      28.00   15  
 
Event 8  Men 60-64 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Kevin             61 NEM-NE                 15.50      15.78   17  
 
Event 8  Men 70-74 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Jay                70 NEM-NE                 15.00      14.52   17  
 
Event 8  Men 80-84 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           84 GBM-NE                 35.00      37.04   17  
 
Event 9  Women 25-29 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Chelsey             25 GBM-NE                 13.50      15.61   17  
  2 Cooper, Morgan            25 NEM-NE                 18.00      16.26   15  
 
Event 9  Women 35-39 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmer, Danielle          35 NEM-NE                 22.00      21.44   17  
 
Event 9  Women 40-44 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kavanagh, Hillary         43 NEM-NE                 18.00      21.44   17  
 
Event 9  Women 45-49 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kenney, Lynette           46 NBPB-NE                22.00      20.15   17  
 
Event 9  Women 50-54 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            54 NEM-NE                 24.00      18.41   17  
  2 Moeckel, Meliss           50 NEM-NE                 50.00      23.69   15  
 
Event 9  Men 40-44 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitford, Todd            41 GBM-NE                 15.00      13.50   17  
 
Event 9  Men 45-49 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Sean Baker        48 THOR-NE                18.00      16.86   17  
  2 Hall, Matthew             48 THOR-NE                18.00      17.25   15  
 
Event 9  Men 50-54 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Games, Brett              51 GBM-NE                 16.00      14.36   17  
 
Event 9  Men 55-59 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Purinton, Spencer         59 NEM-NE                 22.00      19.71   17  
 
Event 9  Men 60-64 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Syphers, Dale             60 MESC-NE                18.00      17.90   17  
 
Event 10  Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:45.34   4/24/2015 THE OLYMPIC CLU                            
                         A SENKO, K MCGRAW, K KASTES, K MURPHY             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'E'                              NT    2:15.57   34  
     1) Anderson, Nicole W23            2) Long, Chelsey W25              
     3) Gallagher, Sally W55            4) Heath, Lauren W32              
       29.26    34.36    39.30    32.65                                    
 
Event 10  Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:28.48    5/1/2016 THE OLYMPIC CLU                            
                         A SAETA, J LEOPOLD, J DUNFORD, K FERGUSON         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                              NT    1:52.79   34  
     1) Gendreau, Ed M54                2) Whitford, Todd M41             
     3) Schuster, Kevin M29             4) Westgeest, Bart M37            
       29.61                                                               
  2 Great Bay Masters-NE  'C'                              NT    2:01.92   30  
     1) Burnell, Kyle M31               2) Schultz, Richard M50           
     3) Cloitre, Christophe M41         4) Wolfson, Ben M34               
       29.19    34.14    33.16    25.43                                    
 
Event 10  Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:36.56   5/23/2010 GEORGIA MASTERS                            
                         E ERICSON, C WEISSMAN, B BUGG, M ELLISON          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'D'                              NT    2:22.00   34  
     1) Rooney, Alec M46                2) Games, Brett M51               
     3) Schmuhl, Fred M52               4) D'Abrosca, Dave M50            
       40.23    33.24    29.97    38.56                                    
 
Event 10  Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:51.58   5/10/2009 SAN DIEGO SWIM                             
                         V VAN BAALEN, P ANDERSEN, K LODWIG, M FRESHLEY    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New England Masters-NE  'A'                            NT    2:09.56   34  
     1) Epstein, Daniel M66             2) Schiller, Rob M65              
     3) Schlicher, Fred M68             4) Jones, Jay M70                 
       32.06    39.85    28.46    29.19                                    
 
Event 10  Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:35.89   4/30/2016 THE OLYMPIC CLU                            
                         A SAETA, C BABCOCK, A SENKO, M STIPE              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- New England Masters-NE  'B'                            NT   X2:08.97  
     1) Samson, Vivian W40              2) Hinck, Todd M43                
     3) Morgan, David M55               4) Patrick, Eric M49              
       32.86    36.98    29.88    29.25                                    
 -- Thoreau Club-NE  'A'                                   NT   X2:12.90  
     1) Hall, Matthew M48               2)                                
     3) Carter, Sean Baker M48          4)                                
       33.38    24.20    42.74    32.58                                    
 
