Licensed to Great Bay Masters Swim Club
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 8/4/2013 04:47 PM
                       GBM Summer Meet at JT - 7/28/2013                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmer, Barbara           26 NEM-NE               2:21.00    2:33.73  
    1:12.17 1:21.56                                                
 
Event 1  Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolf, Jenny               31 NEM-NE               3:00.00    2:48.86  
 
Event 1  Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ostertag, Kathryn         35 NEM-NE               3:11.42    3:04.82  
  2 Garrow, Kendra            39 MAMA-NE              3:09.02    3:06.07  
 
Event 1  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cownie, Maureen           49 NEM-NE               3:25.00    3:26.29  
 
Event 1  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Sally          52 GBM-NE               3:00.00    2:53.35  
  2 Richard, Ann              54 GBM-NE               3:20.00    3:22.54  
  3 Wade, Marilyn             54 NEM-NE               4:50.00    4:33.61  
 
Event 1  Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rich, Shawn               19 MESC-NE              2:43.15    2:38.91  
    1:18.31 1:20.60                                                
 
Event 1  Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, son               34 MESC-NE              2:59.00    2:38.99  
    1:14.22 1:24.77                                                
 
Event 1  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horst, Adam               40 NEM-NE               2:14.01    2:24.53  
    1:09.17 1:15.36                                                
  2 Morse, ben                41 MESC-NE              2:25.00    2:26.25  
    1:11.09 1:15.16                                                
  3 Sever, Michael            42 MESC-NE              2:20.00    2:26.26  
    1:10.01 1:16.25                                                
 
Event 1  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weber, Dieter             51 MESC-NE              2:50.00    2:59.17  
    1:24.93 1:34.24                                                
 
Event 1  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Syphers, Dale             57 MESC-NE              2:28.00    2:28.63  
    1:11.50 1:17.13                                                
  2 Patrick, Gambrel          59 NEM-NE               2:43.07    2:42.68  
    1:18.46 1:24.22                                                
  3 Miller, Steve             59 GBM-NE               2:39.00    2:44.04  
    1:17.99 1:26.05                                                
  4 Kopel, Allan              58 Unattached           2:43.99    2:51.51  
    1:29.41 1:22.10                                                
  5 Tharion, Bill             56 NEM-NE               3:00.00    3:03.06  
 
Event 1  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radimer, John             64 NEM-NE               2:55.00    2:49.30  
    1:24.87 1:24.43                                                
 
Event 1  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, J Barry          69 NEM-NE               3:45.00    3:49.27  
 
Event 1  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Philip              71 GBM-NE               3:57.00    4:09.26  
 
Event 1  Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter            75 MESC-NE              3:15.00    3:32.26  
 
Event 2  Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Venhuizen, Katrina        28 MESC-NE              1:30.50    1:25.25  
  2 Dennison, Laura           29 NEM-NE               2:36.28    2:47.98  
 
Event 2  Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fryer, JoAnn              44 GBM-NE               1:45.00    1:42.77  
 
Event 2  Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neuendorf, Donna          45 NEM-NE               1:22.00    1:24.43  
 
Event 2  Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uecker, Anne              53 MESC-NE              1:27.00    1:31.80  
  2 Richard, Ann              54 GBM-NE               1:50.00    1:56.48  
 
Event 2  Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacKeil, Andrew           23 MESC-NE              1:06.00    1:08.84  
 
Event 2  Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Tim                 27 MESC-NE              1:09.40    1:15.82  
  2 Chertok, Zachary          25 YNS-NE               3:20.00    1:43.15  
 
Event 2  Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, David             39 NEM-NE               1:26.00    1:37.75  
 
Event 2  Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hager, David              51 Unattached           1:23.00    1:25.62  
  2 Busby, Buzz               53 GBM-NE               1:30.00    1:29.73  
  3 Pierce, Andrew            52 NEM-NE               1:45.00    1:46.04  
 
Event 2  Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mark, Keil                60 NEM-NE               1:35.21    1:36.81  
  2 Johnston, Robert          62 MESC-NE              1:32.00    1:41.34  
 
Event 2  Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, J Barry          69 NEM-NE               2:25.00    2:21.78  
 
Event 2  Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              70 MESC-NE              1:27.00    1:32.07  
 
Event 2  Men 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           81 GBM-NE               2:20.00    2:37.71  
 
