Licensed to Great Bay Masters Swim Club
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 8/4/2013 05:23 PM
                       GBM Summer Meet at JT - 7/29/2012                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cilley, Rachel            29 GBM-NE               3:30.00    3:41.61  
    1:46.88 1:54.73                                                
 
Event 1  Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandos, Robin             32 GWDM-NE              2:32.71    2:28.98  
    1:12.02 1:16.96                                                
 
Event 1  Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrow, Kendra            38 MAMA-NE              3:05.00    3:09.02  
    1:29.44 1:39.58                                                
 
Event 1  Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Carol           43 GBM-NE               2:55.00    2:58.54  
    1:27.28 1:31.26                                                
 
Event 1  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slezak, Jana              47 GBM-NE               3:40.00    3:08.47  
    1:31.69 1:36.78                                                
 
Event 1  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pentheny, Gail            50 GBM-NE               3:00.00    3:00.68  
    1:26.33 1:34.35                                                
  2 Richard, Ann              53 GBM-NE               3:15.00    3:23.79  
    1:40.30 1:43.49                                                
 
Event 1  Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goguen, Sharleen          55 GWDM-NE              3:29.00    3:19.53  
    1:37.07 1:42.46                                                
 
Event 1  Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zach                29 MESC-NE              2:30.00    2:30.02  
    1:12.66 1:17.36                                                
 
Event 1  Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 hui, Dustin               30 NEM-NE               2:20.00    2:21.06  
    1:06.93 1:14.13                                                
  2 Case, rob                 33 GBM-NE               2:40.00    2:37.59  
    1:15.33 1:22.26                                                
  3 Parsons, Stephen          32 GBM-NE               2:30.00    2:56.86  
    1:20.83 1:36.03                                                
 
Event 1  Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammond, ben              37 WAM-NE               2:22.00    2:24.14  
    1:07.95 1:16.19                                                
 
Event 1  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, ben                40 MESC-NE              2:20.00    2:22.24  
    1:09.50 1:12.74                                                
  2 Stevenson, bob            44 Unattached           2:16.00    2:23.05  
    1:07.36 1:15.69                                                
 
Event 1  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          50 MESC-NE              2:15.10    2:15.60  
    1:05.97 1:09.63                                                
  2 Gendreau, Edmund          50 GBM-NE               2:35.00    2:30.35  
    1:16.25 1:14.10                                                
  3 Roth, Douglas M           51 MESC-NE              2:39.83    2:40.75  
    1:18.72 1:22.03                                                
 
Event 1  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             58 GBM-NE               2:30.00    2:41.23  
    1:16.86 1:24.37                                                
 
Event 1  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel J         65 NEM-NE               2:45.00    2:37.24  
    1:18.20 1:19.04                                                
  2 Tator, Wes                67 GBM-NE               3:00.00    3:33.77  
    1:41.25 1:52.52                                                
 
Event 1  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter            74 MESC-NE              3:30.00    3:25.79  
    1:39.63 1:46.16                                                
  2 Read, Philip              70 GBM-NE               3:45.00    3:50.74  
 
Event 1  Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           80 GBM-NE               4:20.00    4:28.06  
    2:07.13 2:20.93                                                
 
Event 2  Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandos, Robin             32 GWDM-NE              1:26.00    1:24.89  
 
Event 2  Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slezak, Jana              47 GBM-NE               2:00.00    1:47.64  
 
Event 2  Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richard, Ann              53 GBM-NE               1:45.00    1:52.04  
 
Event 2  Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chertok, Zachary          24 YNS-NE               1:40.00    1:40.92  
 
Event 2  Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, David             38 GWDM-NE              1:26.00    1:29.25  
 
Event 2  Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Avard, Christian          40 NEM-NE               1:20.00    1:33.40  
 
Event 2  Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund          50 GBM-NE               1:30.00    1:25.89  
 
Event 2  Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Syphers, Dale             56 MESC-NE              1:25.00    1:25.39  
 