Event 10  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:35.20   4/26/2015 ARIZONA MASTERS                            
                         M GREVERS, A GREVERS, T DEBERRY, C VORRASI        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'F'                              NT    3:44.73   34  
     1) Larsen, Alicia W35              2) Redmond, Jacqui W29            
     3) Arnold, Richard M84             4) Lewis, John M70                
                       1:35.03    33.05                                    
 
Event 10  Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.85   5/22/2010 COLORADO MASTER                            
                         S HART, M EISENHUTH, C O'SULLIVAN, C SAPPEY       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Newburyport Breakers-NE  'A'                           NT   X2:38.54  
     1)                                 2) Olson, Bob M57                 
     3) Banovic, Brendan M42            4) Downs, Timothy M43             
       48.75    46.25    33.55    29.99                                    
 
Event 10  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:44.02    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         J SMITH, G MILLS, S ROLLINS, M BAILEY             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                              NT    2:33.64   34  
     1) Kerkhove, Johan M64             2) Steruska, Jana W51             
     3) Rupp Hodge, Patty W51           4) Miller, Steve M62              
       36.90    48.15    35.39    33.20                                    
 
Event 11  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.10   4/30/2016 KATIE MEILI                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Chelsey             25 GBM-NE                 37.50      34.90   17  
  2 Aubin, Alana              26 NEM-NE                 38.00      36.29   15  
 
Event 11  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.51    5/2/2014 KATIE GLENN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmer, Danielle          35 NEM-NE                 45.00      38.56   17  
  2 Larsen, Alicia            35 GBM-NE               1:00.00      51.27   15  
 
Event 11  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           41 NEM-NE                 34.00      34.48   17  
  2 Samson, Vivian            40 NEM-NE                 36.50      36.91   15  
 
Event 11  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.37   5/21/2010 BRIGITTE HEUER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moeckel, Meliss           50 NEM-NE               1:35.00      54.05   17  
 
Event 11  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.76   5/14/2011 LISA BENNETT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             56 NEM-NE                 37.50      38.01   17  
  2 Spense, Denise            57 NEM-NE                 39.00      39.35   15  
  3 Hecox, Rebecca            55 SWS-NE                 46.00      40.13   14  
 
Event 11  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 35.09   5/10/2013 MELINDA WOLFF                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garvey, Ellen             60 GBM-NE                 55.00      51.17   17  
 
Event 11  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 23.87   5/21/2010 MARK GANGLOFF                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Opolski, Ian              27 NEM-NE                 38.00      33.90   17  
 
Event 11  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 24.35   4/24/2015 MATT GREVERS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hicks, Jeff               34 Ddp Swim-VA            30.90      30.85   17  
 
Event 11  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.02   3/12/2016 JARROD MARRS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk              40 GBM-NE                 35.00      30.11   17  
  2 Whitford, Todd            41 GBM-NE                 32.00      31.09   15  
  3 Hinck, Todd               43 NEM-NE                 33.50      32.28   14  
  4 Downs, Timothy            43 NBPB-NE                36.00      38.66   13  
 
Event 11  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.17   3/28/2015 TODD TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patrick, Eric             49 NEM-NE                 34.00      35.15   17  
  2 Prescott, Al              48 NEM-NE                 40.69      40.90   15  
 
Event 11  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.45   3/30/2014 DAVID GUTHRIE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Games, Brett              51 GBM-NE                 34.60      33.56   17  
  2 Schultz, Richard          50 GBM-NE                 35.72      34.88   15  
  3 Pinto, Alvaro             52 NEM-NE                 38.00      41.56   14  
 
Event 11  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.60   3/12/2016 DAVID GUTHRIE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Bob                57 NBPB-NE                33.77      34.51   17  
  2 An, Hong                  56 NEM-NE                 38.00      37.31   15  
  3 Morgan, David             55 NEM-NE                 36.50      38.47   14  
 