Event 3  Women 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Sara                24 NEM-NE               3:27.00    3:12.33  
    1:32.02 1:40.31                                                
 
Event 3  Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ostertag, Kathryn         35 NEM-NE               3:22.51    3:35.39  
    1:46.87 1:48.52                                                
 
Event 3  Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foggo, Colette            51 NEM-NE               4:06.99    4:24.17  
    1:59.20 2:24.97                                                
 
Event 3  Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chertok, Zachary          25 YNS-NE               3:48.00    4:03.25  
    1:58.04 2:05.21                                                
 
Event 3  Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zarfos, Donald            54 MESC-NE              3:18.00    3:25.42  
    1:39.12 1:46.30                                                
  2 Busby, Buzz               53 GBM-NE               3:10.00    3:30.68  
    1:41.04 1:49.64                                                
  3 Sandt, Mark               53 NEM-NE               3:35.00    3:36.00  
    1:39.40 1:56.60                                                
  4 Lin, Arthur               51 MESC-NE              3:20.28    3:36.39  
    1:42.96 1:53.43                                                
 
Event 3  Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meltz, Joel               57 NEM-NE               3:21.61    3:27.89  
    1:40.92 1:46.97                                                
 
Event 3  Men 80-84 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             80 NEM-NE               4:39.00    4:57.38  
 
Event 4  Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nappi, Keri               35 NEM-NE               1:12.90    1:14.90  
  2 Atkinson, Karen           38 NEM-NE               1:35.00    1:41.10  
 
Event 4  Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            51 NEM-NE               1:26.00    1:24.46  
 
Event 4  Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacKeil, Andrew           23 MESC-NE              1:02.00    1:06.10  
  2 Rich, Shawn               19 MESC-NE              1:25.46    1:25.94  
 
Event 4  Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, son               34 MESC-NE              1:29.00    1:22.97  
 
Event 4  Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, ben                41 MESC-NE              1:15.00    1:16.58  
 
Event 4  Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frackleton, Jack          54 NEM-NE               1:40.00    1:52.17  
 
Event 4  Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             60 NEM-NE                    NT    1:31.56  
  2 Johnston, Robert          62 MESC-NE              1:28.00    1:34.57  
  3 Mark, Keil                60 NEM-NE               1:48.76    1:41.53  
 
Event 4  Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              68 NEM-NE               1:35.00    1:31.79  
 
Event 4  Men 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             80 NEM-NE               2:15.00    2:27.35  
 
Event 5  Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Dawn               23 GBM-NE                 38.00      33.06  
  2 Hutcherson, Megan         23 MESC-NE                32.00      33.53  
 
Event 5  Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Venhuizen, Katrina        28 MESC-NE                36.20      33.67  
  2 Farrell, Jane             28 GBM-NE                 38.00      36.88  
  3 Redmond, Jacqui           26 GBM-NE                 38.00      38.25  
 
Event 5  Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacDonough, Erin          30 Unattached             38.00      37.99  
  2 Dan, Olivia               32 NEM-NE                 47.00      43.53  
 
Event 5  Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nappi, Keri               35 NEM-NE                 30.20      30.96  
 
Event 5  Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perez, Alina              43 MESC-NE                29.00      29.48  
  2 Cloitre, Lisa             41 NEM-NE                 32.50      32.39  
  3 Van Dyne, Katy            43 NEM-NE                 38.00      37.46  
 
Event 5  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neuendorf, Donna          45 NEM-NE                 30.40      30.82  
 
Event 5  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cady-Fernandes, Louise    52 NEM-NE                 30.44      29.66  
  2 Brennen, Cindy            52 NIAG-NI                37.50      35.74  
  3 Pentheny, Gail            51 GBM-NE                 35.00      36.54  
  4 Ellison, Debby            52 Unattached             45.00      38.09  
 
Event 5  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiller, Beth            57 MESC-NE                39.60      36.37  
 
Event 5  Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rich, Shawn               19 MESC-NE                30.83      31.36  
 
Event 5  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benjamin, Ethan           25 NEM-NE                 25.54      25.10  
  2 Ryan, Tim                 27 MESC-NE                29.50      27.04  
 
Event 5  Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westgeest, Bart           34 GBM-NE                 32.00      29.05  
  2 Farrell, Trevor           30 GBM-NE                    NT      35.93  
 
Event 5  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, David             39 NEM-NE                 31.00      30.60  
 