Event 2  Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Bill                62 NEM-NE               1:26.00    1:28.91  
 
Event 2  Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              69 MESC-NE              1:25.00    1:36.35  
  2 Chalmers, Jamie           69 Whitecaps            1:53.09    1:56.11  
 
Event 2  Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fitzgerald, tom           71 AAC-NE               2:05.00    2:30.73  
 
Event 2  Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            75 MESC-NE              1:50.20    1:56.16  
 
Event 3  Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neild, Rachel             31 GBM-NE               3:50.00    3:34.74  
    1:43.49 1:51.25                                                
 
Event 3  Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slezak, Jana              47 GBM-NE               4:00.00    3:59.38  
    1:56.37 2:03.01                                                
 
Event 3  Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goguen, Sharleen          55 GWDM-NE              4:13.00    4:22.36  
    2:06.18 2:16.18                                                
 
Event 3  Men 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chertok, Zachary          24 YNS-NE               3:30.00    3:53.97  
    1:51.97 2:02.00                                                
 
Event 3  Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, son               33 MESC-NE              3:11.00    3:05.92  
    1:29.66 1:36.26                                                
 
Event 3  Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammond, ben              37 WAM-NE               3:00.00    3:05.87  
    1:32.72 1:33.15                                                
 
Event 3  Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund          50 GBM-NE               3:30.00    3:05.42  
    1:30.08 1:35.34                                                
 
Event 3  Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Song, Mingjie             65 ABC-NE               4:00.00    3:49.89  
    1:49.76 2:00.13                                                
  2 Pierce, Fred              69 MESC-NE              3:20.00    4:15.26  
    1:56.77 2:18.49                                                
 
Event 4  Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cilley, Rachel            29 GBM-NE               2:45.00    2:27.56  
 
Event 4  Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, ben                40 MESC-NE              1:10.00    1:15.60  
 
Event 4  Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Douglas M           51 MESC-NE              1:48.40    1:49.90  
 
Event 4  Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartl, Roland             56 GWDM-NE              2:06.00    2:25.26  
 
Event 5  Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connors, Kasia            28 GBM-NE                 36.81      37.56  
 
Event 5  Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neild, Rachel             31 GBM-NE                 35.00      35.16  
 
Event 5  Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Carol           43 GBM-NE                 38.00      36.74  
  2 Giustra-Stratis, Allison  43 MESC-NE              1:00.00      41.17  
 
Event 5  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slezak, Jana              47 GBM-NE                 50.00      39.86  
 
Event 5  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            50 GWDM-NE                38.00      33.10  
  2 Pentheny, Gail            50 GBM-NE                 38.00      33.93  
  3 Grobman, Sandra           51 GBM-NE                 45.00      38.86  
 
Event 5  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goguen, Sharleen          55 GWDM-NE                47.00      40.04  
 
Event 5  Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Amburgh, Chris        24 GWDM-NE                32.00      30.70  
 
Event 5  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zach                29 MESC-NE                28.99      28.99  
 
Event 5  Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whittaker, Ben            32 Unattached             26.15      26.64  
  2 hui, Dustin               30 NEM-NE                 28.50      29.70  
  3 Nguyen, son               33 MESC-NE                29.00      31.39  
  4 Parsons, Stephen          32 GBM-NE                 30.00      33.52  
 -- Case, rob                 33 GBM-NE                 32.00         DQ  
 
Event 5  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cloitre, Christophe       37 GBM-NE                 35.00      30.87  
  2 Graham, David             38 GWDM-NE                33.00      31.55  
 
Event 5  Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, bob            44 Unattached             34.00      28.69  
  2 Avard, Christian          40 NEM-NE                 32.06      33.10  
  3 Hull, James               44 NEM-NE                 34.00      36.16  
 
Event 5  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Darwin             48 GBM-NE                 32.00      31.23  
 
Event 5  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund          50 GBM-NE                 32.00      29.94  
  2 Olson, Bob                52 NEM-NE                 32.00      31.05  
 