Event 11  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.76   4/24/2015 RICK COLELLA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerkhove, Johan           64 GBM-NE                 40.00      40.40   17  
  2 Keil, Mark                63 NEM-NE                 41.00      40.52   15  
 
Event 11  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.53   5/10/2013 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edsall, David             69 NEM-NE                 40.00      41.75   17  
  2 Robertson, Jeffrey        65 NBPB-NE                45.00      50.66   15  
 
Event 11  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 31.70   4/30/2016 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, John               70 GBM-NE                 38.00      38.37   17  
 
Event 12  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.18   12/6/2014 KATIE MEILI                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Nicole          23 GBM-NE                 57.50      58.66   17  
      27.97   30.69                                                
  2 Lajeunesse, Brianna       23 NEM-NE               1:25.00    1:18.46   15  
      38.43   40.03                                                
 
Event 12  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.03   2/23/2013 ERIKA ERNDL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinley, Megan           30 Ddp Swim-VA          1:01.00    1:04.57   17  
      30.72   33.85                                                
 
Event 12  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmer, Danielle          35 NEM-NE               1:09.00    1:06.43   17  
      31.40   35.03                                                
 
Event 12  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.34   4/15/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           41 NEM-NE                 55.50      57.78   17  
      28.06   29.72                                                
  2 Biskovich, Karin          42 SWS-NE               1:04.00    1:02.44   15  
      30.60   31.84                                                
 
Event 12  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leveroni, Amy             46 NEM-NE               1:00.00    1:00.86   17  
      29.05   31.81                                                
  2 Kostin, Katharine         46 MESC-NE              1:02.00    1:01.07   15  
      29.64   31.43                                                
  3 Crane, Sarah              48 SWS-NE               1:35.00    1:29.11   14  
 
Event 12  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 53.60   4/29/2016 FALL WILLEBOORDSE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tunstall, Nancy           54 NEM-NE               1:20.00    1:13.81   17  
      36.32   37.49                                                
  2 Lawrence, Johanna         53 SWS-NE               1:17.00    1:16.99   15  
      37.02   39.97                                                
  3 Steruska, Jana            51 GBM-NE               1:30.00    1:19.29   14  
      37.75   41.54                                                
  4 Flynn, Sandra             51 NEM-NE               1:25.00    1:24.61   13  
      40.22   44.39                                                
 
Event 12  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hecox, Rebecca            55 SWS-NE               1:12.00    1:05.71   17  
      31.52   34.19                                                
  2 Gallagher, Sally          55 GBM-NE               1:15.00    1:14.02   15  
      35.50   38.52                                                
 
Event 12  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.45   4/29/2012 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dumont, Leslie            60 NEM-NE               1:10.00    1:12.81   17  
      35.11   37.70                                                
 
Event 12  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 41.13    5/3/2014 NATHAN ADRIAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Kevin           29 GBM-NE                 57.00      52.81   17  
      25.05   27.76                                                
 
Event 12  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 42.75  12/21/2014 DARIAN TOWNSEND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfson, Ben              34 GBM-NE               1:02.00      56.70   17  
      27.24   29.46                                                
  2 Burnell, Kyle             31 GBM-NE               1:01.00    1:03.64   15  
      30.54   33.10                                                
  3 Polanco, David            30 NEM-NE               1:30.00    1:17.95   14  
      37.97   39.98                                                
 
Event 12  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volper, Thomas            36 NEM-NE                 55.00      53.73   17  
      25.81   27.92                                                
  2 Borgaitti, Christopher    39 Unattached             57.60      55.65   15  
      26.50   29.15                                                
  3 Westgeest, Bart           37 GBM-NE               1:05.00      59.11   14  
      28.57   30.54                                                
 
Event 12  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 45.15    5/3/2014 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, John            42 NEM-NE               1:04.00    1:06.19   17  
      31.09   35.10                                                
  2 Riley, Sean               43 SWS-NE               1:15.00    1:06.57   15  
      31.71   34.86                                                
  3 Kangas, Erik              44 Unattached           1:12.00    1:08.84   14  
      33.17   35.67                                                
 