Event 5  Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lecrone, Tim              41 MESC-NE                27.00      26.90  
  2 Sever, Michael            42 MESC-NE                27.80      28.49  
  3 Horst, Adam               40 NEM-NE                 28.01      30.08  
 
Event 5  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Al              45 NEM-NE                 35.00      34.13  
 
Event 5  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Busby, Buzz               53 GBM-NE                 31.00      32.26  
  2 Weber, Dieter             51 MESC-NE                37.00      35.57  
  3 Pierce, Andrew            52 NEM-NE                 34.00      38.36  
  4 Frackleton, Jack          54 NEM-NE                 35.00      38.71  
  5 Lin, Arthur               51 MESC-NE                39.48      42.58  
 
Event 5  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kopel, Allan              58 Unattached             33.99      33.31  
  2 Snyder, Frank             57 GBM-NE                 34.20      33.58  
  3 Miller, Steve             59 GBM-NE                 32.50      33.73  
  4 Tharion, Bill             56 NEM-NE                 32.00      34.46  
  5 Giustra, Dennis           55 MESC-NE                35.00      34.93  
  6 Bartl, Roland             57 NEM-NE                 35.16      36.23  
 
Event 5  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radimer, John             64 NEM-NE                 33.00      31.38  
  2 Feldmann, Joel            62 NEM-NE                 40.00      33.98  
  3 King, Charles             61 NEM-NE                 34.00      39.49  
 
Event 5  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             73 NEM-NE                 35.00      34.29  
  2 Groves, R. John           74 NEM-NE                 42.00      42.15  
  3 Read, Philip              71 GBM-NE                 41.00      43.12  
 
Event 5  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter            75 MESC-NE                38.00      38.74  
  2 Giustra, Frank            76 MESC-NE                39.00      42.48  
 
Event 5  Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           81 GBM-NE                 47.00      52.82  
 
Event 6  Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Sara                24 NEM-NE                 42.50      40.97  
  2 Brown, Dawn               23 GBM-NE                 50.00      41.71  
 
Event 6  Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Redmond, Jacqui           26 GBM-NE                 55.00      51.76  
  2 Dennison, Laura           29 NEM-NE               1:30.78    1:26.29  
 
Event 6  Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacDonough, Erin          30 Unattached           1:05.00      52.56  
 
Event 6  Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ostertag, Kathryn         35 NEM-NE                 52.25      47.57  
  2 Garrow, Kendra            39 MAMA-NE                49.10      48.26  
 
Event 6  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cownie, Maureen           49 NEM-NE               1:05.00    1:01.41  
 
Event 6  Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            51 NEM-NE                 44.00      45.74  
  2 Foggo, Colette            51 NEM-NE                 50.99      53.09  
  3 Dill, Judi                52 Unattached                NT      54.67  
  4 Wade, Marilyn             54 NEM-NE               1:00.00      58.96  
 
Event 6  Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Trevor           30 GBM-NE                    NT      44.94  
 
Event 6  Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, David             39 NEM-NE                 39.00      42.21  
 
Event 6  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zarfos, Donald            54 MESC-NE                41.00      40.76  
  2 Sandt, Mark               53 NEM-NE                 42.00      43.00  
  3 Hager, David              51 Unattached             41.00      43.18  
  4 Lin, Arthur               51 MESC-NE                40.50      43.44  
 
Event 6  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meltz, Joel               57 NEM-NE                 41.71      41.85  
  2 Bartl, Roland             57 NEM-NE                 44.40      46.57  
 
Event 6  Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           81 GBM-NE               1:10.00    1:23.71  
 
Event 7  Women 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'A'                 NT    6:04.37  
     1) Farrell, Jane W28               2) Brown, Dawn W23                
     3) McGrail, Crystie W29            4) Redmond, Jacqui W26            
     1:41.75  1:31.36  1:27.13  1:24.13                                    
  2 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'B'                 NT    6:41.43  
     1) Fryer, JoAnn W44                2) Wemple, Helaine W44            
     3) Gallagher, Sally W52            4) Pentheny, Gail W51             
     1:39.78  1:54.17  1:42.33  1:25.15                                    
 