Event 5  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Syphers, Dale             56 MESC-NE                31.00      31.57  
  2 Miller, Steve             58 GBM-NE                 32.00      32.52  
  3 Bartl, Roland             56 GWDM-NE                35.00      41.58  
 
Event 5  Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierce, Fred              69 MESC-NE                33.00      36.90  
  2 Tator, Wes                67 GBM-NE                 45.00      38.64  
 
Event 5  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             72 MAMA-NE                34.00      33.15  
  2 Giustra, Peter            74 MESC-NE                37.00      38.04  
  3 Read, Philip              70 GBM-NE                 43.00      39.46  
  4 Fitzgerald, tom           71 AAC-NE                 39.00      45.38  
 
Event 5  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            75 MESC-NE                39.00      39.02  
  2 Giustra, Frank            75 MESC-NE                39.00      41.13  
 
Event 5  Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           80 GBM-NE                 47.00      52.26  
 
Event 6  Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connors, Kasia            28 GBM-NE                 52.81      49.99  
 
Event 6  Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrow, Kendra            38 MAMA-NE                49.00      49.10  
 
Event 6  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slezak, Jana              47 GBM-NE               1:00.00      51.28  
 
Event 6  Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            50 GWDM-NE                50.00      47.26  
  2 Grobman, Sandra           51 GBM-NE               1:00.00      48.94  
 
Event 6  Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johns, Margaret           58 GSP-NE               1:06.00    1:02.35  
 
Event 6  Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 hui, Dustin               30 NEM-NE                 39.00      39.77  
 
Event 6  Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, David             38 GWDM-NE                42.00      49.03  
 
Event 6  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griczika, Joe             49 GWDM-NE                38.50      38.66  
 
Event 6  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund          50 GBM-NE                 41.00      40.49  
  2 Hewes, James              54 MESC-NE              2:00.00      49.68  
 
Event 6  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartl, Roland             56 GWDM-NE                44.00      49.97  
 
Event 6  Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel J         65 NEM-NE                 37.21      39.28  
  2 Chalmers, Jamie           69 Whitecaps              57.98    1:03.37  
 
Event 6  Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             72 MAMA-NE                45.00      54.73  
 
Event 6  Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           80 GBM-NE               1:10.00    1:20.01  
 
Event 7  Women 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood Masters-NE  'A'                              NT    5:11.11  
     1) Sandos, Robin W32               2) Goguen, Sharleen W55           
     3) Delorey, Laura W50              4) Feran, Meghan W24              
     1:11.11  1:30.90  1:17.39  1:11.71                                    
  1 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'A'                 NT    5:39.84  
     1) Connors, Kasia W28              2) Pentheny, Gail W50             
     3) Prescott, Carol W43             4) Neild, Rachel W31              
     1:29.94    19.23  1:03.30  2:47.37                                    
 
Event 8  Men 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                        NT    4:51.81  
     1) Morse, ben M40                  2) Gray, Zach M29                 
     3) Syphers, Dale M56               4) Schmidt, Michael M50           
     1:12.57    18.85    50.26  2:30.13                                    
  1 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'A'                 NT    4:53.24  
     1) Miller, Steve M58               2) White, Darwin M48              
     3) Parsons, Stephen M32            4) Gendreau, Edmund M50           
     1:14.59  1:12.02  1:17.31  1:09.32                                    
  2 Greenwood Masters-NE  'A'                              NT    5:19.37  
     1) Bartl, Roland M56               2) Graham, David M38              
     3) Griczika, Joe M49               4) Van Amburgh, Chris M24         
     1:37.65  1:13.18  1:17.58  1:10.96                                    
 
Event 8  Men 280-319 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'B'                        NT    6:17.90  
     1) Rupert, Bill M69                2) Jones, William M75             
     3) Pierce, Fred M69                4) Giustra, Peter M74             
     1:39.26    19.30  1:08.00  3:11.34                                    
 