Event 12  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.21   4/26/2015 NICOLAS GRANGER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, David            47 MESC-NE                57.00      56.39   17  
      27.17   29.22                                                
  2 Patrick, Eric             49 NEM-NE                 58.00      58.37   15  
      27.56   30.81                                                
  3 Bonesho, Tim              45 GBM-NE               1:18.00    1:03.65   14  
      31.32   32.33                                                
 
Event 12  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.59   5/10/2009 ROWDY GAINES                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyler, Bob                54 NEM-NE                 56.00      53.85   17  
      26.44   27.41                                                
  2 Gendreau, Ed              54 GBM-NE                 56.50      54.23   15  
      26.36   27.87                                                
  3 Schmuhl, Fred             52 GBM-NE               1:01.00    1:00.51   14  
      28.39   32.12                                                
  4 McDermot, Patrick         52 NEM-NE               1:03.00    1:03.68   13  
      31.00   32.68                                                
  5 Hecox, Mark               52 SWS-NE               1:12.00    1:11.55   12  
      33.30   38.25                                                
  6 Colbert, Joseph           53 NEM-NE               1:14.00    1:17.37   11  
      36.75   40.62                                                
  7 D'Abrosca, Dave           50 GBM-NE               1:25.00    1:23.93   10  
      39.55   44.38                                                
 
Event 12  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, William            58 NEM-NE               1:02.00      59.15   17  
      28.36   30.79                                                
  2 Purinton, Spencer         59 NEM-NE               1:14.00    1:13.55   15  
      35.65   37.90                                                
 
Event 12  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Syphers, Dale             60 MESC-NE              1:01.00    1:00.59   17  
      28.90   31.69                                                
  2 Miller, Steve             62 GBM-NE               1:03.00    1:09.39   15  
      33.39   36.00                                                
  3 Delosh, Steve             61 NEM-NE               1:22.00    1:25.31   14  
      39.38   45.93                                                
 
Event 12  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Doug               66 NEM-NE               1:26.00    1:25.60   17  
      41.27   44.33                                                
 
Event 13  Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swalec, Caitlin           22 NEM-NE                 31.20      33.39   17  
 
Event 13  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              26 NEM-NE                 30.00      28.88   17  
 
Event 13  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Samson, Vivian            40 NEM-NE                 32.00      32.90   17  
 
Event 13  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.70   5/11/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            54 NEM-NE                 33.50      33.04   17  
 
Event 13  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 27.04  10/30/2016 LESLIE LIVINGSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Sue               56 NEM-NE                 34.00      33.23   17  
  2 Stokes, Karin             56 NEM-NE                 34.00      35.08   15  
  3 Merusi, Tibbett           55 Unattached             48.20      44.42   14  
 
Event 13  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.11   4/26/2015 MATT GREVERS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hicks, Jeff               34 Ddp Swim-VA            25.90      25.94   17  
 
Event 13  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.26   4/29/2011 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Machinist, Scott          36 NEM-NE                 27.11      27.26   17  
 
Event 13  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banovic, Brendan          42 NBPB-NE                32.30      32.03   17  
  2 Sullivan, John            42 NEM-NE                 42.20      42.27   15  
 
Event 13  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pinto, Alvaro             52 NEM-NE                 35.00      34.75   17  
 
Event 13  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.92   4/26/2015 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, John               70 GBM-NE                 42.00      43.54   17  
 
Event 14  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 54.43    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Chelsey             25 GBM-NE               1:10.00    1:10.52   17  
      33.57   36.95                                                
 
Event 14  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinley, Megan           30 Ddp Swim-VA          1:15.00    1:17.54   17  
      35.69   41.85                                                
  2 Heath, Lauren             32 GBM-NE               1:27.00    1:25.04   15  
      39.03   46.01                                                
 
Event 14  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 57.95   4/28/2012 ERIKA BRAUN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Samson, Vivian            40 NEM-NE               1:15.00    1:13.77   17  
      35.80   37.97                                                
  2 Crusco, Kysa              40 NEM-NE               1:13.00    1:14.48   15  
      34.42   40.06                                                
 