Event 8  Men 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'D'                   5:00.00    5:13.42  
     1) Sever, Michael M42              2) Lecrone, Tim M41               
     3) MacKeil, Andrew M23             4) Rich, Shawn M19                
     1:14.62  1:32.68  1:16.36  1:09.76                                    
  2 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'A'                 NT    6:05.02  
     1) Cloitre, Christophe M38         2) Miller, Steve M59              
     3) Westgeest, Bart M34             4) Snyder, Frank M57              
                       1:23.25  1:20.92                                    
  3 Maine Masters Swim Club-NE  'E'                   7:00.00    6:24.91  
     1) Rupert, Bill M70                2) Zarfos, Donald M54             
     3) Lin, Arthur M51                 4) Weber, Dieter M51              
     1:40.31  1:29.46  1:55.12  1:20.02                                    
 
Event 9  Mixed 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   5:29.00    5:22.18  
     1) Venhuizen, Katrina W28          2) Nguyen, son M34                
     3) Ryan, Tim M27                   4) Hutcherson, Megan W23          
     1:28.15  1:25.48  1:11.77  1:16.78                                    
  2 New England Masters - No Worko-NE  'B'            5:10.00    5:29.75  
     1) Neuendorf, Donna W45            2) Prescott, Al M45               
     3) Nappi, Keri W35                 4) Horst, Adam M40                
     1:25.08  1:38.26  1:18.24  1:08.17                                    
  3 Maine Masters Swim Club-NE  'B'                   6:00.00    6:04.47  
     1) Uecker, Anne W53                2) Johnston, Robert M62           
     3) Syphers, Dale M57               4) Perez, Alina W43               
     1:34.01  1:46.70  1:31.29  1:12.47                                    
  4 New England Masters - No Worko-NE  'A'            6:15.00    6:37.27  
     1) Pierce, Andrew M52              2) Palmer, Barbara W26            
     3) Korepin, Serguei M31            4) Dan, Olivia W32                
     1:49.94  1:50.30  1:14.76  1:42.27                                    
 
Event 10  Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolf, Jenny               31 NEM-NE               4:00.00    3:15.18  
    1:35.03 1:40.15                                                
 
Event 10  Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uecker, Anne              53 MESC-NE              3:05.00    3:13.09  
    1:34.61 1:38.48                                                
  2 Richard, Ann              54 GBM-NE               3:50.00    3:53.67  
    1:56.57 1:57.10                                                
 
Event 10  Men 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacKeil, Andrew           23 MESC-NE              2:19.00    2:42.52  
    1:18.87 1:23.65                                                
 
Event 10  Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chertok, Zachary          25 YNS-NE               3:23.00    3:36.69  
    1:45.07 1:51.62                                                
 
Event 10  Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feldmann, Joel            62 NEM-NE               3:39.00    3:24.66  
    1:41.53 1:43.13                                                
  2 Johnston, Robert          62 MESC-NE              3:20.00    3:30.95  
    1:46.21 1:44.74                                                
 
Event 10  Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              70 MESC-NE              3:12.00    3:30.95  
    1:42.28 1:48.67                                                
  2 Read, Philip              71 GBM-NE               5:15.00    4:58.39  
    2:27.15 2:31.24                                                
 
Event 11  Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Sara                24 NEM-NE               1:35.00    1:30.64  
 
Event 11  Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dennison, Laura           29 NEM-NE               2:43.38    3:01.62  
 
Event 11  Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ostertag, Kathryn         35 NEM-NE               1:41.50    1:45.55  
 
Event 11  Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wemple, Helaine           44 GBM-NE               2:10.00    1:53.95  
 
Event 11  Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foggo, Colette            51 NEM-NE               1:54.99    2:02.73  
 
Event 11  Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chertok, Zachary          25 YNS-NE               1:35.00    1:56.32  
 
Event 11  Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, son               34 MESC-NE              1:29.00    1:24.26  
  2 Farrell, Trevor           30 GBM-NE                    NT    1:44.12  
 
Event 11  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Al              45 NEM-NE               1:45.00    1:37.46  
 
Event 11  Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zarfos, Donald            54 MESC-NE              1:29.00    1:34.40  
  2 Sandt, Mark               53 NEM-NE               1:35.00    1:36.98  
  3 Lin, Arthur               51 MESC-NE              1:29.14    1:40.49  
 
Event 11  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meltz, Joel               57 NEM-NE               1:32.38    1:36.71  
  2 Bartl, Roland             57 NEM-NE               1:40.00    1:50.78  
  3 Tharion, Bill             56 NEM-NE               1:50.00    1:53.55  
 
Event 11  Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mark, Keil                60 NEM-NE               1:46.37    1:45.45  
  2 Bright, David             60 NEM-NE                    NT    1:51.68  
 