Event 9  Mixed 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'A'                 NT    5:53.54  
     1) Slezak, Jana W47                2) Cloitre, Christophe M37        
     3) Richard, Ann W53                4) Tator, Wes M67                 
     1:31.82  1:20.35  1:46.27  1:15.10                                    
 
Event 10  Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Carol           43 GBM-NE               4:00.00    3:48.26  
    1:53.29 1:54.97                                                
 
Event 10  Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richard, Ann              53 GBM-NE               3:50.00    4:01.01  
    2:01.15 1:59.86                                                
 
Event 10  Men 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chertok, Zachary          24 YNS-NE               3:01.00    3:29.84  
    1:43.48 1:46.36                                                
 
Event 10  Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammond, ben              37 WAM-NE               2:50.00    2:57.48  
    1:26.40 1:31.08                                                
 
Event 10  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Douglas M           51 MESC-NE              3:11.06    3:10.94  
    1:36.90 1:34.04                                                
 
Event 10  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              69 MESC-NE              3:20.00    3:33.69  
    1:43.82 1:49.87                                                
 
Event 10  Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            75 MESC-NE              4:24.30    4:24.27  
    2:10.97 2:13.30                                                
 
Event 11  Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feran, Meghan             24 GWDM-NE              1:40.00    1:33.64  
 
Event 11  Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrow, Kendra            38 MAMA-NE              1:48.00    1:51.88  
 
Event 11  Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goguen, Sharleen          55 GWDM-NE              2:05.00    2:04.49  
  2 Johns, Margaret           58 GSP-NE               2:10.00    2:21.08  
 
Event 11  Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chertok, Zachary          24 YNS-NE               1:45.00    1:49.15  
 
Event 11  Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, son               33 MESC-NE              1:25.00    1:24.81  
 
Event 11  Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cloitre, Christophe       37 GBM-NE               1:45.00    1:41.99  
 
Event 11  Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hull, James               44 NEM-NE               2:00.00    1:53.05  
 
Event 11  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griczika, Joe             49 GWDM-NE              1:33.00    1:32.41  
 
Event 11  Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Bob                52 NEM-NE               1:25.59    1:30.68  
  2 Hewes, James              54 MESC-NE              4:00.00    1:55.35  
 
Event 11  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             58 GBM-NE               1:35.00    1:44.12  
 
Event 11  Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierce, Fred              69 MESC-NE              1:40.00    1:57.01  
 
Event 12  Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cilley, Rachel            29 GBM-NE               4:00.00    4:37.69  
    2:23.41 2:14.28                                                
 
Event 12  Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandos, Robin             32 GWDM-NE              2:56.74    2:54.98  
    1:23.31 1:31.67                                                
 
Event 12  Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            50 GWDM-NE              2:48.00    3:06.59  
    1:28.00 1:38.59                                                
  2 Richard, Ann              53 GBM-NE               3:45.00    3:58.97  
    2:01.38 1:57.59                                                
 
Event 12  Men 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Amburgh, Chris        24 GWDM-NE              3:10.00    3:11.10  
    1:34.21 1:36.89                                                
 
Event 12  Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zach                29 MESC-NE              2:48.31    3:03.76  
    1:28.40 1:35.36                                                
 
Event 12  Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parsons, Stephen          32 GBM-NE               3:00.00    3:42.28  
    1:44.57 1:57.71                                                
 
Event 12  Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, David             38 GWDM-NE              3:21.00    3:18.24  
    1:33.14 1:45.10                                                
 
Event 12  Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, ben                40 MESC-NE              2:45.00    2:53.99  
    1:25.17 1:28.82                                                
 
Event 12  Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hewes, James              54 MESC-NE              8:00.00    3:39.24  
    1:52.73 1:46.51                                                
 
Event 12  Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartl, Roland             56 GWDM-NE              3:50.00    4:11.60  
    2:12.73 1:58.87                                                
 