Event 14  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 59.39   4/28/2012 FALL WILLEBOORDSE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kenney, Lynette           46 NBPB-NE              1:40.00    1:38.66   17  
      48.54   50.12                                                
 
Event 14  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:01.28   4/29/2016 FALL WILLEBOORDSE                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupp Hodge, Patty         51 GBM-NE               1:30.00    1:19.84   17  
      37.33   42.51                                                
  2 Tunstall, Nancy           54 NEM-NE               1:40.00    1:30.31   15  
      42.21   48.10                                                
 
Event 14  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spense, Denise            57 NEM-NE               1:17.00    1:20.47   17  
      40.18   40.29                                                
  2 Gallagher, Sally          55 GBM-NE               1:30.00    1:29.81   15  
      44.49   45.32                                                
 
Event 14  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:07.08   5/17/2015 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               60 NEM-NE               1:17.00    1:14.67   17  
      35.69   38.98                                                
  2 Garvey, Ellen             60 GBM-NE               2:15.00    1:46.83   15  
      50.82   56.01                                                
 
Event 14  Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 49.52   4/25/2015 COLIN BABCOCK                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chen, George              23 NEM-NE               1:03.00    1:02.83   17  
      29.40   33.43                                                
 
Event 14  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 47.78   4/25/2015 MATT GREVERS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hicks, Jeff               34 Ddp Swim-VA          1:00.00      59.21   17  
      27.25   31.96                                                
  2 Wolfson, Ben              34 GBM-NE               1:08.00    1:10.06   15  
      32.59   37.47                                                
 
Event 14  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volper, Thomas            36 NEM-NE               1:07.00    1:03.48   17  
      30.26   33.22                                                
 
Event 14  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 51.07   4/25/2015 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hinck, Todd               43 NEM-NE               1:04.00    1:05.30   17  
      31.19   34.11                                                
  2 Cloitre, Christophe       41 GBM-NE               1:12.00    1:13.66   15  
      36.83   36.83                                                
  3 Sullivan, John            42 NEM-NE               1:20.00    1:24.82   14  
      40.67   44.15                                                
  4 Kangas, Erik              44 Unattached           1:23.00    1:24.84   13  
      39.65   45.19                                                
 
Event 14  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 52.14   5/23/2010 RICHARD HUGHEY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonesho, Tim              45 GBM-NE               2:00.00    1:16.57   17  
      35.95   40.62                                                
  2 Prescott, Al              48 NEM-NE               1:20.69    1:19.37   15  
      39.40   39.97                                                
 
Event 14  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 54.28   5/11/2013 DAVID SIMS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Games, Brett              51 GBM-NE               1:12.00    1:07.64   17  
      31.89   35.75                                                
  2 Schmuhl, Fred             52 GBM-NE               1:12.00    1:12.56   15  
      33.23   39.33                                                
 
Event 14  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 55.85    4/9/2016 STEVE WOOD                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Bob                57 NBPB-NE              1:10.00    1:12.17   17  
      34.50   37.67                                                
  2 An, Hong                  56 NEM-NE               1:15.00    1:18.17   15  
      38.03   40.14                                                
  3 Purinton, Spencer         59 NEM-NE               1:34.00    1:34.04   14  
      47.20   46.84                                                
  4 Maldari, Frank            59 NEM-NE               2:00.00    1:56.10   13  
      59.90   56.20                                                
 
Event 14  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 57.23   5/11/2013 RICK COLELLA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Mark                63 NEM-NE               1:18.00    1:18.32   17  
      37.08   41.24                                                
  2 Miller, Steve             62 GBM-NE               1:15.00    1:20.26   15  
      38.67   41.59                                                
 
Event 14  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:00.32   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           68 NEM-NE               1:15.00    1:09.49   17  
      31.32   38.17                                                
  2 Smith, Doug               66 NEM-NE               1:42.00    1:43.23   15  
      52.52   50.71                                                
 