Event 11  Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              68 NEM-NE               1:55.00    1:47.92  
 
Event 11  Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter            75 MESC-NE              2:10.00    2:12.43  
 
Event 12  Women 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Dawn               23 GBM-NE               3:05.00    3:05.13  
    1:31.19 1:33.94                                                
 
Event 12  Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrow, Kendra            39 MAMA-NE              3:30.00    3:36.29  
    1:44.32 1:51.97                                                
 
Event 12  Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wemple, Helaine           44 GBM-NE               4:05.00    4:04.52  
    2:02.22 2:02.30                                                
 
Event 12  Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            51 NEM-NE               3:10.00    3:01.35  
    1:25.65 1:35.70                                                
  2 Foggo, Colette            51 NEM-NE               4:00.99    5:01.78  
    2:42.56 2:19.22                                                
 
Event 12  Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Tim                 27 MESC-NE              2:42.00    2:45.61  
    1:17.23 1:28.38                                                
 
Event 12  Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westgeest, Bart           34 GBM-NE               2:30.00    2:51.19  
    1:16.93 1:34.26                                                
 
Event 12  Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, David             39 NEM-NE               2:58.00    3:15.49  
    1:33.82 1:41.67                                                
 
Event 12  Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sever, Michael            42 MESC-NE              2:44.00    2:51.07  
    1:19.94 1:31.13                                                
 
Event 12  Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Busby, Buzz               53 GBM-NE               3:00.00    3:07.36  
    1:29.98 1:37.38                                                
  2 Frackleton, Jack          54 NEM-NE               3:45.00    3:50.98  
    1:58.86 1:52.12                                                
 
Event 12  Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             59 GBM-NE               3:20.00    3:12.99  
  2 Patrick, Gambrel          59 NEM-NE               3:20.00    3:17.11  
    1:31.98 1:45.13                                                
 
Event 12  Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mark, Keil                60 NEM-NE               3:12.62    3:17.20  
    1:36.28 1:40.92                                                
  2 Johnston, Robert          62 MESC-NE              3:15.00    3:21.77  
    1:39.48 1:42.29                                                
 
Event 12  Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Read, Philip              71 GBM-NE               4:40.00    4:49.56  
    2:24.08 2:25.48                                                
 
Event 12  Men 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           81 GBM-NE               5:30.00    5:37.66  
    2:50.25 2:47.41                                                
 
Event 13  Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmer, Barbara           26 NEM-NE               1:03.00    1:09.73  
  2 Venhuizen, Katrina        28 MESC-NE                   NT    1:21.87  
 
Event 13  Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacDonough, Erin          30 Unattached           1:31.00    1:31.65  
  2 Dan, Olivia               32 NEM-NE               1:35.00    1:44.53  
 
Event 13  Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nappi, Keri               35 NEM-NE               1:06.48    1:09.10  
 
Event 13  Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Dyne, Katy            43 NEM-NE               1:27.00    1:27.97  
  2 Wemple, Helaine           44 GBM-NE               2:00.00    1:40.00  
 
Event 13  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neuendorf, Donna          45 NEM-NE               1:07.00    1:08.59  
  2 Cownie, Maureen           49 NEM-NE               1:40.00    1:36.97  
 
Event 13  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pentheny, Gail            51 GBM-NE               1:25.00    1:22.76  
  2 Richard, Ann              54 GBM-NE               1:30.00    1:30.40  
  3 Wade, Marilyn             54 NEM-NE               2:15.00    2:04.28  
 
Event 13  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiller, Beth            57 MESC-NE              1:28.00    1:23.22  
 
Event 13  Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rich, Shawn               19 MESC-NE              1:08.84    1:09.82  
 
Event 13  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cloitre, Christophe       38 GBM-NE               1:10.00    1:11.98  
 
Event 13  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lecrone, Tim              41 MESC-NE              1:00.00    1:02.55  
  2 Sever, Michael            42 MESC-NE              1:00.00    1:07.43  
  3 Horst, Adam               40 NEM-NE               1:00.01    1:08.64  
 
Event 13  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandt, Mark               53 NEM-NE               1:15.00    1:15.70  
  2 Pierce, Andrew            52 NEM-NE               1:20.00    1:32.41  
 