Event 12  Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel J         65 NEM-NE               3:07.09    2:58.70  
    1:27.81 1:30.89                                                
 
Event 12  Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Philip              70 GBM-NE               4:45.00    4:38.39  
    2:19.62 2:18.77                                                
 
Event 12  Men 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           80 GBM-NE               5:20.00    5:32.19  
 
Event 13  Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neild, Rachel             31 GBM-NE               1:20.00    1:21.60  
 
Event 13  Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra-Stratis, Allison  43 MESC-NE              2:00.00    1:32.90  
 
Event 13  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pentheny, Gail            50 GBM-NE               1:25.00    1:20.76  
  2 Grobman, Sandra           51 GBM-NE               2:15.00    1:29.83  
 
Event 13  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goguen, Sharleen          55 GWDM-NE              1:41.00    1:31.87  
 
Event 13  Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whittaker, Ben            32 Unattached             56.75      59.10  
  2 hui, Dustin               30 NEM-NE               1:03.00    1:07.26  
  3 Parsons, Stephen          32 GBM-NE               1:10.00    1:24.15  
 
Event 13  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cloitre, Christophe       37 GBM-NE               1:20.00    1:13.78  
 
Event 13  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, bob            44 Unattached           1:05.00    1:03.87  
  2 Avard, Christian          40 NEM-NE               1:11.95    1:18.08  
 
Event 13  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Darwin             48 GBM-NE               1:10.00    1:12.30  
  2 Griczika, Joe             49 GWDM-NE              1:10.00    1:14.87  
 
Event 13  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          50 MESC-NE              1:01.50      59.92  
  2 Roth, Douglas M           51 MESC-NE              1:11.39    1:14.90  
 
Event 13  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             58 GBM-NE               1:10.00    1:16.87  
 
Event 13  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Bill                62 NEM-NE               1:13.00    1:13.76  
 
Event 13  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierce, Fred              69 MESC-NE              1:20.00    1:26.20  
  2 Tator, Wes                67 GBM-NE               2:00.00    1:41.73  
 
Event 13  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             72 MAMA-NE              1:26.00    1:23.58  
  2 Giustra, Peter            74 MESC-NE              1:22.00    1:32.31  
  3 Read, Philip              70 GBM-NE               1:45.00    1:43.02  
 
Event 13  Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            75 MESC-NE              1:30.00    1:32.11  
  2 Giustra, Frank            75 MESC-NE              1:39.00    1:43.74  
 
Event 14  Women 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Carol           43 GBM-NE               3:45.00    3:31.27  
    1:39.21 1:52.06                                                
 
Event 14  Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chalmers, Jamie           69 Whitecaps            6:15.00    6:28.68  
    2:51.90 3:36.78                                                
 
Event 15  Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            50 GWDM-NE                46.00      41.29  
  2 Grobman, Sandra           51 GBM-NE                 55.00      49.27  
 
Event 15  Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zach                29 MESC-NE                34.10      38.44  
 
Event 15  Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Bill                62 NEM-NE                 37.53      40.60  
 
Event 15  Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel J         65 NEM-NE                 37.14      39.08  
  2 Rupert, Bill              69 MESC-NE                39.00      41.55  
 
Event 15  Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             72 MAMA-NE                45.00      58.02  
 
Event 15  Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Frank            75 MESC-NE              1:09.00    1:11.96  
 
Event 16  Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connors, Kasia            28 GBM-NE                 42.56      41.67  
  2 Cilley, Rachel            29 GBM-NE               1:00.00    1:07.83  
 
Event 16  Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neild, Rachel             31 GBM-NE                 37.00      40.40  
 
Event 16  Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrow, Kendra            38 MAMA-NE                45.00      47.27  
 
Event 16  Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            50 GWDM-NE                40.00      36.87  
  2 Pentheny, Gail            50 GBM-NE                 50.00      49.68  
  3 Grobman, Sandra           51 GBM-NE               1:00.00      50.78  
 
Event 16  Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johns, Margaret           58 GSP-NE               1:00.00    1:08.64  
 