Event 14  Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.05    5/3/2014 JAMES ELDER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, John               70 GBM-NE               1:20.00    1:36.32   17  
      48.91   47.41                                                
 
Event 14  Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:14.86   4/16/2016 DAVID COSTILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           84 GBM-NE               2:20.00    2:54.41   17  
    1:21.16 1:33.25                                                
 
Event 15  Women 25-29 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Courbron, Yanghee         28 NEM-NE                 16.00      14.83   17  
  2 Cooper, Morgan            25 NEM-NE                 17.00      17.16   15  
 
Event 15  Women 40-44 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kavanagh, Hillary         43 NEM-NE                 17.00      18.65   17  
 
Event 15  Women 50-54 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tunstall, Nancy           54 NEM-NE                 25.00      18.79   17  
 
Event 15  Men 40-44 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downs, Timothy            43 NBPB-NE                20.00      16.98   17  
 
Event 15  Men 45-49 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Matthew             48 THOR-NE                17.00      14.85   17  
  2 Carter, Sean Baker        48 THOR-NE                17.00      17.14   15  
 
Event 15  Men 65-69 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Epstein, Daniel           66 NEM-NE                 14.50      14.76   17  
  2 Robertson, Jeffrey        65 NBPB-NE                25.00      25.64   15  
 
Event 16  Women 18-24 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lajeunesse, Brianna       23 NEM-NE                 17.00      15.43   17  
 
Event 16  Women 25-29 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Morgan            25 NEM-NE                 15.00      13.15   17  
  2 Redmond, Jacqui           29 GBM-NE                 20.00      16.75   15  
 
Event 16  Women 30-34 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKinley, Megan           30 Ddp Swim-VA            14.50      13.82   17  
  2 Heath, Lauren             32 GBM-NE                 16.00      15.07   15  
  3 Cook, Emily               30 Unattached             13.00      15.55   14  
 
Event 16  Women 35-39 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Alicia            35 GBM-NE                 25.00      18.28   17  
 
Event 16  Women 40-44 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kavanagh, Hillary         43 NEM-NE                 15.00      15.40   17  
 
Event 16  Women 45-49 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kostin, Katharine         46 MESC-NE                15.00      12.75   17  
  2 Crane, Sarah              48 SWS-NE                 20.00      16.45   15  
 
Event 16  Women 50-54 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steruska, Jana            51 GBM-NE                 25.00      16.16   17  
 
Event 16  Women 55-59 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Karin             56 NEM-NE                 14.50      14.01   17  
 
Event 16  Women 60-64 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dumont, Leslie            60 NEM-NE                 15.00      15.11   17  
 
Event 16  Men 18-24 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chen, George              23 NEM-NE                 12.00      11.24   17  
 
Event 16  Men 25-29 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Kevin           29 GBM-NE                 11.50      10.66   17  
 
Event 16  Men 30-34 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polanco, David            30 NEM-NE                 18.00      15.21   17  
 
Event 16  Men 40-44 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk              40 GBM-NE                 13.00      10.43   17  
  2 Cloitre, Christophe       41 GBM-NE                 13.00      12.46   15  
 
Event 16  Men 45-49 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, David            47 MESC-NE                12.50      11.58   17  
  2 Carter, Sean Baker        48 THOR-NE                15.00      12.39   15  
  3 Hall, Matthew             48 THOR-NE                15.00      12.88   14  
 
Event 16  Men 50-54 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyler, Bob                54 NEM-NE                 12.50      11.05   17  
  2 Colbert, Joseph           53 NEM-NE                 13.40      13.10   15  
 
Event 16  Men 60-64 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delosh, Steve             61 NEM-NE                 15.00      15.09   17  
 
Event 16  Men 70-74 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, John               70 GBM-NE                 16.00      14.70   17  
 
Event 17  Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:49.97  10/25/2003 JESSICA FOSCHI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swalec, Caitlin           22 NEM-NE               6:12.00    6:20.89   17  
      33.95   37.37   38.24   38.79   38.68   38.36   38.52   38.63
      39.65   38.70                                                
 