Event 13  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Syphers, Dale             57 MESC-NE              1:07.00    1:07.61  
  2 Snyder, Frank             57 GBM-NE               1:15.00    1:16.73  
  3 Kopel, Allan              58 Unattached           1:16.99    1:16.83  
  4 Giustra, Dennis           55 MESC-NE              1:20.00    1:24.10  
 
Event 13  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radimer, John             64 NEM-NE               1:20.00    1:10.62  
 
Event 13  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, J Barry          69 NEM-NE               1:45.00    1:47.04  
 
Event 13  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             73 NEM-NE               1:25.00    1:22.83  
 
Event 13  Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Frank            76 MESC-NE              1:39.00    1:41.13  
 
Event 14  Women 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szekely, Ildiko           34 NEM-NE               2:35.00    2:35.79  
    1:14.80 1:20.99                                                
 
Event 14  Women 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkinson, Karen           38 NEM-NE               3:35.00    3:33.44  
    1:40.79 1:52.65                                                
 
Event 14  Men 75-79 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter            75 MESC-NE              5:00.00    5:17.04  
    2:34.69 2:42.35                                                
 
Event 14  Men 80-84 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             80 NEM-NE               4:47.00    5:42.28  
    2:38.17 3:04.11                                                
 
Event 15  Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jane             28 GBM-NE                 46.00      46.43  
 
Event 15  Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nappi, Keri               35 NEM-NE                 30.98      32.35  
  2 Atkinson, Karen           38 NEM-NE                 38.50      38.50  
 
Event 15  Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perez, Alina              43 MESC-NE                32.00      32.17  
  2 Wemple, Helaine           44 GBM-NE               1:00.00      54.50  
 
Event 15  Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neuendorf, Donna          45 NEM-NE                 34.90      36.09  
 
Event 15  Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            51 NEM-NE                 38.00      35.14  
  2 Cady-Fernandes, Louise    52 NEM-NE                 36.34      35.98  
  3 Brennen, Cindy            52 NIAG-NI                39.80      39.66  
  4 Gallagher, Sally          52 GBM-NE                 45.00      42.80  
 
Event 15  Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacKeil, Andrew           23 MESC-NE                33.20      26.92  
  2 Rich, Shawn               19 MESC-NE                40.73      33.84  
 
Event 15  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Tim                 27 MESC-NE                30.00      30.95  
 
Event 15  Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Korepin, Serguei          31 NEM-NE                 28.00      30.43  
  2 Nguyen, son               34 MESC-NE                35.00      33.50  
  3 Westgeest, Bart           34 GBM-NE                 35.00      33.56  
 
Event 15  Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, David             39 NEM-NE                 33.00      29.20  
 
Event 15  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lecrone, Tim              41 MESC-NE                29.50      29.20  
  2 Sever, Michael            42 MESC-NE                31.75      31.91  
 
Event 15  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prescott, Al              45 NEM-NE                 50.00      40.78  
 
Event 15  Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Busby, Buzz               53 GBM-NE                 36.00      37.42  
  2 Lin, Arthur               51 MESC-NE                40.78      45.58  
  3 Frackleton, Jack          54 NEM-NE                 38.00      49.74  
 
Event 15  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartl, Roland             57 NEM-NE                 41.40      51.61  
 
Event 15  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radimer, John             64 NEM-NE                 36.00      34.53  
  2 Feldmann, Joel            62 NEM-NE                 45.00      37.33  
  3 Johnston, Robert          62 MESC-NE                40.00      41.32  
 
Event 15  Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              68 NEM-NE                 37.50      36.70  
 
Event 15  Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Peter            75 MESC-NE                50.00      57.27  
  2 Giustra, Frank            76 MESC-NE                58.00    1:05.04  
 
Event 15  Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           81 GBM-NE               1:10.00    1:17.08  
 
Event 16  Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Venhuizen, Katrina        28 MESC-NE                43.50      40.66  
  2 McGrail, Crystie          29 GBM-NE                    NT      43.69  
  3 Redmond, Jacqui           26 GBM-NE                 50.00      46.06  
  4 Farrell, Jane             28 GBM-NE                 50.00      48.15  
  5 Dennison, Laura           29 NEM-NE               1:17.98    1:22.42  
 
Event 16  Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacDonough, Erin          30 Unattached             50.00      52.42  
 
Event 16  Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nappi, Keri               35 NEM-NE                 37.39      38.62  
 
Event 16  Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fryer, JoAnn              44 GBM-NE                 50.00      45.98  
 