Event 16  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Zach                29 MESC-NE                32.30      34.40  
 
Event 16  Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 hui, Dustin               30 NEM-NE                 34.50      30.80  
  2 Nguyen, son               33 MESC-NE                35.00      34.54  
 
Event 16  Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, David             38 GWDM-NE                37.00      35.35  
 
Event 16  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Avard, Christian          40 NEM-NE                 35.60      38.38  
  2 Hull, James               44 NEM-NE                 42.00      44.54  
 
Event 16  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griczika, Joe             49 GWDM-NE                34.00      34.99  
 
Event 16  Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hewes, James              54 MESC-NE              2:00.00      41.68  
 
Event 16  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             58 GBM-NE                 35.00      41.88  
  2 Bartl, Roland             56 GWDM-NE                55.50      53.77  
 
Event 16  Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter            74 MESC-NE                47.00      55.08  
 
Event 16  Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            75 MESC-NE                49.00      51.31  
 
Event 16  Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           80 GBM-NE               1:10.00    1:16.31  
 
Event 18  Men 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'C'                        NT    5:34.60  
     1) Morse, ben M40                  2) Nguyen, son M33                
     3) Schmidt, Michael M50            4) Gray, Zach M29                 
                       1:12.88  1:14.43                                    
 
Event 18  Men 240-279 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'B'                        NT    7:05.03  
     1) Rupert, Bill M69                2) Pierce, Fred M69               
     3) Jones, William M75              4) Hewes, James M54               
     1:39.12  1:52.38  2:04.46  1:29.07                                    
 
Event 19  Mixed 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood Masters-NE  'B'                              NT    5:37.36  
     1) Sandos, Robin W32               2) Griczika, Joe M49              
     3) Feran, Meghan W24               4) Van Amburgh, Chris M24         
     1:25.94  1:39.04  1:22.47  1:09.91                                    
 
Event 19  Mixed 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood Masters-NE  'A'                              NT    6:31.04  
     1) Graham, David M38               2) Bartl, Roland M56              
     3) Delorey, Laura W50              4) Goguen, Sharleen W55           
     1:36.00  1:55.91  1:25.80  1:33.33                                    
 
Event 20  Women 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feran, Meghan             24 GWDM-NE              5:20.00    5:32.32  
    1:19.16 1:24.33 1:25.84 1:22.99                                
 
Event 20  Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandos, Robin             32 GWDM-NE              5:30.00    5:15.34  
    1:14.10 1:19.92 1:21.44 1:19.88                                
 
Event 20  Men 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chertok, Zachary          24 YNS-NE               7:15.00    5:44.50  
    1:22.33 1:28.58 1:28.25 1:25.34                                
 
Event 20  Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, ben                40 MESC-NE              4:59.00    5:04.90  
    1:13.43 1:17.61 1:17.20 1:16.66                                
 
Event 20  Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Douglas M           51 MESC-NE              5:33.26    5:32.71  
    1:21.18 1:25.36 1:24.71 1:21.46                                
 
Event 20  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             58 GBM-NE               5:10.00    5:44.51  
    1:22.33 1:28.58 1:28.25 1:25.35                                
 
Event 21  Women 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Carol           43 GBM-NE               7:30.00    7:31.33  
    1:41.97 1:59.31 2:13.12 1:36.93                                
 
Event 21  Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whittaker, Ben            32 Unattached           6:00.00    5:51.23  
    1:11.27 1:37.94 1:48.13 1:13.89                                
 
Event 21  Men 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel J         65 NEM-NE               6:56.57    6:26.29  
    1:30.80 1:44.28 1:47.80 1:23.41                                
 
Event 23  Men 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                        NT   10:29.07  
     1) Nguyen, son M33                 2) Gray, Zach M29                 
     3) Schmidt, Michael M50            4) Morse, ben M40                 
     1:20.00  2:47.82  1:18.20  7:41.25