Event 17  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crusco, Kysa              40 NEM-NE               5:50.00    5:59.85   17  
      32.28   35.29   36.34   36.96   36.87   36.92   37.05   36.58
      35.83   35.73                                                
 
Event 17  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:14.56   5/12/2013 JILL HERNANDEZ                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            54 NEM-NE               6:12.00    6:13.14   17  
      34.43   37.06   38.09   38.45   38.63   38.03   37.31   37.41
      37.17   36.56                                                
  2 Rupp Hodge, Patty         51 GBM-NE               7:00.00    6:33.83   15  
      35.82   38.39   39.95   40.40   40.50   40.40   40.39   40.08
      39.97   37.93                                                
  3 Steruska, Jana            51 GBM-NE               8:30.00    7:23.95   14  
      42.19   45.33   45.09   45.17   44.80   44.73   44.79   45.38
      44.93   41.54                                                
  4 Flynn, Sandra             51 NEM-NE               8:00.00    8:11.55   13  
      40.40                                   50.64                
    4:15.26                                                        
  5 Moeckel, Meliss           50 NEM-NE              11:15.00    8:26.04   12  
      43.80   51.40   51.66   50.38   52.08   52.01   51.88   52.80
      50.60   49.43                                                
 
Event 17  Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:39.00   1/26/2014 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               60 NEM-NE               6:15.00    6:14.17   17  
      34.50   37.70   38.01   38.52   38.35   38.47   38.30   36.65
      37.18   36.49                                                
 
Event 17  Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:20.82   4/17/2010 ANDY GRANT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Kevin           29 GBM-NE               5:30.00    5:32.40   17  
      28.72   32.80   33.19   33.54   34.09   33.99   33.85   34.06
      34.56   33.60                                                
  2 Opolski, Ian              27 NEM-NE               6:30.00    6:16.02   15  
      31.93   34.09   35.25   37.25   38.25   39.26   40.15   40.53
      40.63   38.68                                                
 
Event 17  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burnell, Kyle             31 GBM-NE               5:47.00    5:40.50   17  
      29.91   32.91   33.45   34.28   35.17   34.88   35.19   35.09
      35.10   34.52                                                
 
Event 17  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borgaitti, Christopher    39 Unattached           5:45.00    5:35.12   17  
      30.60   33.32   33.67   33.85   34.26   34.22   34.23   34.63
      34.07   32.27                                                
 
Event 17  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:33.36   4/25/2015 JOSH DAVIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitford, Todd            41 GBM-NE               6:30.00    5:43.60   17  
      30.44   34.08   35.11   36.06   35.82   35.57   35.07   34.52
      33.84   33.09                                                
 
Event 17  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:39.10   5/20/2007 DENNIS BAKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Alec              46 GBM-NE               7:30.00    7:54.96   17  
      37.50   43.90   48.12   50.47   51.06   50.89   50.61   48.42
      48.52   45.47                                                
 
Event 17  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Ed              54 GBM-NE               5:45.00    5:36.68   17  
      31.30   33.69   34.29   34.46   34.78   34.25   34.14   34.38
      33.81   31.58                                                
  2 Schmuhl, Fred             52 GBM-NE               6:35.00    6:29.59   15  
      32.93   37.50   39.10   40.00   40.52   40.24   40.35   40.51
      40.29   38.15                                                
  3 Schultz, Richard          50 GBM-NE               6:30.00    6:30.29   14  
      34.38   36.57   38.30   39.63   40.15   40.62   41.61   41.02
      41.11   36.90                                                
  4 McDermot, Patrick         52 NEM-NE               6:50.00    6:36.41   13  
      34.60   39.12   39.69   40.63   40.46   40.68   40.95   40.83
      41.20   38.25                                                
  5 Hecox, Mark               52 SWS-NE               7:30.00    6:51.38   12  
  6 Pinto, Alvaro             52 NEM-NE               7:20.00    7:34.63   11  
      37.31   42.97   45.01   45.96   47.21   48.57   48.71   46.63
      45.33   46.93                                                
  7 D'Abrosca, Dave           50 GBM-NE               8:00.00    8:52.63   10  
      44.18   50.30   52.60   53.66   55.41   56.87   54.84   55.71
      56.01   53.05                                                
 