Event 16  Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neuendorf, Donna          45 NEM-NE                 38.00      40.47  
  2 Cownie, Maureen           49 NEM-NE               1:14.00      56.74  
 
Event 16  Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uecker, Anne              53 MESC-NE                   NT      43.14  
  2 Ellison, Debby            52 Unattached             55.00      44.91  
 
Event 16  Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westgeest, Bart           34 GBM-NE                 38.00      36.11  
 
Event 16  Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hager, David              51 Unattached             35.00      38.58  
  2 Weber, Dieter             51 MESC-NE                45.00      43.88  
  3 Pierce, Andrew            52 NEM-NE                 45.00      52.25  
 
Event 16  Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Dennis           55 MESC-NE                45.00      49.63  
  2 Bartl, Roland             57 NEM-NE                 47.34      50.53  
 
Event 16  Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             60 NEM-NE                    NT      40.53  
  2 Mark, Keil                60 NEM-NE                 45.19      44.06  
 
Event 16  Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              70 MESC-NE                37.00      40.41  
  2 Read, Philip              71 GBM-NE                 54.00      56.50  
 
Event 17  Women 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'A'                 NT    6:07.27  
     1) Richard, Ann W54                2) Wemple, Helaine W44            
     3) Fryer, JoAnn W44                4) Pentheny, Gail W51             
     1:29.82    21.18  1:23.02  2:53.25                                    
 
Event 18  Men 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'B'                        NT    4:24.56  
     1) Ryan, Tim M27                   2) Lecrone, Tim M41               
     3) Sever, Michael M42              4) MacKeil, Andrew M23            
     1:08.35  1:04.95  1:08.07  1:03.19                                    
  2 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'A'                 NT    5:08.48  
     1) Busby, Buzz M53                 2) Cloitre, Christophe M38        
     3) Miller, Steve M59               4) Snyder, Frank M57              
     1:14.90  1:13.67  1:18.93  1:20.98                                    
  3 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                        NT    5:50.86  
     1) Giustra, Dennis M55             2) Zarfos, Donald M54             
     3) Weber, Dieter M51               4) Lin, Arthur M51                
     1:26.88  1:21.60  1:22.31  1:40.07                                    
  4 Maine Masters Swim Club-NE  'C'                   8:00.00    6:22.42  
     1) Johnston, Robert M62            2) Giustra, Frank M76             
     3) Giustra, Peter M75              4) Rupert, Bill M70               
     1:20.92  1:45.70    47.11  2:28.69                                    
 
Event 19  Mixed 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New England Masters - No Worko-NE  'A'            4:05.00    4:46.60  
     1) Palmer, Barbara W26             2) Korepin, Serguei M31           
     3) Cloitre, Lisa W41               4) Horst, Adam M40                
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                        NT    5:03.99  
     1) Rich, Shawn M19                 2) Nguyen, son M34                
     3) Venhuizen, Katrina W28          4) Hutcherson, Megan W23          
  3 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'A'                 NT    5:41.27  
     1) Farrell, Trevor M30             2) Redmond, Jacqui W26            
     3) Farrell, Jane W28               4) Westgeest, Bart M34            
  4 Great Bay Masters Swimming, In-NE  'B'                 NT    6:39.41  
     1) Arnold, Richard M81             2) Brown, Dawn W23                
     3) Read, Philip M71                4) Gallagher, Sally W52           
 
Event 20  Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrow, Kendra            39 MAMA-NE              6:59.00    6:33.34  
 
Event 20  Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Sally          52 GBM-NE               6:10.00    6:09.38  
 
Event 20  Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chertok, Zachary          25 YNS-NE               6:02.00    6:41.85  
 
Event 20  Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandt, Mark               53 NEM-NE               6:15.00    6:25.59  
 
Event 20  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Steve             59 GBM-NE               5:27.00    5:44.83  
  2 Patrick, Gambrel          59 NEM-NE               5:49.97    5:55.13  
  3 Tharion, Bill             56 NEM-NE               6:00.00    6:36.92  
 
Event 20  Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              68 NEM-NE               6:20.00    6:38.56  
  2 Mahoney, J Barry          69 NEM-NE               8:00.00    8:35.89  
 
Event 21  Women 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neville, Cathy            56 SDSM                 7:20.00    7:16.73  
 
Event 21  Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Syphers, Dale             57 MESC-NE              6:45.00    6:38.45