Event 17  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:11.17   4/29/2012 JIM MC CONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             62 GBM-NE               6:05.00    6:20.10   17  
      34.15   37.09   38.41   39.29   38.83   38.43   38.70   38.82
      38.53   37.85                                                
 
Event 18  Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:35.66   4/30/2016 CLUB TRIBE ALUM                            
                         G MIZERAK, S SHANER, C HURTUBISE, K GRIER         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'E'                              NT    2:03.35   34  
     1) Anderson, Nicole W23            2) Long, Chelsey W25              
     3) Gallagher, Sally W55            4) Heath, Lauren W32              
       27.09    28.48    34.96    32.82                                    
 
Event 18  Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:20.22   4/30/2016 THE OLYMPIC CLU                            
                         J LEOPOLD, S GREENWOOD, K FERGUSON, A SAETA       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'B'                              NT    1:41.89   34  
     1) Gendreau, Ed M54                2) Whitford, Todd M41             
     3) Schuster, Kevin M29             4) Westgeest, Bart M37            
       25.43    24.38    24.71    27.37                                    
  2 Great Bay Masters-NE  'C'                              NT    1:45.68   30  
     1) Burnell, Kyle M31               2) Schultz, Richard M50           
     3) Cloitre, Christophe M41         4) Wolfson, Ben M34               
       26.40    27.21    26.95    25.12                                    
 
Event 18  Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:27.70    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         JOHN SMITH, AL JAEGERS, PAUL HAFNER, PAUL SMITH   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'D'                              NT    2:01.40   34  
     1) Rooney, Alec M46                2) Games, Brett M51               
     3) Schmuhl, Fred M52               4) D'Abrosca, Dave M50            
       31.30    27.40    28.19    34.51                                    
 
Event 18  Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:40.07   5/10/2009 SAN DIEGO SWIM                             
                         M FRESHLEY, P ANDERSEN, V VAN BAALEN, K LODWIG    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New England Masters-NE  'A'                            NT    1:53.89   34  
     1) Jones, Jay M70                  2) Schiller, Rob M65              
     3) Epstein, Daniel M66             4) Schlicher, Fred M68            
                         27.44    26.98                                    
 
Event 18  Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:24.76    5/2/2014 THE OLYMPIC CLU                            
                         N ADRIAN, K RAATZ, K KASTES, A ERVIN              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Newburyport Breakers-NE  'A'                           NT   X1:54.82  
     1) Downs, Timothy M43              2)                                
     3) Olson, Bob M57                  4) Banovic, Brendan M42           
       28.06    32.46    28.90    25.40                                    
 -- New England Masters-NE  'C'                            NT   X2:18.03  
     1) Lajeunesse, Brianna W23         2) Polanco, David M30             
     3)                                 4) Pinto, Alvaro M52              
       34.77    34.37    39.80    29.09                                    
 -- Newburyport Breakers-NE  'B'                           NT   X2:24.59  
     1) Robertson, Jeffrey M65          2)                                
     3) Kenney, Lynette W46             4)                                
       44.23    38.96    35.40    26.00                                    
 
Event 18  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:28.83   4/29/2016 THE OLYMPIC CLU                            
                         C BURCKLE, K KASTES, O'DONNELL-MCCARTH, A SAETA   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'F'                              NT    2:22.69   34  
     1) Larsen, Alicia W35              2) Redmond, Jacqui W29            
     3) Arnold, Richard M84             4) Lewis, John M70                
       44.47  1:05.53    32.69                                             
 
Event 18  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:30.17   4/25/2004 ROCKY MOUNTAIN                             
                         K GARNIER, S VON DER LIPPE, J SMITH, P SMITH      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- New England Masters-NE  'B'                            NT   X1:51.24  
     1) Samson, Vivian W40              2) Hinck, Todd M43                
     3) Morgan, David M55               4) Patrick, Eric M49              
       30.09    26.10    29.01    26.04